Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2010, 11:10:13
tatolivia tatolivia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 64
Implicit catre tata-l ceresc

Doamne Iisuse Hristoase ,Dumnezeul nostru,Cel ce esti calea ,adevarul si viata calatoreste si cu mine robul tau binecuvintaza-mi drumul.al tatalui si al Fiului si al sfintuluiDuh.Amin
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2010, 12:08:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu stiu de aceasta rugaciune pentru calatorie:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce esti calea, adevarul si viata, si ai calatorit impreuna cu sluga Ta Iosif, precum si cu cei doi ucenici care au mers la Emaus, insuti, Stapane, calatoreste si cu mine robul Tau, binecuvantandu-mi drumul. Trimite-mi si mie inger pazitor ca lui Tobie, ca sa-mi fie povatuitor si pazitor si sa ma fereasca nevatamat de toata reaua intamplare. Si, astfel, cu pace, sanatate si buna sporire sa ma intorc intru ale mele si toata viata mea sa proslavesc preacinstitul si de mare cuviinta numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Nu e important sa spunem aceasta rugaciune, important este sa nu plecam la drum fara a-I cere lui Dumnezeu sa ne ocroteasca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2012, 21:46:46
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

rugăciunea pe care o rostesc de fiecare dată când plec de acasă...

Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru Cel ce ești Calea, Adevărul și Viața, care ai slobozit cu pleaslăvire pe Iosif de prigonirea fraților săi, povățuindu-l pe el în Egipt și cu blagoslovenia bunătății Tale ajutându-l, l-ai făcut să sporească uimitor în toate.
Doamne, Cel ce ai călătorit împreună cu Luca și cu Cleopa la emaus și prin frângerea pâinii preaslăvit descoperindu-te lor, i-ai făcut să se întoarcă veseli în Ierusalim, călătorește și acum cu Darul și cu Dumnezeiasca Ta blagoslovenie cu noi, robii Tăi (numele), care cu umilintă ne rugăm Ție.
Și precum ai trimis lui Isaac și lui Tobie înger pașnic, împreună călător iar călătoria și intoarcerea acelora cu pace și cu bună sporire ai făcut-o, rugămu-ne Ție, timite-ne și nouă îngeri pașnici, credincioși, indreptători,păzitori, ca să ne povățuiască pe noi după voia Ta.
Izbăvește-ne pe noi de tâlhari și de toată bântuiala vrăjmașilor ucigători de oameni, păzește-ne viața noastră nevătămată și sufletele curate de toată întinăciunea ni le ferește.
Mișcările noastre sporeștele în bine, apucăturile îndreptează-ni-le și ne izbăbește pe noi de cei ce ne vor nouă răul, văzuții și nevăzuții vrâjmași.
Izbăvește-ne de dosădirea oamnenilor răi și vicleni și de tot viforul și nefericirea.
Dăruiește-ne nouă pace, sănătate și Dumnezeiescul tău ajutor cel aotputernic, ca sprijiniți fiind să nu ne abatem din calea poruncilor Tale.
Așa ne rugăm Tie, Impărate atotputernice și nepomenitorule de rău, Doamne auzi-ne pe noi smeriții, pentru bunătatea ta și treci cu vederea greșelile noastre, îmbogățește-ne pe noi cu Darul Tău și plini de dânsul ne arată, împodobindu-ne cu Dumnezeiasca Ta blagoslovenie, cu mila și cu bănătățile cerești și pământești, ca astfel călătorind, să ne întoarecem cu bine, lăudând și binecuvântând bunătatea Ta cea nemărginită.
Că a Ta este Stăpânirea, Împărăția, Puterea și Slava, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vechii vecilor.Amin!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinajul, calatorie spre cer NECTARIE Generalitati 7 22.03.2011 10:53:41