Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2007, 09:19:49
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Medicul sufletelor frante

Medicul sufletelor frante

Tendinta noastra naturala este aceea de a ne controla singuri vietile. Credem ca numai noi si nimeni altcineva nu se va ingriji de interesele noastre.

Chiar daca ne inchinam Domnului si i-am predat viata Lui, dupa perioade indelungate de fericire, succes, schimbare, drumul parca devine tot mai greu si dificil si Dumnezeu nu mai este aproape.

Doamne, unde esti?

In toate aceste dificultati Domnul ne-a zdrobit. Unul cate unul, El a indepartat fiecare deget cu care ne agatam disperati de viata noastra. Unii numesc aceasta zdrobire, altii capitulare, altii predare, iar altii domnia lui Hristos.

Este lucrarea lui Dumnezeu prin care noi recunoastem ca El este suveran peste fiecare aspect al vietii noastre si ca nimic nu trebuie ascuns de El.

Este pregatirea personala, facuta de El in fiintele noastre, ca unei bucati de lut maleabile modelate de mainile Lui pentru a face ceea ce El ne-a poruncit.

Vom fi raniti. Vom fi intristati. Vom suferi. Vom pune intrebari, vom trai in agonie si probabil vom pacatui mai mult datorita maniei in timp ce fiecare deget ne este indepartat de pe ceea ce l-am inclestat.

Poate devenim descurajati sau ne confruntam pentru prima data in viata noastra cu disperarea. Ne simtim muribunzi. Ne-am pierdut orice speranta.

Domnul NU ne-a parasit. El nu-si retrage dragostea de la noi. El nu se leapada de noi. El ne zdrobeste.
Esti la capatul funiei?
Este cel mai bun loc in care ai putea fi. Acum Dumnezeu te poate folosi.

"Nu sunt un teolog sau erudit, insa sunt foarte constienta ca suferinta ne este necesara tuturor. in viata mea, cred ca pot spune cu onestitate ca din cea mai adanca suferinta a iesit cea mai puternica convingere a prezentei si a dragostei lui Dumnezeu."
spunea Elisabeth Elliot.

Pasi spre vindecare
A. Priveste-ti problema in fata
B. Recunoaste realitatea ca Dumnezeu nu numai stie si ii pasa, ci si intelege pe deplin suferinta ta – este cel mai terapeutic factor in vindecarea sufletelor noastre vatamate.
C. Accepta-ti responsabilitatea fata de problemele curente
D. Iarta-i pe toti cei implicati in durerea ta
E. Iarta-te pe tine insati/insuti
F. Cere-I Domnului vindecare si asteapt-o cu incredere

"Scumpul meu Dumnezeu, ajuta necredintei mele. Sunt in durere si uit ca Tu imi porti de grija. Uit ca Tu m-ai ajutat in toate incercarile mele. Uit ca ma tii in bratele Tale in siguranta. Uit ca Tu imi impartasesti durerea. Uit ca ma iubesti, uit ca sunt important pentru tine.

Arata-mi prezenta Ta - fa-ma sa simt dragostea Ta care ma cuprinde. Vindeca-mi sufletul ranit. Multumesc ca esti inca langa mine in necredinta mea."
Timothy Dailey

Evrei 4:15-16
(15)Caci n-avem un Mare Preot, care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre; ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat.

(16) Sa ne apropiem dar cu deplina incredere de scaunul harului, ca sa capatam indurare si sa gasim har, pentru ca sa fim ajutati la vreme de nevoie.

2 Corinteni 1:3-5
(3)Binecuvantat sa fie Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Cristos, Parintele indurarilor si Dumnezeul oricarei mangaieri,

(4)care ne mangaie in toate necazurile noastre, pentru ca, prin mangaierea cu care noi insine suntem mangaiati de Dumnezeu, sa putem mangaia pe cei ce se afla in vreun necaz!

(5)Caci, dupa cum avem parte din belsug de suferintele lui Cristos, tot asa, prin Cristos avem parte din belsug si de mangaiere.


Articol de Adrian Totan









Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cugetand la suferintele sufletelor din iad florin.oltean75 Generalitati 2 25.04.2011 22:32:17
Medicul - un dusman al omului? irina_savoiu Intrebari utilizatori 30 26.01.2011 09:53:39
Cum pot ajuta cei de pe pamant sufletelor din lumea de dincolo patinina34 Din Noul Testament 5 04.05.2010 16:45:12
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Despre impotrivirea sufletelor cazute fata de rugaciune patinina34 Rugaciuni 1 10.02.2009 08:01:06