Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.07.2014, 13:14:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Da' voi nu citit Biblia sau macar ce spun duhovnicii si Sf.Parinti?
Omul este trup si suflet, nu doar trup, nu doar suflet. Corpul nu este o inchisoare ptr. suflet. In momentul conceperii, Dumnezeu pune suflet, si astfel doua celule unindu-se dau viata. Nu degeaba se spune ca noi facem copii in trei: sotul, sotia si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2014, 14:02:25
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
noi facem copii in trei: sotul, sotia si Dumnezeu.
Formularea aceasta suna.. interesant :D
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.10.2014, 18:45:35
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Suflarea de viata este sufletul care era in DUMNEZEU asta arata ca sufletul exista inainte de corpul fizic.Ceea ce este in dumnezeu este inainte de fizic(materie) de asta ii spune lui Ieremia ca il cunostea inainte de a se plasmui in pintece .
Este adevărat că sufletul este înzestrat cu har, însă nu este același lucru cu ceea ce s-a scris mai sus.
Iată ce spune ÎPS Hierotheos Vlachos:
"Dumnezeu a creat sufletul. Sufletul nu este o părticică de dumnezeire, nici suflarea lui Dumnezeu, cum spun unii. Dar, așa cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur, pentru că însuflarea lui Dumnezeu este lucrarea Duhului Sfânt, înseamnă că lucrarea Duhului Sfânt a creat sufletul, fără ca ea însăși să se facă suflet. Este important de spus acest lucru, deoarece astfel ne dăm seama că nu putem cerceta sufletul în chip autonom, ci în legătură cu Dumnezeu." ("Boala și tămăduirea sufletului în tradiția ortodoxă", pag.18,19)

S-ar putea spune că omul a ieșit de la Dumnezeu, în sensul că, înainte de cădere, Adam și Eva erau înveșmântați în lumina necreată, iar după ce au căzut în neascultare s-au văzut pe sine goi și au fost izgoniți din Rai!
Or, din Tradiția Ortodoxă noi știm că omul are posibilitatea să-L cunoască și să-L vadă pe Dumnezeu, El fiind Unul și Același, după ființă incognoscibil, însă după lucrări sau energii cognoscibil! (adică după lumina, slava și harul necreate)
Prin Taina Sfântului Botez omul este îmbrăcat iarăși în lumina necreată, îmbrăcat în Hristos, chiar dacă el nu poate vedea aceasta prin ochii trupești!

În Taina Sfântului Botez preotul spune: "Se imbraca robul lui Dumnezeu (N) in haina dreptatii, in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin". Apoi se canta troparul: "Da-mi mie haina luminoasa, Cel ce Te imbraci cu lumina ca si cu o haina, mult Milostive Hristoase, Dumnezeul nostru".

Tot la Botez, una din rugăciuni, este însoțită de suflarea, de trei ori, în chipul crucii, asupra chipului celui chemat spre Botez. Conform Sf. Simeon al Tesalonicului, prin suflarea preotului "se încălzește suflarea cea de demult, care a fost peste Adam" atunci când "Dumnezeu i-a suflat în față suflare de viață".

La Taina Botezului, de ce preotul suflă peste prunc de trei ori în chipul crucii?

În slujba Aghiazmei mici se spune: Cel ce ne-ai dat nouă să purtăm veșmânt luminat ca zăpada din apă și din Duh:
Și acum trimite harul Preasfântului și de-viață-făcătorului Tău Duh, care sfințește toate, și sfințește apa aceasta.

Aici se poate citi convorbirea dintre Sf. Serafim de Sarov și N. A. Motovilov despre hainele de lumină

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Preexistenta sufletelor prezenta si la Origen sub influenta lui Platon a fost combatuta de Sfintii Parinti.
Căci precum Tatăl are viață în Sine, așa I-a dat și Fiului să aibă viață în Sine (Ioan 5, 26)

Depinde ce se înțelege prin "preexistență". Nici o persoană umană și nici ființa umană nu există prin sine, în afară de Dumnezeu, Cel Unul în Ființă și Întreit în Persoane. Orice persoană umană există prin energiile necreate ale lui Dumnezeu. Noi suntem aduși la existență / ființare și El ne ține în existență, fiindcă El este existența, altfel noi nu am mai putea să ființăm / viem !

"Eu sunt Alfa și Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Atotțiitorul" (Apocalipsa 1:8).
Zisu-i-a Dumnezeu lui Moise: "Eu sunt Cel ce este". Apoi i-a zis: "Așa să le spui fiilor lui Israel: Cel ce este, El m'a trimis la voi!" (Ieșirea 3, 14).

Teoria gnosticismului și uneori. cea a neo/platonicienilor despre "preexistența" sufletelor, se referă la faptul că, lumea văzută, așa cum o știm noi, este rezultatul căderii unei alte lumi, considerată de către ei "lumea reală". Aceeastă teorie susținea că datorită păcatelor din "lumea reală", drept pedeapsă, au fost aruncați în trupurile din această lume, ei considerând materia, inclusiv trupurile, ca pe ceva spurcat și blestemat, un fel de loc al chinului. În unele variante teoria implică și ideea conform căreia sufletele ar fi necreate, fiind suflare de viață sau părticele din esența lui Dumnezeu.

Alte variante ale acestei erezii, susțin că Dumnezeu, nevrând să intre în contact cu materia, ca să nu se întineze, ar fi creat un Demiurg, care la rândul lui ar fi creat lumea. Apoi, sufletele care ar fi urmat să-și ispășească vină și să se purifice, trecând prin mai multe cicluri de reîncarnare, vrând să revină înapoi în "lumea reală" sau vrând a se contopi cu divinitatea, erau pândite de Demiurg sau de alte entități superioare, care li se împotriveau sufletelor și le trânteau înapoi. Fiul lui Dumnezeu era considerat un eon, un Înger superior de dimensiuni uriașe. Teoriile sunt mai multe și de obicei ele pot varia de la o filozofie la alta.

Last edited by tot-Laurentiu; 12.10.2019 at 01:00:02.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.11.2014, 22:21:32
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Odata cineva mi-a pus o intrebare: Daca Dumnezeu creat lumea in sase zile si apoi s-a odihnit, deoarece Creatia era desavarsita si completa, cum se face ca sufletele oamenilor sunt create si astazi in momentul conceptiei? Dumnezeu mai creaza si astazi? Si, de fapt, in ce fel si din ce apar acele suflete ? Stim cum se naste carnea, dar despre suflet stim ceva?
Nu scrie ca omul era desavarsit , fiind liber sa aleaga daca vrea sa se desavarseasca/mantuiasca sau nu.
Nu stiu ce spune Biserica dar poate din sufletele parintilor sa creeze altele sau din nimic as vrea si eu sa stiu daca cineva a citit.
Despre carne scrie in biologia celulara cum se formeaza.
Despre suflet adica despre partea nevazuta a noastra cea trinitara scrie bine in cartea parintelui Ioan de la Rarau :
http://www.emag.ro/rugaciunea-lui-ii.../pd/EKLH50BBM/
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.01.2016, 11:18:46
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
<LI sizset="15" sizcache="0">
<LI sizset="15" sizcache="0">4. Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:

<LI sizset="16" sizcache="0">5. "De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu
si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit,
profet pentru neamuri te-am randuit". [COLOR=#0000ff]3[/COLOR]
Nu exista nici un suflet din moment ce omul insusi este un ,,suflet viu,, cum spune Biblia. Conform ideii de ,,nemurire a sufletului,, ar insemna ca Adam avea un suflet daca este copia exacta a corpului fizic in cer alaturi de Dumnezeu. Ceea ce nu este adevarat. Moartea lui Adam nu a fost o trambulina spre o viata mai buna in cer , din moment ce Biblia spune ca moartea este un ,,DUSMAN,, .care va fii inlaturat in curand.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.01.2016, 12:11:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce face măă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.01.2016, 22:52:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Nu exista nici un suflet din moment ce omul insusi este un ,,suflet viu,, cum spune Biblia. Conform ideii de ,,nemurire a sufletului,, ar insemna ca Adam avea un suflet daca este copia exacta a corpului fizic in cer alaturi de Dumnezeu. Ceea ce nu este adevarat. Moartea lui Adam nu a fost o trambulina spre o viata mai buna in cer , din moment ce Biblia spune ca moartea este un ,,DUSMAN,, .care va fii inlaturat in curand.
N-am citit până acum in cei peste 8 ani de Forum , o ciulama ca asta :))))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.01.2016, 02:19:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un adventist (desi scrie "ortodox" la confensiune deci mincinos) si prost catehizat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.01.2016, 13:46:55
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Nu e adventist, e Martor al lui Iehova.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.01.2016, 14:18:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E ortodox din Tg-Mureș.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09