Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2007, 23:47:50
zandreea zandreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2007
Mesaje: 6
Implicit

religia este inventata dar deja sunt destul de multi care cred
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Spaghetti_Monster
opinii despre acest subiect?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2007, 17:48:34
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Saracii! Sunt oameni care n-au cunoscut adevaratul crestinism si braveaza facand pe ateii. Poate la vreun necaz sa-si asculte constiinta si sa inalte o ruga catre Creatorul si Purtatorul lor de grija.
In opinia mea, nu cred ca au depasit teribilismele unor adolescenti. Vor sa fie ironici si slujesc, poate fara sa fie constienti de asta, pe Amagitorul.

Sa ne rugam pentru ei sa-i lumineze Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2008, 09:16:55
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Saracii! Sunt oameni care n-au cunoscut adevaratul crestinism si braveaza facand pe ateii. Poate la vreun necaz sa-si asculte constiinta si sa inalte o ruga catre Creatorul si Purtatorul lor de grija.
In opinia mea, nu cred ca au depasit teribilismele unor adolescenti. Vor sa fie ironici si slujesc, poate fara sa fie constienti de asta, pe Amagitorul.

Sa ne rugam pentru ei sa-i lumineze Dumnezeu!
Pastafarianismul este o parodie facuta in asa fel incat sa ofere aceleasi "argumente" ca si crestinismul. De exemplu, nu poti dovedi ca FSM nu exista. Se poate spune ca e o religie alternativa. De ce s-a inventat? Pai uitati-va si voi cum ii atacati pe cei care se declara atei. Oamenii astia au rezolvat problema simplu si elegant. Si-au facut un zeu nou. Pana la urma urmei nici D-zeul vostru nu are prea multi ani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2008, 16:35:58
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Hola! Nu crede nimeni in asa ceva. :))

(Desi parodia implica raspandirea zvonului ca se crede in aceasta chestie. Cei care cred zvonul sunt pacalitii.)
Atentie, credeti prea usor ce zice cineva pe forum.

Nu sunt de acord cu ce zice acidironic. Pastafarianismul nu s-a inventat pentru a parodia Crestinismul - pentru asta exista Biserica lui Subgenius si The Invisible Pink Unicorn.

Flying Spagetti Monster e o parodie la Creationism si a fost inventat pentru a arata americanilor, cat e de absurda ideea sa bagi Creationism in scoli.

Citat:
În prealabil postat de wikipedia
The religion was founded in 2005 by Bobby Henderson to protest the decision by the Kansas State Board of Education to require the teaching of intelligent design as an alternative to biological evolution
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2008, 13:38:03
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Hola! Nu crede nimeni in asa ceva. :))

(Desi parodia implica raspandirea zvonului ca se crede in aceasta chestie. Cei care cred zvonul sunt pacalitii.)
Atentie, credeti prea usor ce zice cineva pe forum.

Nu sunt de acord cu ce zice acidironic. Pastafarianismul nu s-a inventat pentru a parodia Crestinismul - pentru asta exista Biserica lui Subgenius si The Invisible Pink Unicorn.

Flying Spagetti Monster e o parodie la Creationism si a fost inventat pentru a arata americanilor, cat e de absurda ideea sa bagi Creationism in scoli.
Recunosc ca afirmatia cu care am inceput nu era prea clara si poate fi interpretata in functie de intentiile personale. Greseala mea!
Totusi, parodia pastafarianismului nu se limiteaza la creationism. Partea cu creationismul a fost motivatia originala dar intre timp au mai aparut in aceasta religie distractiva si alte ironii la adresa unor elemente ale crestinismului. Exista, de exemplu, o "evanghelie" care contine "echivalentul" celor 10 comenzi. Practic, aceasta "religie" avand originea in America evident are ca sursa de inspiratie crestinismul (cu ramificatiile lui).
Citatul pe care il dai este inceputul unui articol de pe wikipedia in care scrie ceva mai jos ca exista si un premiu pt cel care poate dovedi ca Iisus nu este fiul lui FSM.
Atata timp cat parodia face referiri la Iisus, la Moise, la cele "10 porunci", la creationismul prezentat in biblie si transformat in Intelligent desing, cred ca legatura cu crestinismul este destul de evidenta.
Reply With Quote
Răspunde