Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2010, 02:27:54
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Adica ROCOR-ul parintelui Serafim Rose ( si al tau,daca chiar asa este) este si ROCOR-ul meu si al oricarui ortodox traitor.Iar Sfintii vostri sint ai vostri intr-o f. mica masura ( pentru ca au fost si sint in comuniune cu noi ),iar noi ii cinstim cu mult mai mult decit voi, poti sa intri pe acelasi site sa te convingi.
Dragul meu ortodox reformat, conform crezului de la Nicaea Biserica este doar Una, Sfinta, Soborniceasca si Apostolica. Si sa ne ierti daca noi nu credem ca Biserica este peste tot locul unde lumea cheama numele lui Hristos, dar daca vreti sa cinstiti sfintii nostri, ai Bisericii Ortodoxe, nu putem decit sa ne bucuram si ne rugam si noi lor sa cheme pe Hristos si pe Maica Sa sa va deschida ochii si inimile ca sa vedeti si sa intelegeti Adevarul Imparatului Ceresc.

De la a da impartasanie ocazional (in trecut) si ortodocsilor lumesti (cei din bisericile ecumeniste) si pina la a fi in comuniune cu bisericile eretice este un drum lung pe care n-am auzit sa-l fi facut cineva vreodata. Iar daca te referi la Sf. Ioan Iacob Hozevitul, citeste-i viata (nu cea cenzurata de greci si de romani) si o sa vezi ca a fost pina la moarte un apartor al dreptei credinte, motiv pentru care a parasit Romania si, mai tirziu, si misiunea romanesca din Palestina. De asemenea, in 1948 a refuzat sa faca parastas dupa Patriarhul Nicodim din cauza ca acela a persecutat stilistii in Romania. Si fiindca tot discutam de Sfintele Canoane, iata ce are de spus si acest sfint cu privire la ele si la cei cu care presupui ca s-ar fi aflat in comuniune:
“Iar câtiva dintre slujitorii Sfântului Altar din ziua de azi defaima aceste Sfinte Canoane, numindu-le bariere ruginite. Canoanele sunt insuflate de Duhul Sfânt prin Sf. Apostoli si prin Sf. Parinti ai celor sapte Sfinte Soboare ecumenice si ei zic: 'Canoanele, de multa vechime pe care o au, au ruginit.' Nu zic ca ei de multa grasime si nefrica de Dumnezeu li s-a întunecat mintea si au napârlit, cazându-le si parul si barba si mustata, facându-se ca femeile. Cum e chipul Domnului si al Sfintilor si cum e chipul lor? De aceea, Sfintele Canoane ale Sfintilor ei le calca în picioare, dar predica sus si tare ca sunt ortodocsi."
  #12  
Vechi 24.06.2010, 02:30:43
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Auzi la el,....bla,bla,bla,de Sfintul Ioan Maximovici nici nu pomeneste...dar ma trimite inapoi,la viata Bisericii inainte de 1924.
Despre Sf. nostru Ioan Maximovici, pentru care se vor face slujbe in toate bisericile noastre pe 19 iunie (2 iulie, data civila si Stil Nou), am scris cel mai recent aici. Citeste si te minuneaza ce acest sfint de o rara blindete al bisericii noastre are de spus despre Patriarhia Istanbulului cu care va aflati in comuniune.
  #13  
Vechi 24.06.2010, 02:40:58
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Voi folositi cuvintele sfintilor pe rol de gloante de mitraliere...

Ti-am mai spus cindva,citeste epistolele Sfintului Apostol Pavel din Sfinta Scriptura,sa vezi cum se adreseaza ereticilor...asa i-a si adus pe multi la dreapa credinta ( ca toti apostolii de altfel )...
Poate tu citesti in scripturile voastre reformate, pentru ca Sfinta Scriptura foloseste chiar “gloante de mitraliera” cind e vorba de Adevarul lui Dumnezeu si ereticii care Il spurca:
“Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Matei 7, 6)

“Și iarăși fericitul Pavel spune: Vedeți de câini, vedeți de lucrătorii cei răi, de taierea-împrejur(Flp. 3:2). Vedeți cum umblați, că zilele rele sunt(Ef. 5:15-16). Și Ioan: Vedeți de voi ca să nu pierdeți cele ce-ați lucrat, că mulți amăgitori au ieșit în lume(2 In. 1:8)” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)

Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)

"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si, ca sa n-o mai lungesc, iti fac aici un rezumat al termenilor in care numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale:
  • “Oameni rai si impostori”;

  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;

  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;

  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;

  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;

  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;

  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”
  #14  
Vechi 24.06.2010, 02:45:57
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Haide sa vedem viata unor cuvinte ale sfintilor,si inainte de 1924,sper sa nu explodezi:
Faceti (intentionat) confuzii grave, prietene! Noi discutam de “lege”, iar voi vorbiti de “aplicarea legii”. Nimeni nu neaga iconomia (pogoramintul) in aplicarea canoanelor (inclusiv posibilitatea suspendarii canonului in caz particular, dar numai temporar si in sensul intaririi Bisericii), iar noi chiar o aplicam frecvent in ceea ce va priveste, mai ales atunci cind va primim inapoi la Biserica, doar prin Mirungere, care este Cinzecimea personala, care va lipseste. Asa ca toata cicaleala dragostoasa la care ma trimiti, dar si exemplele tale sint complet gratuite. Pina la urma, mintuirea este personala, iar daca credeti ca puteti sta in afara Bisericii, unde dupa cite stiu eu, sansele de miintuire sint la fel de mari cu cele ale altor oameni din afara familiei lui Noe sa se fi salvat de la Potop, mizind pe intoarcerea la timp si in masa a bisericilor eretice la Biserica s-ar putea sa va inselati amarnic, pentru ca, asa cum spune Sf. Apostol, unora ca voi “11. Dumnezeu le trimite o lucrare de amagire, ca ei sa creada minciuni, 12. Ca sa fie osanditi toti cei ce n-au crezut adevarul, ci le-a placut nedreptatea” (2 Tesalonieni 2) si in loc sa ajungeti la liman o sa va impotmoliti si mai tare in erezie spre pierzania sufletelor voastre.

Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mintuiasca, de aceea te asigur ca Biserica va face mare pogoramint aratindu-va dragoste si sintem indreptatiti si sa credem ca Dumnezeu va fi indurator fata de voi. Nu mai ramine decit sa va pocaiti si sa cereti sa va intoarceti inapoi la Biserica lui Hristos. “Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide”! (Matei 7:7)
  #15  
Vechi 24.06.2010, 02:49:10
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Uite si aici,la intrebari stiliste naive,ce raspuns primesc:

http://strajeriiortodoxiei.blogspot....ive-arhim.html
Aiureli, prietene, cu care in nici un caz nu poti pacali un cititor educat. Mai astept inca sa vad cum impaca “sfintii” si cucernicii Stilului Nou schimbarea Sfintei Traditii la 1923 si 1924 (prin modificarea Calendarului Bisericesc) cu anatema pusa de Sfintul Sinod pan-ortodox (cu putere de sinod ecumenic) la 1583, neridicata de nimeni pina astazi, cu decizia Sf. Sinod BOR de la 1903 si a majoritatii celorlalte sinoade nationale, dar si facuta impotriva Sfintelor Canoane, dintre care ma marginesc a ti-l cita pe cel dintii al celui de-al 7-lea Sobor Ecumenic:

“Toți cei ce afară de predaniile Bisericii și de învățăturile Sfinților și întrutot Cinstiților Părinților noștri, au născocit ceva, sau vor născoci după hotărârea noastră aceasta, fie ANATEMA.”

Orice alte discutii sint sterile atita timp cit nu justificati din punct de vedere canonic nelegiuirea facuta.

(Tot in acest articol se incearca sa se acrediteze ideea ca, oricum, indiferent de calendar, Sfintele Liturghii nu se petrec in aceeasi zi din cauza despartirii geografice, ceea ce, probabil, ar indreptatii schimbarea de calendar. Nimic mai fals! Cerul si Pamintul slujesc Imparatului tuturor deodata, in aceeasi zi si pe toata fata Pamintului – vezi demonstratia pe care i-am facut-o lui BogdanF2 in Botezul in BOR.)
  #16  
Vechi 24.06.2010, 02:51:18
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
PS.arata-mi canonul prin care Iisus Hristos Dumnezeu a fost ierarhul vostru,imediat dupa anul 1924...si ai sa vezi atunci unde a fost ( si unde nu a fost ) si este Biserica.....canonul am zis.
Citeste-l pe Sf. Ignatie al Antiohiei ca sa intelegi ce inseamna Biserica care-L are intotdeauna de episcop nevazut pe Hristos, chiar si atunci cind ramine fara episcopi pe Pamint. Am scris despre toate acestea aici si aici, dar nu te-a interesat atunci, poate o sa fii in stare astazi sa legi literele intre ele, sa vezi cuvintele si sa intelegi gindul din fraza.
  #17  
Vechi 24.06.2010, 03:05:05
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

In concluzie, n-ai raspuns in nici un fel pretentiilor mele pentru un dialog civilizat. Continui sa argumentezi cu invatatura neortodoxa a “sfintilor” vostri. Daca nu am fost suficient de clar, atunci iti repet: Ortodoxia a fost demult definita, inainte de 1924 si poti sa gasesti argumentatie (daca exista) suficienta in Traditia de pina la acea data ca sa-ti justifici incalcarea grava a Sfintelor Canoane si desconsiderarea anatemelor sub care v-ati plasat in mod deliberat. In alte cuvinte, vreau sa argumentezi cu citate exact (asa cum am procedat si eu) din invatatura si sfintii de pina la 1924 ce va indreptateste sa credeti ca:
  • te poti ruga si impartasii cu ereticii, in ciuda Canonului Apostolic (sau ca poti sa o faci “pina cind Sf. Ilie va reveni pe pamint”, “pina cind un sinod ecumenic ii va condamna de eretici”, “atita timp cit aceia nu se cuminica cu alti eretici” sau “tu nu te cuminici din acelasi pahar cu ereticii”;

  • trebuie sa dai ascultare episcopului (clericului) dovedit eretic, impotriva invataturii si exemplului Parintilor Bisericii;

  • exista Har Mintuitor in tainele savirsite de eretici, contrar Canonului Apostolic si marturiei Sfintilor Parinti;

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 24.06.2010 at 03:09:46.
  #18  
Vechi 25.06.2010, 02:37:06
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Poate tu citesti in scripturile voastre reformate, pentru ca Sfinta Scriptura foloseste chiar “gloante de mitraliera” cind e vorba de Adevarul lui Dumnezeu si ereticii care Il spurca:
“Nu dati cele sfinte cainilor, nici nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare si, intorcandu-se, sa va sfasie pe voi.” (Matei 7, 6)

“Și iarăși fericitul Pavel spune: Vedeți de câini, vedeți de lucrătorii cei răi, de taierea-împrejur(Flp. 3:2). Vedeți cum umblați, că zilele rele sunt(Ef. 5:15-16). Și Ioan: Vedeți de voi ca să nu pierdeți cele ce-ați lucrat, că mulți amăgitori au ieșit în lume(2 In. 1:8)” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)

Pe călcătorii de Lege i-am urît.” (Psalm 118, 113)

Pe cei ce Te urăsc pe Tine, Doamne, i-am urît, și asupra vrăjmașilor Tăi m-am mîhnit. Cu ură desăvîrșită i-am urît pe ei și mi s-au făcut dușmani.” (Psalm 138, 21-22)

"Pe eretici, ca pe niște hulitori și vrăjmași ai lui Dumnezeu, Scriptura nu i-a numit oameni, ci cîini, lupi și antihriști" (Sf. Efrem Sirul)

Voi din tatăl vostru, diavolul, sunteți. Vai vouă, că încuiați împărăția cerurilor. Căci voi nu intrați și nici pe cei ce intră nu-i lăsați să intre (In. 10, 26))” (Sf. Ioan Gura de Aur, Cuvint despre prorooci mincinosi)
Si, ca sa n-o mai lungesc, iti fac aici un rezumat al termenilor in care numai Sf. Ioan Gura de Aur face referire la eretici in scrierile sale:
  • “Oameni rai si impostori”;
  • “Caini, lucratorii cei rai si amagitori”;
  • “Vrajmasi ai lui Hristos si lupi ai turmei Lui, ciumați și necredincioși și grăitori împotrivă și vrăjmași și clevetitori și hulitori și fățarnici și furi și tâlhari și spurcați și prooroci mincinoși și călăuze oarbe și amăgitori și răi și antihristi”;
  • “Fii ai diavolului celui rau”, “Caini, cei ce amagesc cu pielea de oaie si ascund lupul si insala pe cei nesabuiti”;
  • “călăuze oarbe, neinvatati si neintariti; aratosi cu hainele si nu cu cartile, care ati lasat cuvantul lui Dumnezeu și slujiți pântecelui, Dumnezeul cărora este pântecele și slava lor întru rușine , care vă folosiți de laptele și de lâna și de cărnurile turmei, iar de oi nu purtati grijă”;
  • “Caini, furi, talhari care din tatăl vostru, diavolul, sunteți”;
  • “Batjocoritori, invatatori mincinosi si fii ai blestemului”

Sa inteleg ca Sfintul Apostol Pavel nu cunostea psalmii si scripturile cind se adreseaza evreilor...vezi Epistola catre evrei ...sau probabil ca ii considera crestini si nu eretici.

In mintea strimba,si lucrul drept ( cuvintele ) se strimba.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #19  
Vechi 25.06.2010, 02:43:02
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Citeste-l pe Sf. Ignatie al Antiohiei ca sa intelegi ce inseamna Biserica care-L are intotdeauna de episcop nevazut pe Hristos, chiar si atunci cind ramine fara episcopi pe Pamint. Am scris despre toate acestea aici si aici, dar nu te-a interesat atunci, poate o sa fii in stare astazi sa legi literele intre ele, sa vezi cuvintele si sa intelegi gindul din fraza.
Intre anii 1924 si 1935,voi ziceti ca am schimbat traditia prin modificarea cu 13 zile a calendarului ( desi marea majoritate a ortodocsilor nu a facut-o,si nu i-ati urmat )...in schimb voi,care nu ati avut ierarhie,nu ati schimbat traditia...ba v-ati mai si numit biserica...curat protestant( si aceia zic ca il au pe Iisus Hristos drept Arhiereu )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
  #20  
Vechi 25.06.2010, 10:31:39
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Dumnezeu se poate debarasa de orice ierarhie sau de orice preot ("Nu te cunosc") si de orice biserica daca trebuie instaurand alta cu alti preoti care sa o mosteneasca.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
cantece crestin-ortodoxe in araba si aramaica alexandra28again Muzica Bisericeasca 1 10.07.2008 12:34:00