Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.06.2014, 15:24:29
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

A zis leonte undeva de schimbarea religiei ORTODOXE?
Și nu, schimbarea religiei ortodoxe nu e SCOPUL oricărui sectar; unii au acest scop, alții nuș depinde de om în general.
Al meu soț nu mi-a impus în nici o secunda să îmi schimb religia, ba din contră, s-a botezat el ortodox, si mam lui n-a comentat în nici un fel asta, chiar dacă ea e o practicantă a religiei respective; depinde dacă omul știe și vrea să respecte deciziile celorlalți. Așa cum iubire cu forța nu se poate, nici convertire cu forța nu se poate.

Ce scop are întrebarea ta? Sau mai exact, are vre-un scop sau ai întrebat ca să te afli în treabă?

Eu zic să-i lăsăm în pace pe cei care vor să își schimbe religia, și mai ales, dacă cineva vrea sa se boteze în ortodoxie, să îl încurajăm. Oricine are dreptul asta, de a-și schimba religia și întrebările tale n-o sa facă pe nimeni să renunțe la idee (în cazul în care cineva are această idee).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.06.2014, 21:49:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
A zis leonte undeva de schimbarea religiei ORTODOXE?
Și nu, schimbarea religiei ortodoxe nu e SCOPUL oricărui sectar; unii au acest scop, alții nuș depinde de om în general.
Corinusha, daca nu stii ce scop au alti sectari ... de ce mai vorbesti pe tema asta, asa in general ?
Nu te supara pe mine, dar ai niste fracturi de logica destul de pronuntate ...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 27.06.2014, 10:38:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ca să fii de religie creștin-ortodox trebuie să crezi în Hristos. Dacă nu crezi, nu ești.

Botezul este un dar de la Dumnezeu, însă dacă vrei să îl refuzi este suficient să nu te comporți creștinește. După cum tot dar de la Dumnezeu este și lumina Soarelui, și îl dă tuturor, fără să întrebe pe cineva dacă o vrea sau nu. Însă cei care vor să stea în întuneric găsesc modalități să o facă.

Iar dacă ai o problemă cu formularea întrebărilor de la recensământ, cred că trebuie să te adresezi Institutului de Statistică.
Poate ca cei de alte religii iai vad de treaba lor si nu incearca neaparat sa converteasca pe altii, insa ateii si rau-credinciosii sunt extrem de virulenti si de inversunati in a-i corupe si deturna pe cei drept-credinciosi... Poate nici acestia toti,'ci doar cei care au ceva personal de impartit, vreo vendeta personala cu biserica, Dumnezeu sau vreun alt credincios care considera ei ca le-ar fi facut rau vreodata..
Reply With Quote
  #74  
Vechi 27.06.2014, 12:27:47
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Corinusha, daca nu stii ce scop au alti sectari ... de ce mai vorbesti pe tema asta, asa in general ?
Nu te supara pe mine, dar ai niste fracturi de logica destul de pronuntate ...
Ai impresia ca nu cunosc sectari? Cunosc si inca nu foarte putini, si chiar nu e cazul sa generalizezi cand e vorba de scopurile sectarilor.
Pentru ca tu zici ca asta-i scopul sectarilor n inseamna ca e asa; nu zic ca unii n-au ca scop sa te converteasca, dar inceteaza a mai generaliza daca tu poate nu cunosti mai mult de 10 -12 sectari sau ii cunosti doar pe aia ce te opesc pe strada.
Vorbesc pe tema asta ca nu traiesc in pustie, vad si cunosc destui oameni atat in viata reala, cat si in cea "virtuala" incat sa imi dau cu parerea.

Se pare ca suntem 2 cu fracturi de logica; nici a ta nu perfect sanatoasa. Si cateodata vad ca ai ca scop doar sa improsti cu noroi pe altii prin generalizarile tale, chiar daca nu ii cunosti pe acei altii.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.06.2014, 13:00:01
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
leonte, schimbarea crezului si a religiei ortodoxe este scopul oricarui sectar ... ce zici, ai vre-o legatura cu acestia ?
Eu nu vreau sa am legatura cu alte forme antreprenoriale bisericesti decat cu industria ortodoxa. Prin hotararea "Celui de Sus" m-am botezat in cristelnita la 8 zile si tot prin randuiala lui am inceput sa fiu ortodox din ziua in care mi-a ajuns prima filocalie in mana. Si daca EL nu a va strapi BOR in viitorul apropiat, eu voi continua sa raman si sa sper in reabilitarea duhovniceasca a acestei pesteri de talhari. Voi face tot ce imi sta in putinta ca sa arat lumina lui Hristos celor ce ma intreaba; nu pentru ca as detine eu Lumina, ci pentru ca am vazut-o la cei ce au stralucit prin Aceasta : la Sfintii Parinti.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.06.2014, 13:02:29
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ai impresia ca nu cunosc sectari? Cunosc si inca ....
Corinusha! Esti cam artagosa, cam aprinsa... zambeste mai mult si mesajele tale vor straluci intr-o alta lumina. Zambeste! Zambeste! Maine poate intalnesti pe cineva mai rau...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.06.2014, 14:57:11
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Hai că chiar m-ai făcut să zâmbesc :)
asta ("Zambeste! Maine poate intalnesti pe cineva mai rau...") e buna de pus la semnătura mea, ca o continuare :)
Dar nu eram arțăgoasă... Răspundeam pe măsura a ceea ce mi s-a spus ("Corinusha, daca nu stii ce scop au alti sectari ... de ce mai vorbesti pe tema asta, asa in general ?"), deși nu vroiam să par arțăgoasă...

Ai putea să nu-i mai zici INDUSTRIA ortodoxă? Sună atâr e urât, până și pentru mine, care-s o păcătoasă mai puțin umblată la Biserică. Spune-i oricum altcumva, numai nu industrie, că am impresia că fabrică ceva lucru fizic...(gen conserve sai altele).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.06.2014, 17:52:34
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Hai că chiar m-ai făcut să zâmbesc :)
asta ("Zambeste! Maine poate intalnesti pe cineva mai rau...") e buna de pus la semnătura mea, ca o continuare :)
Fii optimista:
"Positive things happen to positive thinkers"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.09.2014, 08:02:15
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

"Omul sufera nu pentru ca ESTE crestin, ci pentru ca NU este unul AUTENTIC"! parintele Arsenie Papacioc (sper sa nu gresesc)
Chiar ieri dimineata era acest citat pe pagina de inceput a acestui site!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07