Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 31.08.2010, 12:23:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Reactia crestineasca se refera la ceea ce suntem datori sa gandim. In rest nu cred ca este cazul sa ne consumam. Exista institutii care au acest rol justitiar ! Vrei sa ai tu un rol aparate in cazul acestor evenimente ? De 2000 de ani apar !
Cu alte cuvinte nu trebuie sa mai gandim?
Sau mai bine zis trebuia sa gandim doar ce ni se spune ... am inteles ...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.08.2010, 12:26:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Reactia crestineasca se refera la ceea ce suntem datori sa gandim. In rest nu cred ca este cazul sa ne consumam. Exista institutii care au acest rol justitiar ! Vrei sa ai tu un rol aparate in cazul acestor evenimente ? De 2000 de ani apar !
Ai fi avut aceeasi parere daca implicat era:

1) un individ cu Ferari batand un batran pe trecerea de pietoni?
2) un politician beat injurand un jurnalist?
3) un violator care tocmai ti-a violat fiica/mama/sora/nevasta?

Institutiile cu rol justitiar fac parte din gandirea lumeasca si nu crestineasca.
Cand ai sa obosesti aparand indivizi de genul preotilor ninja ai sa intelegi lumea mult mai bine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 31.08.2010, 12:26:45
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cu alte cuvinte nu trebuie sa mai gandim?
Sau mai bine zis trebuia sa gandim doar ce ni se spune ... am inteles ...
Problema ca ca opiniile difera enorm de la credincios la credincios si cum fiecare stie ce gandeste D-zeu.....
Reply With Quote
  #104  
Vechi 31.08.2010, 12:42:31
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Unhappy

Am vazut si eu filmuletul. Pot spune ca imi este mila de bietul om ,care a fost lovit si deasemeni mi-e mila si de cel care a lovit.Nu putem sti ce a pus stapinire pe el in acel moment de ratacire.Sa nu uitam ca adeseori cei din manastiri sunt supusi multor ispite(sunt si ei tot oameni,cu probleme,ganduri,rataciri)Asa cum ei se roaga ptr.noi ,ar trebui si noi mirenii sa ne rugam ptr.ei.sa-i fereasca Bunul Dumnezeu de "lucru cel rau".Nu suntem noi cei in masura sa aruncam cu "piatra".Are cine sa-l judece.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 31.08.2010, 13:16:11
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Institutiile cu rol justitiar fac parte din gandirea lumeasca si nu crestineasca.
Cand ai sa obosesti aparand indivizi de genul preotilor ninja ai sa intelegi lumea mult mai bine.
Nu exista o justitie bisericeasca ? Eu stiu ca da !
Esti in greseala cand spui ca apar pe cineva. Eu refuz sa-mi asum un rol justitiar in aceasta poveste..Cine imi da mie voie sa fac pe inchizitorul ?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 31.08.2010, 13:47:00
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ai fi avut aceeasi parere daca implicat era:

1) un individ cu Ferari batand un batran pe trecerea de pietoni?
2) un politician beat injurand un jurnalist?
3) un violator care tocmai ti-a violat fiica/mama/sora/nevasta?

Institutiile cu rol justitiar fac parte din gandirea lumeasca si nu crestineasca.
Cand ai sa obosesti aparand indivizi de genul preotilor ninja ai sa intelegi lumea mult mai bine.
"Reactia crestineasca" este reactia pe care Hristos ar fi avut-o daca era inclus in acea situatie. Noi, crestinii suntem datori doar sa-L urmam pe El, mai ales in fapta! Slabiciunile (firesti, pana la un punct) ne fac sa avem reactii diferite de reactia Ideala. Dar asta nu inseamna decat ca iese la iveala neputinta noastra, nu ca Hristos este mic! Grav este cand noi, rai fiind, vrem sa-L facem mic, obligat, doar pentru ca nu vrem (nu putem) sa ne ridicam la inaltimea Lui. Cine incearca asta crede ca va si ajunge "ca Hristos"! Se inseala, fiindca Hristos nu se face partas pacatului.

Nici eu nu as reactiona la fel in toate situatiile descrise mai sus de ai2. Dar lupt in fiecare zi, ma rog, si caut prin oameni mai buni ca mine sa ma corectez. Chiar daca nu voi reusi pana "se va cere sufletul meu" nadajduiesc ca mila Lui ma va acoperi, pentru ca "in El mi-am pus nadejdea mea". Amin!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.08.2010, 14:22:55
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule voi cereți mereu că dacă omul nu este exact ca Hristos nu-i bine, adică dacă nu e perfect ca Domnul atunci sigur e de vină...

Păi de ce nu sunteți drepți și cu preotul și cu păcătosul?

1. ce se vede pe film, un om bate pe alt om exact ca în curtea școlii, îi dă un picior în dos, îi pune piedică și îi dă capace peste chelie... Nu se vede de la voi că aia nu e o bătaie reală? Voi ați auzit de pumni, picioare în gură, par peste cap, cuțite, săbii, chinuri, răzbunări? Pe film se vede că „bătrânul” nu pățește nimic, ci mai mult îl doare piciorul pe ăla care i-a dat una în dos. Și pare că e și un pic handicapat călugărele, că se cam balansează ciudat, umblă ciudat, ca un handicapat...

2. Ala „bătutu” nu reacționează de frică fiindcă erau acolo doi, și cu toate astea al doilea nu intervine ca să zici că e lupta nedreaptă... deci a fost o luptă dreaptă, mai ales că „bătrânul” era milițian și a învățat la miliție cum se bat infractorii.

3. Trebuie să ne punem câteva întrebări:
-cine a filmat dacă nu cumva milițianul a înscenat ca să filmeze și să se scoată victimă exact ca la securitate... sau cine filmează o bătaie? Deci milițianul știa că este filmat și de aia nu a reacționat!

4. Bătaia se dă în curtea mănăstirii deci este legitimă apărare căci ai intrat în curtea altuia și nu ai ieșit la timp.

5. Cine e nebun să te bată fără motiv?

6. Se vede cum călugărele îl ajută să nu-și piardă pe acolo nici un bun, îi dă cu sacoșa în cap, deci precis venise la cules iarbă pentru animalelel lui, la furat de iarbă de la mănăstire...

7. Indiferent cine ar fi fost, pentru ce judecați mereu ca niște ipocriți?
Călugărele a ascultat de Dumnezeu și a scos afară din „bătrân” pe demonul comunist... și voi îl judecați... Îl judecați pe Tata... nu vă e măcar un pic rușine obrazului? Sau oare Samson nu i-a bătut de nu s-au văzut pe excrocii care i-au scos ochii? L-au tuns, dar i-a crescut părul și le-a dărâmat peștera de tâlhari doar că s-a lăsat pe stâlpul infamiei... le-a dărâmat înscenarea la toți comuniștii ăștia ce nu-i mai satură pământul de câte uneltesc... Deci fiți înțelepți ca șerpii și fără de răutate ca porumbeii, și puneți-vă și întrebările astea:

-Ce căuta acolo când nu era slujbă la biserică?
-De ce știa că e filmat așa încât să nu reacționeze și să tacă din gură?
-De ce nu a reacționat după atâția ani de judo și karate făcuți la Dinamo?
-Ce urmăreau defapt? Răzbunare? Tot ei? Cine l-a plătit pe „bătrânul” cu stare și pensie grasă ca să pună mârșăvia televizată la cale? Sau n-ați văzut cum filmulețele astea rulează la nesfârșit pe TV, exact cum i-au înscenat și lui Băsescu. Deci nu-i altceva decât un alt Chitic... fiindcă prea tăcea chitic jucătorul lui Dinamo.

Last edited by vsovivi; 31.08.2010 at 14:31:18.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.08.2010, 15:34:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne fereasca Dumnezeu de ispite peste puterea noastra, caci nu se stie cum reactionam noi insine. Bine ar fi ca momentul ispitirii sa ne gaseasca despatimiti: sa nu ne pese daca altii ne fura, ne pateaza imaginea ori ne pricinuiesc un alt neajuns.

In aceeasi situatie, un om obisnuit reactioneaza altfel decat un sfant. Parerea mea este ca nu se poate ca in cazul de fata sa fie un singur vinovat. Sigur ca acum a fost filmata numai bataia nu si episodul care a precedat-o. Adica omul a filmat ceva cu intentia de a-l acuza numai pe staret, indiferent de gravitatea faptei savarsite de cel batut. Caci nu cred ca a fost batut chir fara motiv.

Acum nici din povestea cu drepturile omului n-ar trebui sa ne facem un idol. Se stie doar ca povestea cu drepturile omului este o inventie masonica menita sa instituie haosul in societate. Nu-i da parintele o palma copilului de teama sa nu-l reclame copilul! Chiar si bataia are rolul ei daca scopul nu este de a rani, ci de a indrepta. E mai corect sa-l lasi pe om sa se bata singur cu capul de pereti, ori sa-i dai o palma la timp, daca situatia o cere?

Cred ca staretul respectiv a fost cuprins de manie. Despre manie, in cartea ,,Mantuirea pacatosilor", am gasit urmatoarele:

,,Mania este o pofta de razbunare care poate fi si rea si buna. Mania buna este cand faci cuvenita izbanda ca sa indreptezi greseala si sa pazesti dreptatea. Si aceasta manie , care este indreptatita, nu numai ca nu este pacat, dar si plata ai. Dar mai cu seama este pacat cand esti dregator si ai datorie, ca mai mare, sa pedepsesti gresalele si nu te manii, precum zice dumnezeiescul Gura de Aur in Cuvantul al XI, la Matei: <<Cine nu se manie cu pricina , dupa lege greseste, caci rabdarea nesocotita seamana greseala, hraneste nepasarea si indeamna la rau, nu numai pe cei rai, dar si pe cei buni>>. Manie buna este cand vei vedea pe cineva sa greseasca la aratere cu defaimarea sfintei Legi si, maniindu-te asupra lui, sa-l pedepsesti; cand lucreaza sarbatoarea, sa-l mustri; cand isi bate joc de Biserica Domnului, sa-l bati, cum a facut Insusi Stapanul cand a batut cu biciul pe cei ce vindeau in biserica si altele ca acestea.

Mania rea este cand te manii fara randuiala si pedepsesti pe cineva cu nedreptate, ori mai mult de cat se cade sau nu este dupa dreapta socoteala. Atunci mania este un pacat, caci covarseste judecata si tulbura mintea."

Dumnezeu sa-i miluiasca pe cei implicati si sa le arate Calea, Adevarul si Viata.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.08.2010, 15:47:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Se stie doar ca povestea cu drepturile omului este o inventie masonica menita sa instituie haosul in societate. Nu-i da parintele o palma copilului de teama sa nu-l reclame copilul! .
Antonia, faptul ca tu esti inconjurata de o societate indolenta, puturoasa fara cultul muncii si a respectului reciproc care crede in vise si minuni facute peste noapte nu inseamna ca intregul sistem al drepturilor omului este rau.

Drepturile omului si democratia te-au facut in mare parte ceea ce esti acum, insa in mod convenabil uitam si blamam CE SE POATE BLAMA. Ce nu se poate(si care ar trebui blamat),... tacem MILC.

Cu copiii stii care-i situatia. Daca el/ea prefera sa il vinda pe tac-su si pe ma-sa la politie( ca exact asta face, din lipsa de respect si suflet MORT) si la serviciile secrete ale "protectiei copilului" nu are decit... si tot acele servicii sa-i ia si sa-i duca sa locuiasca cu vagabonzii strazilor pe la internate. Dechide-le usa larg! ! ! si valea!..daca atita au inteles ei din ce inseamna un parinte.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.08.2010, 16:23:42
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
No, ai ratat momentul... Mare pierdere...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Liudmila Putina, stareta unei manastiri din Pskov? costel Stiri, actualitati, anunturi 0 27.09.2010 15:19:01
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39