Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 19.07.2012, 18:48:51
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu poți fi atent cu cei din jur dacă nu ești atent cu tine însuți.De acord?
Nu, daca m-ai cunoaste, sau i-ai cunoaste pe cei din jurul meu, ti-ai da seama ca ai o conceptie gresita.

Tu ma clasifici fara sa ma cunosti, doar dupa ce scriu eu aici, ceea ce e o mare greseala.
  #102  
Vechi 19.07.2012, 21:22:01
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Unde sa ma infiltrez? Ti se pare ca forumul asta e vreo baza militara ?

Pai ortodox sunt dupa botez, doar ca nu dau importanta prea mare religiei, nu consider ca tine de religie sa te porti civilizat cu cei din jur.

Zi tu care e treaba cu tamaia, la preot nu stiu cat de curand apuc sa ajung.
E un fel de baza...dar daca ai vrut sa intri esti binevenit.

A te purta civilizat este frumos, a te purta ca un adevarat crestin este fermecator.

Referitor la tamaie parerea mea este ca ai un "purtator" care nu agreaza mirosul, te face sa vezi numai ce e urat in Biserica, te da afara. Singur hranesti "purtatorul" cu gandurile si faptele tale.

In ceea ce priveste cele 2 melodii: prima mi-a transmis un sentiment de frica in special intre jumatate si 3/4 din melodie...a doua nu a avut niciun impact.
  #103  
Vechi 19.07.2012, 21:24:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Gresesti draga colega !

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
E vorba de fum omule, e acelasi lucru cu a sta in fum de tigara. In general nu e bine sa inhalezi fum, decat daca e musai necesar. Tamaia e doar o ceara, nimic altceva.
Smirna
Această substanță nu este foarte cunoscută, însă proprietățile sale terapeutice au fost descoperite de-a lungul timpului. Este o rășină extrasă din scoarța arborelui exotic Boswellia, tot mai utilizată astăzi în medicina complementară. Cu 15 ani în urmă, un studiu al cercetătorilor de la Universitatea din Florența care confirma calitățile terapeutice ale smirnei a fost publicat în revista medicală „Nature". Specialiștii au constatat atunci că smirna este un puternic analgezic, alungând durerile prin acțiunea substanțelor din compoziție asupra receptorilor de opiacee (medicamente puternice antidurere) din creier. De asemenea, smirna are proprietăți antiinflamatorii și antiseptice și, de aceea, este eficientă mai ales în caz de gingivită și de alte afecțiuni ale cavității bucale. În Arabia Saudită, această substanță este un remediu recunoscut pentru piciorul diabetic. Forma cea mai utilizată a acestei rășini este uleiul esențial de smirnă.
Tămâia
Ca și smirna, tămâia conține substanțe terapeutice care sunt benefice mai ales în cazul persoanelor cu un nivel ridicat de inflamații în organism. Studiile au demonstrat că tamaia este eficientă în tratamentul colitei ulceroase, boala Crohn (afecțiuni ale intestinului gros), dar și al afecțiunilor Asiaticii considera ca tamaia are o energie uscata, fiind eficienta in cazul inflamatiilor si al infectiilor, precum si in buna functionare a sistemului endocrin.

Fumigatiile cu tamaie au fost utilizate din cele mai vechi timpuri pentru purificarea locurilor de rugaciune, deoarece induc linistea sufleteasca, o stare de smerenie, canalizeaza gandurile spre lumea spirituala.

In religia ortodoxa, se considera ca fumigatiile cu tamaie inlesnesc contactul cu sfintii si ingerii. Biblia contine numeroase referiri la aceasta rasina, chiar si pruncul Iisus primind la nastere de la magi smirna, aur si tamaie.

In scop terapeutic, tamaia se utilizeaza mai ales extern, sub forma de fumigatii sau ulei esential (aromoterapie), in laringite, faringo-amigdalite, bronsite, astm bronsic, infectii urinare, chisturi, stari depresive, stres, insomnii.

Intern, tamaia trebuie folosita cu extrem de multa precautie, doar sub supraveghere medicala, deoarece pot aparea la unii bolnavi o serie de efecte adverse grave, inclusiv cresterea toxicitatii unor medicamente alopate.

Un alt pericol este reprezentat de contrafacerile existente pe piata, efect vindecator avand doar tamaia medicinala provenita din surse sigure.

Oamenii de stiinta incearca in prezent sa realizeze medicamente bazate pe extracte din aceasta rasina, in lupta pe care acestia o duc impotriva bolilor grave, inclusiv a tumorilor localizate la nivelul creierului.
respiratorii și articulare.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 19.07.2012 at 21:28:18.
  #104  
Vechi 19.07.2012, 21:29:57
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Diferenta dintre un parinte duhovnic strain si al tau consta in rusinea pe care o ai...e si aceasta rusine o forma de plata (daca o refuzi gresesti din nou)...nu trebuie schimbat parintele duhovnic pentru ca in primul rand l-ai rani (si e vina ta), pentru ca poti ajunge la altul pe care sa nu-l respecti (e lucru mare sa-ti fie rusine la spovedanie) si pentru ca aceastea sunt regulile (nu e bine sa schimbi parintele duhovnic).
Eu am alta problema...pentru ca nu tin atat de mult la parintele duhovnic nu prea ma rusinez si alta problema si mai grava: aman sa ma duc ca parca nu am dispozitia de spovedanie (si nu stiu cum sa schimb asta).
  #105  
Vechi 19.07.2012, 22:05:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Doamne ajută!
  #106  
Vechi 19.07.2012, 22:36:33
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
S-ar putea ca ce spun eu sa se regaseasca si in sfaturile altor useri, caci nu am stat sa citesc tot tot, mai ales ca s-a denaturat de la subiect iar respectul ptr. initiatoarea topicului care a cerut sfaturi, nu dezbateri, legate de spovedanie este 0.

Inainte de spovedanie, cerceteaza-ti sufletul si scrie pe hartie, pe scurt, fiecare pacat de care iti aduci aminte. Poti sa consulti un indreptar de spovedanie, ca sa fi sigura ca ai acoperit tot ce trebuie. Cand te duci la duhovnic, citesti de pe hartie, e mai usor asa, eventual te va mai intreba el daca considera ca s-a omis ceva sau daca vrea sa inteleaga o situaie mai bine, ca sa stie ca sfat/canon sa iti dea.

Apoi, nu uita ca duhovnicii aud de toate la scaunul de spovedanie, aud de furt, avort, adulter, preacurvie, cate si mai cate, nu il va surprinde nimic. Nu o sa te judece sau mai stiu eu, caci stie si el ca omul este slab. Apoi, tu nu iti marturisesti pacatele duhovnicului ca si om, ci lui Dumnezeu. Cu El vorbesti si Lui ii spui ce ai facut si iti ceri iertare, duhovnicul este doar un intermediar. Duhovnicul te asculta, iti da canon, eventual te dezleaga, insa Dumnezeu este cel care iti sterge pacatele si te ajuta prin duhovnic.

Rusinea vine de la diavol, asta ptr. ca nu vrea sa te piarda din ghearele lui. Nu il lasa sa te pacaleasca. Cand te duci la spovedanie Dumnezeu si Ingerul Pazitor sunt langa tine, tine minte asta.

Si mie mi-a fost rusine prima oara, si mereu imi este defapt, insa cand m-am dus prima oara la duhovnic si i-am spus ca imi este rusine a zis ca nu am de ce, caci Dumnezeu stie deja ce am facut, caci doar El este omniprezent, stie tot, insa asteapta sa spunem ce am facut si sa ne indreptam. Ei, si am retinut acest sfat, si desi simt rusine si ma irosesc toata, tot zic, ptr. ca am in gand faptul ca Dumnezeu deja stie ce am facut, marturisirea mea este doar asumarea faptelor. Cand un om se spovedeste si se indreapta, este bucurie mare in Cer.

Este bine inainte de spovedanie sa ti post 3 zile si sa te rogi ptr. luminarea mintii si ptr. aducerea aminte a pacatelor. De asemenea este bine sa te rogi si ptr. duhovnicul tau, ca sa il lumineze Dumnezeu si sa iti dea canonul si sfaturile potrivite. Asa scrie in indreptarul de spovedanie ca trebuie sa facem.

Deobicei, spovedania generala, deci din copilarie pana in prezent, este bine sa se faca la un calugar. Dupa ce ai facut spovedania generala, apelezi la duhovnicul tau de mir. Nu este adevarata faza asta, ca daca nu il cunosti nu iti este rusine. Eu nu mi-am cunoscut preotul la care m-am spovedit prima oara si tot mi-a fost rusine. Apoi, mi-am gasit actualul duhovnic, si desi la inceput nu il cunosteam, vb. doar odata cu el, tot rusine mi-a fost. Rusinea asta este o ispita, o piedica ca sa nu te spovedesti. Pleci capul, plangi, te inrosesti, tremuri, dar zici tot. La sfarsit, dupa ce ai zis tot, sa vezi ce bine te simti, usoara ca pana si simti asa o eliberare si o bucurie launtrica. Merita rusinea asta ptr. a scapa de pacate. A zis bine un user, mai bine sa iti fie rusine cateva minute-o ora acum, decat la Judecata Generala.

Sper sa revii si sa ne spui daca ai reusit sa te spovedesti.
Curaj si Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!
  #107  
Vechi 19.07.2012, 23:49:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Toti oaemnii suntem dupa chipul lui Hristos Iisus.
"Ceilalti" oameni care nu il cunosc pe Hristos Iisus trebuia ca mai intai in noi sa il vada pe Hristos caci Domnul insusi ne indeamna: "asa sa lumineze viata vostara inaintea oamenilor ca ei vazand purtarea voastra sfanta si ei sa creada (sa doreasca sa cunoasca) in Dumnezeu si sa slaveasca pe Dumnezeu".

Asadar sa luam aminte. Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul.
Aminteste-ti si aia cu margaritarele si porcii.
  #108  
Vechi 19.07.2012, 23:51:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aminteste-ti si aia cu margaritarele si porcii.
Cata dreptate ai nenea Alin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #109  
Vechi 19.07.2012, 23:59:25
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
In ceea ce priveste cele 2 melodii: prima mi-a transmis un sentiment de frica in special intre jumatate si 3/4 .
E din filmul Transformers, nu prea are de ce sa te infricoseze, e mai mult dramatica.

http://www.youtube.com/watch?v=kHRf01Gjosk
  #110  
Vechi 20.07.2012, 00:16:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
vreau sa ma spovedesc dar imi e rusine de pacate,si imi e rusine sa le spun preotului mai ales ca suntem cunostinte mai apropiate,,,ce sa fac?cum sa imi fac curaj?mai amanuntit cam cum se spovedeste ce trebuie sa ii spunem?m-am hotarat sa fac acest lucru si sa fac ascultare de ceea ce imi va spune,eventual sa ma si impartasesc,astept parerile voastre si sper ca nu va stresez.multumesc
Draga Steliana, stii ce am patit eu odata? Merg la spovedit de la vreo 13 ani, asa ca eram obisnuita, dar odata aveam un pacat de care mi-era foarte rusine si nici nu stiam cum sa il spun preotului. Imi si luasem gandul sa il mai spun, in timpul in care stateam la coada la spovedanie. Tot plimbandu-ma pe la icoane, am ajuns si la icoana Sfintei Parascheva si, nu stiu ce mi-a venit, am rugat-o sa ma ajute sa pot marturisi acel pacat. Si m-a ajutat, iar preotul nu s-a aratat deloc mirat sau scarbit, nu m-a desconsiderat, probabil ca s-o fi intristat, mi-a dat niste sfaturi referitoare la cum as putea evita sa nu mai cad in acel pacat si chiar s-a rugat putin, spunand: "Sa-ti ajute Dumnezeu sa nu mai faci!"

Asadar, eu cred ca ar trebui sa te rogi sa te poti spovedi - pentru ca o sa vezi ca atunci cand te hotarasti, pot fi multe ispite, ba ti se face rau, ba nu e preotul, ba e multa lume, ba te descurajezi si pleci... Si cand ai ajuns la scaunul de spovedanie, versi tot. Din proprie experienta, iti spun ca la spovedanie niciodata nu am fost mustrata rau, umilita sau desconsiderata, mereu am fost primita cu bucurie si cu caldura parinteasca si sa stii ca, pana m-am stabilit la un duhovnic (care are intre doua varste, oricum, mai degraba tanar decat batran), m-am spovedit si la parinti in varsta si cei tineri si nu am avut a ma plange de niciunul in aceasta privinta.

Au fost cazuri in care parintele s-a intristat, se mahnea de ce ii spovedeam, de imi parea rau si mai tare de ce facusem. Cred ca si Hristos tare se intristeaza si se mahneste, dar totusi ne asteapta, cu bratele deschise.

Sa iti ajute Dumnezeu sa pui inceput bun si sa ajungi la spovedanie! Sa iti notezi pe o hartiuta toate pacatele, ca sa nu le uiti, daca nu te-ai mai spovedit de mult, si sa vorbesti cu parintele in prealabil, ca sa nu nimeresti intr-o zi cu multa lume.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa nu ne fie rusine cu nimeni! Laura19 Generalitati 47 13.04.2012 02:23:50
Rusine! Legionarul Generalitati 57 13.01.2011 18:24:40
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07