Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2008, 05:30:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Problema e mult mai simpla, pur si simplu suntem scapati de sub control, nu ne dam seama ce facem, si automat neputinta noastra ne impinge spre rau, la PROPRIU.
Tu acuzi considerind ca omul este o fiinta rationala, inteligenta, care poate sa faca ceva de unul singur, fara Dumnezeu, si din punctul asta cadem in MINCIUNA(Orbirea de duminica trecuta...tii munte?)
...am fost orb..... si acum vad....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2008, 11:34:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ca sa se faca alte lucruri..primarii spun ca fac bine .....construiesc parcuri..nush ce si taie copacii in loc...dar fac mult rau...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2008, 14:48:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle SUA si tzarile europene au programe foarte serioase de protejat padurile si in schimb vin si iau lemn din Rusia (unde taie taigaua), Romania etc,tzarile care detzin padurea tropicala.
E un fel de mod de a vedea lucrurile foarte ingust ca aceasta ii va afecta si pe dansii chiar daca padurile de la ei din tzara sunt in stare buna.
Nu intzeleg de ce nu se poate folosi mobila de plastic si a se face case din alte materiale decat din cherestrea.

Dar ce sa ii faci daca intreaga lume industrializata e condusa de masoni...atat gandesc atat fac.

Si pentru fratele (sau sora?) Cozia:
eu nu acuz pe nimeni.Am vrut doar sa prezint o situatzie grava dar care este ascunsa sau neprezentata de majoritatea presei si mediei romanesti.
(lucru normal ca doar e controlata de masoni).
Nici nu am considerat vreodata ca omul poate sa faca ceva fara de Dumnezeu .
Nu eu consider omul fiintza ratzionala ci sfintzii parintzi .
(Sfantul Grigorie Palama).
(Animalele si plantele nu sunt ratzionale - animalele au instinct pus de Dumnezeu in ele dar nu au ratziune).

Este ciudat cum fratzii nostri protestantzi sunt campioni la distrugerea creatziei lui Dumnezeu.

Probabil cand dansii au cazut din dreapta credintza dar nu asa tare (aici vorbim de catolici) au inceput sa nu mai aiba Pacea in sufletele lor si de au inceput a da vina pe natura inconjuratoare - buna foarte de altfel - creata de Dumnezeu si au inceput a o sataniza (a face diverse "inovatzii" tehnice ???); dar cu aceste inovatzii nu au obtzinut pacea impersonala care nu exista.
Mai rau si-au tulburat bietele lor suflete si mai mult; apoi au considerat ca de aceea nu au obtzinut pacea ca mai trebuie sa inoveze ceva.
(Doar la catolici au aparut Da Vinci si altzi ingineri).
(eu din pacate tot inginer sunt....)

Cand unii prin lucrarea celui rau au cazut de tot din credintza (aci vorbim de protestantzi) si nu am mai avut nicio picatura de impartasire cu Pacea (ca una din lucrarile Duhului Sfant in fapturi este si pacea ) a inceput "focul" creatziei tehnice.
Bine zis "foc" ca absentza lui Dumnezeu din sufletul omului se numeste Iad (si eu sunt cel mai despartzit de Dumnezeu dintre totzi).

Si au considerat saracii ca pot dobandi Pacea avand masini,case,aparate electrice si alte de acestea cat mai perfectzionate.
Dar cum nu potzi stinge focul iadului decat cu "apa" cea izvoratoare din Duhul Sfant (adica Harul Duhului Sfant care se primeste prin tainele Bisericii in special) si orice altceva in afara de lucrarea Harului il va intetzi acest foc s-a intensificat si a dat zice-se un "boom tehnologic" ??? si batjocorirea si dispretzul asupra poporelor ortodoxe.
Care aveau o minunata civilizatzie pastorala crestin ortodoxa.

Aceste popoare au inceput sa fie considerate invechite,inapoiate mental,necivilizate.
Popoare sarace la cele materiale dar bogate in cele spirituale au fost supuse unei agresiuni (numita civilizare...:D) care a avut ca efect distrugerea civilizatiei crestin-ortodoxe pastorale si inlocuirea cu una satanizato-masono-industriala.

A se vedea in acest sens discutzia dintre Sfantul Siluan Athonitul si un rus care sustzinea "geniul" tehnic nemtzesc pe langa "retardarea" ruseasca.
Sau Sfantul Teofan Zavoratul "Mintea ortodoxa si mintea nemteasca".

http://www.crestinortodox.ro/Dreapta-credinta/Mintea_ortodoxa_si_mintea_nemteasca-29-10947.html
Nu vedetzi dvs ca toate marile "descoperiri" tehnologico-industriale au fost facute de protestanti?

http://www.romanialibera.ro/a119010/religie-si-capitalism.html

(proabil articolul e scris de un ne-crestin-ortodox dar se intzeleg multe din el...)
"Acest principiu religios va influenta mentalitatea adeptilor sai pana intr-acolo incat la inceputul secolului XX sociologul german Max Weber va emite teoria conform careia intre etica protestantismului si nasterea capitalismului (a prosperitatii) exista o stransa legatura ("Etica protestantismului si spiritul capitalismului").
"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2008, 20:36:28
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

simplu pentru bani, multi bani
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2008, 22:46:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand esti orb, doresti sa desfiintezi totul, ca nu cumva sa te impiedici de ceva. Si ce simplu e pentru el sa calatoreasca - o calauza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Aninoasa,lacasul din padurile de anini NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 20.01.2011 14:14:24
Masonii din Comunitatea Europeana ne fura padurile mihailt Generalitati 21 01.06.2010 16:10:42