Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 25.03.2009, 20:41:18
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Vasi...
Uite cum e treaba: ortodocsii au cinstit din totdeauna pe Maica Sfanta si pe Sfintii Apostoli.
Eu admir pe cineva care-si exprima o idee, reuseste s ao sustina, insa cu metode juste si drepte, nu cu unele deformate.

Ori aceasta afirmatie, este deformata asupra ortodocsilor.
Stiu, in mare masura, ce au facut ortodocsii. Partea rea este ca unele persoane vor sa ne convinga sa facem la fel.

Eu vreau sa-i am ca model pe Sfintii Apostoli (care au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos). Nu este corect?
Reply With Quote
  #282  
Vechi 25.03.2009, 20:48:15
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Vasi...

Ori aceasta afirmatie, este deformata asupra ortodocsilor.
Nu am inteles la ce afirmatie va referiti.
Reply With Quote
  #283  
Vechi 26.03.2009, 00:43:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate nu vorbim aceeasi limba. Comunicare ZERO. Pacat!
Reply With Quote
  #284  
Vechi 26.03.2009, 06:05:19
easter easter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 4
Implicit

Referitor la cina domnului cind o luam credem ca mincam singele domnului si bem singele lui dar eu cred ca cel mai mult conteaza felul cum ne apropiem de cina .ti-ai cercetat viata ?cum te apropii de trupul si singele domnului?cum este viata ta?crezi ca daca preotul o sfinteste tu poti sa te apropii de aceasta cina cum vrei?cine nu se cerceteaza.......isi maninca si bea oasinda.....
Cum poti sa ii faci sectani pe cei de la penticostali,baptisi etc.sti tu care este relatia lor cu dumnezeu?ai studiat tu doctrina lor?pentru mine cel mai mult conteaza relatia mea zilnica cu dumnezeu,eu stiu ca el este tatal meu si eu sunt copilul lui.nu icoanel ,nici preotul nu ne poate mintui ci numai dumnezeu.

Am si eu o intrebare la voi?de ce se boteaza la voi copii mici cind in biblie arata clar ca si isis sa notezat la virsta de aproximativ 32 de ani?ioan botezatorul pe cine boteza in riul iordan? Copiii-nicidecum ci pe oamenii care isi marturiseau pacatele.ce este de fap botezul-marturisirea cu gura a unui cuget curat zice ap.petru.arata-mi un loc in biblie unde arata un botez de copii mici.studiaza biblia,roagate si cere lui dumnezeu sa iti lumineze mintea sa gasesti calea spre cer
Reply With Quote
  #285  
Vechi 26.03.2009, 06:16:06
easter easter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 4
Implicit Botezul

Ce spune isus ucenicilor cind ii trimite in lume-mergeti in toata lumea si predicati evanghelia la orice faptura,cine crede si se va boteza va fi mintuit iar cine nu va fi osindit.
Gindeste-te bine la acest verset din biblie.
De ce voi va botezati cind sunteti copii mici.o traditie .nu asa spune biblia.poate un copil mic sa creada?nasul nu poate sa marturiseasca pentru tine nicaieri in biblie nu gasesti ce fceti voi.
Cine crede si se va boteza va fi mintuit iar cine nu av fi osindit.
Ce faceti cu acest verset
stai si mediteaza si cheama-l pe isus cel ce a murit pe cruce sa vina si sa iti lumineze el mintea sa intelegi biblia
fara acest botez esti pierdut.vei fi osindit.nimeni nu poate marturisi pentru tine.ioan botezatorul a botezat oameni maturi si nu copii.citeste noul testamen.cind pavel si sila erau in temnita .........cind ei au botezat pe temnicier si toata casa lui.
Ma rog ca dumnezeu sa lumineze orice inima care vine sincer la el.domnul sa va binecuvinteze
Reply With Quote
  #286  
Vechi 26.03.2009, 06:18:40
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Mare este dragostea dvs.! Se pare ca manifestati compasiune si pentru Sfintii Apostoli. Nici ei nu au cinstit-o pe Fecioara Maria (nici nu au denigrat-o). Nu au pomenit deloc despre ea in epistolele lor.

Eu unul am ales. Vreau sa am aceeasi "soarta" cu a Sfintilor Apostoli. O sa ma inchin doar lui Dumnezeu prin mijlocirea Domnului Iisus Hristos si indrumarea Duhului Sfant.
La afirmatia ta de aici.

Hai s-o luam pe capitole, ca sa inteleg cum vezi tu problemele:

1. Tu crezi in Mica Sfanta?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
2. Tu crezi in Sfinti?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
3. Tu crezi in Sfintii postoli?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
4. Cum definesti tu smerenia?
5. Cum definesti tu mndria?
6. Tu crezi in Sfintii Parinti?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
7. Tu crezi in Mntuitorul?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
8. Care r fii modelul de viata ideal pentru tine si religia ta?
9. Tu crezi in post? In rugaciune?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce? cum trebuie facut?
Motivare: daca Nu, de ce?
10. Tu crezi ca exista Sfnta Treime?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
11. Tu crezi in Sfantul Duh?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
12. Cate capitole din Biblie au fost scoase?
13. Tu crezi in Sfanta Scriptura?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
14. Cum definesti tu pacatul?
15. Care ar fii pacatele din punct de vedere al religiei tale?
16. Daca cineva pacatuieste de moarte, atunci va fii iertat vreodata?
17. Care sint pcatele de moarte? ( ma refer la moartea sufletului).

Mai am citeva intrebari insa dupa ce primesc raspunsul mai intai!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #287  
Vechi 26.03.2009, 06:42:29
easter easter is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.03.2009
Mesaje: 4
Implicit Pentru anca miha si iustin

Am citit multe comentarii si vreau sa va spun sincer ca ma rog pentru voi ca dumnezeu sa va lumineze si sa va aduca la pocainta
vei ride stiu ,poi pocaitii.da pocaitii.ce scrie in biblie pocaiti-va si credeti in evanghelie.
Ce inseamna pocainta-sa-ti para rau de tot ce ai facut rau,sa te schimbi,sa te nasti din nou.
Daca nu se naste cineva din apa si din duh cu nici un chip nu va intra in imparatia cerurilor.
Deci daca nu te pocaiesti cu nici un chip nu poti intra in cer.
Apoi inca ceva ze zice in biblie
lata este poarat si larga este cala cre duce la pierzare si multi sunt cei ce merg pe ea
dar-ingusta este poarta strimta este calea si putini sunt cei ce merg pe ea
te intreb tu pe ce cale mergi?pe calea lata unde poti face ce vrei.poti sa bei sa fumezi,sa mergi la disco,sa faci ce vrei tu si la urma mai mergi si te impartasesti cu trupul si singele domnului sau mergi pe calea cea ingusta unde incerci si te lupti zi de zi sa biruiesti ispita.nu vreau sa imi raspunzi mie ci tie personal,vezi pe ce cale mergi si vezi unde este capatul ei
despre noi penticostali si ma bucur ca port acest nume-penticostal inseamna botezat cu duhul sfint-se zice ca suntem ingusti ca nu ne distram sau destrabalam cum se face in lume ca traim o vita retrasa.da ma bucur ca dumnezeu mi-a descoprit calea aceasta ingusta si vreau sa merg pe ea pina voi ajunge la capatul ei-in cer.
Ce scrie in biblie nu poti fi si cu lumea si cu dumnezeu
noi am iesit din lume si nu vrem sa fim ca lume-lumea si pofta lumii vor trece dar a alege sa traiesti pentru dumnezeu si a avea o viata curata departe de murdariile acestei lumi-aceasta imi doresc pentru mine si fam mea.
Am o intrebare ce muzica iti place-ai cintat vreodata vreo cintare lui dumnezeu,ai simtit ca el este stapinul tau si ca inima ta ii apartine lui,cum il cinstesti pe el bind,chefuind,fumind,injurind------.si pe urma mergi ca te iarta popa la spovedania.te inseli
daca nu se naste cineva din apa si dun duh cu nici un chip nu va vedea imparatia lui dumnezeu.apoi ce zice dumnezeu despre casatorie;
casatoria sa fie tinuta in toata cinstea si patul sa fie neintinat
o sa-mi zici acum ,in societatea asta.
Da aceasta inseamna calea ingusta
pastreazate curat altfel vei ajunge in iad si nimeni nu te va scoatae de acolo.citi de la voi implinesc aceasta porunca.nici nu se mai pune problema la voi.te-ai gindit vreodata ca este pacat sau la voi nu prea sunt pacate.multe cupluri traiesc impreuna ani de zile au si copi ,si pe urma merg la biserica si popa ii cununa-ce zici de asta
in biblie scrie --nici curvarii nici preacurvari ----- nu vor intra in imparatia cerurilor.
Deci luati seama cum va apropiati de trupul si singele domnului isus ca sa nu fiti osinditi
si fara o viata sfinta si curata si fara pocainta nu il vom putea vedea pe dumnezeu-in cer .domnul sa va lumineze
salutari celor ce au postat aici de la adventisti
ma bucur ca nu va fost rusine sa il prezentati pe isus pe acest forum
domnul cu voi
pace la toti
Reply With Quote
  #288  
Vechi 26.03.2009, 08:03:45
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
La afirmatia ta de aici.

Hai s-o luam pe capitole, ca sa inteleg cum vezi tu problemele:

1. Tu crezi in Mica Sfanta?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
2. Tu crezi in Sfinti?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
3. Tu crezi in Sfintii postoli?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
4. Cum definesti tu smerenia?
5. Cum definesti tu mndria?
6. Tu crezi in Sfintii Parinti?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
7. Tu crezi in Mntuitorul?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
8. Care r fii modelul de viata ideal pentru tine si religia ta?
9. Tu crezi in post? In rugaciune?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce? cum trebuie facut?
Motivare: daca Nu, de ce?
10. Tu crezi ca exista Sfnta Treime?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
11. Tu crezi in Sfantul Duh?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
12. Cate capitole din Biblie au fost scoase?
13. Tu crezi in Sfanta Scriptura?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
14. Cum definesti tu pacatul?
15. Care ar fii pacatele din punct de vedere al religiei tale?
16. Daca cineva pacatuieste de moarte, atunci va fii iertat vreodata?
17. Care sint pcatele de moarte? ( ma refer la moartea sufletului).

Mai am citeva intrebari insa dupa ce primesc raspunsul mai intai!
Va raspund cu mare placere si dupa priceperea mea. O sa fiu scurt desi unele intrebari ar necesita raspunsuri de cateva pagini.

1. Da. Este incontestabil rolul ei, acela de a fi femeia aleasa de Dumnezeu pentru a se intrupa Domnul Iisus Hristos.
2. Da. Ne ofera modele de viata crestina si indrumari pline de intelepciune.
3. Da. Au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos, iar invataturile lor, cuprinse in Sfanta Scriptura, sunt esenta invataturii crestine care duce la mantuire. Dintre toti muritorii, ei sunt etalonul meu.
4. Smerenia este acea calitate pe care ti-o da Dumnezeu si care te face sa-i privesti pe cei din jur cu consideratie. Smerenia in fata lui Dumnezeu este o dovada de intelepciune si recunoastere a puterii si bunatatii Sale. E greu de dat o definitie clara a smereniei. Dar putem vedea cum arata privind la Domnul Iisus Hristos. "Luați jugul Meu asupra voastră, și învățați de la Mine, căci Eu sunt blând și smerit cu inima; și veți găsi odihnă pentru sufletele voastre."(Matei 11:29)
5. Mandria este principalul mijloc de merge pe calea pieirii. "Mândria merge înaintea pieirii, și trufia merge înainte căderii." (Proverbe 16:18). Prin mandrie a intrat pacatul intr-o lume creata perfect de Bunul Dumnezeu.
6. Da. Citesc din viata si invataturile Sfintilor Parinti. Dar, accept doar invataturile care sunt in armonie cu Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).
7. Nu stiu care este rostul intrebarii. Dar o sa raspund. Cred din toata inima in Mantuitorul. Inainte de a-l cunoaste pe Dumnezeu, mi-am pus niste intrebari, pe care multi si le pun. Ce caut eu pe lumea aceasta? Care este rostul meu? De unde vin? Unde ma duc? Am gasit raspunsuri, cat de cat linistitoare, in unele scrieri, in special cele orientale. Dar raspunsul care mi-a umplut inima l-am gasit in Sfanta Scriptura, in persoana Domnului Iisus Hristos.
8. Modelul ideal este Domnul Iisus Hristos. Nu este un cliseu. El a trait ca Om pe acest pamant pentru ca sa arate oamenilor cum se traieste. Din pacate, nu totdeauna ma raportez la acest model.
9. Da. De vreme ce Domnul Iisus Hristos, in viata Sa pamanteasca, a postit si s-a rugat, cum putem sa nu credem in post si rugaciune. Numai ca trebuie sa le intelegem bine rostul si semnificatia. Domnul Iisus Hristos ne invata despre post si rugaciune, mai ales in Evanghelia dupa Matei la cap. 6.
10. Cred in Sfanta Treime si in dumnezeirea Domnului Iisus Hristos. "Caci trei sunt care marturisesc in cer; Tatal, Cuvantul si Duhul Sfant; si acestia trei una sunt" (1 Ioan 5:7)

Imi cer scuze ca nu pot continua acum. Revin cat de curand cu celelalte raspunsuri.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 26.03.2009, 09:12:06
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de easter Vezi mesajul
Ce spune isus ucenicilor cind ii trimite in lume-mergeti in toata lumea si predicati evanghelia la orice faptura,cine crede si se va boteza va fi mintuit iar cine nu va fi osindit.
Gindeste-te bine la acest verset din biblie.
De ce voi va botezati cind sunteti copii mici.o traditie .nu asa spune biblia.poate un copil mic sa creada?nasul nu poate sa marturiseasca pentru tine nicaieri in biblie nu gasesti ce fceti voi.
Cine crede si se va boteza va fi mintuit iar cine nu av fi osindit.
Ce faceti cu acest verset
stai si mediteaza si cheama-l pe isus cel ce a murit pe cruce sa vina si sa iti lumineze el mintea sa intelegi biblia
fara acest botez esti pierdut.vei fi osindit.nimeni nu poate marturisi pentru tine.ioan botezatorul a botezat oameni maturi si nu copii.citeste noul testamen.cind pavel si sila erau in temnita .........cind ei au botezat pe temnicier si toata casa lui.
Ma rog ca dumnezeu sa lumineze orice inima care vine sincer la el.domnul sa va binecuvinteze
Daca ai fi citit atent ai fi vazut ca apostolii au rebotezat pe cei aveau botezul lui ioan
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #290  
Vechi 26.03.2009, 12:00:39
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
La afirmatia ta de aici.

Hai s-o luam pe capitole, ca sa inteleg cum vezi tu problemele:

11. Tu crezi in Sfantul Duh?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
12. Cate capitole din Biblie au fost scoase?
13. Tu crezi in Sfanta Scriptura?
Raspuns Da/Nu
Motivare: daca Da, de ce?
Motivare: daca Nu, de ce?
14. Cum definesti tu pacatul?
15. Care ar fii pacatele din punct de vedere al religiei tale?
16. Daca cineva pacatuieste de moarte, atunci va fii iertat vreodata?
17. Care sint pcatele de moarte? ( ma refer la moartea sufletului).

Mai am citeva intrebari insa dupa ce primesc raspunsul mai intai!
Continui sa va raspund la intrebarile dvs., desi unele par a fi puse unui pagan. Dar, poate aveti un plan inteligent si ma simt dator sa raspund.

11. Da. Duhul Sfanta este o persoana a Dumnezeirii si este Cel care ne indeamna atunci cand dorim sa facem voia lui Dumnezeu. Lucrarea Duhului Sfant produce adevarate minuni in viata celor ce se incred in Domnul. Cunosc multe cazuri de acest gen. Personal, ma rog Bunului Dumnezeu pentru ca lucrarea inceputa de Duhul Sau sa continue.
12. Nu am inteles intrebarea.
13. La aceasta intrebare as vrea sa va raspund vorbind vreo cateva ore. Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu a adus echilibru in viata mea. Oricine va dori sa-si ordoneze viata dupa Cuvantul lui Dumnezeu, si prin putere de la Dumnezeu, va avea bucuria unei vieti noi.
14. Sfanta Scriptura defineste pacatul ca fiind "faradelege" sau, mai pe inteles, calcarea legii lui Dumnezeu. Pacatul este acea actiune a noastra care ne desparte de Dumnezeu." Nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeu; pacatele voastre va ascund Fata Lui si-L impiedica sa va asculte!"(Isaia 59:2). Pacatele noastre aduc suferinta lui Dumnezeu, care ne iubeste si ne vrea pe toti in Imparatia Sa.

Sunt nevoit sa intrerup, din nou.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50