Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.11.2007, 00:36:23
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Daca vorbim de "tinerii de azi" asta ar insemna ca tinerii de altadata erau altfel. Chiar erau altfel?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.11.2007, 10:46:42
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Au fost vremuri cand femeia nu purta mini. In mod clar, vremuri cand nu gaseai atat de usor poze cu femei goale. Tot noi suntem cele care provoaca.
Bunica imi povestea ca femeia necasatorita care gresea cu vreun baiat si acela nu o lua de sotie, isi cauta sot printre cei divortati si cu copil.
Barbatul avea mai mare autoritate, in casa, mai ales ca erau mai multe femei casnice ca acum.
Povesti de genul: ea s-a folosit de el, apoi l-a parasit, iar el sufera cred ca erau mai rare.
In societatea din trecut cred ca era extrem de dificil sa traiasca o femeie singura, cu copilul ei, sa-l creasca in pace, sa fie la zi cu plata impozitelor, sa se descurce fara barbat. Asa cum se descurca prietena mea dupa ce sotul ei si-a gasit alta, cam in timp ce nastea ea copilul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2007, 16:49:03
nicole_rsn nicole_rsn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 4
Implicit

Au fost vremuri cand tinerii nu aveau relatii sexuale decat dupa casatorie. Si nu se poate zice ca nu se iubeau sau altceva de genul asta, dimpotriva era o dragoste sincera, pura, neprihanita si nu se ajungea la divorturi deorece casnicia lor era binecuvantata. Mai sunt astazi tinerii acestia? se spune ca trebuie sa cunosti mai multi(e)pana a te hotarasti. dar daca imparti in stanga si in dreapta cand o sa vina el sau ea ce o sa-i mai oferi.Un baiat daca nu obtine nimic de la o fata o parasaste, gaseste alta care are experienta.Nu te poti juca cu sentimentele cuiva, oamenii nu sunt lucruri care le schimbam dupa ce s-au uzat, nu au pret iar valoarea unui om nu scade niciodata Spre ce directie evolueaza societatea noastra, unde sunt valorile crestine? Nu sunt multi cei cu care poti discuta despre aceste lucruri, pt ca iti rad in fata si iti zic ca esti demodata, ii plictisesti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2007, 17:48:37
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicole_rsn
Nu sunt multi cei cu care poti discuta despre aceste lucruri, pt ca iti rad in fata si iti zic ca esti demodata, ii plictisesti.
Depinde de cercurile in care te invarti...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2007, 19:09:30
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicole_rsn
Au fost vremuri cand tinerii nu aveau relatii sexuale decat dupa casatorie. Si nu se poate zice ca nu se iubeau sau altceva de genul asta, dimpotriva era o dragoste sincera, pura, neprihanita si nu se ajungea la divorturi deorece casnicia lor era binecuvantata. Mai sunt astazi tinerii acestia? se spune ca trebuie sa cunosti mai multi(e)pana a te hotarasti. dar daca imparti in stanga si in dreapta cand o sa vina el sau ea ce o sa-i mai oferi.Un baiat daca nu obtine nimic de la o fata o parasaste, gaseste alta care are experienta.Nu te poti juca cu sentimentele cuiva, oamenii nu sunt lucruri care le schimbam dupa ce s-au uzat, nu au pret iar valoarea unui om nu scade niciodata Spre ce directie evolueaza societatea noastra, unde sunt valorile crestine? Nu sunt multi cei cu care poti discuta despre aceste lucruri, pt ca iti rad in fata si iti zic ca esti demodata, ii plictisesti.
asa este....din pacate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.11.2007, 20:48:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Daca vorbim de "tinerii de azi" asta ar insemna ca tinerii de altadata erau altfel. Chiar erau altfel?
Sa fim seriosi ! Da tinerii erau mult mai adunati si organizati. De ce ? Sexualitatea era manifestata din plin si atunci, prin existenta caselor de toleranta. A arunca nu mai pe tineretul de azi , este o mare ineptie. Desfraul a fost un mare pacat ce s-a manifestat si se manifesta din plin si azi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.11.2007, 22:12:13
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
cred ca,pentru a-i acapara trebuie sa le vorbesti pe limba lor si sa le fii exemplu.daca esti ca ei,iti vor lua exemplul.pe un preot niciodata nu-l vor asculta dar de la unul ,,de gasca,, sunt sigura ca vor prinde ceva de la el.
:D "Acapara" este un cuvant prea dur si are o nuanta mai putin "pacifista". Adevarul este ca lumea este intr-o continua schimbare si metodele de ieri nu prea mai sunt valabile azi. De aceea ele ar trebui, adaptate conditiilor, pastrandu-se insa scopul si rezultatul urmarit. Nu poti strange in mana un ou, fara sa se sparga, la fel de tare ca atunci cand strangi mana cuiva. Avand in vedere ca stransul mainii este un lucru bun si onorabil care exprima entuziasmul. Ar fi culmea sa strangi oul cu acelasi entuziasm cu care strangi mana. :D Si sa te miri de ce se sparge, caci tu l-ai strans "bine". Ma rog, este un exemplu naiv, dar cred ca este destul de sugestiv pentru ideea pe care vreau sa o exprim. Daca preotul este "cool" si "de treaba", n-are cum sa nu aiba "priza" la tineri. Totul tine de metoda. Profesorul meu de matematica din generala avea o vorba: "Inteligenta inseamna metoda.". Asa ca... sa fim inteligenti! ;)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.11.2007, 22:21:36
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Eu cred ca tinerii sunt rodul educatiei primite de la parinti, scoala si in general, mediul in care se dezvolta. Sunt multi tineri vrednici si astazi, cei in care familia a investit, in sensul de timp si educatie, afectiune si incredere, din pacate la copiii abuzati, privati de prea multe lucruri, marginalizati si de societate, nu putem astepta prea mult. Vina nu este a tinerilor, ci cumva a noastra, cei care maturi fiind, tinem fraiele in maini si dam nota de modernism care se vede din ce in ce mai bine. Anii grei de comunism in care populatia nu primea nici o invatatura despre Dumnezeu isi arata roadele chiar in zilele noastre, in lipsa moralitatii, felul in care am primit si perceput si trait democratia, saracia si imposibilitatea de a ne descurca fara stapan, etc. Mai cu seama, lipsa duhovniciei la generatii intregi de parinti (aici ma refer la cei care s-au multumit cu a-L lasa pe Domnul doar in carti si legende), se vede in felul in care cresc multi dintre tinerii nostri atat de inzestrati, avand atata potential si atat de multa dragoste de oferit...Noi toti dam tonul dupa care vor "canta" tinerii de maine; daca noi am fi mai plini de iubire de Dumnezeu si de semeni, mai morali si mai cuviinciosi, mai putin egoisti si mai milostivi nu ar mai exista atatea prapastii intre oameni...Asa cred eu...si as mai avea multe de zis, dar mai las si pe altii sa-si spuna parerea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2007, 22:24:55
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Au fost vremuri cand femeia nu purta mini. (...) Tot noi suntem cele care provoaca.
Bunica imi povestea ca femeia necasatorita care gresea cu vreun baiat si acela nu o lua de sotie, isi cauta sot printre cei divortati si cu copil.
Barbatul avea mai mare autoritate, in casa, mai ales ca erau mai multe femei casnice ca acum.
Povesti de genul: ea s-a folosit de el, apoi l-a parasit, iar el sufera cred ca erau mai rare.
In societatea din trecut cred ca era extrem de dificil sa traiasca o femeie singura, cu copilul ei, sa-l creasca in pace, sa fie la zi cu plata impozitelor, sa se descurce fara barbat. Asa cum se descurca prietena mea dupa ce sotul ei si-a gasit alta, cam in timp ce nastea ea copilul.
;) Conteaza "aspectul comercial". De ce crezi oare ca pana si florile au culori care mai de care mai frumoasa, mai aprinse ? Numai asa ca sa le admiram noi ? :p

Din cele ce afirmi despre femeile ce greseau cu un barbat, mi se pare o nota de corectitudine vis-a-vis de faptul ca isi cauta sot divortat si cu copil. Ar fi fost culmea sa pretinda om neinsurat si fara copil, cand se stiau "cu musca pe caciula". Iar atunci casatoria nu cred ca ar mai fi fost facuta din "aceeasi dragoste", cat mai mult ar fi fost o modalitate de a asigura copilului un viitor mai bun decat i-ar fi fost dat, daca l-ar fi crescut singura. :( Din pacate greselile se platesc. ???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.03.2010, 13:12:37
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Probabil ca mai de mult era o constiinta geerala care ii oprea pe oameni de la anumite purtari. Cred ca erau 'dusi de val' dar in sens pozitiv, acum este invers.
Cei care ii acuza pe tine ca sunt intr-un fel sau altul nu sunt cu nimic mai presus ca ei.
Tinerii sunt foarte deschisi, iar in sufletul lor e o dorinta insetata de a descoperi scopul vietii. Sunt satui de tot raul care e in jurul lor. Unii se intorc la Dumnezeu, altii se lasa prinsi de patimi (din nefericire). Majoritatea vor sa se intoarca la Dumnezeu dar sunt prinsi de aceste patimi de care nu usor se desparte omul.
Ei sunt rodul generațiilor anterioare cărora le poată consecințele păcatelor.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 14.03.2010 at 13:14:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti de tinerii care fac urmatoarele.... victortiti89 Generalitati 26 03.06.2011 00:53:32
BISERICA SI TINERII iosif Biserica Ortodoxa Romana 298 15.09.2008 19:22:04
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59