Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.10.2007, 22:40:18
Lucifer-junior
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau si eu sa stiu ce se intampla cu copiii care se nasc morti sau mor dupa scurt timp.Fiind nebotezati, aceste suflete unde se duc?
In iad, rai sau in alt loc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.10.2007, 23:37:03
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

intr-un loc unde nu este intuneric si nici suferinta,dar nici lumina raiului nu este,caci ei nu au primit botezul.In nici intr-un caz nu ajung in iad.Domnul este indurator cu sufletele lor curate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2007, 02:25:05
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
intr-un loc unde nu este intuneric si nici suferinta,dar nici lumina raiului nu este,caci ei nu au primit botezul.In nici intr-un caz nu ajung in iad.Domnul este indurator cu sufletele lor curate.
dar cu cei avortati?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2007, 09:06:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
intr-un loc unde nu este intuneric si nici suferinta,dar nici lumina raiului nu este,caci ei nu au primit botezul.In nici intr-un caz nu ajung in iad.Domnul este indurator cu sufletele lor curate.
nu stiu daca este chiar asha, ca am vaga impresie, o intuitzie e drept fara valoare, o banuiala, ca ei se duc acolo unde ajung shi parintzii lor... ??? Poate ca nu totdeauna, e drept, ca Dumnezeu este milostiv cu fiecare faptura, cu fiecare suflet, fie ca e botezat, fie ca nu e nebotezat... inschimb noi ne rugam mai mult pentru cei botezatzi, creshtini-ortodocshi... fiindca doar pe aceia i-a primit Hristos de la Tatal... inschimb orice strain care vine la El va fi cinstit shi respectat cum se cuvine, asha cum a facut intodeauna...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2007, 11:08:28
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Grigorie de Nyssa in cuvantarea sa "Despre pruncii care mor prematur" nu sustine ca acestia- care au murit nebotezati -vor merge in iad. El considera pacatul stramosesc drept o boala spirituala care in cazul copiilor nu s-a agravat, asa cum se intampla la persoanele mature
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2007, 21:43:18
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de urzicuta
intr-un loc unde nu este intuneric si nici suferinta,dar nici lumina raiului nu este,caci ei nu au primit botezul.In nici intr-un caz nu ajung in iad.Domnul este indurator cu sufletele lor curate.
nu stiu daca este chiar asha, ca am vaga impresie, o intuitzie e drept fara valoare, o banuiala, ca ei se duc acolo unde ajung shi parintzii lor... ??? Poate ca nu totdeauna, e drept, ca Dumnezeu este milostiv cu fiecare faptura, cu fiecare suflet, fie ca e botezat, fie ca nu e nebotezat... inschimb noi ne rugam mai mult pentru cei botezatzi, creshtini-ortodocshi... fiindca doar pe aceia i-a primit Hristos de la Tatal... inschimb orice strain care vine la El va fi cinstit shi respectat cum se cuvine, asha cum a facut intodeauna...
Pruncii morti nebotezati sunt pomeniti la Proscomidie in fiecare Sfanta Liturghie din cate stiu eu. Plus de asta, mantuirea este individuala, la fel si pedeapsa pentru greselile savarsite. Pruncii avortati sau morti nebotezati nu se pot bucura de vederea lui Dumnezeu in rai, insa ei nu se osandesc, neavand pacate personale. Sufletul niciunui om nu este in vreun fel legat de cel al parintelui sau, fiecare dand socoteala in mod particular pentru faptele sale. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2007, 03:07:18
ireal ireal is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

??? Nu pot uneori sa ma abtin!? Ma iertati!!! Dar de unde stiti aceste faimoase lucruri? A murit cineva in afara de Iisus Hristos si a venit inapoi? A facut cineva lucrul acesta, si s-a intors sa spuna ce si cum????
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2007, 13:10:15
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Sunt o multime din cei care au murit si au inviat si Sfinti care au vazut ce e dincolo. Primul a fost Lazar apoi Sf. Ap. Pavel, si multi din Sfintii de dupa el. Au aparut o multime de carti cu marturiile lor. Cauta la librariile si tarabele cu carti ortodoxe.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2007, 13:51:09
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Vreau si eu sa stiu ce se intampla cu copiii care se nasc morti sau mor dupa scurt timp.Fiind nebotezati, aceste suflete unde se duc?
In iad, rai sau in alt loc?
Nu cumva vrei sa stii ce se va intampla cu sufletul tau dupa moarte?
Iti spun eu...Atat timp cat te uiti mai degraba in curtea altuia si pe ale tale nu le vezi inseamna ca nu esti pe "calea imparateasca".
Deci, sa fim atenti la dracii astia vicleni care ne trag de la ale noastre catre altele, catre preocupari ce sunt deja in grija lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2007, 14:46:55
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de Lucifer-junior
Vreau si eu sa stiu ce se intampla cu copiii care se nasc morti sau mor dupa scurt timp.Fiind nebotezati, aceste suflete unde se duc?
In iad, rai sau in alt loc?
Nu cumva vrei sa stii ce se va intampla cu sufletul tau dupa moarte?
Iti spun eu...Atat timp cat te uiti mai degraba in curtea altuia si pe ale tale nu le vezi inseamna ca nu esti pe "calea imparateasca".
Deci, sa fim atenti la dracii astia vicleni care ne trag de la ale noastre catre altele, catre preocupari ce sunt deja in grija lui Dumnezeu.
Si fiind mai intai atenti la ale noastre, ca propriul suflet sa fie sanatos,deci de pe "calea imparatesca" ne putem apoi ruga foarte frumos si pt acesti prunci de care noi nu stim sigur daca s-au mantuit sau nu...
Reply With Quote
Răspunde