Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.10.2007, 23:57:40
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

pentru unii e pacat , pentru altii nu :D
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.10.2007, 00:38:45
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Eu cred ca un dans frumos si decent cu sotul sau o hora nu este pacat mare, insa de regula crestinul inaintat nu merge la petreceri. De regula unde este dans si voie buna este si mancare si bautura si muzica de chef si versuri desantate dupa o anumita ora, si mandrie multa, si cleveteala, barfa si toata desertaciunea...Eu nu cred ca ii sta bine crestinului la petrecere si la dans! Este adevarat, suntem nevoiti cateodata sa fim prezenti (mai botezi, mai cununi, ai vreo nunta in familie,etc) insa masura trebuie pastrata in toate.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.10.2007, 05:13:22
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Lasati dansul...este scris: "sa nu faceti pacate mari, in rest sa fiti sanatosi"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.10.2007, 12:34:43
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

dac este facut cu masura nu cred ,ca este un pacat asa de mare
si eu mai dansez pe acasa cu copilasii si ma gandesc ca in felul asta mai scap de kilogramele in plus acumulate dupa sarcina:D
ca e mai obositor daca as face sistematic si fara muzica exercitii fizice si in felul asta ii mai pun si pe copii (mai mult pe cel marisor)sa faca miscare
miscarea e buna , e sanatoasa:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.10.2007, 12:35:28
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

am vrut sa spun in timpul sarcinii nu dupa
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.10.2007, 15:36:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mihai,de ce dansa Isaia?Daca Duhul Sfant iti canta in inima,ca proorocului Isaia atunci poti dansa fara sa pacatuiesti.Isaia dantuia ca vedea cu duhul venirea in lume venirea Fiului lui Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.10.2007, 16:36:31
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mi-a zis o ucenica a Pr. Cleopa ca dadea canon sa nu te impartasesti un an daca dansai la o nunta, petrecere, etc. Eu cred ca daca omul incearca sa fie pregatit permanent pentru a pleca in Imparatie, nu va mai merge la astfel de petreceri, sau va merge numai putin la inceput sa nu se mahneasca oamenii si apoi se va retrage. Si evident ca nu ar organiza astfel de petreceri la care sa se ajunga la contexte de caderi. Mai spune Pr. Arsenie ca "nu exista pacat mic sau mare". Orice pacat te rupe din relatia ta cu Dumnezeu.

Domnul sa ne intelepteasca!
Elena
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.10.2007, 17:15:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu cred ca este pacat sa dansezi, am impresia ca este pacat sa ravneshti la pofta trupeasca la satisfacerea ei, sa insheli partenera cu dragostea cand defapt tzie itzi sta mintea la malahiena, la a o transforma in obiectul invatzaturii tale in ale desfranarii... cand te gandeshti sa incepi mereu pacatul cu cate una, sau sa te lashi sa zbori din floare in floare, cu nepasare... Dar daca dansezi, prieteneshte, ca shi cu o domnishoara, sau colega, sau daca chiar dansezi cu cea pe care o iubeshti curat, nu are de ce sa fie pacat... dragostea curata inaltza, dar nu trebuie sa te insheli ca in numele ei sa te mintzi shi pe tine shi pe ea, shi sa ajungi la avorturi sau la relatzii desfranate pentru satisfacerea sexuala, ca atunci chiar ca e pacat shi de tine dar shi de ea, ca va necinstitzi trupurile, asha cum spune Domnul Hristos...

Dar va_iubesc spune foarte frumos ca nu exista pacate mari sau mici fiindca toate ne despart de Dumnezeu, dar pacatul cel mai mare este pacatul apropiat, shi uitarea de Dumnezeu shi smerenia+ shi dragostea mantuitoare de aproape... iar daca eshti in patima, atunci trebuie sa incerci sa te retragi o vreme shi sa incerci sa te rogi sa fi ajutat de dumnezeu ca sa nu mai pacatuieshti, sa nu mai desfranezi, sa nu-tzi umble mintea dupa incurcaturi... cum spune Domnul Hristos...

domnule draga, nu datzi cu parul ca asha i se pare pacatosului care ma aflu...

adica nu este pacat sa dansezi... dar daca te duce la pacatuire shi desfrau... atunci... sti mai bine dumneata decat mine ce este de facut... shi cum te potzi apara...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.10.2007, 23:19:38
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

dansul daca nu devine o preocupare importanta in viata si este facut ocazional eu ma gandesc ca nu este un lucru asa de grav nu -l poti pune pe acelasi nivel cu uciderea sau ura de semeni sau alte pacate grele
eu stiu ca la nunta mea s-a dansat nu s-a imbatat nimeni dar s-a dansat si m-am spovedit si nu mi-a dat nici un canon nu pt ca nu as fi meritat si nici pt ca este un preot indulgent
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.10.2007, 23:25:49
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

dar despre emisiunea "Dansez pentru tine"?prin intermediul ei multi au sanse sa se vindece de anumite boli, sa dobandeasca sprijinul material de care au atata nevoie
pe langa asta in nu stiu care editie, a dansat Elena -fosta membra a formatiei Mandinga -este fiica de preot daca ar fi fost foarte grav nu cred ca ar fi permis sa danseze
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
salut Upgrader96 Generalitati 15 13.06.2009 14:28:04
salut ana09 Generalitati 0 09.10.2008 11:17:19
salut psaltmarian Preotia (Hirotonia) 2 13.05.2008 15:17:00
salut:) pavel92 Generalitati 1 26.10.2007 16:18:43