Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2007, 21:21:40
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

va rog doamne si domnisoare nu fiti pudice ma intereseaza parerea voastra,ati patit si voi asa?ce faceti in continuare?sper sa nu va suparati pe mine ca sunt "dura"ca de obicei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2007, 21:35:10
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Pai zic io sa citim "Paza celor cinci simturi" - Nicodim Aghioritul si sa incercam sa si aplicam.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2007, 23:11:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urzicuta,ai deschis un subiect delicat,si daca este sa fim sincer o sa patim ca la rubrica "calugarie" cand ne vor sari toti in cap,fiindca din pacate eu nu pun aceasta problema doar pe seama femeilor...si iar femeilor,ci pe seama ambelor parti,deopotriva mirenii cu monahii,pentru care consider ca responsabilitatea trebuie sa fie reciproca.
Chiar daca teoretic biata Eva este intotdeauna vinovata,este ispita si unealta vrajmasului,cum se aude deseori prin manastirile de calugari,eu consider ca Adam este ceva mai perfid si in "inocenta" lui se disculpa mult prea usor de propriile actiuni,sau mai bine spus,de propriile greseli.
Toata lumea spune ca "bietii calugari sunt nevinovati,femeile sunt cu pricina!!!".Nu este chiar asa,si o marturisesc din experienta...dintr-o prea dura experienta.Si aceasta n-o spun dintr-un simplu gest egoist de-a ma curata de vina ce mi se atribuie,ci incercand sa fiu pe cat posibil de realista,detasata de situatia in sine.Bine-nteles ca nu pot intra in amanunte,insa realitatea de multe ori este dincolo de noi,iar cei care cred ca,cu propriul suflet intinat de faradelege pot dormi linistiti,pentru ca statutul de "ingeri" ai poate absolvi de orice raspundere sau vina spirituala,atunci n-au decat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2007, 00:51:42
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

De acord cu tine Ory,nu stiu ce mi-a venit sa vb,despre asta,un subiect delicat..dar despre preotii "glumeti"nimeni nu are nimic de spus?e bine asa?sa destinda atmosfera?Oare mai marii lor stiu despre aceste glumite "nevinovate"?Va binedispune gestul cu retrasul piscotului "uite piscotul,nu e piscotul"sau cu paharul de vin care stim cu totii ce semnifica????????????
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2007, 11:10:22
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

de stiut se shtie ce nenorocire shade in sinul barbatului, al calugarelui, al tipului bine care spune ca din cauza ei a dat in pacatul szmintelii din cauza femeiushtilor... sigur ca shtim shi sigur ca nu sunt ele de vina, dar cine o recunoashte, nu e mai frumos sa stai orb shi sa itzi lashi ochii ademenitzi de frumoase? e mai ushor, mai modern, cu atat mai mult cu cat moda, spune ca le admiri pentru a le vedea cum s-au imbracat, ce anume poarta, daca sunt de firma... dar problema nu este asta, ci fiindca shtim, problema se trage de la plata pe care shi-o iau barbatzii de la slava in fatza oamenilor, deci shtim ce ne chinuie cu grijile shi cu bucuriile acestei patimi lumeshti, ca asta nashte pe fica sa buna, fata babii cea rea, careia ii acordam in sufletul nostru toata consideratzia, poi ne preocupam de aceasta nurlie fata morgan mult mai bine shi mult mai atent decat cu sotzia, cu iubita cea adevarata... o ocrotim shi o ingrijim ca nu cumva sa-i fie atinsa nici cea mai mica coarda a orgoliului ei de fashneatza, fiind la moment nishte slujitori fara nici cea mai mica umbra de personalitate, aratindu-ne intr-o clipa cei mai umili robi sau dincontra cei mai pietroshi barbatoi, tzapeni shi plini de toata solutzionarea fara probleme, oameni-barbatushi de baza... deci shtim cat de josnici suntem, shtim, dar ne putem ridica? shi cu o domnishoara nu este frumos sa te portzi cu toata elegantza shi respectul? este! Deci stim dar nu suntem in stare sa facem ceva shi pentru ele dar shi pentru noi, nu reushim sa ne ridicam in picioare shi sa ne purtam ca shi cu un strain oarecare, ca shi un apropiat pe care sa-l tratam regeshte indiferent de fatza sa... nu reushim... nu reushim... shi pentru asta ne luam mereu shi mereu plata spurcaciunilor bineplacute de la slava oamenilor inchipuitzi... deci shtim ca este o treaba lumeasca al naibii de grea... shi apoi itzi mai canta shi orgoliul cu glasuri de sibila shi ishi da mana insushirile shi capacitatzile tale ca sa lucreze unele pentru altele shi uite asha treba se complica de nu mai ai aer, shi de la o simpla privire, se dezlantzuie ditamai uraganul, finalizat de multe ori cu divortzuri shi crime, cu scandaluri mondene asha fel incat in final chiar tzi-ai primit slava de la oameni fiindca ashtia se chiar bucura de nenorocirea ta... deci cine poata sa intzeleaga un barbat ce se bucura de neputintza de a se impotrivi unei gingashe copile care ii surade mereu... nu e ea de vina fireshte... dar e greu sa gaseshti o buna vietzuire, shi oricum pana acolo e un drum lung care de foarte multe ori se frange intr-o clipa... deci nu datzi cu parul in barbatazti ca e aproape cu neputintza... dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne lasam doboratzi de fatalitate... :) deci stim, dar nu reushim sa facem, numai nu reushim... ca hotzul e mare pungash.... lumea adica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2007, 11:33:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"se cade ca femeile care produc sminteala in Biserica(nu din voia lor)sa se spovedeasca pentru aceasta?
de multe ori femeile vin in Biserica cu multa dragoste curata pentru tot ceea ce tine de Biserica,de slujba si se trezesc ca pricinuiesc sminteala barbatilor,chiar preotilor"

Pai daca nu sunt constiente de asta ,de ce sa se spovedeasca ?
Cum adica produc sminteala ,daca sunt decent imbracate ,nu au cum sa sminteasca ,mai ales daca au si un baticut pe cap.
Cele care vin indecent imbracate ele trebuie sa isi schimbe atitudinea fata de Dumnezeu ,in sensul ca trebuie sa respecte casa Domnului ,apoi mai vorbim ,nu le impunem noi sa se spovedeasca.

"Sunt femei care fac lucrul acesta ..ba inca nu se "satura"la biserica vb.si pe telefon,vezi doamne cer sfaturi duhovnicesti...cum descoperim care sunt impostoare si care au cu adevarat nevoie de ajutor "

Si daca sunt impostoare ,ce ne intereseaza pe noi ?Sa le dam afara?
E bine ca vin si asa ,poate ascultind predica ,azi un pic ,maine un pic se fac mai ravnitoare decat altii .
Am auzit duminica la predica ,preotul zicea ca vin la biserica intre 3 si 4% din populatie.


Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2007, 11:51:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Urzicuta,spuneai ca se fac glume cu mirencele,de multe ori "inocente",eu tin sa precizez faptul ca se fac glume cu mirencele mai degraba,de multe ori "indecente",pentru ca daca ar fi virba doar de glumele binecunoscute,savarsite la cununie,n-ar fi bai,acestea sunt cu adevarat inocente,insa de foarte multe ori am avut ocazia sa constat ca in manastiri se fac multe glume cu conotatii sexuale,tocmai pentru ca acest subiect este interzis,este unul ispititor,si ca atare starneste involuntar interese unilaterale.
Din pacate,daca apare aceasta atractie,sa admitem ca uneori de iubire,fata de o parte laica,lupta nu se salasluieste prea mult fiindca dorinta si instinctul de-a atinge si de-a avea persoana respectiva,domina intreaga fiinta(sa-i spunem,monahala)si astfel intervine inevitabilul,respectiv hranirea ispitei.Astfel se formeaza subtil dar sigur,o oarecare relatie,se hraneste sistematic cu disperarea degajata de persoana care este mai inlantuita de legi potrivnice si restrictii.In mod paradoxal,aproape intotdeauna partea monahala,in astfel de situatii,se dovedeste a fi cea insistenta,cea plina de dorinte nestavilite,cea care ar face aproape orice ca sa mentina focul aprins si sa si-l potoleasca sistematic,cu dorinte si fapte,ce-i drept,limitate.Pentru ca doar o mica parte din acestia indraznesc sa mearga intr-o relatie pana la capat,manati de orgoliu si neputinta,necredinta si dorinta trecatoare.
Iar Eva,bat-o vina,confuza si neinfranata,asteapta in incertitudine sa se rezolve situatia de la sine,sa se faca lumina pe ulita ei,lumina pocaintei pe care a parasit-o odata cu acceptarea mangaierilor ciudate si groaznic de atragatoare.
Si pana la urma se va ajunge exact unde a ajuns Adam in inceputurile vremii,se va ajunge la "Eva m-a pus!!!",si intr-o demagogie desavarsita,calugarul obosit si izbavit de energia care-i tresalta sufletul odinioara,v-a marturisi cu nonsalanta;"stii,nu mai vreau sa fiu cu tine fiindca e pacat!"...adica,pacat a devenit in momentul in care,bietul de el nu mai este atras de persoana de care s-a folosit atata timp sa-si mangaie durerea atractiei si focul ei magic.
Si uite-asa povestile acestea rar se termina cu happy end.....Eva va plange in pumn,si-si va ura slabiciunea si prostia de-a crede in infinit,iar Adam isi va vedea in continuare de rugaciune pana i se va aprinde o altfel de flacara a iubirii fata de netrebnica femeie,pentru ca este prea putin probabil ca un calugar care-si permite sa se apropie de o femeie,sa se lepede de acesta tendinta...din pacate.
Si uite-asa traim si ne suportam cum putem pe-acest pamant,aproape niciodata sihastru,si cat se poate de social.Fiindca suntem o societate si-aici printre laici,si-acolo printre clerici,coexistam si facem ceea ce stim mai bine din natura nostra,NE FOLOSIM UNII DE ALTII!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2007, 13:07:14
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Draga Ory, ai mare dreptate in tot ce spui. Si eu am o prietena care a tercut prin ceva asemanator si nu stim ce raspuns sa ii dau, ea de fiecare data motivindu-mi ca o sa treaca o perioada si apele se vor linisti. Postarile astea abia astept sa i le arat, deoarece poate o vor aduce cu picioarele pe pamint. Pe de alta parte eu una cred ca si partea monahala ar trebui sa fie mai retinuta......
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2007, 15:51:53
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cat despre glumele cu conotatii sexuale ai perfecta dreptate sunt preferatele monahilor si spun asta fiidca cunoastem si noi monahi care se comporta ca niste domnisoare cuminti(sau domnisori0,sensibili si duiosi.,cu vocea mieroasa si blanda,unsa...dar de fapt ei au invatat bine o lectie cea a fariseismului(sunt prieteni de-ai sotului..sper ca urmaresc pe forum).Oricum sufera saracii prea tare sufera din neputinta de a nu face ce trebuie,libertatea lor e ingradita,e frustrant pentru ei.Dar cunosc si preoti care joaca bine,sunt artisti emeriti...cand de fapt ei sunt robi ai placerilor de tot felul. sa nu le dam apa la moara,dicutiile cu acestia sa fie scurte,strict sa intrebam ce ne apasa,exista pangar, exista carti,avem mame ,sa aflam raspunsurile de la ei.Preotii trebuie sa faca cateheze .astfel nu mai vin oamenii sa le puna tot felul de intrebari,sa se tulkbure unii pe altii.Intotdeauna in rel barbat femeie indiferent de profesia celor in cauza va exista ispita,vor exista ganduri care murdaresc.e bine sa evitam privirile iscoditoare,insistente,chiar sa nu mai revenim in acel loc daca lucrurile stau asa si bineinteles sa nu lasam gandurile sa ne zapaceasca.ATENTIE .la.pofta ce pleaca din privire,mai ales in cadrul Sfintei Liturghii.Cat despre zambetele nevinovate mamele sa-si invete fetele sa fie mai retinute,mai rezervate,sa-si manifeste gingasia in sanul familiei si nu in afara ei..sunt oameni care abia asteapta sa profite de inocenta lor.....sunt niste biete constatari nu le luati drept sfaturi si mie mi s-a intamplat sa fiu tinta unei astfel de atentii exagerate din partea unor preoti.Este stanjenitor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2007, 15:58:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Am fost de curand la tara intr-o Biserica si am observat cu coada ochiului cum fara nici o rusine niste dudui se ingramadisera la propriu pe preot,cautand sa glumeasca cu el(ca la tara...)iar din gestul acestor fete nu razbatea nici cea mai mica urma de decenta,gesticulau.ochii se miscau in toate directiile haotic si :angry:infricosator....aveam o parere mai buna despre oamenii de la tara...si ca sa aveti de ce rade,preotul respectiv era chiar sotul meu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare