Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.04.2009, 18:43:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Niciodata nu despart curcea de Hristos, altfel nu si-ar mai avea sensul, dar o cinstesc inpersonal, ca altarul de jertfa a lui Hristos, ca semn al biruintei ca purtatoare de putere a Domnului dar niciodata cum am zi nu pot sa-i spun unui lucru, fie el si curcea, "bucura-te" sau "ajuta-ma"

Poporul dupa parerea mea face unele excese in ceea ce priveste cultul si veneratia Crucii si a Sfintilor, si la sfinti s-a mai vorbit, noi le cerem mijlocirea potrivit cu invatatura ortodoxa, dar in evlavia excesiva a poporului sa ajuns ca sfntii sa fie considerati ei insisi "dumnezei" care prin a lor putere si cu a lor vointa pot interveni, ajuta, lumina etc
Citeam de curand o carte a unui teolog ortodox care spunea ca amestecarea asta a invataturilor sanatoase ale Bisericii si Sfintilor parinti cu tot felul de exagerari evlavioase ale poporului gen "vamile vazduhului" "cultul excesiv al unui anumit sfant sau a unor anumite moaste" etc. ii face pe multi sa se departeze de biserica iar pe tinerii care azi detin atata informatie si in general sunt mai invatati decat erau oamenii la tara si de aici si mai reticenti, sa creada ca biserica nu e decat o ramasita a unui misticism superficial, iar nu o reaala unire cu Hristos si un real mod de viata , de traire si de implinire spirituala
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2009, 18:49:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Daniel, asta af fii foarte mare dezamagire, a amesteca sfintii si crucea si puterea dumnezeiasca.

Pacat, mare pacat.

Sfintii sint mijlocitori pentru noi catre Dumnezeu. Prin sihastrie, viata aspra si suferinte ei au ajuns in locasurile ceresti. Rugandu-ne la sfinti, ei duc rugaciunea la Dumnezeu Tatal sau Fiul pentru noi.

Simbolul Crucii pentru noi, sigur cum bine stii, este simbolul biruintei asupra mortii si iadului. Iisus Hristos si Crucea sint nedespartiti.

Asta spre deosebire de musulmani, care nu au absolut nici un respect si veneratie fata de cruce.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2009, 19:17:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Daniel, asta af fii foarte mare dezamagire, a amesteca sfintii si crucea si puterea dumnezeiasca.

Pacat, mare pacat.

Sfintii sint mijlocitori pentru noi catre Dumnezeu. Prin sihastrie, viata aspra si suferinte ei au ajuns in locasurile ceresti. Rugandu-ne la sfinti, ei duc rugaciunea la Dumnezeu Tatal sau Fiul pentru noi.

Simbolul Crucii pentru noi, sigur cum bine stii, este simbolul biruintei asupra mortii si iadului. Iisus Hristos si Crucea sint nedespartiti.

Asta spre deosebire de musulmani, care nu au absolut nici un respect si veneratie fata de cruce.
Doamne ajuta, iti dau mare dreptate, in smerenia mea am citit cat de cat deologie, Doamne iarta-ma ca amintesc acest lucru si ma fac pricina de potignire

Dar problema ridicata de mine era ca in cultura populara, in trairea ortodoxiei se ridica adesea probleme de genu amestecarii credintei pure cu unele credinte mai putin pure si treaba asta e in dauna ortodoxiei care pe deoparte ridica semne de intrebare pt unii iar pe de alta pare poate sa i departeze pe multi de cele sfinte
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.04.2009, 20:30:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Doamne ajuta, iti dau mare dreptate, in smerenia mea am citit cat de cat deologie, Doamne iarta-ma ca amintesc acest lucru si ma fac pricina de potignire

Dar problema ridicata de mine era ca in cultura populara, in trairea ortodoxiei se ridica adesea probleme de genu amestecarii credintei pure cu unele credinte mai putin pure si treaba asta e in dauna ortodoxiei care pe deoparte ridica semne de intrebare pt unii iar pe de alta pare poate sa i departeze pe multi de cele sfinte
Ortodoxia, nu-i atât de complicată pe cât o complică noi, cu prea multe gânduri inutile.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.04.2009, 20:39:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ortodoxia, nu-i atât de complicată pe cât o complică noi, cu prea multe gânduri inutile.
Tot timpul ma intrebam de ce nu exista un ghid clar si concis cu dogmele oficiale ale Bisericii Ortodoxe, cu credinta pe care o impartaseste ca sa putem face diferenta intre credinta si daca imi este scuzat , stupiditate

Cultele neo-protestante au acele asa numite declaratii de credinta din care-ti poti da repede seama ce cred ei

In ortodoxie de ce nu apare asa ceva? totul este atat de confuz chiar si pt noi cei ce mai studiem cat de cat, apoi pt cei ce nu le prea au cu studiul teologic

Am o carte "Invatatura de credinta Ortodoxa" dar nu stiu daca poate fi numita chiar un catechism ortodox,

asi vrea sa se faca o asemenea declaratie si sa se scrie clar , asta-i credinta Bisericii, ce este peste este de la diavol
Ma intristeaza ca fiecare sat si oras are o alta ortodoxie cu alte practici, cu alte bazaconii de unde trebuie sa alegi ortodoxia curata

Eu am inceput sa nici nu ma mir ca ne acuza sectarii cand vad cate abureli sunt puse la loc cu invatatura bisericii, eu mai ales pe siteul Youtube tot incerc sa explic sectarilor ca ceea ce scriu ei nu e ortodoxie, ci prosti babesti..nush am impresia ca in unele parti suntem chiar in semi coma spirituala
Pacat de atatea tineri, dintre care pe unii ii cunosc si eu, traitori ai ortodoxiei si sinceri doritori de cunoastere, membrii ASCOR-urilor din tara care cauta cu inima buna si plina de incredere alinarea sub aripa Sfintei Biserici, ca unii din noi am lasat sa se umple Biserica de mocirla
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.04.2009, 21:04:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Tot timpul ma intrebam de ce nu exista un ghid clar si concis cu dogmele oficiale ale Bisericii Ortodoxe, cu credinta pe care o impartaseste ca sa putem face diferenta intre credinta si daca imi este scuzat , stupiditate

Cultele neo-protestante au acele asa numite declaratii de credinta din care-ti poti da repede seama ce cred ei

In ortodoxie de ce nu apare asa ceva? totul este atat de confuz chiar si pt noi cei ce mai studiem cat de cat, apoi pt cei ce nu le prea au cu studiul teologic

Am o carte "Invatatura de credinta Ortodoxa" dar nu stiu daca poate fi numita chiar un catechism ortodox,

asi vrea sa se faca o asemenea declaratie si sa se scrie clar , asta-i credinta Bisericii, ce este peste este de la diavol
Ma intristeaza ca fiecare sat si oras are o alta ortodoxie cu alte practici, cu alte bazaconii de unde trebuie sa alegi ortodoxia curata

Eu am inceput sa nici nu ma mir ca ne acuza sectarii cand vad cate abureli sunt puse la loc cu invatatura bisericii, eu mai ales pe siteul Youtube tot incerc sa explic sectarilor ca ceea ce scriu ei nu e ortodoxie, ci prosti babesti..nush am impresia ca in unele parti suntem chiar in semi coma spirituala
Pacat de atatea tineri, dintre care pe unii ii cunosc si eu, traitori ai ortodoxiei si sinceri doritori de cunoastere, membrii ASCOR-urilor din tara care cauta cu inima buna si plina de incredere alinarea sub aripa Sfintei Biserici, ca unii din noi am lasat sa se umple Biserica de mocirla
Cam prea dur, ca să nu spun exagerat, spus mocirlă. Bine, acum fiecare cum privește ( trăiește ) Ortodoxia. Sincer, părerea mea personală, e bine cam în ori și ce, a evita fixațile, ce duc la blocaj în multe privințe. Daniel dragă, poți lua legătura cu Marius pe privat și multe va avea să-ți spună, dar asta numai cu voia lui și în funcție de timpul fiecăruia.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.04.2009, 21:23:30
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cam prea dur, ca să nu spun exagerat, spus mocirlă. Bine, acum fiecare cum privește ( trăiește ) Ortodoxia. Sincer, părerea mea personală, e bine cam în ori și ce, a evita fixațile, ce duc la blocaj în multe privințe. Daniel dragă, poți lua legătura cu Marius pe privat și multe va avea să-ți spună, dar asta numai cu voia lui și în funcție de timpul fiecăruia.
Tinerii sunt foarte sensibili in general, si la orice obraznicie din partea bisericii se pierd, chiar sapt trecuta am avut , sa-i zicem caz, cu o buna prietena, pe care o stiam credincioasa, decenta, despre care sa aud ca nu mai are incredere in biserica, a ramas dezamagita de preoti si de comportamentul oamenilor in timpul slujbei
Cu ajutorul Domnului, am invitat-o la biserica si i-am zis sa lase deoparte prejudecatile si tot Dumnezeu si-a aratat dragostea fata de ea, pt ca la slujba am avut un cor de copii care au cantat pricesne si preotul a avut o foarte miscatoare predica despre Sangele Mantuitorului, fapt ce a determinat-o sa afirme ca va reveni la biserica, dar vedem ca astfel de cazuri nu sunt rare, da asta am folosit cuvantul "mocirla" pt ca pt tineri asta este,
Bine acum, nu o sa-i putem impaca pe toti, tot timpul vor exista guri critice, si nemultumiti, dar tare asi vrea ca aceste guri critice sa nu fie din cauza unor practici sau obiceiuri nesanatoase, daca gura critica va fi pt ca ne traim credinta, treaba ei, dar sa nu fie pt ca ne schimonisim credinta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2009, 21:59:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Tinerii sunt foarte sensibili in general, si la orice obraznicie din partea bisericii se pierd, chiar sapt trecuta am avut , sa-i zicem caz, cu o buna prietena, pe care o stiam credincioasa, decenta, despre care sa aud ca nu mai are incredere in biserica, a ramas dezamagita de preoti si de comportamentul oamenilor in timpul slujbei
Cu ajutorul Domnului, am invitat-o la biserica si i-am zis sa lase deoparte prejudecatile si tot Dumnezeu si-a aratat dragostea fata de ea, pt ca la slujba am avut un cor de copii care au cantat pricesne si preotul a avut o foarte miscatoare predica despre Sangele Mantuitorului, fapt ce a determinat-o sa afirme ca va reveni la biserica, dar vedem ca astfel de cazuri nu sunt rare, da asta am folosit cuvantul "mocirla" pt ca pt tineri asta este,
Bine acum, nu o sa-i putem impaca pe toti, tot timpul vor exista guri critice, si nemultumiti, dar tare asi vrea ca aceste guri critice sa nu fie din cauza unor practici sau obiceiuri nesanatoase, daca gura critica va fi pt ca ne traim credinta, treaba ei, dar sa nu fie pt ca ne schimonisim credinta
Excepțiile nu sunt și nu vor fi reguli nici când. Uscături au fost , sunt și vor fi, dar să nu generalizăm și să dramatizăm , mai mult decât trebuie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.04.2009, 08:04:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Doamne ajuta, iti dau mare dreptate, in smerenia mea am citit cat de cat deologie, Doamne iarta-ma ca amintesc acest lucru si ma fac pricina de potignire

Dar problema ridicata de mine era ca in cultura populara, in trairea ortodoxiei se ridica adesea probleme de genu amestecarii credintei pure cu unele credinte mai putin pure si treaba asta e in dauna ortodoxiei care pe deoparte ridica semne de intrebare pt unii iar pe de alta pare poate sa i departeze pe multi de cele sfinte

Da, Daniel, tu ai dreptate,, insa asta se intimpla cind o persoana nu este "cu totul" in ale credintei ortodoxe.

Uite cum vad eu ca se intimpla: uneori oameni pe care i-ai vazut in biserica, ii crezi cresti ca si tine, cauta ceva mai simplu, mai putina reponsabilitate, ceva superficial.

Doar in acest tip de persoana, se intimpla o schimbare.
Acesti oameni nu vor fii ok cu ortodoxia, insa chiar daca nu aflii imediat, nu vor fii ok nici in alte parti.

Multi cauta doar ceva ca si cum ar fii ca te inseli pe tine insuti, iti furi singur caciula cum se mai spune...

Tinerii de azi; ufff, ce greu subiect.
Unii sint cuminti si-si vad de ale lor, insa altii iti dau mult de furca, deoarece acum tentaii sint peste tot, o tovarasie proasta si merg anapoda, ce sa mai vorbim de biserica...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.04.2009, 18:23:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Excepțiile nu sunt și nu vor fi reguli nici când. Uscături au fost , sunt și vor fi, dar să nu generalizăm și să dramatizăm , mai mult decât trebuie.
Evident ce uscaturi exista, noi insa cei ce iubim Biserica, trebuie sa fim mai activi, mai luptatori, trebuie sa aratam ca acele uscaturi nu sunt Biserica in intregime
Azi la Facultate din o vorba in alta sa deschis subiectul spovedaniei, toti absolut au zis nu au incredere in "popi" ca nu le plac "popii" desi ei sustineau ca e important sa te marturisesti, ba unul dintre baieti sustinea ca nu s-a mai marturisit tocmai pt ca preotul ia pus conditia "post negru 3 zile inainte de spovedanie" ori eu cred ca a pune tinerilor astfel de regului este o crima spirituala, l-a "ucis spiritual" tocmai pt ca baiatul nu crede ca este in stare sa stea atata timp flamand
Din astfel de cazuri, si cu "ajutorul" presei, lumea are o conceptie total gresita despre Biserica si preoti, e atat de trist si cei ce iubiti Biserica sigur simtiti acel gol in suflet cand auziti astfel de lucruri,
La ce a ajutat toata polemica asta? nu am facut-o doar de dragul constatarii si lamentarii ci pt a pune in inimile celor credinciosi o dorinta de spalare a imaginii bisericii debarasand-o de invataturi paganesti care sunt asociate de popor cu Biserica, debarasand-o de ideile preconcepute despre ea si facand din ea o institutie pe masura numelui ei,
Inteleg ca Biserica va fi vesnic criticata , da dar de vrasmasii ei nu de cei ce se declara crestini ba mai si participa la comuniunea liturgica dar arunca noroi pe fata Bisericii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum citim Biblia? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 28 31.08.2012 17:52:36
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 05:40:26