Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.01.2008, 21:16:38
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Care credeti ca e cea mai buna decizie?a unei mame sa isi paraseasca copilul sau sa in chinuie cu nepasare,cu foametea,si multe altele
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2008, 03:33:22
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Eu as spune sa il dea spre adoptie,dar sa il lase intr-un centru unde sa stie ca nu va fi neglijat sau abuzat.E o decizie grea,dar sincer e mai bine decat sa rabde de foame,sa nu poata merge la scoala,ca sa nu mai vorbim de situatia in care in familie se consuma alcool/droguri in cantitati mari,unul sau amandoi parintii sunt violenti,etc
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2008, 10:29:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

nici una nici alta s-au infiintat centre maternale care sprijina mama si copilul aflati in dificultate,mama e sprijina sa se recalifice ori sa-si gaseasca un servici.am lucrat intr-un astfel de centru nu sunt vb.goale,din pacate cele care-si parasesc copiii o fac in mom,de disperare maxima,in pripa neinteresandu-se de soarta copilului.Sunt ori mame f.tinere ori ignorante,ori asupra carora se fac presiuni de tot felul(barbatul ori familia,mama,tatal.Se pot gasi solutii,ati auzit de parintele Tanase de la valea Plopului..din pacate femeile enumerate mai sus abandoneaza lupta intra in panica,cad in desnadejde.Nu trebuie sa le judecam,viata lor este edesea f.amara.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2008, 11:24:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Consider ca o femeie cu copil devine mai puternica,mai indrazneata, mai luptatoare. Cauta intai o solutie pentru ea si copil. E adevarat ca daca nu are unde sta,iar sotul/tatal nu o primesc acasa cu copil, apare disperarea. Cine sa o primeasca in gazda? Sa aiba bani de chirie, de bona ca sa poata lucra, sa aiba servici bun..
Am auzit si eu de ideea de ajutor social pentru mama si copil, mai nou aparuta. Pentru ca se considera ca mama ofera legatura afectiva cea mai puernica, ea nu poate fi pe deplin inlocuita. Sau asa ar trebui sa stea lucrurile..
Totusi, am auzit si ca institutiile specializate in protectia copilului au dreptul sa ia copilul unei mame care cerseste cu copilul in brate, care nu il hraneste, care il neglijeaza. Care nu mai e cu adevarat mama. Si sa dea copilul unui asistent maternal, platit sa aiba grija de el. Aceasta pare sa fie un lucru bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2008, 11:59:05
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Persoana care decide sa-si paraseasca copilul sau sa il chinuie cu foamnea, durearea ... nu-i mama. Versetul "priviti la pasarile campului, nici nu seamana, nici nu secera ...si se hranesc" - a ajuns pentru multi dintre noi lipsit de actualitate. Eu spun mai multa rugaciune si va avea Domnul raspuns si pentru aceasta mama.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2008, 13:14:32
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

eu cred ca este f de actualitate,cel putin in tarile sarace,avand in vedere ca inca mai exista oameni care fac 5-6 copii,dar ei nu au nici macar o locuinta,bani pentru mancare,sau o slujba.Nu am nimic cu oamenii care decid sa aiba multi copii,langa noi sta o familie care are 7 copii,dar ei au posibilitatea sa ii intretina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2008, 20:16:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

are Dumnezeu grija de toata faptura,copiii trebuie nascuti iar nu avortati!!!Asta sa fie clar.Ar trebui sprijinite mai mult mamele cu multi copii,oricum mamele crestine se descurca chiar daca sunt in impas,viata e plina de ispite, Dumnezeu le intareste si le ajuta sa iasa din impas.Fetelor,cele care nu aveti copii evitati dati raspunsuri aici..cand veti copii veti intelege,copilul te motiveaza iti da aripi nebanuite sa razbesti,sa lupti sa muncesti mai mult,sa cauti solutii,te maturizeaza..pana nu ai copii nu ai cum intelege.de aceea consider ca in trebara pusA IN topic nu-si are rostul..ori e pusa de o f.tanara fata.
O MAMA nu isi chinuie copilul cu nepasarea draga alexa.oni..sunt accidente,situatii de viata eu refuz sa cred ca o mama isi chinuie copilul cu buna stiinta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2008, 11:17:43
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Draga Urzica eu stiu pe o mama care a nascut doi copiii frumosi s ti ce a facut cu ei ?i-a omorat in bataie si toate pt ca plangeau ca le-erau foame,da e adevarat ca acum plateste pentru faptele ei dar copiii erau nevinovati erau niste ingeri si gandeste-te cum e sa te omoare mama ta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2008, 13:40:14
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

te-ai gandit vreo clipa ca femeia aceea era bolnava,nu era responsabila de faptele ei?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2008, 13:51:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eu personal nu am intalnit decat la oameni fara discernamant(betivi,drogati,bolnavi psihic)asemenea comportament.si ei au acesta scuza daca vrei nu aveau discernamant.Un om sanatos la cap nu are cum sa-i dea copilului sau sarpe cand cere paine.Solutia celor care se simt depasiti de situatie sunt centrele maternale,sau sa ceara ajutor statului..dar din pacate acestia sunt analfabeti,nu au fost ei la randul lor educati si ingroasa randul oamenilor strazii al cersetorilor.Statul ar trebui sa se preocupe de informarea celor fara capatai,fara adapost.NEPASAREA NOASTRA E DE VINA si nu neputinta lor,daca cineva i-ar sfatui si nu i-ar barfi,nu ar expune povestea lor ca pe ceva comic nu s-ar mai ajunge aici..cati dintre voi ati luat acasa o mama saraca pe care sa o gazduiti,sa o invatati de bine?????Banuiesc ca nu voiu primi decat raspunsul"tu ai avea curaj?"...atunci sa o lasam moarta..discutia.....si sa facem exercitiul acesta macar o data pe an sa ne punem in pielea lor sa incercam sa simtim ce simt ele,mamele alungate de acasa,batute din cauza ca au idraznit sa aduca un copil pe lume.....F .delicat subiectul acestA si daca nu iesim efectiv sa-i ajutam sa-i indrumam noi(care ne-am nascut" dastepti "sau am avut mai mult acces la informatie)degeaba teoretizam aici si incercam cu tot dinadinsul sa aratam vai ce parinti grozavi suntem sau vom fi noi!:dontgetit:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi spuneti si mie ceva? Darkanian Generalitati 26 20.11.2011 21:33:27
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 22:23:15
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
va rog!!!spuneti-mi ce sa intamplat !!! Klapeman Intamplari adevarate 9 28.07.2010 11:47:06
Va rog, spuneti-mi cum ma sfatuiti sa reactionez? elizabeta Generalitati 28 13.11.2009 23:27:55