Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 03.08.2011, 13:29:22
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Multa spalare de creiere pe aici...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 03.08.2011, 19:11:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sinistru? "Evlavie" extremista? As vrea sa-mi faci cunoscute partile rele ale acestui parinte Boca? Cat despre canonizare....el este un Sfant (cel putin in sufletul meu)...chiar daca nu este inca canonizat de BC.
Domnul Ovidiu, v-a raspuns pentru mine, admirabil de clar, d-l Priceputu. ORICE EXTREMA E DE LA CELALALT. Slava Maicii Domnului ca un asa popa fanatic si autoinchipuit medic nu a fost si nu va fi canonizat...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 03.08.2011, 22:58:41
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Domnul Ovidiu, v-a raspuns pentru mine, admirabil de clar, d-l Priceputu. ORICE EXTREMA E DE LA CELALALT. Slava Maicii Domnului ca un asa popa fanatic si autoinchipuit medic nu a fost si nu va fi canonizat...

Personal, am alta parere despre Parintele Arsenie. N-are rost sa-l apar. :)

Doar atat voi spune : nu oricine are darul inainte-vederii.

Sper sa nu va suparati, dar daca veti afla, la un moment dat, ca de fapt a fost Sfant? :) Oricum ar fi, toti putem gresi.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 03.08.2011, 23:21:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Chiar daca in cazul meu vorbeste gura pacatosului, Adevarul nu vreau sa-l ascund, chiar daca nu-L implinesc... Domnul lucreaza acolo unde samanta incolteste, dar trebuie sa afle Adevarul mai intai, chiar si din gura unui pacatos si neimplinitor (daca cineva care aude din gura mea pacatoasa implineste, ma ajuta si pe mine pacatoasa sa ma ridic apoi) ... chiar citeam undeva ca rau si urat este a vorbi fara a implini (cazul meu) insa e bine sa vorbesti si sa spui Adevarul chiar si in situatia asta.

Pai pastrezi curatia pana la nunta dar si dupa exista randuiala, exista infranare, asa ar trebui cel putin, macar miercuri si vineri, duminica, sarbatorile mari, despre asta vorbesc eu aici.
Sa ne intelegem, si mie mi se intampla acelasi lucru, sa vorbesc de multe ori despre cele ce nu le implinesc, dar ideea e in felul urmator:


"- Eu vorbesc ca un om din lume și vă spun că noi suntem educați să învățăm pe alții, indiferent că noi facem sau nu facem ceea ce învățăm. Dar aici există o primejdie, pentru că a învăța pe alții ceea ce tu însuți n‑ai făcut poate avea două urmări: o dată că nu înveți bine – pentru că nu cunoști problemele pe care le ridică aplicarea în practică a ceea ce transmiți – iar a doua că, în general, dacă faci anumite lucruri bune, este mai bine să nu vorbești despre ele."
http://adorcristy.wordpress.com/2011...-iii%E2%80%A6/

Sunt pentru echilibru, nu pentru judecarea unora si a altora ca de ce nu tin curatia. Acum, si eu personal sunt, in teorie, pentru pastrarea curatiei si dupa nunta, dar in practica nu stiu cum va fi, nu stiu ce va gandi viitorul sot, nu stiu daca ne vom putea infrana, sunt foarte multe lucruri la mijloc si prefer sa nu imi imaginez de acum ce si cum, pentru ca din alte experiente decat cele vizate stiu ca socoteala de acasa nu e precum cea din targ si pentru ca nu e bine sa iti imaginezi anumite lucruri, ca sa nu zic mai multe, despre cum va fi sau cum nu va fi in noaptea nuntii. Una e sa te infranezi de la mancare, spre exemplu, - ca daca nu te ajuta Dumnezeu, pur si simplu nu reusesti, alta de la ceva care nu te implica numai pe tine. Poti sa il fi citit din scoarta in scoarta pe parintele Boca, dar daca te increzi numai in vointa ta sau a prietenului / sotului de infranare, de pastrare a fecioriei, nu ai facut absolut nimic, caci ispitele sunt teribile si tot Domnul iti da putere si gand sa te infranezi- si spun asta ca persoana care a trecut candva printr-o ispita de acest gen. In momentul ala, uiti tot tot ce ai invatat si ai citit si numai Dumnezeu iti e salvarea.

P.S. Si eu consider ca parintele Boca este sfant, ca a fost inzestrat cu mari daruri de la Dumnezeu si ca nu a exagerat cu nimic, tocmai pentru ca a avut o asemenea pozitie privilegiata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 04.08.2011, 11:23:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Poate deviez de la topic , insa m-am minunat de unele postari. Ce intelegeti voi prin desfrau in casniciei? Cineva spunea ca „ nu e voie sa-mi placa prea tare”(probabil nici lui). Chiar daca scopul relatiilor intime e procreera, aceasta ramane o manifestare de iubire autentica, te daruiesti din dragoste, sincer, sotii isi ofera bucurie reciproca, exprimandu-si sentimentele unul fata de celalalt. ( Apostolul Pavel chiar sublinia necesitatea satisfacerii nevoilor fizice si emotionale) Eu prin „desfrau” inteleg o patima patologica, o dorinta cronica de sex , barbatul (sau femeia) fiind atat de obsedat de sex incat devine o povara pentru partener, deci manifesta sindrom de nimfomanie (femeia) sau satiriazis (barbatul), un „rau diabolic”, o degenerare ce produce un dezechilibru in relatie. Intimitatea unui cuplu nu se rezuma doar la contact fizic,ci si la deschidere si o buna comunicare verbala, deci daca acestea trei sunt intr-o proportie echilibrata, sotii vor avea o casnicie reusita. Abstinenta indelungata si reducerea contactului fizic la o formalitate ("nu trebuie sa-mi placa"), cu greu mentin acea satisfactie si liniste emotionala, din contra, pot provoca frustrare, neliniste interioara, se pierde armonia in cuplu. In fine, fiecare face in functie de ce-i dicteaza propria constiinta, insa nu inteleg de ce unii condamna o relatie normala, ridicand insa la rang de mare virtute frigiditatea, o reminescenta a gandirii medievale. (cel putin asa se deduce)
de acord cu tine!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 04.08.2011, 15:03:14
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se poate să se facă înainte. Nouă nu ne-a spus nimeni să ne spovedim și să ne împărtășim înainte și nu am sesizat nici în alte cazuri când are loc aceasta. Ceea ce am văzut eu erau cupluri care merg întâi la primărie, pe urmă la biserică și pe urmă la chef. Între biserică și chef mai mergeu, pe vremuri, la fotograf.

În Biserica Catolică, mirii se împărtășesc din Sf Potir chiar în timpul administrării Tainei Căsătoriei. Este unul din cazurile în care se face împărtășire cu ambele specii. Și în nici un caz nu există vreun canon să îi oprească de la actul matrimonial din noaptea nunții.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Astai si parerea Mea ca nu exista nimic care sa opreasca Impreunarea celor doi.
Sune si Biblia ca ceia ce Dumnezeu a Impreunat omul sa nu desparta .

Acum din dorinta de a cunoaste te Intreb nu cu pacat sau cu alt fel de gnduri, la voi se Impartaseste cu Trupul si Singele Domnului sau numai cu acea particica mica care dupa mine se cheama azima ca eu asa am Inteles ca este dintrun aluat ne dospit. nu te supara pe mine te rog din adincul sufletului meu.
SLAVIT sa fie DOMNUL AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
  #137  
Vechi 04.08.2011, 21:53:04
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Astai si parerea Mea ca nu exista nimic care sa opreasca Impreunarea celor doi.
Sune si Biblia ca ceia ce Dumnezeu a Impreunat omul sa nu desparta .

Acum din dorinta de a cunoaste te Intreb nu cu pacat sau cu alt fel de gnduri, la voi se Impartaseste cu Trupul si Singele Domnului sau numai cu acea particica mica care dupa mine se cheama azima ca eu asa am Inteles ca este dintrun aluat ne dospit. nu te supara pe mine te rog din adincul sufletului meu.
SLAVIT sa fie DOMNUL AMIN AMIN AMIN
Am incercat sa arat de ce nu este voi mai sus. ........ Au incercat si altii...

Daca ai primit Sangele si Trupul Lui Iisus Hristos, care sunt Sfinte, nu poti avea relatii intime. Mai ales ca sunt si Taina Cununiei si Taina Sfintei Impartasanii in aceasi zi.

"Sune si Biblia ca ceia ce Dumnezeu a Impreunat omul sa nu desparta ." In niciun caz nu se referea la subiectul de mai sus.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 04.08.2011, 22:11:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Daca ai primit Sangele si Trupul Lui Iisus Hristos, care sunt Sfinte, nu poti avea relatii intime.
La câte nunți ortodoxe am fost. Clar, mai mult de 10. Poate chiar 100. Nu am văzut NICIODATĂ mirii împărtășindu-se. Ceea ce li se oferă mirilor este un fel de simulare a împărtășaniei, folosindu-se de obicei un pișcot care se înmoaie în vin. Azime în niciun caz. În loc de pișcot, se poate da cozonac sau chec.

La nunta mea, făcută la Sf Silvestru, ne-au dat soției și mie pișcot, ca de obicei. Am și poză în care se vede clar că e pișcot și nu specie consacrată. Aceasta nu este împărtășanie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #139  
Vechi 04.08.2011, 23:05:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

mirii care au primit dezlegare la sfanta impartasanie de la duhovnic si care participa inainte de cununie la sfanta liturghie se impartasesc. e adevarat ca, din ce in ce mai rar se practica taina cununiei imediat dupa Sfanta Liturghie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #140  
Vechi 04.08.2011, 23:32:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
mirii care au primit dezlegare la sfanta impartasanie de la duhovnic si care participa inainte de cununie la sfanta liturghie se impartasesc. e adevarat ca, din ce in ce mai rar se practica taina cununiei imediat dupa Sfanta Liturghie.
Când se împărtășesc ? Sâmbăta ? Că cele mai multe nunți au loc sâmbăta, nu Duminica. Eu zic să vorbim pe concret, bazându-ne pe realitatea de pe teren și nu pe cărți. Să înțeleg că viitorii nași ai dv s-au împărtășit la nuntă ? Ori au fost la Sf Liturghie dinainte de nuntă și s-au împărtășit ? Nu cumva au primit și ei pișcoturi trecute prin vin bisericesc ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28