Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.08.2010, 08:36:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
noi dam vina pe Dumnezeu...
Eu nu cred că cineva rațional "dă vina" pe Dumnezeu. Pe de altă parte, mă gândesc eu, din moment ce credem că Dumnezeu este Atoatele, că este omniprezent, că până și de mișcările unei șuvițe de păr nu este străin, atunci înseamnă că nu este străin nici de tragedia de la Maternitatea din Giulești. Desigur, teologii, cu gândirea și limbajul lor complicat, deosebesc între "voința comisivă" și "voința permisivă" a lui Dumnezeu, dar asta nu schimbă foarte mult lucrurile. Puțin mă interesează că incendiul este opera lui Dumnezeu sau că Dumnezeu doar a știut dintotdeauna de el și a preferat să nu intervină.
Eroarea pe care o facem noi, oamenii (și cu precădere noi, medicii) este să credem că viața în trup are o valoare absolută. O deformare umană, cu precădere o deformare profesională. Poate că până și viața în limbo puerorum este mai frumoasă decât viața în această vale a lacrimilor. Poate că acei micuți sunt mai bucuroși în starea lor actuală decât ar fi fost ma întâi în incubatoarele patrei, mai apoi în școlile vieții și ca martori, dacă nu actori, a cine știe căror surprize ne mai rezervă viitorul.
Când moare cineva drag, cu mintea noastră care nu se poate ridica mai sus de lumea noastră strâmtă spunem: "ce nenorocire !". Dar nu aceasta e concepția creștină, și concepția metafizică în general. Nenorocire nu este decât să fii departe de Dumnezeu, iar cea mai mare nenorocire este să fii o eternitate astfel. Eu nu cred că acei copii vor fi o eternitate astfel, ci că deja se află, precum Avraam ori săracul Lazăr, "la sânul lui Dumnezeu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.08.2010 at 08:40:15.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.08.2010, 11:32:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pana una alta a mai murit un copil... Dumnezeu sa-i primeasca in imparatia Lui.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.08.2010, 11:51:38
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cei din provincie se urnesc sa vina in Bucuresti pt a protesta chiar la maternitate.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.08.2010, 11:54:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pana una alta a mai murit un copil... Dumnezeu sa-i primeasca in imparatia Lui.
Nebotezati?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.08.2010, 12:10:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pana una alta a mai murit un copil... Dumnezeu sa-i primeasca in imparatia Lui.
Nebotezati?
Pai tocmai de-asta am zis asa. Adica sper sa-i primeasca Dumnezeu si pe ei,sa fi primit si copilasii acel botez al focului sau Dumnezeu stie care... Probabil nu vor ajunge la una cu sfintii dar cel putin la poarta Raiului sa stea si ei,sa nu aiba parte de chinuri.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.08.2010, 12:56:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi chiar credeti ca sufletele acelor copii nu se mintuiesc pentru ca nu au fost botezati?
Tare nedrept il credeti pe Dumnezeu. Unde-i iubirea Lui de care vorbiti?
Sint convins ca poti duce pacate ale inaintasilor si pedeapsa asta este una folositoare noua si celor de linga noi. Prin ea ne putem venii in fire.
Care insa ar fi dupa voi rolul nemintuirii unui nou-nascut mort?
Ce ar trebuii noi oamenii sa intelegem de aici?
Sa nasca femeile direct in apa de botez ca nu cumva sa ramina copilul nebotezat? Sau sa-l boteze imediat dupa nastere? Pai daca-i asa de ce nu era taiere-nprejur la evrei imediat dupa nastere?
Cred ca noi oameni punem problema, omeneste: e alba sau e neaga in timp ce la Dumnezeu lucrurile stau altfel: Ma gindesc la intrebarea care i-a fost pusa lui Iisus: "cine a gresit , el sau parintii lui?" Raspunsul a fost: "nici el nici parintii".
La Dumnezeu toate sint cu putinta, fiti credinciosi!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.08.2010, 13:05:33
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Voi chiar credeti ca sufletele acelor copii nu se mintuiesc pentru ca nu au fost botezati?
Tare nedrept il credeti pe Dumnezeu. Unde-i iubirea Lui de care vorbiti?
Sint convins ca poti duce pacate ale inaintasilor si pedeapsa asta este una folositoare noua si celor de linga noi. Prin ea ne putem venii in fire.
Care insa ar fi dupa voi rolul nemintuirii unui nou-nascut mort?
Ce ar trebuii noi oamenii sa intelegem de aici?
Sa nasca femeile direct in apa de botez ca nu cumva sa ramina copilul nebotezat? Sau sa-l boteze imediat dupa nastere? Pai daca-i asa de ce nu era taiere-nprejur la evrei imediat dupa nastere?
Cred ca noi oameni punem problema, omeneste: e alba sau e neaga in timp ce la Dumnezeu lucrurile stau altfel: Ma gindesc la intrebarea care i-a fost pusa lui Iisus: "cine a gresit , el sau parintii lui?" Raspunsul a fost: "nici el nici parintii".
La Dumnezeu toate sint cu putinta, fiti credinciosi!




un copil mort a primit botez de la un preot,asta inseamna ca acesta va fi in imparatia Domnului Dumnezeu,Slava Lui intru Sfintii Sai.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #68  
Vechi 19.08.2010, 13:11:37
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Fara Hristos, nimeni nu poate intra in rai, dar si fara pacate nu ai cum sa ajungi in iad, Dumnezeu cel drept nu pedepseste pe cei nevinovati. Ei sunt lipsiti de mantuirea ce vine prin Hristos si lipsiti de pedeapsa ce vine prin pacat.
Copilasii aceia asteapta, precum dreptii Vechiului Testament, sa li se deschida usile Raiului. Fiind departe de Hristos, sufera, asa cum sufera orice suflet care nu este cu El, dar nu sufera chinuri ca in iad. Asteptarea trebuie sa ia sfarsit la Judecata de Apoi, cand fara de pacat fiind, vor merge in rai, sa se bucure de viata in vesnicie.
Eu sper totusi ca macar cei care nu au murit in momentul tragediei au fost botezati. Poate ca unii au fost botezati chiar dinainte pentru ca fiind prematuri, nu exista sigurnata supravietuirii.

Copilasii sunt internati la Grigore Alexandrescu. Preot acolo este pr. Peiu. Oare nu este nimeni de aici de pe forum care merge de obicei acolo la biserica ca sa il intrebe daca copiii au fost botezati si care este numele lor ca sa ne putem ruga pentru ei. Cred ca sfintia sa stie cel mai bine.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 19.08.2010, 13:38:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
un copil mort a primit botez de la un preot,asta inseamna ca acesta va fi in imparatia Domnului Dumnezeu,Slava Lui intru Sfintii Sai.
si care este diferenta dintre el si ceilalti 3?
asta a fost mai norocos?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.08.2010, 13:39:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Fara Hristos, nimeni nu poate intra in rai, dar si fara pacate nu ai cum sa ajungi in iad, Dumnezeu cel drept nu pedepseste pe cei nevinovati. Ei sunt lipsiti de mantuirea ce vine prin Hristos si lipsiti de pedeapsa ce vine prin pacat.
Copilasii aceia asteapta, precum dreptii Vechiului Testament, sa li se deschida usile Raiului. Fiind departe de Hristos, sufera, asa cum sufera orice suflet care nu este cu El, dar nu sufera chinuri ca in iad. Asteptarea trebuie sa ia sfarsit la Judecata de Apoi, cand fara de pacat fiind, vor merge in rai, sa se bucure de viata in vesnicie.
Eu sper totusi ca macar cei care nu au murit in momentul tragediei au fost botezati. Poate ca unii au fost botezati chiar dinainte pentru ca fiind prematuri, nu exista sigurnata supravietuirii.

Copilasii sunt internati la Grigore Alexandrescu. Preot acolo este pr. Peiu. Oare nu este nimeni de aici de pe forum care merge de obicei acolo la biserica ca sa il intrebe daca copiii au fost botezati si care este numele lor ca sa ne putem ruga pentru ei. Cred ca sfintia sa stie cel mai bine.
Unde asteapta ei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20