Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.05.2012, 09:31:33
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
nu sunteti cununati religios adica doar civil? sau nici una nici alta? cu toate ca cea mai importanta e cea religioasa ...

este foarte bine de a boteza pe cineva, chiar daca este casatorita sau nu persoana respectiva ... dar cred ca ultimul cuvant il are preotul cum va lasa el...

de ex uite la copiii mei preotul nu a acceptat sa fie nasi de botez un cuplu necasatorit, dar nu aveau nici civil nici religios, deci nimik, pentru ca a zis ca daca ei boteaza devin nu stiu cum cumnati, rude nu stiu de care, ceva de genu, si nu se mai pot casatori ... chiar daca, (prin reducere la absurd :P), se presupunea ca traiesc in curatenie ... cred ca ideea ascunsa e ca se stie ca acum majoritatea cuplurilor traiesc in pacat si de asta nu ar fi permis ...

pe de alta parte preotul care traia cand am fost eu botezata a permis ca sa nasii mei sa nu fie casatoriti cand m-au botezat ... si s-au casatorit apoi peste vreun an 2 ... poate pe atunci nu era asa mare destrabalare ...

deci trebuie sa vorbiti cu preotul si el va zice ultimul cuvant ... eventual puteti sugera sa botezati unu pe un copil si celalt pe cel de al doilea copil, ca si cum ati fi nasi singuri ... si tot asa daca accepta preotul ...

oricum este un lucru foarte mare a boteza, chiar daca persoana care boteaza este sau nu casatorita. mult succes
Iti multumesc frumos Mirela pentru ajutor.
Eu si sotul meu suntem casatoriti civil, iar anul viitor urmeaza sa facem si cununia religioasa.
Cunosc foarte multe cupluri care boteaza si ascund faptul ca nu sunt cununati. De exemplu preotul la care am mers sa programam botezul nici macar nu ne-a intrebat daca suntem cununati sau nu...
Intrebarea mea ar fi fost daca ceea ce urmeaza sa facem ar aduce vreun pacat asupra copiilor (cum am tinut sa mentioneze si domnii de mai sus eu sunt si asa un exemplu negativ de credinta).

De asemenea as vrea sa stiu daca este cineva avizat pe acest forum (preferabil cu studii teologice) care sa imi spuna daca in Sfanta Scriptura este mentionat faptul ca nasii trebuie sa fie obligatoriu cununati.

Multumesc anticipat!

O zi minunata tuturor!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.05.2012, 11:17:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu toată învățătura ortodoxă e în Sfânta Scriptură, nu pricepeți?
După părerea mea e un mare păcat al Dvs să ascundeti faptul că nu sunteți cununati.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.05.2012, 12:36:26
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu toată învățătura ortodoxă e în Sfânta Scriptură, nu pricepeți?
După părerea mea e un mare păcat al Dvs să ascundeti faptul că nu sunteți cununati.
Nu chiar nu pricep....daca nu este in Scriptura inseamna ca este inventata de oameni. Cuvantul lui Dumnezeu e lege, nu?

Si daca citeati cu atentie ati fi inteles ca NU ASCUND faptul ca nu suntem cununati ci doar ca nici macar nu am fost intrebati.

Si intr-o alta ordine de idei, stiam ca doar Dumnezeu are dreptul sa judece si nu oamenii. Dvs ma judecati si trageti concluzii. De aceea vroiam sa stiu ce scrie in Biblie.

Eu am gasit pe acest site urmatorul articol:

http://www.crestinortodox.ro/botez/n...tez-96961.html

Multumesc oricum!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.05.2012, 15:18:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Nu chiar nu pricep....daca nu este in Scriptura inseamna ca este inventata de oameni. Cuvantul lui Dumnezeu e lege, nu?
Și eu ce vină am că dumneata nu pricepi? Ce, Sfânta Scriptură nu e scrisă tot de oameni? Dar mai era și Duhul Sfânt pe acolo, ca și pe la Sfinții care au scris Sfânta Predanie.

Citat:
Si daca citeati cu atentie ati fi inteles ca NU ASCUND faptul ca nu suntem cununati ci doar ca nici macar nu am fost intrebati.
Ei, acu' că nu numai eu v-am spus că e păcat să ascundeți acest lucru, sunt convins că o să conștintizați că TREBUIE să-i spuneți părintelui că nu sunteți cununați în fața lui Dumnezeu.

Citat:
Si intr-o alta ordine de idei, stiam ca doar Dumnezeu are dreptul sa judece si nu oamenii. Dvs ma judecati si trageti concluzii.
Ei aș! Nu vă judec, doar judec.

Citat:
De aceea vroiam sa stiu ce scrie in Biblie.

Eu am gasit pe acest site urmatorul articol:

http://www.crestinortodox.ro/botez/n...tez-96961.html

Multumesc oricum!
Ce citești dumneata în acel articol se referă la un creștin care trăiește SINGUR, nu în curvie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.05.2012, 15:56:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Iti multumesc frumos Mirela pentru ajutor.
Eu si sotul meu suntem casatoriti civil, iar anul viitor urmeaza sa facem si cununia religioasa.
Cunosc foarte multe cupluri care boteaza si ascund faptul ca nu sunt cununati. De exemplu preotul la care am mers sa programam botezul nici macar nu ne-a intrebat daca suntem cununati sau nu...
Intrebarea mea ar fi fost daca ceea ce urmeaza sa facem ar aduce vreun pacat asupra copiilor (cum am tinut sa mentioneze si domnii de mai sus eu sunt si asa un exemplu negativ de credinta).

De asemenea as vrea sa stiu daca este cineva avizat pe acest forum (preferabil cu studii teologice) care sa imi spuna daca in Sfanta Scriptura este mentionat faptul ca nasii trebuie sa fie obligatoriu cununati.

Multumesc anticipat!

O zi minunata tuturor!
Draga mea, hai sa-ti spun cum sta treaba.
1. Din punctul de vedere al Bisericii, tu si sotul tau traiti in desfranare, daca nu sunteti casatoriti religios(asta e, legile bisericesti difera de legile civile.)
2.Si acum vine partea cea mai importanta, pe care unii preoti o neglijeaza din...ignoranta.

Daca tu si partenerul tau botezati un copilas/cununati o familie de tineri deveniti rude spirituale de gradul 3! Asadar, orice relatie ulterioara intre voi va fi interzisa deoarece...sunteti rude! Daca preotul nu confirma cele spuse de mine, rugati-l sa verfice in hotararile sinodului Trulan.

Nu cred ca vrei sa iti asumi acest lucru, nu?


Ce sa intampla cand oamenii de buna voie incalca aceste hotarari? Cred ca raspunsul il vezi
in jurul tau: casatorii care se destrama, copii bolnavi, femei cu chipurile incercanate de suferinta, tineri bolnavi...si lista poate continua. Toate acestea sunt urmarile pacatului, ale neascultarii.

Gandul tau e bun si intentia ta este frumoasa, dar pana nu te pui in randuiala cu legile lasate de Dumnezeu si relevate fie direct, fie indirect prin Apostoli si urmasii acestora, lucrurile nu pot sa mearga bine
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.05.2012, 16:02:46
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Sunt total dezamagita.

Ma adresasem acestui forum in speranta ca voi gasi o persoana avizata sa imi dea un sfat documentat. In schimb am fost pusa la zid si facuta (printre raduri ce-i drept) imbecila de alde neica-nimeni inginer-electronist... Foarte urat!

Parca era o vorba "Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra"

Oricum am ajuns la o concluzie. Si Dumnezeu si Biserica sunt doar in sufletul si in constiinta mea. Si am suficiente valori spirituale pe care le pot impartasi viitorilor mei fini. Atat timp cat sunt preoti care in pargul casei unui mort injura ca la usa cortului, sau care in Postul Pastelui te intreaba la pomana de ce nu are ciorba carne,cei care isi umplu buzunarele si isi ridica palate pe banii sarmanilor, cei care cu adevarat preacurvesc....nu pot sa cred ca ei propovaduitorii lui Dumnezeu! "Pacatele" mele palesc simtitor pe langa toatea astea.

Este important cum ma prezint eu in fata lui Dumnezeu nu cum ma vede un muritor care ma judeca.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.05.2012, 16:04:52
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Nu chiar nu pricep....daca nu este in Scriptura inseamna ca este inventata de oameni. Cuvantul lui Dumnezeu e lege, nu?
Cuvantul lui Dumnezeu e lege, dara cesta poate sa se reveleze direct, prin invatatura directa a Mantuitorului sau a lui Dumnezeu Tatal, in vt sau indirect prin profeti, apostoli, episcopi s.a
Daca nu gasiti tot in Scriptura inseamna ca doar o parte din Invatatura Biserici e descoperita direct in Scriptura.Restul e revelata in mod indirect oamenilor alesi:apostoli,episcopi , preoti s.a

Nu vei gasi in scriptura ca nasii trebuie sa fie cununati, cum nu vei gasi randuiala botezului si a altor slujbe religioase, prezenta nasilor la Botez/cununie; rolul acestora si ale lucruri care sunt parte integranta a cultului Bisericii. Toate acestea fac parte din Sfanta Traditie, care in conceptia Bisericii Ortodoxe are aceeasi valoare ca Sfanta Scriptura.
Citat:
Si daca citeati cu atentie ati fi inteles ca NU ASCUND faptul ca nu suntem cununati ci doar ca nici macar nu am fost intrebati.
Greseala nu e a vostra , ci a preotului. Dar asta nu va da dreptul sa fiti nasi, chiar daca preotul nu v-a intrebat daca sunteti cununati.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 04.05.2012 at 16:07:01.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.05.2012, 16:06:58
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Draga mea, hai sa-ti spun cum sta treaba.
1. Din punctul de vedere al Bisericii, tu si sotul tau traiti in desfranare, daca nu sunteti casatoriti religios(asta e, legile bisericesti difera de legile civile.)
2.Si acum vine partea cea mai importanta, pe care unii preoti o neglijeaza din...ignoranta.

Daca tu si partenerul tau botezati un copilas/cununati o familie de tineri deveniti rude spirituale de gradul 3! Asadar, orice relatie ulterioara intre voi va fi interzisa deoarece...sunteti rude! Daca preotul nu confirma cele spuse de mine, rugati-l sa verfice in hotararile sinodului Trulan.

Nu cred ca vrei sa iti asumi acest lucru, nu?


Ce sa intampla cand oamenii de buna voie incalca aceste hotarari? Cred ca raspunsul il vezi
in jurul tau: casatorii care se destrama, copii bolnavi, femei cu chipurile incercanate de suferinta, tineri bolnavi...si lista poate continua. Toate acestea sunt urmarile pacatului, ale neascultarii.

Gandul tau e bun si intentia ta este frumoasa, dar pana nu te pui in randuiala cu legile lasate de Dumnezeu si relevate fie direct, fie indirect prin Apostoli si urmasii acestora, lucrurile nu pot sa mearga bine
Multumesc Lore pentru informatii. In cazul acesat vom boteza separat, eu un copil si sotul meu un copil, si asa nu ne vom inrudi.

Toate cele bune!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.05.2012, 16:14:22
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inasandu Vezi mesajul
Buna ziua,

Eu si sotul meu am fost rugati de niste vechi prieteni sa le botezam gemenii luna aceasta si as vrea sa stiu daca eu si sotul meu nu suntem cununati este un pacat sa botezam? Sau putem boteza separat eu un copil si sotul meu pe celalalt?

Multumesc anticipat!
Daca botezati fiecare cate un copil, atunci intre voi se creaza o relatie de rudenie spirituala de gradul patru!
Biserica opreste casatoriiile intre rude spirituale pana la gradul al treilea, inclusiv!

Un document foarte frumos depsre ce presupune relatia nas-fin si cine poti fi nasi, precum si raspunderile lor.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 04.05.2012 at 16:25:07.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.05.2012, 16:40:50
inasandu inasandu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Daca botezati fiecare cate un copil, atunci intre voi se creaza o relatie de rudenie spirituala de gradul patru!
Biserica opreste casatoriiile intre rude spirituale pana la gradul al treilea, inclusiv!

Un document foarte frumos depsre ce presupune relatia nas-fin si cine poti fi nasi, precum si raspunderile lor.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm

Deci, ca sa inteleg corect, este ok sa ii botezam separat. Nu este nicio problema ca fiecare copil va avea un singur nas, nu?

Iti multumesc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botez danydelya Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:33:01
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
botez gabryy Botezul 2 26.06.2009 19:14:56
Botez marius007 Generalitati 7 11.08.2008 17:31:00
Botez de 2 ori? letitia Botezul 31 10.05.2007 08:20:50