Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.08.2010, 05:34:51
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit Cine a fost la manastirea ghighiu?

Ne puteti povesti intamplari, miracole, acel ritual cu mersul in genunchi si alte obiceiuri, ce orar au , nr de tel ESTE ACESTA 0244277198? si daca te poti caza cum se procedeaza?
Multumesc

Last edited by ingerul_pazitor; 08.08.2010 at 05:38:09.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2010, 16:29:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Ne puteti povesti intamplari, miracole, acel ritual cu mersul in genunchi si alte obiceiuri, ce orar au , nr de tel ESTE ACESTA 0244277198? si daca te poti caza cum se procedeaza?
Multumesc
Pana la urma tu ce cauti cand mergi la o manastire?
Cauti ceva senzational, vreo minune, vreun fenomen supranatural? Sa stii ca nu vei intalni si nu vei gasi nicaieri asa ceva.
Daca te intereseaza ceva liniste, ceva rugaciune, ceva slujbe...atunci sigur vei gasi, in rest vorbe-n vant.
Ca sa fii sigur de cazare te poti interesa si singur de fiecare data dand un telefon la orice manastire vrei sa ajungi, marea majoritate a manastirilor mari si vechi au datele de contact afisate chiar pe internet.

P.S Nu exista nici un ritual al mersului in genunchi, ci este un moment care face parte din slujba de sfintire a fratilor cand sunt tunsi in monahism...pentru tine este valabil doar sa stai in genunchi in timpul slujbei, nu sa mergi.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2010, 17:14:13
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Pana la urma tu ce cauti cand mergi la o manastire?
Cauti ceva senzational, vreo minune, vreun fenomen supranatural? Sa stii ca nu vei intalni si nu vei gasi nicaieri asa ceva.
Daca te intereseaza ceva liniste, ceva rugaciune, ceva slujbe...atunci sigur vei gasi, in rest vorbe-n vant.
Ca sa fii sigur de cazare te poti interesa si singur de fiecare data dand un telefon la orice manastire vrei sa ajungi, marea majoritate a manastirilor mari si vechi au datele de contact afisate chiar pe internet.

P.S Nu exista nici un ritual al mersului in genunchi, ci este un moment care face parte din slujba de sfintire a fratilor cand sunt tunsi in monahism...pentru tine este valabil doar sa stai in genunchi in timpul slujbei, nu sa mergi.
in regula merci.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2010, 17:26:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
in regula merci.
Am sa-ti dau citeva informatii despre minastire , acum o saptamina am fost acolo:
- au posibilitati de cazare destul de mari (aproximativ 50 de persoane) in 2 feluri de chilii (camere), cu 15 ron pe noapte si cu 25 ron . La cele cu 25 conditiile sunt excelente iar dupa cum arata de bine minsatirea probabil ca la fel si la celelalte . De asemenea masa intra in ,,ritualul" cazarii.
- au o biserica f. mare cu o icoana a MD facatoare de minuni, la iconostas, unde am vazut ca anumiti crestini, mai ,,umblati si cunoscatori" obisnuiau sa se aseza in genunchi de la 8-10 metri inaintea ei si sa mearga in genunchi pina la ea inchinindu-se permanent . Nu stiu de ce faceau asa , probabil din prea multa evlavie .
dar ceea ce m-a surprins pe mine este ca desi minastirea era plina de ,,pelerini" adica spatiile de cazare erau epuizate la slujbe in biserica nu era nimeni ; doar trecatorii necazati in minastire veneau sa se inchine si apoi plecau . Maicile sunt amabile, binevoitoare, primitoare si atmosfera este placuta si linistitoare . probabil ca si nr. de telefon este acelasi , nu stiu sa-ti spun ! Este o minastire de cautat si stat in ea. Te poti ruga in liniste si esti bine primit , este mare si frumoasa.
Restul vei descoperi tu !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.08.2010, 18:01:51
iliana iliana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2009
Locație: alexandria
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
Ne puteti povesti intamplari, miracole, acel ritual cu mersul in genunchi si alte obiceiuri, ce orar au , nr de tel ESTE ACESTA 0244277198? si daca te poti caza cum se procedeaza?
Multumesc
Este o icoana a Maicii Domnului veche de sute de ani adusa din Siria .E depusa intr-o biserica mica si acolo se merge in genunchi si la dus si la intors fiind tot timpul cu fata spre icoana.E cam greu .Eu de la acea manastire din mersul acela in genunchi am inteles drama oamenilor care nu pot merge .
Daca ajungi in zona du-te si la manastirea Crasna.
__________________
Doamne iarta-ma !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.08.2010, 19:19:04
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

mda, este o biserica foarte frumoasa, icoana Maicii Domnului este foarte frumoasa dar nu am auzit de acest mers in genunchi....ce ai zis tu cu mersu in genunchi este atunci cand un frate este adus la tunderea in monahism...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.08.2010, 20:28:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
nu am auzit de acest mers in genunchi....ce ai zis tu cu mersu in genunchi este atunci cand un frate este adus la tunderea in monahism...
Se pare ca acest mers totusi exista si este altceva decat mersul celui care urmeaza sa fie calugarit.
Am citit si eu mai sus postarile lui zaharia si iliana si am aflat...se pare ca este un obicei local...iar dupa ce am citit ce au scris ei mi-am adus aminte ca si la manastirea Nicula mai exista acest obicei de a se inconjura bisericuta de lemn in genunchi, mai ales cand este hramul manastirii.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 22:19:46
Program Manastirea Ghighiu AGabriela Generalitati 0 19.07.2012 15:20:12
manastirea GHIGHIU patricia2006 Rugaciuni 3 19.06.2012 02:23:58
Manastirea Ghighiu anaxor Generalitati 2 17.10.2010 00:45:52
Stareta Epraxia de la Manastirea Ghighiu fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 5 09.09.2008 09:06:51