Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.10.2005, 12:44:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune de pocainta

Marturisesc tie, Doamne Dumnezeul meu, Celui in Treime slavit si inchinat: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,-pacatele mele, facute in toate zilele vietii mele, si in noaptea aceasta, cu lucrul, cu cuvantul, cu gandul, cu vederea, cu auzul, cu mirosul, cu gustul, cu pipaitul, si cu toate simtirile mele sufletesti si trupesti, prin Care
Te-am maniat pe Tine Dumnezeul meu, si am nedreptatit pe aproapele. Pentru toate acestea ma simt vinovat inaintea Ta, si vreau sa ma pocaiesc. De aceea cu smerenie ma rog: iarta-ma si ma dezleaga de toate pacatele, ca un bun si de oameni iubitor. Amin
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.10.2005, 12:59:34
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune pentru cei necajiti, sarmani si prigoniti pentru dreapta credinta

Mantuieste, Doamne, si miluieste pe batrani, si pe tineri, pe saraci si pe sarmani, pe vaduve si pe cei ce se afla intru neputinte, in griji, in nevoi, in rele patimiri, in robii, in temnite, si in inchisori, si mai ales pe cei prigoniti pentru Tine, si pentru dreapta credinta cea ortodoxa, de limbile cele fara de Dumnezeu, si de cumplitii eretici, pentru ca sunt robi ai tai.
Miluieste-i pe dansii, cerceteaza-i, intareste-i, mangaie-i, si degrab cu puterea Ta, din toate cele grele slobozeste-i si le da lor izbavire. Amin
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2005, 13:06:47
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune simpla (ca smerenia adevarata)

Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanie si al grairii in desert nu mi-l da mie. (o inchinaciune)
Iara duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-l mie, slugii Tale. (o inchinaciune)
Asa Doamne, Imparate, daruieste mie ca sa vad greselile mele, si sa nu osandesc pe fratele meu. Ca bine-esti-cuvantat in vecii vecilor. Amin
(iarasi o inchinaciune)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2005, 13:33:23
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciunea inchinatorului la Mormantul Domnului

Stapane, iubitorule de oameni, Doamne Iisuse Hristoase, lumina cea adevarata, Care luminezi pe tot omul ce vine in lume; Cel Ce ai patimit de bunavoie pentru mantuirea noastra si ai fost pus in acel preasfant Mormant de Iosif si de Nicodim intocmai ca un mort, - omoara patimile stricatoare de suflet ale trupului meu si prin ganduri bune ingroapa sfaturile cele rele. Ridica-ne pe noi cei alunecati in pacat, artandu-ne chipuri ale pocaintei.
Umple si inimile noastre de bucurie duhovniceasca, si imprastie, intristarea pricinuita noua de pacatele noastre, Cel Ce ai umplut pe Ucenicii Tai de negraita bucurie, prin Invierea Ta.
Daruieste-ne noua pacea Ta, Cel Ce prin inviere, ai umplut de lumina Cerul si pamantul, si cele de dedesubt.
Ridica-ne si pe noi cu prea-slavire la obsteasca inviere, Cel Ce ai sculat pe mortii cei din veac. Si ne invredniceste ca sa Te intampinam pe nori, impreuna cu Sfintii Tai, -pentru rugaciunile Prea-curatei Maicii Tale, cu darul prea-sfantului si de viata primitorului Tau mormant, cu solirile mai marilor cetelor ceresti, Mihail si Gavriil, cu rugaciunile dumnezeiestilor Apostoli si ale Sfintelor Mironosite. Amin
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2005, 14:34:39
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune pentru vite, [color=red]pasari[/color]si albine

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel milostiv si plin de bunatate, Care cu intelepciune, ai facut toata faptura cea intelegatoare si simtitoare; Cel Ce versi indurarile tale peste toate cele facute de Tine si prin purtarea Ta de grija, ai randuit si Te ingrijesti de orice faptura materialnica si nematerialnica, cuvantatoare si necuvantatoare, insufletita si neinsufletita, oricat ar fi ea de insemnata sau de neinsemnata, -Tie ne rugam, Stapane Prea-bune si a Toate-Facator, si Te chemam pe Tine pricina vietii. Asculta rugaciunea noastra si goneste orice boala sau vatamare de moarte de la pasarile, boii, caii, asinii, catarii, oile, caprele, albinele si de la celelalte dobitoace care sunt spre hrana si trebuinta noastra.
Asa Doamne Iisuse Hristoase dupa obisnuita Ta milostivire, indura-Te asupra acestor dobitoace, care patimesc si sunt taiate de secera mortii. Caci ne-avand cuvant, atata mugesc si fara de glas se tanguiesc, din pricina durerii si a patimirii lor, incat si pe cei cuvantatori ii fac sa patimeasca pentru dansele.
Milostiveste-Te, Bunule, asupra noastra, ca sa putem lucra pamantul si sa scoatem roade dintr-insul, prin buna stare si prin inmultirea boilor, precum si a tuturor dobitoacelor date noua spre folosire.
Si astfel, avand noi toata indestularea si belsugul, sa Te putem slavi pe Tine, datatorul tuturor bunatatilor, Tatal, Fiul si Duhul Sfant, Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.10.2005, 15:17:54
elena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru! ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita si fara de asemanare decat Serafimii, care pe Dumnezeu cuvantul ai nascut. Pe tine cea cu adevarat nascatoaore de Dumnezeu te preamarim!"
"Nadejdea mea este tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sf. Duh, Treime Sfanta slava tie!"se face semnul crucii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2005, 13:58:27
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciunea ingereasca (este de fapt un imn de slava catre Dumnezeu, al Maicii Domnului care se gaseste integral in Evanghelia dupa Luca, de asemenea, este in acelasi timp si Ave Maria al catolicilor)

Bucura-te ceea ce esti plina de har Marie, Domnul este cu tine! Bine-cuvantata esti tu intre femei, si binecuvantat este rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre!

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.03.2006, 14:52:10
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Eu zic sa adunam aici cele mai importante rugaciuni pentru diferite trebuinte.
Rugaciune catre Duhul Sfant

Doamne, Imparate cresc, Mangaietorule, Duhule adevarat, milostiveste-Te spre mine, pacatosul robul Tau, si ma miluieste si-mi iarta mie nevrednicului toate cate ti-am gresit Tie, astazi, ca un om, pacatele mele cele de voie si cele fara de voie, cele stiute si cele ne-stiute, care sunt din tinerete si din obiceiul cel rau si care sunt din voia cea sloboda si din lene; ori de m-am jurat cu numele tau, ori de l-am hulit in gandul meu, sau pe cineva am ocarat, sau pe cineva am clevetit intru manie, sau am scarbit pe cineva, sau de ceva m-am maniat, sau am mintit, sau fara de vreme am dormit, sau vreun sarac a venit la mine si nu l-am luat in seama, sau pe fratele meu l-am scarbit, s-au m-am sfadit, sau pe cineva am osandit, sau m-am marit, sau m-am trufit, sau m-am maniat, sau stand la rugaciune, mintea mea s-a aplecat spre vicleniile acestei lumi, sau razvratire am cugetat, sau prea m-am saturat, sau m-am imbatat, sau nebuneste am ras, sau ceva rau am cugetat, sau frumusete straina am vazut si cu dansa mi-am ranit inima, sau ce nu se cuvine am grait, sau de pacatul fratelui meu am ras, iar pacatele mele nu le-am socotit, sau de rugaciune nu m-am ingrijit, sau altceva rau am facut, si nu-mi aduc aminte; ca acestea toate si mai mari decat acestea am facut. Miluieste-ma, Stapane si Facatorul meu, pe mine, lenesul si nevrednicul robul Tau, si ma usureaza si ma slobozeste si ma iarta, ca un bun si de oameni iubitor.
Spre slava preacinstitului Tau nume, al Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor amin. Amin
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.10.2009, 11:23:20
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit rugaciune

Exista rugaciune pentru dobandirea de prunci buni?daca da va rog sa o postati
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.10.2009, 19:41:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalinabalhui Vezi mesajul
Exista rugaciune pentru dobandirea de prunci buni?daca da va rog sa o postati
Dragă Cătălina, orice ce are legătură cu nașterea de prunci și cu zămslirea , creșterea , viața lor în general, sunt de folos în mod special Acatistele Maicii Domnului . De reținunt că acestea nu anulează rugăciunile ce orice creștin Ortodox trebuie să le spună ( citească ) zi de zi . In ordine deci : - Acatistul Sfinților Părinți Ioachim și Ana ; -Acatistul Nașterii Maicii Domnului ; - Acatistul Buneivestiri a Maicii Domnului ; - Acatistul Maicii Domnului "Bucurie neașteptată" ; - Acatistul Maicii Domnului "Grabnică Ascultătoare"; - Imnul Acatist la Rugul Aprins al Maicii Domnului ; - Acatistul Maicii Domnului "Povățuitoarea copiilor" ; - Acatistul Maicii Domnului la Icoana Sa din Crasna . Nu există rugăciuni miracol , dragă Cătălina , ci trăirea noastră continuă în și prin rugăciune , indiferent de împlinirea sau neâmplinirea celor dorite , pentru că toate sunt orânduite mai presus de mintea noastră. Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugăciuni pentru cei adormiti+ cristiboss56 Rugaciuni 30 05.06.2020 22:32:48
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
rugaciuni pentru copii urzicuta Generalitati 14 24.07.2012 21:28:09
rugaciuni pentru cei adormiti vidoveczandrei Rugaciuni 7 20.08.2010 22:53:20