Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2010, 22:19:12
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Ce simti tu cand te gandesti la...?

Ce simti tu cand te gandesti la moarte?
Ce simti tu cand te gandesti la viata?

Pur curios.

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2010, 22:41:36
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce simti tu cand te gandesti la moarte?
Ce simti tu cand te gandesti la viata?

Pur curios.Multumesc
Am fost aseara cu doi amici sa vedem meciul Steaua-Liverpool.La final,am plecat toti pe jos.In apropiere de stadion sunt cateva cimitire,printre care si unul al soldatilor cazuti in Primul Razboi mondial.Mai multi ,,suporteri"urinau direct pe gardul cimitirului eroilor.M-am gandit ca asta este valoare pe care o are acum amintirea vietii,a faptelor si sacrificiului cuiva.Traiesti,speri,visezi,vine sfarsitul,poate iti dai viata pentru tara ta si apoi unul din viitor isi face nevoile pe gardul locului tau de veci.Din prea mult respect pentru ce ai facut tu.Din aceasta perspectiva inca nu am decis ce sa cred cu privire la viata si moarte momentan dar cu siguranta unii isi vor merita soarta intr-o zi.Sper sa existe o dreptate undeva,acolo sus..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2010, 23:12:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce simti tu cand te gandesti la moarte?
Ce simti tu cand te gandesti la viata?

Pur curios.

Multumesc
Cand ma gandesc la moarte simt o teama de raspunsul pe care il voi da la judecata iar cand ma gandesc la viata ar trebui poate sa ma bucur mai mult de ea in limita bunului simt insa mi se pare trista in situatia actuala... cip-uri, criza etc
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2010, 23:52:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Eu nu pot gandi moartea si viata in mod separat. Gandul la moarte trimite la viata iar gandul la viata poate trimite la moarte.

Paradoxal, cel mai mare pacatos dar si omul care a atins sfintenia, aparent isi traiesc viata ca si cum nu ar muri niciodata.

Sfantul isi oranduieste viata din perspectiva vesniciei, in timp ce omul departat de Dumnezeu, si-o oranduieste ca si cum viata sa pamanteasca nu va avea sfarsit, ca si cum nu ar exista moarte si viata vesnica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2010, 01:33:04
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
iar cand ma gandesc la viata ar trebui poate sa ma bucur mai mult de ea in limita bunului simt insa mi se pare trista in situatia actuala... cip-uri, criza etc
ce pacat ca nu suntem crestini....aia cred in Iisus Hristos si sunt fericiti si bucurosi tot timpul fiindca se bucura de comuniunea cu un Dumnezeu plin de dragoste si cu apropiatii lor...
(glumesc nu te supara....si eu sunt adesea trist si incarcat si ma oftic fiindca realizez ca mi-o fac cu mana mea)

p.s. : Iisus se pricepe si la criza si la cipuri si la orice altceva...noi trebuie sa Il cautam pe El si cand Il gasim o sa se ocupe El de astea

Last edited by VladCat; 04.12.2010 at 01:36:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2010, 01:54:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce simti tu cand te gandesti la moarte?
Plâng și mă tânguiesc când gândesc la moarte și văd zăcând în mormânturi frumusețea noastră....

Citat:

Ce simti tu cand te gandesti la viata?
Care viață ? Asta de acum ? Asta este ca un abur, care se arată puțintel și apoi piere. Dacă vorbim însă de Viața cea cu "V" mare, atunci mare este bucuria mea și nu mă mai tem de nimic altceva decât de ideea că Stăpânul meu s-ar putea să nu mă numere cu viii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2010, 02:19:50
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Cand ma gandesc la viata, speranta...
Cand ma gandesc la moarte, ei bine, speranta...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2010, 04:34:56
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Cand ma gandesc la moarte ,analizez intr-o clipa si revad toata viata cu cate am facut bune si rele si ma rog sa fiu cat mai pregatita pentru ea, regret ca nu am facut si mai multe in scurta mea trecere pe pamant indiferent de cat am fost de obosita,sau de cat timp am avut ,ma rog sa-mi lase timpu sa pot indrepta cat mai multe ,si realizez cate ne daruieste El fara a cere nimic.
Cand ma gandesc la viata,imi spun simplu :stai ,poti face inca multe,pretuieste ce ai primit de la El,ca este darnic indiferent cum esti .
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.12.2010, 07:57:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu vad viata ca pe o calatorie si o scoala spirituala,in timp ce moarte o percep ca pe o reintoarcere Acasa...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2010, 12:47:14
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu cand ma gandesc la moarte, ... nu mi-e frica de moartea mea, sper doar sa fie usoara, sa nu sufar, sa nu ma chinui si sa nu chinui pe altii mai ales ... darrrrrr ce mi-e extraordinar de frica cu privire la moarte este ca in urma mortii mele sa nu sufere copiii mei ... hai ca sotul, familia si mai revin, isi mai refac viata, dar un copil fara mama mi se pare groaznic ... (pacat de copiii aia cu mame care nu se pot chema nici macar oameni, ci animale si nici atata, ca pana si animalele pot avea instict matern mai dezvoltat decat oamenii)... eu am crescut fara mama, chiar daca ea traia si stiu ce greu e sa nu ai o mama langa tine, sprijinul si iubirea ei ... imi doresc din tot sufletul sa traiesc macar pana sa ii vad la casa lor, cu familiile lor, pe picioarele lor si apoi potopul cu mine .... eu stiu ca orice s-ar intampla Dumnezeu are grija de toti, chiar si de niste copii orfani, vorbind in general, dar cu nimik nu se poate inlocui grija si iubirea de mama pentru copiii ei, adica si familia, mama cat si tatal unui copil ... mi-e foarte mila de copiii parasiti, orfani, de prin orfelinate si plasamente unde sunt tratati destul de prost ... si cresc cu dureri fizice si sufletesti ...

cand ma gandesc la viata .... ma gandesc sa imi ajut copiii sa creasca mari, sa fie buni, iubitori, sa isi faca un rost in viata, sa aiba o familie ... si eu ... sa imi gasesc o slujba si sa traiesc cu sotul (automat si cu Dumnezeu) pana la cele mai adanci batraneti ...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 23:16:38
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 09:26:34
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar annan Vrajitoria 24 16.10.2010 08:48:34
Eu cand v-am zis Mara2009 Nunta 3 10.09.2009 21:10:00