Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2011, 16:47:35
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut

Ce s-a intamplat. In ultimele clipe ale caderii Constantinopolului, cand au navalit turcii, Imparatul si cei apropiati s-au retras intr-o biserica din Interiorul Sfintei Sofia si au cerut preotilor sa faca Sfanta Liturghie. Atunci cand au intrat turcii toti de acolo au cazut in somn si dorm pana azi caci i-a ocrotit Dumnezeu. Profetia zice ca se vor trezi cand Constantinopolul va redeveni crestin .

Cat de mare e Sfanta Liturghie stim de la Stefan cel Mare si Sfanta care inaintea oricarui razboi cerea preotilor sa faca o Sfanta Liturghie. Un pasa a primit sfatul unui aghiotant sa nu intre in lupta pana ce Sfanta Liturghie nu se termina dar nu a ascultat si Stefan cel Sfant a mai avut o victorie rasunatoare.

Aici e povestirea unui om ce a vazut pe ultimul Imparatul Crestin de la caderea Constantinopolului azi cu numele de Istambul.

"La împăratul turc era un croitor creștin, cu numele Hristea, care făcea haine la toți pașii și la toți slujitorii
împărătești. Unul din pași iubea foarte mult pe Hristea. Și s-a întâmplat de s-a îmbolnăvit cel care iubea
pe Hristea. Deci, auzind Hristea că este bolnav pașa, în toate zilele mergea la el ca să-l vadă, dar fiul pașei
nu-l lăsa ca să intre la dânsul (Pe vremea aceea documentele fiecărui creștin care avea case mari, ori
moșii, erau ținute la pașă). Peste puțină vreme, făcându-se sănătos pașa, a venit la el Hristea și a zis pașa:
Hristeo, pentru ce n-ai venit ca să mă vezi, că eram să mor? Atunci el i-a spus pricina: Am venit, stăpâne,
în toate zilele, dar nu m-a lăsat să intru la tine. Și l-a întrebat pașa, zicându-i: Cine nu te-a lăsat să vii la
mine? Și a zis Hristea: Fiul tău. Atunci, a deschis o ladă și a dat lui Hristea toate documentele. Apoi a
chemat pașa pe fiul său și a zis: Pentru ce nu a-i lăsat să vină Hristea la mine când eram bolnav? Și i-a
răspuns: Pentru documentele caselor nu l-am lăsat. A zis tatăl: Fiule, nu mai este multă vreme și ne vom
face și noi creștini că împărăția noastră va sta numai până la anul 1881 când are să cadă. Apoi a zis lui
Hristea: Eu niciodată nu ți-am făcut vreun bine. Vino după mine! Și am mers în Biserica Sfintei Sofia, și a
zis către mine: ridică piatra aceasta (care era ca o ușă), și am apucat cu o mână să o ridic, iar el mi-a zis:
apuc-o cu amândouă mâinile că nu poți să o ridici cu una căci este grea.

Și apucând-o de un belciug, am ridicat-o. Și, coborându-ne pe scări, eu tremuram de frică și mă gândeam
că de acum aici mă lasă. Și era acolo mulțime de popor și ostași care stăteau ca adomiți, în picioare. Și am
zis: Stăpâne, pentru ce nu-i dați afară, de ce stau aici așa? Și el mi-a zis: Nu poate nimenea ca să-i dea
afară, căci câți s-au apucat ca să-i dea afară, unii au orbit, alții au rămas ciungi și alții au ologit, iar altora
57

gura la ceafă li s-a întors și nici măcar a se atinge de ei nu se poate. Că cine poate a se împotrivi lui
Dumnezeu? Iar eu îl tot sileam ca să ieșim și el mi-a zis: Vino după mine! Și ducându-ne mai înăuntru,
am văzut arhierei, diaconi și preoți. Și era împăratul în scaun și lângă el era un soldat bătrân cu sabia de
amândouă părțile ascuțită, și avea mâna dreaptă pe sabie, iar sabia era pe jumătate scoasă din teacă. Și a
zis pașa către mine: Când va ieși sabia aceasta din teacă, atunci are să cadă împărăția noastră.

Și erau ostașii cu hainele din vremea când au adormit și poporul de asemenea. Și am plecat ca să ieșim. Și
a început pașa a se sui pe scară, iar eu mergeam după dânsul. Și era un călugăr din cei adormiți, ca de
treizececi de ani ca vârstă, cu o carte în mână. Iar eu i-am luat cartea din mână și am băgat-o în sân, fără
să știe pașa, și am mers acasă. Apoi am pus-o în casa de fier, ca a doua zi să o citesc, și căutând-o a doua
zi n-am mai găsit-o. Am întrebat pe femeie și i-am zis: Numai tu umbli în casa de fier, iar ea mi-a
răspuns: Eu niciodată nu am umblat. Și i-am zis: Poate ai luat cheile din buzunar?

Apoi am rugat mult pe pașă, zicându-i: Stăpâne, te rog să mergem iarăși la Sfânta Sofia, dar el mi-a zis că nu se poate, fiindcă trebuie să ia voie de la împărat. Atunci eu l-am supărat mult pentru aceasta și de-abia s-a îndurat și am mers și a doua oară. Și ducându-ne am găsit cartea în mâinile călugărului. Și i-am spus pașii: Stăpâne, când am venit întâi, eu în urma ta fiind, am luat cartea din mâna călugărului acestuia fără să știi tu. Și pașa mi-a zis: Cum ai putut-o lua? Că noi nici a ne atinge de el nu putem, pentru că rămânem sluți. Și eu m-am dus la Patriarh și i-am spus toate pe rând."

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2011 at 16:51:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2011, 17:04:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

este doar o poveste. o poveste buna de spus copiilor inainte de culcare. si ... atat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2011, 21:29:36
stefania_b stefania_b is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Mesaje: 3
Implicit In Constantinopol ,Ultimul Imparat Bizantin doarme ca cei 7 tineri din trecut

si eu am auzit o relatare asemantoare...si PR.ARSENIE din SF.MUNTE ATHOS zicea ca SF.LITURGHIE se va continua atunci cand Constantinopolul va fi eliberat- de catre rusi...deci, nu e o poveste de adormit copiii...au mai fost si altii in SF SOFIA care au patruns in subsolul bisericii si au vazut exact ce se povesteste aici...se citea SF.EVANGHELIE cand turcii au patruns in biserica si tot poporul care era la slujba a ramas stana de piatra iar turcii nu au putut sa-i omoare si atunci i-au ascuns in subsolul SF.SOFIA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2011, 21:57:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefania_b Vezi mesajul
si eu am auzit o relatare asemantoare...si PR.ARSENIE din SF.MUNTE ATHOS zicea ca SF.LITURGHIE se va continua atunci cand Constantinopolul va fi eliberat- de catre rusi...deci, nu e o poveste de adormit copiii...au mai fost si altii in SF SOFIA care au patruns in subsolul bisericii si au vazut exact ce se povesteste aici...se citea SF.EVANGHELIE cand turcii au patruns in biserica si tot poporul care era la slujba a ramas stana de piatra iar turcii nu au putut sa-i omoare si atunci i-au ascuns in subsolul SF.SOFIA.
o dam in basme deja. ce e aici? Fratii Grimm? frumoasa din padurea adormita?
unde sunt acele stane de piatra?
Constantin Paleologul a murit ca un erou, in lupta, in ultimele incercari de aparare a Constantinopolelui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2011, 22:13:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Constantin Paleologul a murit ca un erou, in lupta, in ultimele incercari de aparare a Constantinopolelui.
Așa este, a murit cu sabia în mână, apărându-și cetatea. A fost un bun catolic...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2011, 22:16:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa este, a murit cu sabia în mână, apărându-și cetatea. A fost un bun catolic...
doar ca era ... ortodox
dar asta conteaza mai putin. sau nu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2011, 22:21:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si in Pelerinul Roman aminteste parintele Cleopa despre aceasta legenda.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2011, 22:25:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
doar ca era ... ortodox
dar asta conteaza mai putin. sau nu?
Împăratul Constantin a murit în unire cu Biserica Romei. Dacă doriți să mă credeți, bine. Iar dacă nu doriți să mă credeți, asta e !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2011, 22:28:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si in Pelerinul Roman aminteste parintele Cleopa despre aceasta legenda.
ai zis bine ... legenda.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2011, 22:43:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Împăratul Constantin a murit în unire cu Biserica Romei. Dacă doriți să mă credeți, bine. Iar dacă nu doriți să mă credeți, asta e !
in unire cu BC?! asta credeti voi?!
de ce te-as crede?!

si de ce s-ar uni cu Roma?!
pentru ca aceasta ii promisese ajutor si nu i la dat?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grecia nu doarme! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 29 19.12.2012 14:23:09
Ultimul film vazut Atreides Generalitati 65 24.10.2010 15:31:45
Sufletul doarme? luceafaruldincer Din Noul Testament 16 10.07.2010 19:15:37
Imperiul bizantin Marius22 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 17.07.2008 17:51:50
Constantinopol nvdobre Pelerinaje la locuri Sfinte 0 22.04.2008 12:56:17