Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2006, 11:29:33
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Care sunt acele carti pe care Biserica Ortodoxa le considera "eretice". Imi puteti da ceva exemple de carti si autori?
Banuiesc ca Bis. Ortodoxa considera eretice cartile catolicilor, greco-catolicilor, protestantilor, sectantilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2006, 11:50:25
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

..pai.. orice carte ce are o logica intr-adevar corecta, si bineinteles daca e logica, ea contravine cu ideile ortodoxe. pe la noi n-ai sa gasesti multe asemenea carti pentru ca autorilor le e frica sa nu fie linsati sau izolati de adunatura asta de fanatici care sunt ortodocsii de pe la noi. "ai sa arzi in iad!". fie.
vezi Nietzsche.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2006, 02:29:48
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

"Lolita" a lui Vladimir Nabokov nu e o carte eretica? De asemenea "Ada sau ardoarea", de acelasi autor, ca trateaza incestul (intre frati vitregi).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.09.2006, 14:12:01
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

...si Biblia trateaza incestul si pedofolia si ce mai vrei tu. si doar n-o fi Biblia carte eretica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2006, 23:23:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500
Care sunt acele carti pe care Biserica Ortodoxa le considera "eretice". Imi puteti da ceva exemple de carti si autori?
Banuiesc ca Bis. Ortodoxa considera eretice cartile catolicilor, greco-catolicilor, protestantilor, sectantilor.
Gresit...bis ort este destul de toleranta...
Eu cred ca sunt persoane particulare care nu au altceva de facut mai bun pt sufletul lor decat sa judece si sa faca caz de ceilalti si sa-i califice direct eretici...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.09.2006, 04:34:26
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Depinde ce se intelege prin erezie. O definitie aproximativa ar fi: conceptie sau opinie contrară dogmelor, principiilor esentiale ale unei doctrine oficiale.
Astfel am putea considera eretic si un manual de fizica ce trateaza teoria big bang-ului sau unul de biologie ce trateaza teoria darwin-ista.
Cred ca o carte eretica este cea in numele Lui Dumnezeu este profanat sau in care sunt descrise diverse secte, sau unde sunt incurajate diverse "practici" oculte ale acestor secte.
Mai exista si carti in care sunt prezentate diverse ipostaze ale vietii oamenilor, care sunt considerate de unii normale, dar care nu trebuie luate nici in serios si nici ca exemplu, chiar daca pot ajunge la nivele inalte de popularitate. Aceste carti eu le numesc "carti ispititoare".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.09.2006, 09:59:45
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu
...si Biblia trateaza incestul si pedofolia si ce mai vrei tu. si doar n-o fi Biblia carte eretica.
Daca tot ne dai acest exemplu nu vrei sa ne dai si citatele scripturistice unde se sustin sau se trateaza aceste fapte?
Chiar m-ai facut curioasa...ca eu in toti anii de exegeza pe care i-am facut nu am gasit...dar,eu stiu?...poate in ziua de azi s-o fi inventat altfel de Biblie si eu sunt depasita...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2006, 13:33:56
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

am citit Biblia de nu mai putin de 11 ori cap-coada.
mai citeste-o si tu din cand in cand si ai sa vezi zeci si zeci de referiri.
sa-ti dau un exemplu de referire directa la incest ca vad cat ai citit tu Biblia.

Facerea. Cap.19 de exemplu.

"34.Iar a doua zi a zis cea mai in virsta catre cea tanara: <<Iata, eu am dormit asta-noapte cu tatal meu; sa-l imbatam cu vin si in noaptea asta sa intri si tu sa dormi cu el ca sa ne ridicam urmasi din tatal nostru>>

"37.Si a nascut cea mare un fiu, si i-a pus numele Moab, zicand: <<Este din tatal meu>>.


e destul de clar ? mai cititi Biblia oameni buni.
multa sanatate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2006, 14:30:34
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tu vii si imi dai niste citate din Vechiul Testament....dar eu te intreb :tu stii ce este acest Vechi Testament, de ce a fost scris si cum a fost scris?
Printre altele este dovada clara a motivatiei pt care Dzeu a creat lumea, a ales un popor care s-a indepartat de El si in final s-a tinut de cuvant aratandu-si marea Sa Iubire prin Fiul Sau care a venit "la plinirea vremii" sa impace creatia cu Creatorul...ce inseamna plinirea vremii?...inseamna ca pacatele oamenilor,inclusiv ale poporului ales ajunsesera intr-un grad foarte mare de decadere si atunci a venit Mesia...de aceea nu osoara i-a fost crucea...poporul ales nu L-a recunoscut,desii profetii lor vorbisera in repetate randuri de acest Mesia ,pt ca ei asteptau un izbavitor care sa-i scape de colonia romana...asta demonstrand inca o data intunecimea mintii lor si egoismul si mandria in care se scaldau....

Deci....parerea mea este ca,daca tot te obosesti sa citesti la nesfarsit scripturile mai fa-o si cu folos...adica,cauta sa mai si intelegi ceea ce citesti...pt ca biblia poate fi interpretata in mii de feluri,dupa mii de minti....dar sa nu uitam ca aceasta carte are un inteles esoteric si unul exoteric....iar tu vad ca te opresti strict la cel exoteric si cu inclinatie negativa fiindca tu asta vrei sa scoti in evidenta ,de fapt....dar din pacate nu ai succes....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2006, 14:55:16
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Clausemi: "Tu vii si imi dai niste citate din Vechiul Testament....dar eu te intreb :tu stii ce este acest Vechi Testament, de ce a fost scris si cum a fost scris?"

ai spus ca nu se face referire la incest, eu ti-am aratat ca se face referire la incest. si atat. ce tot imi povestesti tu acolo ? :)
n-am spus ca e un lucru negativ ca se face referire, doar am spus ca se face referire si atat. nu mai pretinde ca stii cum gandesc sau cum am interpretat. ???

P.S. nu mai incarca sa ma atragi intr-o discutie contradictorie. tu ai spus clar ca nu se mentioneaza incestul. eu ti-am aratat clar ca se mentioneaza. sfarsitul povestii. e greu sa recunosti ca ai gresit nu ? bineinteles. si mie tot greu mi-e.
numai bine Claudia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 23:25:47
Traducerile eretice de la Editura Deisis mihailt Generalitati 75 25.04.2013 23:36:08
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 17:59:44
Carti teddy09 Stiri, actualitati, anunturi 0 04.12.2009 16:27:06
carti georgiana52 Generalitati 2 12.09.2009 00:24:19