Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.03.2011, 22:54:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Adica ce...sugerezi ca la mine au venit ingerii cazuti? Fii serios cataline....Eu dupa aceasta moarte clinica m-am apropiat si mai mult de Dumnezeu...Deci atentie....gheatza e subtire cand nu esti in cunostinta de cauza....Iar mie nume sonore ale ortodoxiei mi-au zis clar ca am rezon....asa ca...............Numa bine!
Nu sugerez nimic, unii ortodocsi ami ales pot avea si revelatii de la Dumnezeu.
Parintele Serafim chiar scrie ca de obicei cei ce au astfel de experiente devin mai credinciosi, dar o credinta new-age sau orientala mai mult.
Si eu am cunoscut o persoana care a avut o astfel de moarte si experiente si capatase niste proprietati paranormale, se ocupa cu ghicitul si practica diverse tehnici orientale si pagane dupa ce traise acea experienta.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.03.2011, 23:55:07
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Eu.....nu trebuie sa ma ocup cu ghicitul....Calitatile sau darurile primite eventual in urma unei astfel de "intamplari" nu se trambiteaza...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.03.2011, 01:05:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Sfântul Ignatie Briancianinov
DESPRE ÎNȘELARE (fragmente)

Inselarea este vatamarea firii omenesti prin minciuna. Inselarea este starea in care se afla toti oamenii, pana la unul, stare nascuta din caderea protoparintilor nostri. Cu totii suntem in inselare (inceputul celui de-al treilea Cuvant al Preacuviosului Simeon, Noul Teolog, ed. Pustiei Optina, l852). Constiinta acestui fapt este cea mai de nadejde pavaza impotriva inselarii. Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare. Cu totii suntem inselati, cu totii suntem amagiti, cu totii ne aflam intr-o stare mincinoasa, avand nevoie sa fim sloboziti de catre adevar; iar Adevarul este Domnul nostru Iisus Hristos (Ioan 8, l4-32).


Demonii, care au cale libera spre sufletele noastre in vremea cat suntem treji, au cale libera spre ele si atunci cand dormim. Si in vremea somnului, ei ne ispitesc cu pacatul, amestecand cu inchipuirea noastra si inchipuirea faurita de ei. De asemenea, vazandu-ne ca luam aminte la vise, se silesc sa ne faca visele cat mai interesante, iar in noi sa starneasca o mai mare atentie fata de aceste naluciri, sa ne faca, incetul cu incetul, sa ne incredem in ele. Aceasta incredere este intotdeauna impreunata cu parerea de sine, iar parerea de sine, falsifica modul in care ne vedem cu mintea pe noi insine, iar drept urmare, intreaga noastra activitate se lipseste de dreapta socoteala - exact ce le trebuie demonilor. Celor ce au sporit in parerea de sine, demonii incep sa li se arate in chip de ingeri de lumina, in chip de mucenici si preacuviosi, chiar si in chipul Maicii lui Dumnezeu si al lui Hristos Insusi, fericesc petrecerea lor, le fagaduiesc cununile ceresti, ridicandu-i prin aceasta la inaltimea parerii de sine si a trufiei. Aceasta inaltime este, totodata, si prapastia pierzarii.


Demonii se prefac deseori in ingeri de lumina si in chipuri de mucenici si ne arata pe aceia venind la noi in visuri. Iar cand ne desteptam, ne afunda in bucurie si inaltare. Dar aceasta sa-ti fie semnul inselarii (amagirii dracesti). Caci ingerii ne arata muncile, judecata si moartea, iar odata treziti, ne umplem de cutremur si tanguire. Cand incepem sa ne plecam in vis dracilor, ei vor incepe sa-si bata joc de noi si cand suntem treji. Cel ce crede visurilor e cu totul necercat. Iar cel ce nu crede nici unora, e cu adevarat filosof. Crede numai celor care-ti vestesc tie chinuri si judecata. Dar daca acestea iti pricinuiesc deznadejde, si ele sunt de la draci" (Sf. Ioan Scararul, Adaos la cuvantul al 3-lea).


Pazeste-ti mintea de vedenii, alunga toate inchipuirile si parerile ce se apropie de ea, prin care caderea in inselarea diavoleasca ia locul adevarului.


Sa fie limpede: cel ce socoate ca are lucrari duhovnicesti, virtuti, merite, daruri harice, care se maguleste si se desfata cu parerea, prin aceasta parere ingradeste lucrarilor duhovnicesti, virtutilor crestine si harului dumnezeiesc intrarea in el si deschide larg poarta pentru imbolnavirea de pacat si pentru demoni.
http://www.manastirea-sireti.md/uplo...20inselare.pdf
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.03.2011, 14:34:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Eu.....nu trebuie sa ma ocup cu ghicitul....Calitatile sau darurile primite eventual in urma unei astfel de "intamplari" nu se trambiteaza...
Nu e vorba de ghicit, ci de "darurile" paranormale primite in urma unor astfel de experiente, la asta se referea. In ziua de azi tot mai multi au parte de astfel de daruri, de exemplu la Reiki oricine paote beneficia de un astfel de dar, contra unuei mici sume. Trebuie sa intelegem ca astfel de daruri daca sunt de la Dumnezeu se numesc harisme si se invrednicesc de ele doar cei ajunsi aproape de sfintenie, nu toti. Celelalte sunt doar mici atentii de la altcineva.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.03.2011, 21:11:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e vorba de ghicit, ci de "darurile" paranormale primite in urma unor astfel de experiente, la asta se referea. In ziua de azi tot mai multi au parte de astfel de daruri, de exemplu la Reiki oricine paote beneficia de un astfel de dar, contra unuei mici sume. Trebuie sa intelegem ca astfel de daruri daca sunt de la Dumnezeu se numesc harisme si se invrednicesc de ele doar cei ajunsi aproape de sfintenie, nu toti. Celelalte sunt doar mici atentii de la altcineva.
INEXACT....Dar e alta problema si nu doresc sa o dezvolt , din respect pentru cei ce nu ar intelege si ar da cu pietre , iar prin asta ar pacatui...Insa incontestabil este ca exista persoane dotate si altele care se cred doar dotate si nu sunt , escrocand astfel naivii...Bunul Dumnezeu ne-a inzestrat cu nenumarate lucruri......ca precum e stiut din creier folosim mult prea putin ...Traind in secolul XXI ne deschidem mintile (cei care putem, caci cei habotnici nu au cum, lipsindu-le talantii) si discernem ce vine si ce nu de la Tatal...Acum ca unora nu le convine asta, ca refuza sa coboare de pe piedestalul auto alcatuit, dovedind aroganta si vanitate(adica lipsa de destule) e firesc , deoarece nu pot pricepe, fiind precum prescolarii ce stiu numara pana la 10 si nu-l cunosc pe 11.....Iar legat de chestia cu banii....da, nu sunt de acord, insa de ce sa ne legam de acestia? Cui foloseste? Ca si asa fiecare face ce vrea iar ipocrizia caracterizeaza majoritatea lumii...Si apoi pana si in biserica trebuie sa pui bani in pomelnic sau sa dai preotului daca vrei sa te citeasca....Ba chiar in unele locuri e consacrat ca pt nu stiu cate liturghii trebuie platita o anume suma....Deci...Asa ca...mai bine sa ne amintim ca e post, vine Invierea si in sufletul fiecaruia va trebui sa se produca aceasta minune unica....Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.03.2011, 21:13:52
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sfântul Ignatie Briancianinov
DESPRE ÎNȘELARE (fragmente)



Sa fie limpede: cel ce socoate ca are lucrari duhovnicesti, virtuti, merite, daruri harice, care se maguleste si se desfata cu parerea, prin aceasta parere ingradeste lucrarilor duhovnicesti, virtutilor crestine si harului dumnezeiesc intrarea in el si deschide larg poarta pentru imbolnavirea de pacat si pentru demoni.
http://www.manastirea-sireti.md/uplo...20inselare.pdf
___________

Woow Traditie1...in sfarsit suntem de acord....E precum ziceam ziua trecuta : Cine are daruri capatate de la Domnul, nu le trambiteaza ! Amin.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.03.2011, 21:22:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Iar legat de chestia cu banii....da, nu sunt de acord, insa de ce sa ne legam de acestia? Cui foloseste? Ca si asa fiecare face ce vrea iar ipocrizia caracterizeaza majoritatea lumii...Si apoi pana si in biserica trebuie sa pui bani in pomelnic sau sa dai preotului daca vrei sa te citeasca....Ba chiar in unele locuri e consacrat ca pt nu stiu cate liturghii trebuie platita o anume suma....Deci...Asa ca...mai bine sa ne amintim ca e post, vine Invierea si in sufletul fiecaruia va trebui sa se produca aceasta minune unica....Doamne ajuta !

Draga mea, una este sa platesti 250-300 roni pentru o initiere la Reiki ,suma ce creste odata cu gradele pe care din nefericire vrei sa le iei ( efortul depus de "maestru" Reiki pentru suma asta fiind cateva minute in care sta cu mainile pe tine) si alta este cand dai 15-20 roni pentru 40 de liturghii, unde timp de 40 de zile esti pomenit in biserica.Si ca se fii pomenit, trebuie sa aibe loc intreaga Liturghie,care stii cat dureaza.Asa ca nu poti compara nici banii,nici efortul SI MAI ALES,NICI REZULTATELE, dat fiind faptul ca sursele sunt diametral opuse!

Last edited by Melissa; 16.03.2011 at 21:35:53.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.03.2011, 21:39:14
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga mea, una este sa platesti 250-300 roni pentru o initiere la Reiki ,suma ce creste odata cu gradele pe care din nefericire vrei sa le iei ( efortul depus de "maestru" Reiki pentru suma asta fiind cateva minute in care sta cu mainile pe tine) si alta este cand dai 15-20 roni pentru 40 de liturghii, unde timp de 40 de zile esti pomenit in biserica.Si ca se fii pomenit, trebuie sa aibe loc intreaga Liturghie,care stii cat dureaza.Asa ca nu poti compara nici banii,nici efortul SI MAI ALES,NICI REZULTATELE!
Un adevar trist (sau poate nu?!)....Stiu cam toate dedesubturile...
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.03.2011, 21:46:23
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
INEXACT....Dar e alta problema si nu doresc sa o dezvolt , din respect pentru cei ce nu ar intelege si ar da cu pietre , iar prin asta ar pacatui...Insa incontestabil este ca exista persoane dotate si altele care se cred doar dotate si nu sunt , escrocand astfel naivii...Bunul Dumnezeu ne-a inzestrat cu nenumarate lucruri......ca precum e stiut din creier folosim mult prea putin ...Traind in secolul XXI ne deschidem mintile (cei care putem, caci cei habotnici nu au cum, lipsindu-le talantii) si discernem ce vine si ce nu de la Tatal...Acum ca unora nu le convine asta, ca refuza sa coboare de pe piedestalul auto alcatuit, dovedind aroganta si vanitate(adica lipsa de destule) e firesc , deoarece nu pot pricepe, fiind precum prescolarii ce stiu numara pana la 10 si nu-l cunosc pe 11.....Iar legat de chestia cu banii....da, nu sunt de acord, insa de ce sa ne legam de acestia? Cui foloseste? Ca si asa fiecare face ce vrea iar ipocrizia caracterizeaza majoritatea lumii...Si apoi pana si in biserica trebuie sa pui bani in pomelnic sau sa dai preotului daca vrei sa te citeasca....Ba chiar in unele locuri e consacrat ca pt nu stiu cate liturghii trebuie platita o anume suma....Deci...Asa ca...mai bine sa ne amintim ca e post, vine Invierea si in sufletul fiecaruia va trebui sa se produca aceasta minune unica....Doamne ajuta !
Oamenii de la bun început au fost făcuți desăvârșiți de Domnul, adică după asemănarea Lui, care nu e în nici un fel incompletă.
De aia cred că faza cu creierul e mai degrabă una din înșelăciunile zilelor noastre. Pentru că știința pune accent pe om, și pe puterile sale, nesocotindu-l pe Dumnezeu. Așa că de aia spun în loc de credința l-a ajutat pe om, că creierul are niște puteri potențiale nedescoperite. Ca să închidă gura la credincioși.
Omul n-a avut niciodată puteri. Ci mai degrabă mila lui Dumnezeu, sau comuniunea cu diavolul. Atât.
Despre faza cu banii, în legătură cu biserica ortodoxă, vă dau următoarea pildă. Am citit-o ori pe site, ori la mine prin niște cărți.
Era vorba de faptul că a venit un om la niște călugări și le-a dat niște bani. Nu mai știu exact pilda, dar era o fază cu un bătrân care se ruga pentru sufletul lui, și a primit un ban de la acel om. Noaptea, îngerul lui Dumnezeu i-a arătat pe călugări secerând niște spini, spunându-i să secere și el dacă a primit ban de la acel om. Asta subliniază rolul lor în biserica ortodoxă.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.03.2011, 21:51:57
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Oamenii de la bun început au fost făcuți desăvârșiți de Domnul, adică după asemănarea Lui, care nu e în nici un fel incompletă.
De aia cred că faza cu creierul e mai degrabă una din înșelăciunile zilelor noastre. Pentru că știința pune accent pe om, și pe puterile sale, nesocotindu-l pe Dumnezeu. Așa că de aia spun în loc de credința l-a ajutat pe om, că creierul are niște puteri potențiale nedescoperite. Ca să închidă gura la credincioși.
Omul n-a avut niciodată puteri. Ci mai degrabă mila lui Dumnezeu, sau comuniunea cu diavolul. Atât.
Despre faza cu banii, în legătură cu biserica ortodoxă, vă dau următoarea pildă. Am citit-o ori pe site, ori la mine prin niște cărți.
Era vorba de faptul că a venit un om la niște călugări și le-a dat niște bani. Nu mai știu exact pilda, dar era o fază cu un bătrân care se ruga pentru sufletul lui, și a primit un ban de la acel om. Noaptea, îngerul lui Dumnezeu i-a arătat pe călugări secerând niște spini, spunându-i să secere și el dacă a primit ban de la acel om. Asta subliniază rolul lor în biserica ortodoxă.


Dragul meu...TOT ce are omul...descoperit sau nu...sunt date de DOMNUL...Doar ca unii se lasa pe parcurs ispititi si trec de la lumina la intuneric....Chestia cu cat din creier se foloseste s-a demostrat demult, stiintific vb....Iar harurile REALE tot de la EL vin...Dar daca prin ele se urmaresc scopuri obscure...singur omul alege sa "cada"....Cred cu tarie ca si harurile date omului de rand sunt dumnezeiesti, cred ca Dumnezeu le da din iubire, si tot la fel cred ca unii nu le stiu pretui, iar altii orbiti de micime , nici nu le stiu vedea/aprecia....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 14:56:52
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 19.12.2013 00:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 17:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 18:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 20:37:16