Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2008, 00:49:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Suntem in postul Pastelui, perioada premergatoare rastignirii lui Iisus Hristos. Postul se incununeaza cu Invierea Mantuitorului. Cred ca este momentul cel mai bun sa ne gandim ce insemnatate are Mantuitorului pentru viata noastra de zi cu zi, precum si pentru perspectiva intregii vieti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2008, 13:16:16
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine Iisus Hristos reprezinta "Steaua Polara", care ma ajuta sa ma orientez catre ceea ce e bine, aflandu-ma in intunecimea acestei vieti. Iisus este nadejdea vietii mele; este mijloc si scop pe drumul mantuirii mele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2008, 16:59:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

"Calea Adevarul si Viata" cred ca am spus tot
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2008, 13:16:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Si chemand la Sine multimea, impreuna cu ucenicii Sai, le-a zis: Oricine voieste sa vina dupa Mine sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze mie.
Caci cine va voi sa-si scape sufletul il va pierde, iar cine va pierde sufletul sau pentru Mine si pentru Evanghelie, acela il va scapa. Caci ce-i foloseste omului sa castige lumea intreaga, daca-si pierde sufletul?"
Marcu 8, 34-36

Intrebarea mea e: cum ne putem pierde sufletul pentru Iisus Hristos si pentru Evanghelie? Pentru mine Iisus Hristos reprezinta tocmai salvarea sufletului meu. Ma poate lamuri cineva?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.04.2008, 13:44:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit


Anca, omul inainte de caderea in pacat se hranea cu viata dumnezeiasca prin cele create. Orice era luat ca hrana era un dar al lui Dumnezeu, o "binecuvantare" a lui Dumnezeu, adica o realizare a relatiei cu El - o realizare a vietii ca relatie.
Cade in pacat si ajunge sa creada ca se poate realiza prin sine. Ajunge astfel sa moara. A rupt relatia cu Viata. Acum ca omul sa nu ramana in moarte, ci sa se ridice mai presus de ea, trebuie sa se hraneasca cu Viata. Pe cat de mult mori tie, pe atat de mult te ridici mai presus de moarte.
In cazul mentionat de tine, este vorba de lepadare si de pierde a iubirii patimase de sine, a ceea ce a devenit stricacios in noi, "pentru ca ceea ce e muritor sa fie inghitit de viata" (II Cor. V, 4).
Deci, sa murim tainic pentru El, caci asa vom fi vii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.04.2008, 14:36:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum imi dau seama de ce nu am putut intelege aceste versete: caci aceasta moarte a sufletului se manifesta mai degraba ca bucuria revenirii la viata, decat ca tristete pentru despartirea de ea.
Multumesc, Costel, pentru ca m-ai luminat in acesta privinta.
Sa murim deci pentru Iisus Hristos, pentru a fi vii cu adevarat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.04.2008, 22:22:59
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

In versetul citat Iisus Hristos se refera la omul care nu-L cunostea pe El si pentru care pierderea sufletului era echivalenta cu moartea.Tacuind putem intelege asa;Cine va muri pt Mine si Evanghelie acela isi va salva sufletul.In arameica se foloseau astfel de exprimari.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2008, 01:08:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

„Doamne, armă asupra diavolului Crucea Ta o ai dat nouă, că se îngrozește și se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei, că morții ai sculat și moartea ai surpat. Pentru aceasta ne închinăm îngropării Tale și Învierii”

Troparul Sfintei Cruci
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2008, 14:40:40
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce reprezinta Mantuitorul Iisus Hristos pentru mine, cel mai mic si mai neinsemnat dintre crestini?
Lumina, Calauza si Oaza de Liniste a sufletului in aceasta lume intunecata de multimea pacatelor, frana pusa actiunilor unor politicieni total fara Dumnezeu, care lasati sa conduca dupa capetele lor "iluminate" ar impinge lumea spre pieire morala, cu toate consecintele care se lasa intrevazute de aici.
Intr-un cuvant, Domnul este Totul pentru mine, numai ca eu, pacatoisul, prin putinatatea credintei mele, nu sunt vrednic de toata purtarea Sa de grija ce o are asupra mea.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2008, 17:08:11
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Daca ma intrebi nu stiu ce este, dar daca nu ma intrebi stiu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 10:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 23:16:30
Iisus Hristos in contemporaneitate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 21:12:58
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 14:08:18
Iisus Hristos,apa vietii 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 13:47:45