Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2007, 11:11:56
ionyk ionyk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

m-am gandit ca ar fi interesant de discutat despre tineri pentru ca ei reprezinta, in majoritate, prezentul dar mai ales viitorul nostru al tuturor...ce parere aveti despre relatiile dintre tineri?cum ar trebui sa ne comportam cu tinerii care nu sunt crestini decat cu numele?cam ce "criterii" am putea folosi pentru a ne imprieteni cu cineva(fata-baiat)?ce nu ar trebui acceptat intr-o relatie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2007, 17:21:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Multi leaga relatii doar de forma, altii doar pentru anumite interesuri, si mai rar sa vezi un cuplu cu intentii serioase. Multi se cupleaza doar pentru a vedea cum e, relatia fiind doar de suprafata, ca dupa un scurt timp sa se desparta, putine cupluri dureaza mult si cei mai multi vor doar sa se distreze. Cam asta am observat eu ca e la moda pe acum, dar sunt si relatiile solide si bazate pe incredere, dar mai rar, asa cum si oamenii care sa intretina o astfel de relatie sunt putini.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.11.2007, 14:31:25
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

acolo unde este inima moarta,nu ai ce face,decat sa te rogi pentru ei.eu sunt o tanara si traiesc printre tineri si ma doare inima de cat de separati sunt majoritatea de Dumnezeu.cred ca,pentru a-i acapara trebuie sa le vorbesti pe limba lor si sa le fii exemplu.daca esti ca ei,iti vor lua exemplul.pe un preot niciodata nu-l vor asculta dar de la unul ,,de gasca,, sunt sigura ca vor prinde ceva de la el.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.11.2007, 15:18:32
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
pe un preot niciodata nu-l vor asculta dar de la unul ,,de gasca,, sunt sigura ca vor prinde ceva de la el.
Asta daca ajung sa asculte un preot.
Imi place ideea, Veilur. Un criteriu de relatie binecuvantata ar fi prietenie, cunoastere a celor doi, in ideea casatoriei, nu de dragul unei relatii,sau ca: "asa fac toti ceilalti". Am auzit de persoane care accepta o relatie doar pentru ca prietenii lor au pe cineva, sau rad de ele ca nu au avut relatii sexuale. Atunci, tinerii crestini doar cu numele, ce sa faca, decat sa cada in desfranare. Rolul cel mai important cred ca revine parintilor. Si celor care ii indruma si le explica prima data despre Dumnezeu. Si despre lume.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.11.2007, 15:27:49
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Bine stiuta idee "nu mai sunt tinerii ca odinioara"...cine spune asa ceva dovedeste ca nu are punte comuna cu ce inseamna tineretul din ziua de azi. Trecem peste ce se vede la televizor la stirile de la ora 5, peste exemplele negative; sunt tineri cu bogat continut sufletesc o gramada, care reusesc sa isi construiasca valori si principii solide(mare lucru intr-o lume in care "totul este permis"). Si sunt multi. Mergeti intr-o zi prin libraria Carturesti sa vedeti cati sunt.(ca sa nu mai spun ca targul de carte de la romexpo este luat in fiecare an cu asalt de tineri). Si sunt multi adolescenti ale caror relatii sunt mai unite si mai stranse decat a multor cupluri casatorite si instrainate de mult...

Si eu sunt tanara; si imi plac tinerii printre care am ales sa traiesc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.11.2007, 15:59:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
[...]sau ca: "asa fac toti ceilalti". Am auzit de persoane care accepta o relatie doar pentru ca prietenii lor au pe cineva, sau rad de ele ca nu au avut relatii sexuale. Atunci, tinerii crestini doar cu numele, ce sa faca, decat sa cada in desfranare.[...]
Da Z.Lidia, in ziua de azi a ajuns sa fie o rusine daca nu ai "facut-o" pana la varsta de 17-18 ani, iar multi stau cu o fata de care probabil nu sunt multumiti, dar stau totusi ca sa nu se faca de ras ca nu au prietena sau ca nu au facut sex.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2007, 16:57:02
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Pe timpul Sfantului Vasile cel Mare, veneau tineri crestini la el si-l intrebau ce atitudine trebuie sa aiba fata de cartile pagane. Sfantul Vasile le da un sfat foarte practic: " Faceti si voi asa cum fac albinele, merg din floare in floare si unde gasesc nectar si polen mai mult, se opresc mai mult, iar unde nu gasesc, zboara in alta parte." ionyk, cred ca putem lua acest sfat si in cazul de fata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2007, 18:03:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Deci, baietii sa treaca dintr-o relatie in alta si.. sa se casatoreasca cu fata care are mai mult? (bogatii, cunostinte)
Oamenii nu sunt precum cartile. Nu poti sa ii arunci dupa ce i-ai folosit! Despre carti se spune sa nu ramai la una singura, sa citesti cat mai multe. Dupa ce te casatoresti, daca gasesti una mai "bogata" (material sau sufleteste), iti lasi nevasta si o iei pe aceea????:(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2007, 23:02:13
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Nu avea de unde sa stie Sf Vasile cel Mare ca peste sute de ani vorba "din floare-n floare" sau "din flori" va avea o conotatie negativa. El desigur a facut referire la a vorbi cu multe fete si a descoperi care este cea mai potrivita pentru tine, cea cu cele mai multe virtuti, nestiind ca de fapt si ele fac la fel:D vinatorul devine si vinat...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2007, 00:33:05
yulyan yulyan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2007
Mesaje: 10
Implicit

o decizie grea mai ales pentru zilele pe care le traim acum.e foarte greu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti de tinerii care fac urmatoarele.... victortiti89 Generalitati 26 03.06.2011 00:53:32
BISERICA SI TINERII iosif Biserica Ortodoxa Romana 298 15.09.2008 19:22:04
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59