Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2008, 01:37:19
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Despre BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI si despre RUSII LIPOVENI.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2008, 01:38:53
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

CE STITI DESPRE RUSII LIPOVENI?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2008, 01:54:15
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
CE STITI DESPRE RUSII LIPOVENI?
s-au separat de biserica rusa in secolul 17 cand patriarhul nikon a initiat o corectare a cartilor de cult, si unora inculti si analfabeti ca altfel nu pot spun li s-a parut ca schimba credinta, printre altele Nikon a introdus la rusi facerea semnului Sf. Cruci cu 3 degete(pana atunci faceau cu 2 dupa firea divono-umana a lui Iisus).
Separandu-se de Biserica oficiala a fost crunt prigoniti de autoritati incat multi au preferat sa emigreze stabilindu-se in Dobrogea(la Braila au Sediul mitropoliei pt lipevenii de pretutindeni)
in 1970 loctiitorul de patriarh Pimen ridica anatema arunca ta pe lipoveni
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2008, 14:04:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nosam,nu stiu cine esti cu adevarat,dar cand aud de "Pravoslavnici",mi se face rau,tocmai datosita acestui individ care a batut recordul pe forum in banarile de care a avut parte,si nu degeaba,acest individ are ceva probleme la cap.Si,de altfel,este surprinzator cum un nou inregistrat pe forum,trece direct la subiect,si nu la oricare,ci de fiecare data la sectiunea ce are in vedere credinta stilului vechi,care in cele din urma poate deveni o problema....problema specifica de comunicare in relatia cu colegii de pe forum.
Chiar daca esti sau nu esti "el",nu vei recunoaste,fiindca,pe langa "gargara dogmatica",esti expert si in minciuni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2008, 14:06:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Deci,daca,si daca totusi nu esti "el",atunci imi cer scuze fata de tine si sper sa gasesti raspunsurile decente si cuprinzatoare la subiectul initiat de tine la acest topic...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2008, 16:34:47
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Nosam,nu stiu cine esti cu adevarat,dar cand aud de "Pravoslavnici",mi se face rau,tocmai datosita acestui individ care a batut recordul pe forum in banarile de care a avut parte,si nu degeaba,acest individ are ceva probleme la cap.Si,de altfel,este surprinzator cum un nou inregistrat pe forum,trece direct la subiect,si nu la oricare,ci de fiecare data la sectiunea ce are in vedere credinta stilului vechi,care in cele din urma poate deveni o problema....problema specifica de comunicare in relatia cu colegii de pe forum.
Chiar daca esti sau nu esti "el",nu vei recunoaste,fiindca,pe langa "gargara dogmatica",esti expert si in minciuni.
Stai fara grija ori! Nu unt atat de 'pravoslavnic' incat sa postez ceva indecent! Nu o sa vezi asa ceva. Poate istoria precedenta a acestui forum a adus si astfel de evenimente... Eu am postat aici pentru ca sunt rus lipovean. Doar atat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2008, 16:39:06
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Deci,daca,si daca totusi nu esti "el",atunci imi cer scuze fata de tine si sper sa gasesti raspunsurile decente si cuprinzatoare la subiectul initiat de tine la acest topic...
Stai fara grija! In plus, nu cred ca as avea modive sa postez diferite teme ne-ortodox sau indecentd! Vreau numai sa vad ce parere au ortodocsii de aici despre anumite teme legate de rusii lipoveni.
Tu ce stii destre lipoveni?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2008, 16:43:25
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ai aterizat imediat dupa ce intrusul a primit BAN ? hm..
dar cu ce te ajuta "parerea" noastra?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2008, 18:58:15
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Cu ceea ce ajuta si pe evrei, si pe masoni, si pe musulmani, si pe catolicii de pe acest forum.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2008, 21:57:48
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

adik?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
Biserica Ortodoxa de Rasarit(Stil Vechi) Luly Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1170 17.12.2008 15:56:29
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07