Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.01.2011, 18:18:50
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Unde este iubire, acolo este Dumnezeu

ubirea este una din nevoile fundamentale ale vieții noastre, fiind viață, putere, comuniune pe care se sprijină toate. Daca ne lipsește iubirea, ne lipsește viața. Ea ne învață să ne descoperim unii pe alții, iar viața demonstrează, de cele mai multe ori, că suntem încântați de această descoperire, care aduce multă bucurie și pace inimii.
Prin iubire „dăruim” mereu fără să contabilizăm. Ea este viață și Duh prin care se trăiește mereu sentimentul minunii.
Orice inimă împietrită când este întâmpinată în smerenie cu glasul iubirii, cu darul Domnului se înmoaie și pulsează iar în acordurile armoniei din partitura vieții, venindu‑și în fire…
E greu de definit iubirea. Ea pur și simplu trebuie să existe fără definiții sau formule speciale, să se manifeste ființial.
Celebrul filosof Seneca spunea simplu, dar adânc că „dacă vrei să fii iubit, iubește!”, căci ea, iubirea, așa cum spunea Fericitul Augustin, „unește pe cel ce iubește cu cel iubit”.Iubirea este mărturie a credinței, izvorul sănătății, elixirul vital al vieții duhovnicești, cea care acolo unde se așează binecuvântează totul, îndulcind inima și viața. Prin iubire învățăm bucuria de a trăi și de a rămâne în bucuria harului, căci dacă nu am dragoste nimic nu sunt. „Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.” (I Cor.13, 4‑8)
Oare cum ar fi lumea dacă toți am iubi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.01.2011, 18:38:11
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Unde este iubire, acolo este Dumnezeu

Unde este iubire, acolo este Dumnezeu.
Iubirea este un principiu divin ce caracterizeaza viata Sfintei Treimi.
Sfanta Treime, Unul in Trei si Trei in Unul, desi sunt Trei Persoane,
e UN singur Dumnezeu. Cum se poate aceasta. Se poate prin Iubire,
atunci cand iubesti, chiar si noi oamenii din doi devenim unul. Ea
ne face sa traim unul prin altul si unul pentru altul. Sfintenia si
desavarsirea nu inseamna respectarea unor reguli, oricat de perfecte
ar fi ele, ci tocmai aceasta impreuna jertfire prin impreuna iubire.
Cautati Iubirea si ea va conduce si la Adevar, caci Adevarul sta in
mijlocul Iubirii precum polenul in mijlocul florii.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.01.2011, 21:13:33
MariaMariaMaria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
ubirea este una din nevoile fundamentale ale vieții noastre, fiind viață, putere, comuniune pe care se sprijină toate. Daca ne lipsește iubirea, ne lipsește viața. Ea ne învață să ne descoperim unii pe alții, iar viața demonstrează, de cele mai multe ori, că suntem încântați de această descoperire, care aduce multă bucurie și pace inimii.
Prin iubire „dăruim” mereu fără să contabilizăm. Ea este viață și Duh prin care se trăiește mereu sentimentul minunii.
Orice inimă împietrită când este întâmpinată în smerenie cu glasul iubirii, cu darul Domnului se înmoaie și pulsează iar în acordurile armoniei din partitura vieții, venindu‑și în fire…
E greu de definit iubirea. Ea pur și simplu trebuie să existe fără definiții sau formule speciale, să se manifeste ființial.
Celebrul filosof Seneca spunea simplu, dar adânc că „dacă vrei să fii iubit, iubește!”, căci ea, iubirea, așa cum spunea Fericitul Augustin, „unește pe cel ce iubește cu cel iubit”.Iubirea este mărturie a credinței, izvorul sănătății, elixirul vital al vieții duhovnicești, cea care acolo unde se așează binecuvântează totul, îndulcind inima și viața. Prin iubire învățăm bucuria de a trăi și de a rămâne în bucuria harului, căci dacă nu am dragoste nimic nu sunt. „Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.” (I Cor.13, 4‑8)
Oare cum ar fi lumea dacă toți am iubi?
Va multumesc. Plang citindu-va randurile. Va multumesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2011, 22:58:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iubirea e porunca cea mai mare si singura porunca care nu se implineste din teama.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2011, 00:11:37
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Omul nu poate trai fara iubire. El trebuie sa primesca, dar sa si ofere iubire. Insa de multe ori, refuza sa-si ofere iubirea lui Dumnezeu si celor din jurul sau, pastrand-o pentru sine.

Ce frumos spunea Sfantul Diadoh al Foticeii: "Cel ce se iubeste pe sine nu poate iubi pe Dumnezeu. Dar cel ce nu se iubeste pe sine din pricina bogatiei covarsitoare a iubirii lui Dumnezeu, Il iubeste pe Dumnezeu, fiindca unul ca acesta nu cauta niciodata slava sa, ci pe a lui Dumnezeu. Caci cel ce se iubeste pe sine cauta slava sa, iar cel ce iubeste pe Dumnezeu iubeste slava Celui ce l-a facut pe el."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2011, 00:22:49
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Se poate sintetiza ideea in EGOISM - ALTRUISM (a dori binele pentru sine - a dori binele pentru altii).

Iubirea inseamna ALTRUISM (a dori binele pentru altii).

Daca toata lumea ar fi altruista, n-ar ramane un singur om neiubit si nerasfatat de o dragoste covarsitoare din partea intregului.

Logic, nu? Ca sa nu spuneti ca Dumnezeu nu se gaseste in ratiune :))
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2011, 10:43:09
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

1) si cu care sa incepem? cu cea de sine sau de aproapele?

Am vazut ca de multe ori, cei ce se considera altruisti, cei ce se "sacrifica' pt altii din dragoste din punctul lor de vedere, o fac pt ca ei insisi se simt mai bine stiind ca si-au "agonosit" o fapta buna. este o doza mare de egoist in lucrarile altruiste!

2) Si care ar fi dovada iubirii? Uneori, chiar faptele facute din ceea ce eu inteleg ca dragoste pot sa nu "convina" primitorului. Cred ca e nevoie de multa, multa intelepcinue in facerea faptelor! Daca intentia mea a fost buna si din dragoste dar primitorul se raneste cu fapta mea, mai e primita de Dzeu???

Pareri?
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2011, 13:12:29
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Pareri?
Da singura raspunsurile, ca nu sunt grele.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2011, 13:28:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Unde nu este iubire se pregusta iadul. Fara iubire nu poate exista nici bucurie, nici implinire, nici zambet. Nici macar lacrimi adevarate nu pot exista in afara iubirii. Pentru ca toate aceste stari sufletesti si manifestari, nu inseamna nimic daca le traiesc doar pentru mine insumi si nu prin persoana pe care o iubesc. Or, izvorul si incununarea vietii celei adevarate, este iubirea sau, mai bine spus, Dumnezeu-Iubire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.01.2011, 03:56:10
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Cu cat incerc sa inteleg mai exact ce este iubirea, cu atat mai complicat devine. Eu nu stiu cum de folosim cu atata usurinta termenul "iubire", cand de fapt intelegem extrem de superficial ce reprezinta de fapt.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu este iubire Ana-Maria N Pocainta 144 07.03.2012 23:35:45
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 16:49:22
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo mihailt Generalitati 16 09.09.2010 23:28:16