Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2009, 16:52:46
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Inteligenta emotionala - pareri

Am vazut ca acest termen a patruns si prin BOR.
O maica foarte celebra prin BOR - Maica Siluana - chiar face seminarii de inteligenta emotionala,relationala,duhovniceasca.
Eu nu stiu ce sa zic dar nu cred ca exista o asemenea inteligenta "emotionala".
Cred ca inteligenta emotionala (duhovniceasca) este sa incerci sa iti educi sentimentele.
Probabil asta si este unul din scopurile vietii crestin ortodoxe.
Iar mi se pare inteligenta duhovniceasca sa nu iei in niciun caz decizii ca asa ai simtit ci sa te gandesti si sa te mai si sfatuiesti cu alti.

Este normal ca si mintea are bolile ei dintre care cea mai grava e mandria.
Adica nici simtirea sufletului nici mintea nu sunt bune sau rele ci conteaza cum sunt folosite.
Dar puterea cea mai superioara si mai apropiata de Dumnezeu a sufletului e mintea.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2009, 17:05:39
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Ceea ce spui tu acolo de inteligența emoțională are legătură numai că nu le cunoști prea bine le înbini-într-adevăr mai înseamnă luminare înțelepciune ,cunoștiință deschidere sufletească poate har dar într-un alt context -inteligența emoțională ține de psihologie ar fi bine să nu încurcăm lucrurile .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2009, 17:44:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut ca acest termen a patruns si prin BOR.
O maica foarte celebra prin BOR - Maica Siluana - chiar face seminarii de inteligenta emotionala,relationala,duhovniceasca.
Eu nu stiu ce sa zic dar nu cred ca exista o asemenea inteligenta "emotionala".
Cred ca inteligenta emotionala (duhovniceasca) este sa incerci sa iti educi sentimentele.
Probabil asta si este unul din scopurile vietii crestin ortodoxe.
Iar mi se pare inteligenta duhovniceasca sa nu iei in niciun caz decizii ca asa ai simtit ci sa te gandesti si sa te mai si sfatuiesti cu alti.

Este normal ca si mintea are bolile ei dintre care cea mai grava e mandria.
Adica nici simtirea sufletului nici mintea nu sunt bune sau rele ci conteaza cum sunt folosite.
Dar puterea cea mai superioara si mai apropiata de Dumnezeu a sufletului e mintea.
Nush ce sa zic, cel putin pe mine Maica Siluana m-a ajutat de multe ori prin raspunsurile si sfaturile pe care mi le-a dat cand i l-am cerut
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2009, 17:53:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Staniloae a zis intr-un interviu din 1993:
" Psihologia este cea mai slaba dintre stiinte pentru ca vrea sa reduca la
câteva legi viata spirituala a omului; omul este o mare taina."

Sfintii Parinti au vorbit de mai multe puteri ale sufletului ca minte,simtire,vointa etc.
Dar oare inteleg eu la ce se refereau Sfintii Parinti?

Eu tocmai zic ca termenul asta de inteligenta emotionala luat asa direct nu e decat alt reductionism al psihologiei.
Daca mandria intuneca mintea omului cred ca si rationalismul o intuneca.
La fel si psihologia si alte pseudo-stiinte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2009, 19:31:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut ca acest termen a patruns si prin BOR.
O maica foarte celebra prin BOR - Maica Siluana - chiar face seminarii de inteligenta emotionala.
[COLOR=green]Am citit, am vrut să știu ce înseamnă acest tip de inteligență, dar nu am înțeles nimic... Nicăieri nu am găsit o explicație, mai ales pentru cei care nu sunt de specialitate și nu cunosc anumiți termeni ori îmbinările de termeni.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]În altă ordine: observ o teamă vizavi de informare. Observ ca trebuie permisiunea cuiva de a sti, de a te informa, de a afla. Desi toti traim in sec 21, cu mentalitatea pe care o au, multi oameni apartin inca evului mediu. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Nu este o rusine sa citesti, sa te informezi, sa stii mai ales ca acum, fiind liberi, dispunem de atat de multe mijloace de informare. Au murit oameni pentru ca noi sa avem acces la informație. Si ce fac unii? Se ofera incatusati unor dogme, ca niste sclavi ce se simt in interiorul lor, se intreaba daca duhovnicul le permite. [/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Dar cei care se comporta ca niste sclavi pentru ca simt nevoia de stapan, stiu oare ce face duhovnicul in intimitatea casei lui? Cu ce drept cineva mi-ar interzice ori mi-ar impune mie sa fac niste lucruri? De ce ar trebui eu sa cred ca cineva stie mai bine decat mine ce e recomandat pentru mine.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Nu vom progresa pana n-o sa renuntam la mentalitatea de sluga pe care regimul comunist a implementat-o atat de bine unor categorii de oameni...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu vom fi nici oameni buni și nici buni crestini fara informatie. Stiind multe, putem alege ce e mai bine pentru noi. Putem vedea ce e rau, de ce e rau si-n felul acesta avem posibilitatea sa ne ferim...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2009, 19:38:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Inteligenta emotionala", ca si "programarea neuro lingvistica" reprezinta pentru mine noi denumiri in cel mai veritabil limbaj de lemn ale unor domenii ale cunoasterii la fel de scoase din nimic ca si altele din trecut.

In afara, unii baieti descurcareti au vazut ca merge sa le vinzi prostilor carti despre "cum sa devina mai buni", "cum sa aiba succes la munca si in relatii", cum sa faca totul. Totul, cu o singura carte. Acum scoateti protofelul. Va suna cunoscut?

Pentru mine, NLP si inteligenta emotionala sunt doar niste scuze ca unii sa scrie carti, sa mearga la seminarii unde sa insire platitudini si de la care imbecilii sa plece fericiti si mai impacati cu ei insisi, dupa o autentica sedinta de autosugestie. Ce-i frumos e ca exact aia care sunt predispusi sa fie sugestionati de un bun orator sunt cei care merg la astfel de "workshopuri" (un termen drag limbii de lemn).

Pentru mine, aceste doua asa-zise stiinte sunt niste fraude de proportii, care paraziteaza psihologia si se folosesc de ea pentru a capata credibilitate.

Detest manipulatorii mai mult decat orice pe lumea asta. Manipularea este o crima a mintii. Violenta fizica nu e atat de detestabila, pentru ca a existat in regnul animal cu mult inaintea omului. Dar noi avem ratiune si alegem sa o folosim ca arma impotriva propriei specii. Ce poate fi mai detestabil, mai animalic de atat?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2009, 02:47:21
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

> scrabble a scris : "Manipularea este o crima a mintii."
Manipularea este un exercitiu al mintii, nu o crima; rezultatul nu sunt morti, ci "zombie".
> scrabble a scris : "NLP [...] sunt doar niste scuze ca unii sa scrie carti"
Se recomanda o documentare mai serioasa in acest domeniu; rezultatele concrete spun altceva. (...Richard Bandler)

"Inteligenta emotionala" adica EQ reprezinta de cele mai multe ori 80% din decizia luata, si doar 20% este IQ. Daca termenul nu e cel mai potrivit, asta nu inseamna ca e falsa.

> scrabble a scris "Detest manipulatorii mai mult decat orice pe lumea asta"
Manipularea se face constant, o facem cu totii, in diferite proportii, fara sa vrem.
(Simplul fapt ca un copil cere inca o bomboana parintilor, e defapt o manipulare).
Se recomanda si in acest domeniu studii.
(de exemplu: "bogdan ficeac - tehnici de manipulare", ed. Nemira 1998)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2009, 03:31:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Am vazut ca acest termen a patruns si prin BOR.
O maica foarte celebra prin BOR - Maica Siluana - chiar face seminarii de inteligenta emotionala,relationala,duhovniceasca.
Eu nu stiu ce sa zic dar nu cred ca exista o asemenea inteligenta "emotionala".
Cred ca inteligenta emotionala (duhovniceasca) este sa incerci sa iti educi sentimentele.
Inteligenta emotionala - cea de care se ocupa Maica Siluana se refera la altceva.
Deci in trecut oamenii au baut, si-au batut si maltratat copii si sotiile, iar acestia sufereau un abuz emotional.
Problema aici se pune in recuperarea acestor persoane, care au fost abuzate in trecut, si care nu-si pot desfasura o viata normala din cauza trecutului.
Aceasta este Inteligenta Emotionala - ca si terapie, adica, o persoana trebuie sa treaca prin anumite etape ca sa vina la normal.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2009, 03:41:35
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Inteligenta emotionala - cea de care se ocupa Maica Siluana se refera la altceva.
Deci in trecut oamenii au baut, si-au batut si maltratat copii si sotiile, iar acestia sufereau un abuz emotional.
Problema aici se pune in recuperarea acestor persoane, care au fost abuzate in trecut, si care nu-si pot desfasura o viata normala din cauza trecutului.
Aceasta este Inteligenta Emotionala - ca si terapie, adica, o persoana trebuie sa treaca prin anumite etape ca sa vina la normal.
Se refera la modelul american de terapie a persoanelor care au sufrit abuz in copilarie, desfasurat in 12 trepte.
Este foarte eficace si sanatos.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2009, 11:24:20
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris : "Manipularea este o crima a mintii."
Manipularea este un exercitiu al mintii, nu o crima; rezultatul nu sunt morti, ci "zombie".
Crima = infractiune. Nu toate infractiunile sunt omoruri.

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris : "NLP [...] sunt doar niste scuze ca unii sa scrie carti"
Se recomanda o documentare mai serioasa in acest domeniu; rezultatele concrete spun altceva. (...Richard Bandler)
Tocmai ce-am spus ca se scriu carti pe tema asta, apar tot felul de experti in materie, cu totii incercand sa confere autenticitate NLP, sa o incetateneasca drept arie legitima a cunoasterii.

NLP sustine ca poate invata omul sa-si manipuleze interlocutorii prin tot felul de tehnici, de la limbajul trupului pana la intonatia vocii s.a. Chestii de bun simt care dintr-odata au fost grupate in aceeasi oala si au primit un nume pompos: NLP. Pe deasupra, exista oameni naturali, care reusesc sa se impuna in fata celor din jur fara efort, pentru ca au un fel de a fi care-i avantajeaza. A spune ca oricine poate ajunge asa, prin exercitiu, este o enormitate.

In societatea in care traim, a stii sa comunici cu oamenii si a obtine ce vrei de la ei e ceva de dorit. Insa putini ne nastem asa. Asa ca altii au vazut ca exista o mare nevoie, mai precis o piata, asa ca a creat un produs, NLP, care nu functioneaza dar care promite marea cu sarea. Doritorii s-au bagat repede, ca deh, cine nu-si doreste sa aiba succes in viata?

NLP a aparut mai intai ca o forma de terapie psihologica si s-a laudat ca poate rezolva intreaga pleiada de probleme pe care psihologia incearca sa le rezolve: fobii, depresii, boli psihosomatice, deficiente de invatare etc. Mai apoi, cand abureala s-a imprastiat si cartile nu se mai vindeau, s-a reinventat pe sine, ca o "stiinta a excelentei", derivata din studiul modului in care oamenii de succes isi traiesc viata, pretinzand ca oricine poate "invata" sa fie om de succes.

Eu stiu una si buna: succesul in viata este ceva ce depinde de noroc, de educatie si de calitatile native ale individului. Daca vreti, de Dumnezeu. Cineva care vinde o carte si sustine ca poate face din oricine o persoana de succes, chiar daca subiectul nu dispune de o educatie buna, nu are calitati innascute si nici norocos peste masura nu e, miroase de la o posta a sarlatan.

Exista in afara, inainte de NLP, un alt curent stupid, de "coaching" si "self-help". Dadeai o gramada de bani unuia care devenea "antrenorul" tau personal, si asta te invata cum sa ai succes in viata enumerandu-ti truisme, platitudini si banalitati, o treaba pe care orice consilier psihologic o poate face. Dar nu era psiholog, era "coach" ("antrenor")! "Psiholog" suna urat.

In ceea ce priveste NLP nu exista nici un fel de dovada ca functioneaza. NLP nu se bucura de nici un fel de suport in psihologia academica iar impactul sau e limitat la o minoritate de consilieri privati - care, probabil din cauza concurentei - au adaugat pe lista de aptitudini NLP.

NLP se vrea a fi o stiinta, dar este de fapt o pseudostiinta, deoarece nu isi are bazele in metoda stiintifica. "Programarea neuro-lingvistica" este o denumire inventata, aparuta pentru a da credibilitate si a incerca pozitionarea NLP alaturi de alte stiinte respectabile, precum psihologia sau studiul lingvistic al tulburarilor de limbaj.

Cine stie engleza, poate citi acest foarte interesant articol pe Wikipedia, despre relatia dintre NLP si stiinta adevarata. Articolul are o bibliografie consistenta care pur si simplu desfiinteaza NLP.

NLP este o frauda perpetuata de niste escroci.

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Inteligenta emotionala" adica EQ reprezinta de cele mai multe ori 80% din decizia luata, si doar 20% este IQ. Daca termenul nu e cel mai potrivit, asta nu inseamna ca e falsa.
Inteligenta emotionala se vrea a fi o noua arie a psihologiei, la fel ca si NLP, dar nu poate fi considerata drept un concept stiintific solid pentru ca are o definitie mult prea larga, printre altele. Exista foarte multe critici la adresa capacitatii predictive a inteligentei emotionale, deoarece realitatea a aratat ca multe din laudele pe care si le aduce singura aceasta "stiinta" sunt umflate. Daca e ceva aici, daca IE merita studiata, la ora actuala cei ce-o studiaza stiu mult, mult mai putin decat le place sa creada ca stiu.

Wikipedia vine, ca de obicei, in ajutor. Iata aici o suma de critici asupra fundamentelor inteligentei emotionale. Cand a fost ultima oara cand cineva a criticat fundamentele istoriei, gramaticii sau algebrei?

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
> scrabble a scris "Detest manipulatorii mai mult decat orice pe lumea asta"
Manipularea se face constant, o facem cu totii, in diferite proportii, fara sa vrem.
(Simplul fapt ca un copil cere inca o bomboana parintilor, e defapt o manipulare).
Se recomanda si in acest domeniu studii.
(de exemplu: "bogdan ficeac - tehnici de manipulare", ed. Nemira 1998)
Bineinteles ca toti manipulam. De multe ori o facem fara sa vrem. Eu vorbesc aici de manipulatorii profesionisti, care lucreaza in publicitate, marketing, departamente de propaganda si relatii publice si se mai si mandresc cu meseria pe care o au, meserie care presupune deraierea intereselor oamenilor de pretutindeni si alinierea acestor interese cu cele ale politicienilor, firmelor multinationale etc., evident, in avantajul celor din urma. Mi-e scarba de ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 22:48:29
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 10:27:11
Inteligenta geo_olt Generalitati 4 01.08.2010 19:00:51