Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2008, 11:54:37
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Nu cunosc, insa, nici nu am cautat un duhovnic pe net. Nu pot face o marturisire in adevaratul sens al cuvantului decat avandu-l langa mine. Nu am atat imaginatie sa-l cred langa mine. Pe de alta parte si locul in care il intalnesc (Biserica)ma intareste sa am o marturisire mai deplina. In concluzie mergi la o Biserica si vei gasi un preot care sa-ti ofere linistea de care ai nevoie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2008, 12:01:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Iarta-mi curiozitatea, dar de ce nu e accesibil duhovnicul tau? Unde locuiesti? In ce oras? Sau poate la tara?
Ai putea sa ceri telefonul duhovnicului tau, sau adresa de mail, pentru o comunicare mai buna, pentru stabilirea zilei de spovedanie, pentru sfat. In ziua de azi majoritatea au asa ceva. Totusi, parintele meu prefera sa vorbim fata in fata, la spovedanie.
Parerea mea e ca nici nu ar trebui sa se vada asa, la suprafata, daca hotarasti sa duci o viata duhovniceasca.
Poti citi articole, carti pe net, poti discuta pe forum. Eu una nu as alege sa ma spovedesc online.
Viata perfecta ar trebui sa fie viata in iubire, dupa parerea mea. Iubire fata de aproape, iubire "agape", nu "eros". Comuniune in biserica, iubire fata de cel de langa tine, intelegere fata de cel cazut in pacat, ajutor pentru cel la nevoie. Nu vad cum poti ramane singur in felul asta. Oricum, nu esti singur, esti cu Dumnezeu.
Atentie la mandrie, apare cum nu te gandesti, mai ales la inceputul vietii duhovnicesti, mandria ca faci ce trebuie, ca esti "singurul" care a descoperit cum trebuie sa fie viata, etc. Iti vorbesc ca unul care a patit-o. Lui Dumnezeu ii place smerenia, iubirea, comuniunea. Nu te gandi ca nu are si vecinul tau macar un gand care place lui Dumnezeu, desi nu arata. Si pe el il asteapta Dumnezeu la credinta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2008, 12:05:53
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cauta blog-uri ale unor preoti mireni si vezi care ti se pare mai potrivit.
e doar o sugestie...

dar sper ca nu intentionezi sa-l inlocuiesti de tot pe duhovnicul pe care il ai deja.. ???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2008, 12:17:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Mie mi se pare cea mai zadarnica miscare pe care o poate face cineva astazi. Spovedania pe internet este amagire, asta denota ca nu ai curaj sa iti marturisesti niste pacate pe care oricum Dumnezeu le stie, dar probabil ti-e rusine de preot. Cred ca asta poate fi catalogata ca fiind ultimna fita a credintei: spovedania pe net!! Am ajuns astazi sa facem si sa gasim totul pe internet??? Trist...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2008, 13:06:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

in cazul in care preotul la care are el acces e foarte ocupat... se poate sfatui si cu altcineva, dar cu conditia sa nu il inlocuiasca de tot pe acela. (practic e ca un prieten, ca un psiholog...)
o spovedanie online, in adevaratul sens al cuvantului, nu se poate intrucat nu-ti poate pune patrafirul pe cap si nici Sf Cruce nu ti-o poate face...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2008, 13:09:21
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ca sa-ti poata ierta pacatele e absolut necesar sa-ti puna mana pe cap.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2008, 17:26:36
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

si eu am aceeasi parere ca un preot nu iti poate da dezlegari prin net,insa si eu am un duhovnic f bun insa cand am o problema si nu pot vorbi cu duhovnicul atunci am si eu un parinte cu care vorbesc prin internet si care ma sfatuieste insa nu spovedanie,si ma ajuta mult sa trec peste anumite lucruri insa acest preot si duhovnicul meui seamana mult la mentalitate pt ca daca ar fi diferiti atunci e cam rau pt fiul duhovnicesc caci una va spune duhovnicul si alta sfatuitorul,si normal trebuie sa ascultam mai mult de duhovnic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2008, 17:37:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Spovedania presupune inatalnirea personala cu Hristos prin preot. Nu cred ca aceasta relatie poate fi substituita de catre internet. Din sfaturile sau povatuirile, catre preot din Molitfelnic, aflam ca Taina Spovedaniei presupune inalnirea dintre preot si penitent langa icoana Mantuitorului. Pentru un crestin ortodox acestea nu au un simbolism sec.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2008, 20:30:08
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Sorin cel mai bine ar fiu sa-ti invingi comoditatea si sa te duci intr-o Biserica in care sa te simti tu bine,Biserica Bucur de ex.langa Radu voda si vei gasi un preot dispus sa vorbeasca cu tine.Muntele se duce la Mahomed sau mahomed la munte?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2008, 22:05:37
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

pe forum sunt cativa preoti.poate te pot ei ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DUHOVNIC gherman Calugarul 156 04.02.2015 17:51:24
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
cine imi poate recomanda un duhovnic bun Dorotheea Maslul 14 05.12.2010 18:55:18