Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2007, 12:50:34
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Interviu – N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos – Cosmin Arjan

Cosmin a fost rocker, ii placea sa asculte Pink Floyd si Led Zeppelin. Era smecher, dependent de tigari, dar pe de alta parte religios - spune el.

In liceu fetele imi spuneau: „Mai Cosmin, ce baiat frumos esti tu. Daca ai fi cu un cap mai inalt, ar fi excelent!”.


COSMIN ARJAN


Cosmin Arjan:
Eu am iubit mult muzica rock. Cand ma gandeam la inmormantarea mea, as fi vrut sa cante Pink Floyd...

Reporter:
... „The Wall”...

Cosmin Arjan:
...Da, si „The Wall”, dar sa cante Pink Floyd. Eram rocker, nonconformist, cu pantalonii rupti, iar colegii ma cunosteau ca omul care purta lesa de caine la gat. Eu ma mandream ca aveam o lesa de caine la gat, dar ei radeau.
Cu toate ca aratam astfel, aveam frica de Dumnezeu si aproape in fiecare seara ma rugam lui Dumnezeu.

Reporter:
Ce iti placea din muzica rock? Te implinea?

Cosmin Arjan:
Imi dadea senzatia ca umple golul din inima mea. Chitara vibra puternic in sufletul meu, iar stilul de muzica Pink Floyd, fiind mai iesit din comun, s-a lipit de mine.

Reporter:
Cand ascultai Led Zeppelin, uneori iti venea sa „te tai la vene”.

Cosmin Arjan:
Sincer sa va spun, nu-mi aduc aminte sa fi stiut de numele lui Iisus Hristos. De Dumnezeu da, dar de Iisus n-am auzit.

Reporter:
Pur si simplu n-ai auzit de numele Iisus Hristos?

Cosmin Arjan:
Nu, niciodata. Intr-o zi, cineva mi-a vorbit de El. M-am rugat, dar nu m-am asteptat sa se intample ceva si nici nu mi-am imaginat ca se va intampla ceva in viata mea. Insa mi s-a parut normal ca sunt pacatos si ca am nevoie sa fiu iertat. Dar la scurt timp s-au intamplat niste lucruri absolut uimitoare.
Dupa ce am facut rugaciunea aceea, nu am mai simtit nevoia sa fumez. Eu eram dependent de tigari si am incercat de mai multe ori sa nu mai fumez, dar n-am putut pentru ca presiunea anturajului m-a depasit intotdeauna. Insa de atunci nu am mai simtit nevoia sa fumez.
Cineva mi-a oferit o tigara, dar i-am spus: „Nu mai pot sa fumez. As face ceva impotriva vointei mele. Nu mai simt nevoia aceasta”.
A fost prima schimbare pe care am vazut-o in viata mea si pentru care nu am depus nici un efort ca sa se intample. Mi-am zis: „Probabil ca Iisus a venit in viata mea”.
A doua schimbare care s-a petrecut a fost ca de atunci am avut dorinta de a citi Biblia. Pana atunci nu am deschis-o niciodata, nu m-a interesat niciodata. Dar in vara aceea am luat Biblia sorei mele.
Am inceput sa citesc din Biblie. Aveam senzatia ca acolo erau niste cuvinte care parca dintotdeauna au fost scrise pentru mine, dar eu nu le descoperisem pana atunci.
A treia schimbare a fost ca dupa cateva luni nu am mai simtit nevoia sa mai ascult muzica rock. Pur si simplu acea muzica nu mai reprezenta pentru mine ceea ce reprezentase inainte. Daca inainte ma relaxam cand ascultam muzica rock - ma implinea oarecum si imi dadea un fel de satisfactie - acum nu imi mai dadea nici un fel de satisfactie sau implinire.
Eu NU am renuntat la Led Zeppelin si la Pink Floyd pentru ca Dumnezeu sau Biblia mi-ar fi spus asta - nimeni nu mi-a spus asta niciodata - ci am renuntat deoarece nu mai reprezenta nimic semnificativ pentru mine. Acum ascult muzica crestina.
Nu am mai ascultat de atunci muzica rock pentru ca pur si simplu nu ma mai implineste. Acesta a fost al treilea semn ca Iisus este in inima mea si ca El mi-a schimbat viata.

Reporter:
A fost o schimbare clara si categorica in viata ta. Pink Floyd si Led Zeppelin au putin „iz de naftalina” pentru cei mai tineri. Dar fiecare cauta sa-si implineasca acel gol din inima, sa se simta important, implinit, bucuros si fericit.

Cosmin Arjan:
Nu cred ca este gresit sa ascultam muzica. Cred ca Dumnezeu a creat muzica si ne-a creat pentru muzica. Eu aveam un anumit mod de viata inainte, iar semnificatia si valoarea imi erau date de modul meu nonconformist de viata.
Pe mine nu m-a satisfacut niciodata pe deplin acel mod de viata. Cand ma imbatam si eram smecher, ma simteam satisfacut pe moment, ma credeam foarte tare si important. In acele momente ma suparam pe fete si le injuram, dar niciodata betiile nu mi-au adus o satisfactie reala.
Aveam un complex de inferioritate. Eu sunt mai mic de inaltime si asta mi-a creat un complex de inferioritate.
La liceu fetele imi spuneau: „Mai Cosmin, ce baiat frumos esti tu. Daca ai fi cu un cap mai inalt, ar fi excelent!”.
Asta ma ranea asa de tare incat am inceput sa ma izolez, dar nimeni nu stia de complexul acesta din viata mea. Aveam prieteni si paream fericit, dar in inima mea imi lipsea ceva.
Mi-as fi dorit sa ma pot accepta pe mine insumi, dar nu puteam. Doar in momentul in care I-am cerut lui Iisus iertare pentru pacatele mele si L-am invitat sa fie Stapanul vietii mele, doar atunci m-am simtit implinit. De atunci am putut sa ma accept si sa fac pace cu mine insumi.
Am inteles ca El ma iubeste asa cum sunt si ca m-a creat o faptura minunata, iar eu trebuie sa ma accept asa cum sunt. Din momentul acela nu am mai avut probleme cu imaginea de sine sau cu inaltimea mea, ci am stiut ca sunt bine asa cum sunt. Sunt multumit si chiar ma bucur. Complexul de inferioritate mi-a disparut de atunci.
Eu cred ca toti cei care nu L-au cunoscut niciodata pe Domnul nostru Iisus intr-un mod personal sunt nefericiti in diferite aspecte.

Reporter:
Unii cred ca sunt prea scunzi, altii prea inalti, unii prea grasi, altii prea bruneti, prea blonzi, cu prea multe cosuri pe fata, cu nasul prea lung, cu ochii prea caprui etc.

Cosmin Arjan:
Exact! Multi au un complex de inferioritate, iar unii ajung la droguri si betie tocmai din cauza imaginii de sine.
Eu am inceput sa fumez datorita presiunii colegilor mei. Vedeam ca ei fumeaza... si m-am simtit ciudat ca eu nu fumez. Am inceput si eu si am ajuns dependent. Dar radacina era lipsa de acceptare si de semnificatie. Cand L-am cunoscut pe Iisus Hristos, El a umplut aceste goluri din sufletul meu.
Aceasta nu este o poveste, ci este o experienta adevarata, care mi-a dat semnificatie si scop in viata. De atunci pot sa spun cu toata inima: „Da, acum sunt fericit!”.

Cand L-am primit pe Iisus Hristos in inima mea, aveam o prietena. Dupa un an de zile, ne-am despartit. Pentru mine a fost foarte grea despartirea. Am fost foarte suparat, parca a cazut pamantul peste mine.
M-am pus in genunchi in camera mea si m-am rugat: „Doamne, ajuta-ma sa trec peste momentul acesta!”. Atunci am invatat sa ma rog cu toata fiinta. Acela a fost momentul in care mi-am daruit viata pe deplin, neconditionat si totalmente lui Iisus Hristos, ca El sa fie Stapanul vietii mele. M-am rugat astfel: „Doamne, nu pot merge singur mai departe. Acum realizez cu adevarat ca doar Tu meriti viata mea si vreau sa fiu al Tau pentru totdeauna”.
Dupa ce m-am rugat astfel si m-am abandonat totalmente in mana lui Dumnezeu, s-a intamplat ceva extraordinar - am experimentat inauntrul meu o putere si o viata de victorie cum nu am avut niciodata pana atunci.
Dupa cativa ani, stand de vorba cu mama, i-am spus: „Mami, noi trebuie sa-L iubim pe Domnul Iisus mai mult decat orice”. Ea mi-a spus: „Cosmin, stiu ca tu-L iubesti mai mult decat orice pentru ca tu mi-ai dovedit asta. L-ai ascultat pe El mai mult decat m-ai ascultat pe mine”.





Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.10.2007, 14:53:04
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

E o intamplare reala? Daca da, e o mare bucurie si un prilej de invatare si as dori mai multe amanunte, daca se poate. E ca Pavel pe drumul Damascului. "Domnul este intarirea mea si scaparea mea si Izbavitorul meu!"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.10.2007, 15:39:57
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

E aceeasi poveste cu a multor ortodocsi. Ceea ce din cate stiu eu nu e cazul cazului dat de Ioan Ciobota. Daca gresesc imi cer iertare, desi nu cred. Dar noua aceste lucruri ni se par firesti ce la altii par minuni. Am pus problema unui teolog cunoscut, cum ca multi au fost salvati de la patima bauturii de catre protestanti si mi-a raspuns: da ... si aruncati in bratele ereziei. Binele nu se face forta, el fiind un rau ascuns (binele fortat). Oare de ce nu vad numele Maicii Domnului scris in povestire, a acelei femei care si-a vazut Fiul batjocorit pe cruce si a acelei prime femei caruia Iisus i s-a aratat dupa Inviere? De ce nu i s-a cerut ajutor si Maicii Domnului sa mijloceasca dragostea pentru Iisus, asa cum de altfel incepe si misiunea lui Iisus pe pamant, printr-o rugaminte din partea mamei Lui, respectiv la nunta din Galileea, sper sa nu gresesc. Sper sa nu gresesc desi protestantii n-ar faceo deoarece au doar Biblia pe care o invata bine, spre rusinea noastra care nu o facem, nu si alte invataturi de traire crestineasca care inseamna traditie, deci istorie, istorie pe care de fapt nu o au.
Dumnezeu sa ne ajute si Maica Domnului sa ne acopere cu acoperamantul ei cel dumnezeiesc. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.10.2007, 22:02:08
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darius
E aceeasi poveste cu a multor ortodocsi. Ceea ce din cate stiu eu nu e cazul cazului dat de Ioan Ciobota. Daca gresesc imi cer iertare, desi nu cred. Dar noua aceste lucruri ni se par firesti ce la altii par minuni. Am pus problema unui teolog cunoscut, cum ca multi au fost salvati de la patima bauturii de catre protestanti si mi-a raspuns: da ... si aruncati in bratele ereziei. Binele nu se face forta, el fiind un rau ascuns (binele fortat). Oare de ce nu vad numele Maicii Domnului scris in povestire, a acelei femei care si-a vazut Fiul batjocorit pe cruce si a acelei prime femei caruia Iisus i s-a aratat dupa Inviere? De ce nu i s-a cerut ajutor si Maicii Domnului sa mijloceasca dragostea pentru Iisus, asa cum de altfel incepe si misiunea lui Iisus pe pamant, printr-o rugaminte din partea mamei Lui, respectiv la nunta din Galileea, sper sa nu gresesc. Sper sa nu gresesc desi protestantii n-ar faceo deoarece au doar Biblia pe care o invata bine, spre rusinea noastra care nu o facem, nu si alte invataturi de traire crestineasca care inseamna traditie, deci istorie, istorie pe care de fapt nu o au.
Dumnezeu sa ne ajute si Maica Domnului sa ne acopere cu acoperamantul ei cel dumnezeiesc. Amin.
Iar cand plecand ma vei lua
Isuse, lasa-mi dupa mine
la toti cati vin in urma mea
o cale alba catre Tine...
Traian Dorz

Va iubesc.

Cu toata dragostea in Domnul Iisus Hristos - Mantuitorul si judecatorul celor vii si al celor morti - iubitul nostru Domn,
in Numele prea sfant al Tatalui Ceresc si
prin puterea Sfantului Duh.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2007, 22:37:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si mie mi-a placut tare mult.. m-am regasit cumva,cu rock-ul si cu tigarile acelasi lucru mi s-a intamplat si mie..sotul meu mi-a zis ca nu are rost sa-l mai "tamai"pe cel rau cu fumul de tigara,a aprins tamaie si cu rugaciune am scapat...si de asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.10.2007, 22:38:17
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Slava lui Dumnezeu si Maicii Domnului pentru toate!Si sa ne bucure si intareasca mereu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2007, 08:33:46
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Nu lasa Maicuta
Sa pierim pe cale
Caci noi suntem fiii
Lacrimilor tale.
Când plângeai sub cruce
Maică-ndurerată,
Te-am primit de Mamă,
Noi și lumea toată.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2007, 23:43:53
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Nu cred ca aceasta experienta a lui Ioan_Ciobota e ortodoxa ci neoprotestanta. Un ortodox n-ar fi reusit asa de repede sa se lepede de aceste patimi si cu asa de putin efort.Cand i-am prezentat un caz asemanator, Parintele Cleopa mi-a spus ca pe sectari diavolul nu mai are nevoie sa-i ispiteasca asa ca pe noi, ortodocsii pentru ca ei s-au lepadat de dreapta credinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2007, 10:13:47
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Parintele Cleopa spunea ca in asemenea cazuri cu persoane ce au mai multe patimi si care cunosc crestinismul in forma protestanta-eretica,vine un diavol arhicon, teolog de genul celui care L-a ispitit pe Mantuitorul Hristos si-i alunga pe ceilalti care-l ispitesc pe om cu respectivele patimi. De aceea ai scapat de acele patimi asa de repede si usor, pe cand la noi, ortodocsii trebuie sa ne straduim ceva timp, depinde de nivelul de pocainta si de vointa ce le are fiecare. Din Noul Testament, Pateric si din Vietile Sfintilor Parintele Cleopa ne-a dat exemple si marturii ale faptului ca crestinul chiar daca face toate pacatele dar pana la sfarsitul vietii ramane ortodox si se spovedeste curat, cu pocainta asemenea talharului, are nadejde de mantuire, pe cand un eretic care nu o cinsteste pe Maica Domnului, chiar daca s-a lasat de toate patimile, cu toata credinta lui gresita, nu se mantuieste. Citeste cartea "Insetand dupa Dumnezeu"-De la ratacirile protestante la adevarul ortodoxiei de Matthew Gallatin in care un pastor protestant, dupa ce este dezamagit pe rand de invatatura adventista, penticostala, iehovista, baptista si evanghelista, avand sinceritate in suflet, gaseste cu ajutorul lui Dumnezeu adevarul Ortodoxiei cautand la izvoarele ei, in scrierile parintilor apostolici, adica a ucenicilor directi ai Sfintilor Apostoli. Dumnezeu sa te lumineze.

"Om rational e cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a coborat pe sine in randul dobitoacelor"
(Sfantul Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2007, 11:53:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ba, oamenii sunt momiti cu diverse avantaje lumesti, cum ar fi: sa discute in limba engleza biblia, adica sa invete engleza gratis, sau sa primeasca ajutor la batranete, sa vina surorile intru credinta sa-i ajute, etc. Si daca tot nu se duceau pe la biserica ortodoxa, se prind de ei si invataturile acelora. Au atata rabdare cu ei!Ii invata, ii intreaba pe fiecare in parte! Nu le impun nimic, ii conving.
De ce nu fac asa si ortodocsii? De ce nu mai suntem uniti ca in biserica primara? In Bucuresti nici nu ne cunoastem unii pe altii, ne uitam crucis daca intra cineva in vorba. Ne facem greu prieteni.
Sa ne ajutam? Nu, noi concuram!
Noi criticam, in loc sa primim cu drag pe cineva abia venit- din proprie initiativa!!, nu momit, in biserica. "De ce nu stie sa scrie un pomelnic? Vai, dar are o varsta! Cum?" "Ar trebui sa mai vii pe la biserica, draguta, ai uitat sa te porti!" "A trecut prin fata altarului, vai, cum indraznesti?" "Uite-o, sta in dreapta, cu barbatii!"
Se uita saracul om rusinat, la privirile mustratoare ale celorlalti. Poate cauta ceva liniste,loc de rugaciune. Ii trebuie ceva vointa sa revina.
Ar trebui sa invatam de la misionarii lor cate ceva. Si de la practicantii lor, care se poarta cu adevarat ca frati si surori.
In Bucuresti se mai organizeaza cateheze, la unele biserici. Dar ma tem ca in alte orase, nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
in numele lui Hristos,OPRITIVA! iulyaan Generalitati 144 01.10.2008 16:04:34