Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2011, 07:39:36
chujo30 chujo30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2011
Locație: tokyo
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Spalatul in zilele de vineri si in cele in care se fac pomeni

Mama mea merge mult pe la Manastiri si spatamanal la Biserica si stie toate randuielie bisericesti dar este foarte sigura ca nu e bine sa speli haine vinerea deoarece este ziua Sfintei Paraschiva si a mortii Mantuitorului si nu e bine sa se spele nici in zilele de pomana.
Toate aceste invataturi le-a aflat de la calugarite si probabil ca si ele tin aceste obiceiuri
Curiozitatea mea este daca este cineva din randul calugarilor sau teologilor care poate spune daca e binesa spalam in zilele respective sau ar trebui sa ne abtinem deoarece mie mi se pare a fii o traditie impusa de oameni si din lipsa cunoasterii Sfintei Scripturi acste datini au devenit un fel de lege
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2011, 18:49:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu personal nu spal vinerea, duminica si in zilele in care ii fac pomenire bunicii. Asa am fost invatata si asa simt eu, o iau ca pe o mica jertfa, si nicidecum ca pe o obligatie sau traditie babeasca.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2011, 18:58:23
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Eu in urma cu mai multi ani am cerut sfatul pentru aceasta problema duhovnicului manastirii Clocociov(de maici), acum domnia sa nu mai este, s-a mutat la domnul.
Sfatul dumnealui a fost acesta:

"Ce mai tu esti musulmana sa tii vinerea sarbatoare? Vinerea este zi obisnuita de lucru; noi ortodocsii tinem duminica ca fiind zi de sarbatoare.
Totusi nu ai voie sa speli vinerea si in celelate zile obisnuite atunci cand este sarbatoare adica atunci cand se slujeste Sfanta Liturghie in biserica!"

Despre zilele in care se face parastas nu am intrebat.Dar stiu ca unele bisericii si-au instituit program de Liturghie si sambata inainte de pomenirea mortilor si atunci avem deja raspunsul.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2011, 20:22:12
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Totusi nu ai voie sa speli vinerea si in celelate zile obisnuite atunci cand este sarbatoare adica atunci cand se slujeste Sfanta Liturghie in biserica!"

.
avand in vedere ca la multe manasatiri cu randuiala, se tine sfanta liturghie in fiecare zi, ce concluzie am putea trage?

personal, nu am intalnit in canoane nici o astfel de interdictie.
Cine nu spala sau calca in aceste zile bine face, dar nici cine spala sau calca sau face treaba in casa consider ca nu greseste.

eu atat stiu:ca zilele de sarbatoare marcate prin cruce rosie in calendar trebuie tinute.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2011, 20:35:59
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
avand in vedere ca la multe manasatiri cu randuiala, se tine sfanta liturghie in fiecare zi, ce concluzie am putea trage?

personal, nu am intalnit in canoane nici o astfel de interdictie.
Cine nu spala sau calca in aceste zile bine face, dar nici cine spala sau calca sau face treaba in casa consider ca nu greseste.

eu atat stiu:ca zilele de sarbatoare marcate prin cruce rosie in calendar trebuie tinute.
Sfatul parintelui Visarion de la manastirea Clocociov era pentru mireni, pentru programulfemeilor de mir nu pt.calugarite... sublinia si dlui ca doar in zilele cand se tine sfanta Liturghie in biserica avemvoie sa nu muncimin rest spunea dansulcautati pretexte sa chiuliti.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2011, 20:37:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La noi, în Biserica Catolică, acest comandament se enunță foarte simplu: fără munci servile în zile feriale.

Zile feriale, adică zile de sărbătoare: Duminicile și cele câteva zile (10 pe an ?) care nu cad Duminica și sunt zile de obligație (adică impun participarea credinciosului la Sf Liturghie)

Munci servile, adică acele munci care, în trecute timpuri, se obișnuia a fi făcute de sclavi.

Nici vinerea nu e zi ferială, ci, dimpotrivă, zi de post. Postul merge foarte bine împreună cu munca. Desigur, excepție ar fi Vinerea Mare, care, deși este culmea postului, este zi ferială.

Nici spălatul la mașină automată nu este activitate servilă. Să fim serioși. Călcatul, da, se încadrează la muncă servilă. Când se va inventa un aparat care să calce automat nu va mai fi astfel.

O mică clarificare privind muncile servile: prin definiție, nu sunt munci făcute din plăcere, ci din obligație. De exemplu, pentru un țăran, a cosi iarba este un lucru pe care îl face din obligație, ca să își întrețină familia și gospodăria. Pentru mine, orășean gras, datul la coasă nu este muncă servilă. Pur și simplu, în loc să merg la sala de fitness, merg la cosit. Și, gândindu-mă la cât aș fi dat pentru o ședință de fitness, îmi iau o bere, că doar e Duminică, am cosit și caloriile trebuie puse la loc, nu ?

Consecința acestui fapt este că același lucru, și anume datul la coasă, dacă ar fi făcut Duminica (dar nu vinerea) de către un țăran ar fi un păcat, pe când dacă este făcut de mine din plăcere, nu este păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.06.2011 at 20:41:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 01:56:31
Cele mai frumoase locuri care le-ati vizitat tigerAvalo9 Generalitati 39 05.07.2011 22:32:50
Spalatul pe cap Duminica? Superstitie... sau nu? the_jackal1504 Generalitati 59 14.04.2010 18:12:06
Azi sunt suparata pe cele care fac avort !!! elenavioletacocos Generalitati 189 16.01.2010 21:51:01
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 11:36:14