Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2009, 18:38:12
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Habar nu am cine este aceasta copila,ce viata spirituala duce ea ori cat de real este ceea ce se prezinta in film,insa sunt ferm convinsa ca oameni care ating sfiintenia se gasesc si in cadrul altor religii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.07.2009, 18:49:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Fetita este foarte draguta si nu cred ca de dragul unei senzatii, cineva i-ar baga cristale in spatele ochiului pentru ca mai tirziu sa fie "scuipate" in fata camerei. In plus nu aminteste nimeni ca ar fi o minune musulmana sau ca ar avea conotatii religioase.
Am mai citit demult despre o femeie din Serbia careia ii ieseau cristale de natura metalica prin piele, din umflaturi gen cosuri...dar am pierdut-o (
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.07.2009, 18:54:04
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
chris angel ala zici ca-i dracu' in persoana.
Hai ca ai spus-o. Este un ilozionist,asta ii este meseria,ce vrei. Sunteti prea fanatici uneori!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.07.2009, 21:47:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Habar nu am cine este aceasta copila,ce viata spirituala duce ea ori cat de real este ceea ce se prezinta in film,insa sunt ferm convinsa ca oameni care ating sfiintenia se gasesc si in cadrul altor religii.

Sunt budisti si poate si în altee culte care duc o viata sfânta dar din pricina doctrinei lor false si vatamatoare îsi omoara puterile sufletesti si se departeaza iremediabil de posibilitatea ca într-o zi sa-L cunoasca pe Hristos. Decât o religie falsa e mai bine sa fii ateu deoarece ateismul nu vatameaza atât mintea cât credinta falsa (desi fiind tot o credinta, si ateismul are efecte vatamatoare).

Cu exceptia ortodoxiei, nici o credinta nu vorbeste de smerenie. Exista conceptul de umilinta si modestie la catolici, budisti etc dar ei nu cunosc pericolul mândriei launtrice si lumina care o aduce smerenia.

Iar fara smerenie, dupa cum spune Sf. Siluan, omul nu poate ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu fiindca smerenia e lumina în care vedem pe Dumnezeu-Lumina. Fara smerenie si credinta dreapta în Hristos omul se scufunda într-un întuneric duhovnicesc din care nu mai iese niciodata, chiar daca duce o viata sfânta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.07.2009, 21:56:28
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Imi amintesc ca acum vreo 10 era o isterie pe la tv ( chiar la PROtv ) cu o fetita ca ea careia ii ieseau cristale din ochi( cred ca tot din tarile arabe). Peste ceva timp s-a difuzat alta stire cum ca ar fi fost o farsa si ca ii faceau asta pentru bani.
Eu zic sa avem grija de sufletul nostru si sa lasam minunile in seama lui Dumnezeu si ale Sfintilor Lui.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.07.2009, 07:18:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sunt budisti si poate si în altee culte care duc o viata sfânta dar din pricina doctrinei lor false si vatamatoare îsi omoara puterile sufletesti si se departeaza iremediabil de posibilitatea ca într-o zi sa-L cunoasca pe Hristos. Decât o religie falsa e mai bine sa fii ateu deoarece ateismul nu vatameaza atât mintea cât credinta falsa (desi fiind tot o credinta, si ateismul are efecte vatamatoare).

Cu exceptia ortodoxiei, nici o credinta nu vorbeste de smerenie. Exista conceptul de umilinta si modestie la catolici, budisti etc dar ei nu cunosc pericolul mândriei launtrice si lumina care o aduce smerenia.

Iar fara smerenie, dupa cum spune Sf. Siluan, omul nu poate ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu fiindca smerenia e lumina în care vedem pe Dumnezeu-Lumina. Fara smerenie si credinta dreapta în Hristos omul se scufunda într-un întuneric duhovnicesc din care nu mai iese niciodata, chiar daca duce o viata sfânta.
Imi pare rau,insa nu pot fi de acord.
Daca Dumnezeu permite ca anumiti oameni sa se nasca si sa traiasca intr-o anumita credinta,aceea este cu voia Sa,iar daca ei duc o viata placuta lui Dumnezeu,te asigur ca nu Il intereseaza de ce confesiune sunt,pentru ca tot copiii Sai sunt considerati.
Ateismul,insa,e total altceva.Omul care traieste fara Dumnezeu si Il neaga,acela isi reneaga propriul suflet,este un om care traieste impotriva propriei sale fiinte si este echivalenta cu o sinucidere spirituala,daca vrei parerea mea.
In ce priveste smerenia,nu exista om care sa duca o viata spirituala inalta,indiferent de religia din care face parte fara a fi smerit.
Si sunt multe religii si filozofii de viata care invata acest lucru,printre care si budhistii si Calea Rosie a nativilor americani.
Smerenia,este carcteristica de baza a omului spiritual.Acolo unde vom vedea asa zis oameni religiosi,spirituali,care se umfla de orgoliu,se considera superiori sau judeca aspru pe cei din jurul lor,atunci sa stiti ca aceia sunt departe de El.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.07.2009, 08:49:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Vecinii mei sint hindusi.
Planta sfanta pentru ei este busuiocul, pe care il usuca exact ca si noi.
Dimineata devreme se unesc toti la rugaciune, ca-i aud uneori, care dureaza o ora, in genunchi, la o icoana de-a lor.
Tamaiaza casa cu tamaie(totusi miroase diferit de a noastra ci carbune) zilnic, stropesc casa cu apa sfintita folosind busuiocul ca si noi.
Cum se roaga, ce zic, nu stiu.
Si nu este treaba mea.
Sint oameni cumsecade, vorbesc mult despre pacatele de acuma...le e teama, ca sintem toti prea rai...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.07.2009, 09:53:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Imi pare rau,insa nu pot fi de acord.
Daca Dumnezeu permite ca anumiti oameni sa se nasca si sa traiasca intr-o anumita credinta,aceea este cu voia Sa,iar daca ei duc o viata placuta lui Dumnezeu,te asigur ca nu Il intereseaza de ce confesiune sunt,pentru ca tot copiii Sai sunt considerati.
Ateismul,insa,e total altceva.Omul care traieste fara Dumnezeu si Il neaga,acela isi reneaga propriul suflet,este un om care traieste impotriva propriei sale fiinte si este echivalenta cu o sinucidere spirituala,daca vrei parerea mea.
In ce priveste smerenia,nu exista om care sa duca o viata spirituala inalta,indiferent de religia din care face parte fara a fi smerit.
Si sunt multe religii si filozofii de viata care invata acest lucru,printre care si budhistii si Calea Rosie a nativilor americani.
Smerenia,este carcteristica de baza a omului spiritual.Acolo unde vom vedea asa zis oameni religiosi,spirituali,care se umfla de orgoliu,se considera superiori sau judeca aspru pe cei din jurul lor,atunci sa stiti ca aceia sunt departe de El.
Eu nu am vorbit de atitudinea lui Dumnezeu (care sunt de acord cu tine ca e aceeasi indiferent de confesiunea omului) ci de efectul obiectiv al diverselor credinte si stari spirituale, ca fenomene psihice.

Detectarea mândriei este o treaba dificila, sunt unii care sunt modesti, binevoitori si ai putea crede ca sunt smeriti dar nu sunt. Si nu e numai mândria, trebuie sa existe si o constiinta temeinica despre ce efect devastator are pacatul, constiinta care necesita credinta într-un Dumnezeu personal (fiindca pacatul nu exista decât în cadrul relatiei cu un Dumnezeu personal, în afara acestei relatii nu exista decât rau natural) si totodata o viata de lupta cu patimile si de rugaciune, fiindca nu se învata (doar) din carti ce este pacatul, trebuie sa simti parasirea harului ca sa întelegi cât de mult uraste Dumnezeu pacatul (si nu-l uraste din egoism ci pentru ca el separa oamenii de El, izvorul binelui).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2009, 10:22:52
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Minuni si false minuni,nimic nou sub soare.Ma mir ca asa usor credem in false minuni sau trucuri ieftine care atrag naivii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.07.2009, 02:46:59
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Minuni si false minuni,nimic nou sub soare.Ma mir ca asa usor credem in false minuni sau trucuri ieftine care atrag naivii.Doamne ajuta!
Bine zis! Ar fi in stare sa creada in Chris Angel cum leviteaza si nu in Iisus.

Pentru neconnaseurs: Chris Angel e un iluzionist. Emisiunea lui se bazeaza cel mai mult pe trucuri grafice. De aceea nu e atat de stimat ca scamatorii, care fac trucuri "reale". Deci daca il vedeti ca leviteaza, puteti sa fiti siguri ca are pe undeva sfori (pe care le sterge grafic cu nerusinare), si ca toti, toti, oamenii din jurul lui care il privesc cu uimire sunt de-ai lui.

Pentru Traditie1: nu cred ca ai dreptate cand spui ca ateismul nu vatameaza, sau ca vatameaza mai putin decat o religie. Si nici atunci cand spui ca prin alta credinta diferita de ortodoxie (hai crestinism) se poate ajunge la un loc atat de inalt in ochii Domnului, incat sa dea minuni. Tu vb de efecte psihice din cauza religiilor, dar... totusi nu uita ca nu fara Dumnezeu nu e nimic cu putinta. Daca un musulman ar veni si mi-ar zice: l-am vazut pe Iisus pe nori, bineinteles ca nu l-as crede, si as propune o halucinatie din cauza "efectelor psihice" ale lui.

Am spus, si o repet: libaneza de 12 ani s-a folosit de un truc, la final a declarat insasi ea si tutorele ei ca e o farsa. Iar cu idolul acela, ma intreb de ce nu e colorat, asa cum sunt idolii lor de obicei, ci e de culoarea... laptelui. Din punctul meu de vedere, e clar ca idolul e facut dintr-o roca spongioasa care absoarbe mult lichidele, se vede limpede in film cum numai la inclinarea lingurii lichidul se scurge in roca. Si acum se poate intelege si de ce idolul "bea" atat de incet laptele. Lingurarul inclina incet lingura ca sa se poata absorbi. De ce nu mananca un sandvis, pana la urma urmei, ca doar e mai consistent? Sau de ce nu face alte minuni, chiar mai mici decat a bea lapte, cum ar fi sa capete nuante de culori, sa infloreasca plantele in jurul lui sau etc. Dumnezeu ne-a atentionat de lucrari omenesti, cioplite, sculptate sau turnate, care nu au viata si nici simtire in ele.

Inca o data repet: nu mi se pare un topic serios, ci doar o goana dupa paranormal. Daca cineva mai pune "miracole" din astea, il rog sa copieze aici si textul insotit de film, poza etc, mai ales ultimele randuri in care se explica ca e o farsa, sau "how it's made". Multumesc.

Last edited by moshu; 18.07.2009 at 02:54:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul lui Dumnezeu sau un lucru straniu a fost descoperit tigerAvalo9 Generalitati 11 18.02.2024 19:21:44
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 16:46:26
Ochiul magic si crestinismul cod_gabriel Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 22.03.2011 23:26:41
Ochiul in triunghi - simbol masonic? mihailt Generalitati 17 18.05.2009 19:08:58