Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2012, 00:42:39
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Poporul ales.

Poporul Israel ,a fost ales de Dumnezeu ca ''popor sfant' dar de ce? .In cartile lui Moise , ni se releveaza o ura , discriminare fata de celelate popoare din partea lui Dumnezeu , de parca Dumnezeu ar fi creat numai pe evrei .
Nu inteleg de ce Dumnezeu ''evacueaza'' cu forta alte popoare de pe teritoriul lor , in favoarea ''poporului ales'', de parca nu toti oamenii sunt creati de Acelasi Dumnezeu Unic.Parca Dumnezeul lui Israel , este Dumnezeul numai si numai al evreilor .
Vreau dovezi , versete in care se arata ca Dumnezeul lui Israel este Dumnezeul tuturor, deoarece nu prea gasesc .Multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2012, 00:49:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Poporul Israel ,a fost ales de Dumnezeu ca ''popor sfant' dar de ce? .In cartile lui Moise , ni se releveaza o ura , discriminare fata de celelate popoare din partea lui Dumnezeu , de parca Dumnezeu ar fi creat numai pe evrei .
Nu inteleg de ce Dumnezeu ''evacueaza'' cu forta alte popoare de pe teritoriul lor , in favoarea ''poporului ales'', de parca nu toti oamenii sunt creati de Acelasi Dumnezeu Unic.Parca Dumnezeul lui Israel , este Dumnezeul numai si numai al evreilor .
Vreau dovezi , versete in care se arata ca Dumnezeul lui Israel este Dumnezeul tuturor, deoarece nu prea gasesc .Multumesc
Linisteste-te. Respira adanc. Refuleaza. Aduna-te. Si cand iti trece indignarea si revolta impotriva Lui Dumnezeu intreaba frumos daca te poate ajuta cineva cu nelamurirea ta.
Imi pare rau, dar genul asta de atitudine fatis impotriva Lui Dumnezeu din partea cuiva care de declara crestin nu e potrivita. Si in nici un caz pe tonul asta.

PS: Am cautat acum postarile tale anterioare. M-am lamurit. Sa stii ca nu se argumenateaza credinta. Nici nu se invata. E vorba de vointa si rugaciune.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 15.01.2012 at 00:52:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2012, 00:57:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Linisteste-te. Respira adanc. Refuleaza. Aduna-te. Si cand iti trece indignarea si revolta impotriva Lui Dumnezeu intreaba frumos daca te poate ajuta cineva cu nelamurirea ta.
Imi pare rau, dar genul asta de atitudine fatis impotriva Lui Dumnezeu din partea cuiva care de declara crestin nu e potrivita. Si in nici un caz pe tonul asta.

PS: Am cautat acum postarile tale anterioare. M-am lamurit. Sa stii ca nu se argumenateaza credinta. Nici nu se invata. E vorba de vointa si rugaciune.
Multumesc pentru interventie , dar nu prea mai ajutat , asa sunt multi care stiu doar sa critice .
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2012, 01:15:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Multumesc pentru interventie , dar nu prea mai ajutat , asa sunt multi care stiu doar sa critice .
Functioneaza ca o lege a atractiei,tu vb pe un ton iar ceilalti iti vor raspunde cu aceasi atitudine.
Esti revoltat pe Dumnezeu iar altii sunt revoltati de tonul si exprimarea pe care o folosesti,intelegi?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2012, 01:42:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Încercare de răspuns

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Poporul Israel ,a fost ales de Dumnezeu ca ''popor sfant' dar de ce? .In cartile lui Moise , ni se releveaza o ura , discriminare fata de celelate popoare din partea lui Dumnezeu , de parca Dumnezeu ar fi creat numai pe evrei .
Nu inteleg de ce Dumnezeu ''evacueaza'' cu forta alte popoare de pe teritoriul lor , in favoarea ''poporului ales'', de parca nu toti oamenii sunt creati de Acelasi Dumnezeu Unic.Parca Dumnezeul lui Israel , este Dumnezeul numai si numai al evreilor .
Vreau dovezi , versete in care se arata ca Dumnezeul lui Israel este Dumnezeul tuturor, deoarece nu prea gasesc .Multumesc
Ați pus în discuție o problemă foarte complexă... Regret că, în perioada aceasta, fiind foarte preocupată de examenele pe care trebuie să le susțin, nu voi avea la dispoziție timpul necesar pentru a vă oferi explicațiile pe care le-ați solicitat. Totuși, voi încerca să menționez câteva idei, în speranța că alți colegi de pe forum vă vor putea lămuri într-un mod satisfăcător. :)

Dumnezeu este al tuturor, așa cum ne încredințează Sf. Ap. Pavel: "Nu este El și Dumnezeul păgânilor? Da, și al păgânilor". Poporul evreu a fost ales și pregătit pentru o misiune specială și unică în istoria mântuirii: aceea de a-L primi pe Mesia, MÂntuitorul lumii. Pentru ca Fiul lui Dumnezeu să Se întrupeze în mijlocul israeliților și să fie recunoscut de către aceștia (pentru a Se revela astfel întregii omeniri), era necesar ca poporul evreu să păstreze, într-o lume politeistă, credința în Unicul Dumnezeu adevărat. De aceea, Dumnezeu le-a dăruit evreilor Legea (Vechiul Testament), care le-a fost "pedagog către Hristos", așa cum pe celelalte neamuri Creatorul le-a pregătit în alte moduri să-L accepte pe Mântuitorul (În acest sens, Clement Alexandrinul afirma, în scrierile sale, faptul că filosofia antică a fost pentru păgâni "un pedagog către Hristos").
Așa cum reiese din textul biblic, popoarele de pe teritoriul Canaanului au fost alungate, nu pentru că Dumnezeu le-ar fi iubit mai puțin decât pe evrei, ci doar din cauza căderii lor în necredință, în idolatrie și în alte practici extrem de grave și dezumanizante (precum sacrificarea propriilor copii pe altarele zeilor inexistenți). Există numeroase texte în Pentateuh și în alte scrieri ale V T, în care Dumnezeu, prin slujitorii Săi, îi avertizează pe fiii lui Israel că, dacă nu vor păstra adevărata credință, vor fi alungați din "pământul făgăduinței", așa cum popoarele politeiste din acest teritoriu au pierit pentru necredința și împietrirea inimii lor.
Alegerea divină este un dar, ce presupune și asumarea unei responsabilități deosebite. Din acest motiv, așa cum putem înțelege din scrierile Profeților, fiii lui Israel erau mustrați cu asprime de câte ori păcătuiau împotriva Dumnezeului Celui viu, încălcând Legământul Său. Doar un singur exemplu în acest sens: Dumnezeu a îngăduit cucerirea Ierusalimului de către babilonieni (586 î. Hr.) din cauza căderii israeliților de atunci în păcatul idolatriei.

În mesajele următoare, voi încerca să găsesc câteva versete din Vechiul Testament (în Noul Testament sunt foarte multe), din care se poate înțelege faptul că toate neamurile, chiar dacă rătăceau în credințe greșite, erau iubite de Dumnezeu și pregătite, într-un mod tainic, pentru primirea Mântuitorului nostru Hristos, Nădejdea și Viața întregii omeniri.
Știu că mesajul a fost cam incoerent (din cauza oboselii...), dar nădăjduiesc totuși că aceste câteva rânduri v-au fost de folos. :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2012, 01:51:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Isaia 19, 18-25:

18.În vremea aceea, vor fi numai cinci cetăți în pământul Egiptului care vor grăi limba Canaanului și vor jura în numele Domnului Savaot; una se va numi "Cetatea Soarelui".19.În ziua aceea, va fi un jertfelnic în mijlocul pământului Egiptului și un stâlp de pomenire la hotarul lui, pentru Domnul.20.Acesta va fi un semn și o mărturie pentru Domnul Savaot în pământul Egiptului. Când vor striga către Domnul în strâmtorările lor, atunci El le va trimite un mântuitor și un răzbunător oare-i va mântui.21.Domnul se va face știut în Egipt și Egiptenii vor cunoaște pe Domnul în ziua aceea. Și vor aduce arderi de tot și prinoase și vor face făgăduințe Domnului și le vor împlini.22.Și Domnul va bate Egiptul, îl va lovi și apoi îl va vindeca. Și ei se vor întoarce la Domnul și El se va îndupleca și îi va tămădui.23.În vremea aceea, va fi un drum din Egipt în Asiria și Asiria va merge în Egipt și Egiptul în Asiria și Egiptenii și Asirienii vor sluji pe Domnul.24.În ziua aceea, Israel va fi al treilea în legământul cu Egiptul și cu Asiria, ca o binecuvântare în mijlocul pământului,25.Binecuvântare a Domnului Savaot, Care zice: "Binecuvântat să fie poporul Meu, Egiptul și Asiria, lucrul mâinilor Mele și Israel, moștenirea Mea!"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2012, 02:04:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Amos 9, 7

"Oare nu sunteți voi, feciori ai lui Israel, pentru Mine, ca și Cușiții?", zice Domnul. "Oare n-am scos Eu pe Israeliți din pământul Egiptului, pe Filisteni din Caftor și pe sirieni din Chir?"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.01.2012, 02:08:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Pe vremea când eram modernist și progresist, adică în anii tinereții mele de stânga, eram convins de ceea ce părea a fi un loc comun, o sententia certa a istoriei religiilor. Anume, acela că omenirea a "evoluat" de la politeism la monoteism. Era una dintre aiurelile emblematice ale "paradigmei progresului", care părea de nezdruncinat. Culmea este că citisem Biblia, dar îmi scăpase un lucru esențial: acela că istoria omenirii, cuprinsă între Geneză și Apocalips, nu cuprinde nici un progres. Ideea că "oamenii din Comuna Primitivă și Antichitatea Timpurie au fost la început politeiști" era una dintre idioțiile de care am fost absolut convins ani la rândul.

Ei bine, exact contrariul este adevărat. Revelația începe în Geneză. De acolo aflăm că primii oameni erau monoteiști. Tot de acolo, aflăm că, nu după multă vreme, oamenii s-au stricat: stricăciunea, adică păcatul, a cuprins lumea. Și nu o dată, ci în mod recurent. Și tot de acolo aflăm că niciun păcat nu Îl enervează pe Dumnezeu mai tare decât idolatria. De asta a și interzis-o prin porunca numărul unu.

Or, ce s-a întâmplat ? Într-o zi, Dumnezeu căta spre pământ, sperând să vadă și El un drept. Și a găsit unul. Unul singur, pe nume Abraham. Pe el l-a încercat, cu o teribilă încercare. Și Abraham a dovedit credința. Lui i-a promis Dumnezeu că, din "coapsele lui" va apărea un popor numeros: poporul evreu. După o vreme, când chiar așa s-a întâmplat, s-a stabilit că evreu nu era neapărat cineva care are os din osul lui Abraham. Oricine, de orice neam, putea fi evreu.

Chiar și astăzi, când evreii nu mai sunt Popor Ales, ei păstrează această lege. Covârșitoarea majoritate a evreilor din România nu au nici cea mai mică legătură de sânge cu Abraham. Sunt arieni (ipoteză probabilă) și se numesc "ashkenazi" sau galițieni, fiindcă provin dintr-un rest al Imperiului Khazar, numit Galiția. Sunt exact la fel de evrei cu evreii "naturali", semiți, în al căror sânge este sângele lui Abraham. Ei se deosebesc între ei și nu întotdeauna se au la inimă, cam așa cum sunt oltenii cu ardelenii, sau muntenii cu moldovenii. Dar, tot așa cum niciunui ardelean nu i-ar trece prin cap să susțină că oltenii nu sunt români, tot așa nici unui evreu de neam sefardi nu i-ar trece prin cap să conteste evreitatea unui galițian.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.01.2012, 15:41:58
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Multumesc :)

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ați pus în discuție o problemă foarte complexă... Regret că, în perioada aceasta, fiind foarte preocupată de examenele pe care trebuie să le susțin, nu voi avea la dispoziție timpul necesar pentru a vă oferi explicațiile pe care le-ați solicitat. Totuși, voi încerca să menționez câteva idei, în speranța că alți colegi de pe forum vă vor putea lămuri într-un mod satisfăcător. :)

Dumnezeu este al tuturor, așa cum ne încredințează Sf. Ap. Pavel: "Nu este El și Dumnezeul păgânilor? Da, și al păgânilor". Poporul evreu a fost ales și pregătit pentru o misiune specială și unică în istoria mântuirii: aceea de a-L primi pe Mesia, MÂntuitorul lumii. Pentru ca Fiul lui Dumnezeu să Se întrupeze în mijlocul israeliților și să fie recunoscut de către aceștia (pentru a Se revela astfel întregii omeniri), era necesar ca poporul evreu să păstreze, într-o lume politeistă, credința în Unicul Dumnezeu adevărat. De aceea, Dumnezeu le-a dăruit evreilor Legea (Vechiul Testament), care le-a fost "pedagog către Hristos", așa cum pe celelalte neamuri Creatorul le-a pregătit în alte moduri să-L accepte pe Mântuitorul (În acest sens, Clement Alexandrinul afirma, în scrierile sale, faptul că filosofia antică a fost pentru păgâni "un pedagog către Hristos").
Așa cum reiese din textul biblic, popoarele de pe teritoriul Canaanului au fost alungate, nu pentru că Dumnezeu le-ar fi iubit mai puțin decât pe evrei, ci doar din cauza căderii lor în necredință, în idolatrie și în alte practici extrem de grave și dezumanizante (precum sacrificarea propriilor copii pe altarele zeilor inexistenți). Există numeroase texte în Pentateuh și în alte scrieri ale V T, în care Dumnezeu, prin slujitorii Săi, îi avertizează pe fiii lui Israel că, dacă nu vor păstra adevărata credință, vor fi alungați din "pământul făgăduinței", așa cum popoarele politeiste din acest teritoriu au pierit pentru necredința și împietrirea inimii lor.
Alegerea divină este un dar, ce presupune și asumarea unei responsabilități deosebite. Din acest motiv, așa cum putem înțelege din scrierile Profeților, fiii lui Israel erau mustrați cu asprime de câte ori păcătuiau împotriva Dumnezeului Celui viu, încălcând Legământul Său. Doar un singur exemplu în acest sens: Dumnezeu a îngăduit cucerirea Ierusalimului de către babilonieni (586 î. Hr.) din cauza căderii israeliților de atunci în păcatul idolatriei.

În mesajele următoare, voi încerca să găsesc câteva versete din Vechiul Testament (în Noul Testament sunt foarte multe), din care se poate înțelege faptul că toate neamurile, chiar dacă rătăceau în credințe greșite, erau iubite de Dumnezeu și pregătite, într-un mod tainic, pentru primirea Mântuitorului nostru Hristos, Nădejdea și Viața întregii omeniri.
Știu că mesajul a fost cam incoerent (din cauza oboselii...), dar nădăjduiesc totuși că aceste câteva rânduri v-au fost de folos. :)

O seară binecuvântată!

Din explicatia data , care ma ajutat sa inteleg , in mare parte , vad ca aveti cunostinte destul de vaste in ceea ce vreti sa sustineti .Multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2012, 19:26:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar exista foarte multe versete care sugereaza impartialitatea lui Dumnezeu fata de popoare
insa stiti cum e atunci cind ai mai multi copii mici si unuia find bolnav trebuie sa ii faci o opeartie medicala grea atunci ai mai multa grija de el si il faci unele favoruri si laude chiar daca poate nu merita.

in Unele versete din VT Dumnezeu arata ca "toate popoarele asteapta mintuirea Mea ", "Eu le voi judeca cu dreptate." -cu referire la vremurile Judecatii.
Dincolo de orice eventual context este si fraza : "De la un capat la celalalt al pamintului toate popoarele Mie mi se inchina si imi aduc arderi " .

Asta arata ca exceptind religiile politeiste din acea vreme la care a facut observatii critice restul inchinarilor -poate cu mici exceptii- in realitate la acelasi creator se inchina si de El spera sa fie mintuite.

Apoi exista versetele din Ezechiel 38 de la 16 pina jos care ne prezinta niste evenimente a caror desfasurare nu a fost inca confirmata de istorie :

Și te vei ridica împotriva poporului Meu, împotriva lui Israel, ca un nor care acoperă pământul; aceasta va fi în zilele cele de pe urmă când te voi aduce împotriva țării Mele, ca popoarele să Mă cunoască pe Mine, când Eu voi fi arătat sfințenia Mea înaintea ochilor lor, asupra ta, o, Gog!

Așa zice Domnul Dumnezeu: "Nu ești tu, oare, același despre care am grăit Eu în zilele cele de demult prin robii Mei, proorocii lui Israel, care au proorocit în vremurile acelea că te voi aduce împotriva lor?

Și în ziua aceea, când Gog va veni împotriva țării lui Israel, zice Domnul Dumnezeu, mânia Mea se va aprinde pe fața Mea.
Și în zelul Meu, în văpaia urgiei Mele am zis: Cu adevărat în ziua aceea va fi un mare cutremur în țara lui Israel.
Atunci vor tremura înaintea Mea peștii mării și păsările cerului, fiarele câmpului și toate târâtoarele care se târăsc pe pământ și toți oamenii care sunt pe fața pământului; și se vor prăbuși munții, stâncile se vor dărâma și toate zidurile vor cădea la pământ.

Și îl voi pedepsi cu ciumă și vărsare de sânge; voi vărsa asupra lui și a taberilor lui și asupra multor popoare care sunt cu el, ploaie potopitoare și grindină de piatră, foc și pucioasă;

Voi arăta slava Mea și sfințenia Mea și Mă voi arăta înaintea ochilor multor popoare și vor ști că Eu sunt Domnul"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 19:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 12:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 18:33:05
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 11:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 20:17:40