Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2008, 17:06:47
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O descriere a iadului islamic...

... dupa clericul britanic Abdul Rahim Green: http://www.youtube.com/watch?v=1t7XItzGbmY

Din pacate este in engleza, pot furniza o traducere daca doriti.

Pe mine m-a amuzat grotescul descrierii.
  #2  
Vechi 28.11.2008, 23:39:37
nafisa nafisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Mesaje: 22
Implicit

ce anume te-a amuzat?
ti se pare amuzant?
tu cum iti imaginezi iadul?
  #3  
Vechi 29.11.2008, 00:09:13
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nafisa Vezi mesajul
ce anume te-a amuzat?
ti se pare amuzant?
tu cum iti imaginezi iadul?
Suferinta din iad e de natura spirituala. Spun Parintii ca oamenii sunt chinuiti de propriile patimi de care nu au scapat in timpul vietii, si de despartirea de Dumnezeu. Ma sincer indoiesc ca vreun Sfant al Bisericii Ortodoxe a invatat vreodata ca Dumnezeu arde oamenilor pielea, apoi le-o pune la loc si le-o arde iar.

Dumnezeu nu vrea sa ajunga nimeni in iad, dar omul are vointa libera. Odata ce omul moare neimpacat cu Dumnezeu, in pacate (nu neaparat mari), iadul pentru el este inevitabil si nici Dumnezeu nu il poate scoate de acolo. In cuvintele Sf. Siluan: "Cine nu iubeste pe vrasmasii lui, nu si-ar gasi linistea nici in mijlocul Raiului".

Raiul si iadul sunt mai mult niste stari sufletesti in care omul ajunge pentru eternitate cand iese din aceasta viata. Uite aici o viziune ortodoxa: http://aggreen.net/beliefs/heaven_hell.html

Bogdan.
  #4  
Vechi 29.11.2008, 01:03:26
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nafisa Vezi mesajul
ce anume te-a amuzat?
ti se pare amuzant?
tu cum iti imaginezi iadul?
Am specificat ca m-a amuzat descrierea groteasca, detaliata. M-a deranjat siguranta de sine cu care vorbea respectivul, de parca a fost acolo cu ochii lui si a vazut.

Cat despre mine, iadul mi-l pot imagina ca fiind plin de avocati, critici literari si politicieni.
  #5  
Vechi 27.06.2009, 05:04:34
ro2009 ro2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

nu tre sa fi politician sau avocat ca sa barfesti, minti, descreditezi ...

of mai oamenilor macar fi-ti crestini
  #6  
Vechi 27.06.2009, 17:24:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
... dupa clericul britanic Abdul Rahim Green: http://www.youtube.com/watch?v=1t7XItzGbmY

Din pacate este in engleza, pot furniza o traducere daca doriti.

Pe mine m-a amuzat grotescul descrierii.
Da, este grotesc.. si eu am ras, dar este de plans..
  #7  
Vechi 27.06.2009, 19:08:07
ro2009 ro2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

din pct de vedere iudaic, crestinesc sau islamic, iadul este acel lucru in care nu ai vrea sa ajungi ... toate descrierile au acelasi scop, de a arata ca este acel loc in care nu vrei sa ajungi.

Nu stiu ce este asa de ras dau stiu ca este de plans sa radem unu de religia ceiluilalt sau sa ne barfim intre noi. Pana la urma sa nu uitam scopul nostru este sa ajungem in rai si pentru asta trebuie in al 2-lea rand sa ne ferim de pacate.
  #8  
Vechi 27.06.2009, 19:38:53
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

E de râs fiindca se vede cum mahomed îi mintea pe arabii creduli din vremea lui (din descrierea respectivelor chinuri un om matur îsi poate da seama ca sunt inventiile unui individ nu prea inteligent) si este de râs sau tragic sa vezi atâtia oameni ascultând acele stupizenii.
  #9  
Vechi 27.06.2009, 22:06:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ro2009 Vezi mesajul
din pct de vedere iudaic, crestinesc sau islamic, iadul este acel lucru in care nu ai vrea sa ajungi ... toate descrierile au acelasi scop, de a arata ca este acel loc in care nu vrei sa ajungi.

Nu stiu ce este asa de ras dau stiu ca este de plans sa radem unu de religia ceiluilalt sau sa ne barfim intre noi. Pana la urma sa nu uitam scopul nostru este sa ajungem in rai si pentru asta trebuie in al 2-lea rand sa ne ferim de pacate.
Traditie a explicat f bine.
Nu ma aventurez sa descriu eu ce este iadul in viziunea sf. parinti.. (sa nu ajung si eu la descrieri ridicole, din lipsa mea de pricepere).
Dar Dumnezeu nu vrea in nici un caz ca omul sa "guste" durerea, cum spune acela in clip! Descrierea aceea satisface setea de sange a unei religii bazate pe lege, frica si razbunare.
Iadul nu este altceva decat urmarea fireasca a alegerii noastre de a ne indeparta de Dumnezeu. Omul nu poate trai fara Dumnezeu.. de aici suferinta extrema din iad.
  #10  
Vechi 27.06.2009, 22:51:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[COLOR=Black]Incepand din clipa mortii ni se spune ca ingerul mortii, ia sufletul celui care moare, si ii sopteste muribundului shahada sau marturisirea de credinta pentru a trece de judecata. Numai martirii (shahid) intra direct in rai. Munkar si Nakir pun cinci intrebari celui decedat, cum ar fi: cine este Dumnezeul celui mort; cine este Profetul, de raspunsul lor depinde soarta celui decedat. [/COLOR]
[COLOR=Black] [/COLOR]
[COLOR=Black]Cat priveste pe copii, acestia se pare ca vor intra direct in rai, fara a raspunde intrebarilor puse de Munkar si Nakir. Cu soarta femeilor Mahomed aproape ca nu se ocupa si aceasta pe motiv ca invatatura lui este adresata in primul rand barbatilor. De aceea, chiar si placerile Paradisului sunt descrise potrivit gusturilor barbatilor. Mahomed declara in mod explicit superioritatea barbatilor fata de femei. Faptul ca Mahomed neglijeaza femeile in invatatura lui despre soarta omului in fata lui Dum*nezeu, a fost interpretat ca fiind o acceptare inconstienta a evaluarii traditionale a femeii in societatea veche semita.[/COLOR]
[COLOR=Black] [/COLOR]
[COLOR=Black]Iadul este prezentat ca un loc de tortura, sau ca un monstru plin cu foc si apa urat mirositoare si copaci cu fructe otravitoare.[/COLOR]
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 18:01:34
Focul iadului Profetul de carton Secte si culte 500 29.12.2012 17:49:09
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 30.11.2012 00:42:39
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 18:08:08
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 25.10.2010 00:22:10