Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.01.2008, 19:38:16
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

foarte putin probabil in perioada aceasta cand nu-si vad capul de treburi si merg pana seara cu icoana prin parohie..preotul se afla in Biserica cel mai adesea acolo e de gasit nu in fata calculatorului..si apoi fara sa fie face-to-face cu persoana s-ar putea sa fie o pierdere de timp..comunicarea virtuala in probleme atat de delicate nu este fructuoasa,din motive diverse de timp,de oboseala,de imposibilitatea de a se exprima in scris(folosirea tastaturii-sotul meu intampina probleme cu tastatura),e greu sa dai cuiva sfaturi fara sa-l cunosti.e o prostie,parerea mea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.01.2008, 19:49:00
L.sorin L.sorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru L.sorin
Implicit

S-a oferit un Preot sa ma ajute.
Va multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.01.2008, 20:09:31
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

A, deci unii nu sunt in stare sa dea sfaturi pe net si de-asta nu le dau? Iar tu ai fost destul de capabil sa gasesti pe cineva care sa-ti poata da sfaturi, pe care nu-l depaseste tehnica moderna? Asta spui, Sorin? Bravo tie!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.01.2008, 20:24:37
L.sorin L.sorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru L.sorin
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
A, deci unii nu sunt in stare sa dea sfaturi pe net si de-asta nu le dau? Iar tu ai fost destul de capabil sa gasesti pe cineva care sa-ti poata da sfaturi, pe care nu-l depaseste tehnica moderna? Asta spui, Sorin? Bravo tie!
Nu, nu asta am vrut sa spun, dar in alta ordine de idei ... ce se intampla... uni oameni sunt de-a dreptul rautaciosi... chiar si aici?
Poate si eu am gresit... va rog sa ma iertati, dar sincer, ma asteptam ca macar aici sa gasesc... bunatatea aceeaaaaa .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.01.2008, 20:47:59
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Nu te necaji frate Sorin, alege ceea ce este folositor din toate sfaturile sau invataturile pe care aici le-a oferit fiecare asa cum s-a priceput. Poti comunica cu multi oameni pe net, te poti sfatui cu siguranta cu ei, insa tine minte: Sfintele Taine si mijlocirea pe care preotul o face in fata lui Hristos pentru fii duhovnicesti, nu pot fi gasite pe internet. Relatia cu Dumnezeu este una personala, fizica, psihica, duhovniceasca, COMPLETA. Si pt asta cel mai folositor este sa mergi la biserica. Doamne ajuta! :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.01.2008, 21:26:18
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ok, imi cer iertare, Sorin. Eu inca ma refeream la mandrie. M-am inselat, nu din mandrie ai scris acelea. Te simti neinteles, te simti altfel decat ceilalti, asta am crezut. Deh, le am si eu pe ale mele..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.01.2008, 21:27:54
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Citat:
În prealabil postat de L.sorin
chiar si aici?
As spune ca mai ales aici, in anonimat. Este surprinzator ca pina la virsta de 42 de ani tu nu ai realizat ca pe net vorbesti IN MARE PARTE cu fantome. Sau, ma rog, poate asta si urmaresti. Aici, Sorin, facem schimb de informatii, nu ne spovedim, ca ar fi NEBUNIE CURATA!

In shimb daca mergi la biserica si vorbesti cu un om REAL, parerea mea este ca acela va tinde sa fie mai putin rautacios decit daca s-ar ascunde in spatele calculatorului
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.01.2008, 21:40:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

"Am 40 de ani si caut sa-mi indrept viata stramba pe care o duc!!!"

Sfatul meu de indreptare este sa te apropii mai mult de biserica, roaga-te, posteste miercurea si vinerea(invata neaparat si cum!) si desi vei trece poate si printr-o perioada grea de curatire sper ca vei descoperi ca perfectionismul de care vorbesti este tot in cauza intinarii, perfectionism care te indeparteaza de critica ziditoare a unui Duhovnic REAL si te face sa te ascunzi, sa vorbesti de dupa perdea.

Fi barbat, si du-te cu curaj! teama, frica, rusinea este tot de la draci!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2008, 01:48:33
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Viata perfecta ar trebui sa fie viata in iubire, dupa parerea mea. Iubire fata de aproape, iubire "agape", nu "eros".
Am facut o confuzie de termeni. Mai multe despre eros si agape aici:
Eros si Agape - crestinortodox.ro
Vorbeam despre acea iubire care ne apropie de Dumnezeu, si ca nu suntem singuri.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2008, 02:03:08
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
[...]Este surprinzator ca pina la virsta de 42 de ani tu nu ai realizat ca pe net vorbesti IN MARE PARTE cu fantome.[...]
Nu neaparat fantome, ci oameni cu doua fete, care stiu sa-si mascheze personalitatea si sa joace un "teatru" foarte bun, iar cei care fac asta o fac dintr-un motiv simplu: sa vada reactiile celorlalti; pentru unii exista si o pasiune din asa ceva. Vreau sa va spun ca eu am cunoscut fata in fata un individ care are o mare placere din acest fel de comportament, chiar este o preocupare care ii produce satisfactie continua din asta.
Nu am facut referire neaparat la cineva din acest forum, dar totusi este bine de stiut ca este posibil sa existe astfel de membrii printre noi, ;)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 17:51:24
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine imi poate recomanda un duhovnic bun Dorotheea Maslul 14 05.12.2010 18:55:18