Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.09.2010, 11:36:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum anume contrazic aceste trei canoane Biblia ??
Pai daca nu le-ar contrazice, atunci toti apostolii si multi dintre sfinti inseamna ca le-au fi incalcat avant la lettre.

Nu zic ca in anumite epoci sau in anumite situatii nu au fost potrivite majoritatea dar nu inseamna ca trebuie luate la modul absolut. Altfel devenim absurzi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.09.2010, 11:38:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Raspunde-mi te rog la o intrebare :
Hristos, pe farisei, saduchei, zeloti , romani , pe Irod,i-a iubit sau nu ?
Nu ma refer la late sentimente , de nici un fel , ci doar la ,,a iubi"? Da, sau nu ?
Si mai ales : cum da ? si cum altcumva ? Ce presupune a iubi ? si ce presupune altceva ?
Sigur ca da: Hristos a iubit si iubeste fiecare om.

Insa i-a criticat! Ca aminteai de farisei: a criticat la ei tocmai acest 'canonism' - punerea regulei desupra credintei si a dragostei.
Insasi 'canonismul' cum il practica unii de aici (inclusiv tu) contrazice Evanghelia. Am spus-o si o sa o mai spun.

A iubi presupune a il pune pe Dumnezeu, si pe om, deasupra regulilor. Nu omul este pentru sabat, ci sabatul este poentru om. O fraza din Evanghelia prea des uitata pe aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 06.09.2010 at 11:42:04.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.09.2010, 11:47:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai daca nu le-ar contrazice, atunci toti apostolii si multi dintre sfinti inseamna ca le-au fi incalcat avant la lettre.
Canoanele se definesc ca legi ecleziale. Fiind legi, ele au un domeniu de activitate în timp: nu pot fi nici retrocative, adică nimeni nu poate încălca un canon care nu a fost încă dat, și nici ultraactive, adică nu există încălcare a unui canon abrogat. Nici chiar Biblia, care cuprinde legi date în mod direct de Dumnezeu, nu poate fi "încălcată avant la lettre". Spre exemplu, David și Solomon nu au încălcat porunca a șasea având mai multe neveste, deoarece Cristos nu (re)stabilise faptul că un bărbat trebuie să fie omul unei singure femei în perioada când ei au domnit. Canoanele în vigoare în timpul vremii lor ei le-au respectat, de aceea credem că David face parte dintre drepții lumii vechi. Dimpotrivă, Solomon a eșuat în final în privința respectării unui canon în vigoare în vremea lui (porunca 1), de aceea nu îl putem socoti ca fiind în mod sigur cu drepții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.09.2010, 11:58:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Canoanele se definesc ca legi ecleziale. Fiind legi, ele au un domeniu de activitate în timp: nu pot fi nici retrocative, adică nimeni nu poate încălca un canon care nu a fost încă dat, și nici ultraactive, adică nu există încălcare a unui canon abrogat. Nici chiar Biblia, care cuprinde legi date în mod direct de Dumnezeu, nu poate fi "încălcată avant la lettre". Spre exemplu, David și Solomon nu au încălcat porunca a șasea având mai multe neveste, deoarece Cristos nu (re)stabilise faptul că un bărbat trebuie să fie omul unei singure femei în perioada când ei au domnit. Canoanele în vigoare în timpul vremii lor ei le-au respectat, de aceea credem că David face parte dintre drepții lumii vechi. Dimpotrivă, Solomon a eșuat în final în privința respectării unui canon în vigoare în vremea lui (porunca 1), de aceea nu îl putem socoti ca fiind în mod sigur cu drepții.
Canoanele sunt legi ecleziale doar in Biserica Catolica. In Biserica Ortodoxa, nu.
In BO nu se abroaga canoane. Pur si simplu nu mai sunt actuale.. Se intampla asta la tot pasul, iar acum in vremea informatiei care circula peste tot vin unii care dezgroapa tot felul de absurditati, spre smintirea oamenilor cu bun simt, de o sa ajunga Biserica sa fie plina doar de ciudati. ;-)

Sigur, canoanele nu sunt retroactive, dar daca un canon contrazice Evanghelia nu numai in litera ci si si mai ales in duh, atunci ceva nu este in regula nu cu Evanghelia, ci cu acel canon.. Mi se pare un lucru de bun simt, totusi.

PS Intr-un fel chiar ca ar fi mai usor pentru noi daca episcopii ar pune mana si ar abroga acele canoane fara sens.. Aici BC este mai logica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2010, 18:13:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sigur, canoanele nu sunt retroactive, dar daca un canon contrazice Evanghelia nu numai in litera ci si si mai ales in duh, atunci ceva nu este in regula nu cu Evanghelia, ci cu acel canon.. Mi se pare un lucru de bun simt, totusi.
Desigur că există un primat al Evangheliei față de canoane, de aceea, dacă ar exista un conflict între cele două, cele din Evanghelie prevalează. Dar, de fapt, cunoașteți o asemenea situație ? Veniți cu un exemplu, în forma: canonul nr X dat la Sinodul Y contravine (Mt,Mc,Lc,In) cap N versetul M.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2010, 18:36:14
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

PAi in primul rand e scris in Biblie ca ceva foarte important sa faci milostenie din care intra si parastasele si apoi se pare ca va fi un capitol din judecata. Dar nu ma crede pe mine. Du-te cu Biblia la preotul ortodox si intreaba ce inseamna Matei 25:

30. Iar pe sluga netrebnică aruncați-o întru întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2010, 18:40:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Dupa ce o sa citesti Matei 25 o sa crezi in pomana. Bafta.

Cateodata cei rai vor lucra astfel incat sa nu mai ai resurse sau timp sau ceva sa faci pomana de care ai nevoie in rai.

Deci roaga-te:

Doamne forteaza-ma spre mantuire si forteaza-ma si ajuta-ma sa dau fara durere pomana de care am nevoie, si sa am resursele pentru aceasta pomana.

Copilul tau va fi judecat si dupa pomana pe care a facut-o. Daca il dai la meditatii la matematica, bine faci dar mai intai da pomana in numele domnului IIsus Hristos din partea copilului tau sa aiva la judecata.

Ce poti sa dai?

Apa, mancare, haine si tot asa.

Cand dai pomana nu dai numai saracului, dai si Domnului IIsus.

Un caz, cineva se tot ruga sa-i descopere Dumnezeu cum adica cand el da pomana da lui IIsus si a vazut cu ochii mintii cum de fiecare data cand dadea pomana o mana din cer venea si lua pomana.

Daca vine un sarac la tine si nu ai bani, cel putin zi o rugaciune sa-l ajute Dumnezeu cu cele trebuincioase. La fel cand cunosti pe cineva cu un necaz, boala, etc.

Vezitu, daca te duci in cartile de istorie, romaniie rau cei mai darnici si primitori oameni asa cum cere ortpodoxia. Trebuie sa redevenim ce-am fost si mai mult decat atat.

Stiu o femeie care a facut o organizatie caritabila si primea bani, lucruri pe care le impartea saracilor, adica ii ajuta pe cei cu servici sa faca pomana si i-a aparut Maica Domnului si a vorbit cu ea, asa de importanta e milostenia.

Nu se asteapta nimeni sa fiic ampioana de la inceput. Incepe cu curatenie in debaraua de haine cu hainele vechi, apoi cu ceva mancare, cu ceva apa , cu niste rugaciuni pentr oameni in general si un pic cate un pic se aduna si cresti.

Last edited by spre_rasarit; 06.09.2010 at 19:02:03.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.09.2010, 19:29:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sunt multi din cei din jurul tau, dintre copii rude, parinti care ar da de pomana cu bucurie, au si de unde, ar face multe lucruri ca sa iasa premianti la judecata dar nu au invatatura a ceea ce insemna asta si cat de importanta este. Asa ca spune-le tu si invata-i si pe ei sa le spuna la altii.

Last edited by spre_rasarit; 06.09.2010 at 20:18:31.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.09.2010, 20:44:30
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Sunt noua pe aici,am si eu cate-va intrebari care ma framanta si daca se poate as dori sa ma lamuriti.
Eu cred in Dumnezeu si in Domnnul Iisus sunt ortodoxa si nu am de gand sa-mi schimb religia,dar nu's de acord cu mai multe lucruri la noi.De exemplu eu nu pot sa cred in pomana,am cautat in Biblie si nu am gasit nimic in care sa spuna de pomeni.Eu cred ca este o prostie !Eu nu cred ca il ajuta cu ceva pe mort.Eu nu pot sa cred in pomana atata timp cat Domnul Iisus cat a trait nu a zis nimic de pomana,Domnul Iisus a zis sa fim milostivi.Dar asta nu are legatura cu mortii sau ca ii ajuta cu ceva pe ei.Consider ca este pierdere de timp si de banii.Conteza daca s-a mantuit nu ce pomenii ii se fac.

Sunt curiosa de ce la noi nu se canta cu instrumente?Eu nu vad nimic rau in asta.Din psalmul 150 inteleg ca aveam voie sa cantam cu instrumente?
Am citit undeva pe net ca in Sf Canoane sunt interzise instrumentele. De ce? De ca Dumnezeu ne-a dat voie? De ce Sf Canoane contrazice Biblia?

Cine a scris Sf Canoane? Si de ce ne luam dupa Sf C. si nu ne luam dupa Biblie?

Multi dintre noi venim la biserica cu gandul sa stam toata slujba dar nu se poate pt ca ori suntem obositi sau bolnavi .De ce la noi nu sunt condintii?Ma refer la scaune si banci pt toata lumea

Imi cer scz daca am gresit ,va rog lamuriti-ma !

Trebuie sa intelegi ca mantuirea in conceptia ortodoxa nu este birocratica ci tine in ultima instanta de mila lui Dumnezeu,
avand in vedere ca suntem indemnati sa ne iubim unii pe altii, rugaciunile pentru cei adormiti si pomenile aferente nu sunt altceva decat expresii ale dragostei crestine si cum noi nu cunoastem starea sufleteasca a semenilor nostrii, suntem datori sa ne rugam pentru toti, Dumnezeu va judeca cum este drept, dar noi sa nu incetam sa iubim si sa ne rugam

Nicaieri in Noul Testament nu scrie ca apostolii sau Biserica primara ar fi folosit instrumente muzicale in inchinare
Sfintii Parinti spun ca gura este cel mai bun instrument de lauda a lui Dumnezeu,
Instrumentele de multe ori nu creeaza atmosfera duhovniceasca ci atmosfera de carnaval, de spectacol,nefacand decat sa-ti satisfaca pofta de sentimentalism, uita-te la neo-protestanti, au transformat biserica in sala de spectacole
Cu toate acestea sunt biserici unde se foloseste orga, dar nu in timpul slujbelor ci in cadrul diferitelor activitati catehetice
In Bisericile ortodoxe nu sunt banici deoarece slujba este o perioada de priveghere la fel ca toata viata de crestin, indemnul biblic este "privegheati si va rugati"
Cu toate acestea in bisericile unde nu se aduna multi oameni, in special la sate, exista scaune sau banci, dar gandeste-te in bisericile din orase , unde duminica merg sute de oameni la slujbe, ar fi imposibil sa existe banci, in acest caz mai mult de jumatate din lume ar ramane afara, ti-o zic din propriile observatii
La fel cum te-a indemnat si parintele Gheorghe, ia-o incet si incearca sa le intelegi pe rand, nu tot ceea ce nu intelegem noi e gresit, citeste si ce are de spus Biserica si lamureste-ti framantarile
Numai bine si mult succes in limpezirea framantarilor pe care le ai
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.09.2010, 12:45:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur că există un primat al Evangheliei față de canoane, de aceea, dacă ar exista un conflict între cele două, cele din Evanghelie prevalează. Dar, de fapt, cunoașteți o asemenea situație ? Veniți cu un exemplu, în forma: canonul nr X dat la Sinodul Y contravine (Mt,Mc,Lc,In) cap N versetul M.
Din pacate nu am timp sa dau amanunte aici (am mai vorbit despre asta in alte parti cand a fost un exemplu concret).
Eu vorbeam mai ales de unele canoane care contrazic duhul evangheliei. Ca cele care cer sa nu ai contact cu evreii sau sa nu mananci anumite animale.
Si in general tot felul de interdictii de tip ritualic. Atat in Evanghelii cat si in epistole se spune clar ca acum acest fel de interdictii s-a sfarsit (a trecut 'umbra legii').
Sigur, aceste canoane au avut in general un sens in epoca si in lopcul in care au fost scrise. Dar absolutizarea lor este si va fi fatala pentru Biserica.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 15:55:58
Pomana julline Generalitati 57 20.11.2010 18:29:36
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
Canoane despre moaste marcos Moaste 1 22.01.2007 16:46:57