Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 08.08.2007, 05:39:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
am vorbit de fapt din propria experienta.
si eu, din experienta lucrului cu oamenii, pe viu. internetul/ forumul virtual insa are o hiba: poate transmite impresii false, cu sau fara voia celui care scrie/ citeste. :|
Reply With Quote
  #112  
Vechi 08.08.2007, 06:52:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de bmd
:)Acum in scurt timp o sa ne convingem fiecare daca am avut sau nu dreptate. Pacat ca-i prea tirziu sa mai putem repara ceva...........
Parca zicea cineva ceva de dreptatea omeneasca, ca o carpa lepadata...

Eu zic sa lasam ipocrizia la o parte, si pesimismul de asemenea. Sa incercam sa avem Credinta, Nadejde si Dragoste. Macar un pic, cat un graunte de mustar. :)
De ce te-ai aprins Mirela?:)Si de ce ma jignesti? Simti ca s-ar putea sa am dreptate? Simti ca tu n-ai dreptate?
Poti avea credinta , nadejde si dragoste cind te-ai desfatat de toate si cel sarac nu? Credinta si nadejde de mintuire da, ca o are fiecare si fiecare vede greselilile celuilalt mai mari decit ale lui. Dar dragoste? Dragoste cind esti bogat ai numai de tine!
Si cu siguranta nu ai cind jignesti pe celalalt care atinge punctul tau sensibil.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 08.08.2007, 09:07:36
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela: ...ideea mea era ca fiecare sa judece pentru el, si sa se abtina a mai uita in gradina latora si a-i cataloga ca sunt asa si pe dincolo,

Cand scrii pe forum trebuie sa te astepti ca vine o replica la cele scrise de tine. E normal, nu? Ce anume din cele scrise numesti tu catalogare? Te referi la pacate? Oare nu stii ca toti facem pacate cat traim? Sau nu stii oare ca vine o vreme cand Dumnezeu iti arata pacatele pe care le-ai savarsit? Din cate stiu, este mare lucru a-ti cunoaste pacatele. Cu ce te-am nemultumit ?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 08.08.2007, 10:33:05
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, te rog intelege un lucru. Daca au existat candva crestin adevarati ca Sf Ioan cel Milostiv (spre exemplu), care atata dragoste avea ca a impratit TOATA averea sa saracilor. Dumnezeu vazand marea sa iubire ii intorcea insutit. Dadea o corabiea de aur ii veneau inapoi o suta!! Si tot asa pana cand sfantul auzi din cer un glas prea dulce: Ei bine Ioane sa vedem cine este mai milstiv din noi doi?.. si Acelea era Insusi Hristos!! Da AU FOST! Astfel de oameni dar cum nu stiu daca mai sunt. …Poate sunt.. dar Dzeu ii tine ascunsi. Spui ca poti fi bogat in rai, da poti dar oare iti dai seama cata CREDINTA cata IUBIRE trebuie sa ai?? Oare mai exista azi al doilea Sf Ioan Milostivul??...sincer ma indoiesc…Dzeu sa ma ierte, tare as vrea sa gresesc…. Ma uit la Becali ca tot l-am pomenit, da e adeverat da 1 mil de dolari dar…cat reprezinta acel mil. In comparatie cu averea lui??? NU INTELEGI?? A fi crestin cu ADEVARAT inseamna sa iti imparti averea TOATA la saraci, negandindu-te ca nu vei avea ce manca. O faci din iubire, din jertfa. Dzeu va avea grija de tine, asa cum a avut de sf Ioan..dar noi NU avem asemenea credinta . Eu cel putin NU o am, de aceea lucrez duminica, de aceea lucrez in sarbatori..ptr ca ma tem ca “voi muri de foame” sa nu ne mai amgim fratilor suntem departe de a fi crestini adevarati. Sa nu ne mai batem cu pumnul in piept ca nu e cazul! Da incercam sa fim crestini si asta e bine, dar sa nu confundam slabicunile cu virtutile… Nu jignesc pe nimeni nici nu fac aluzie la nimeni, dar asa vad eu problema. Nu intelegem ca milostenia nu inseamna a imparti “o treime” din avere ci TOATA averea, altfel nu se poate. De ce?? Simplu pentru ca insasi IUBIREA nu te lasa sa pastrezi ceva pentru tine cand vezi pe fratele flamand..gol..bolnav…milostenia inseamna IUBIRE fratilor dar iubirea ADEVARATA!!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 08.08.2007, 13:39:46
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Jeni,
s-ar putea sa ai dreptate dar eu vad altfel lucrurile .
Ce spune Ap. PAvel :si daca asi da trupul meu sa fie ars si dragoste nu am ,
nimic nu-mi foloseste .

Eu cred ca un crestin adevarat trebuie sa se roage pentru toata lumea ,pentru omenire , dragostea este o lucrare a inimii , cand te rogi pentru toti nu mai poti ura pe nimeni si impotriva urii trebuie sa lucram , aceasta patima care chinuie omul .

Din dragoste deriva si celelalte .
Ce spui tu jeni poate ca e valabil pentru cel care e singur si poate decide ce vrea , dar intr-o familie nu merge asa , nu poti sa faci de capul tau (hai sa impartim tot).
Sa nu creada lumea ca santem anormali . Si , si familia e binecuvantata !:)

Si parintele nostru ne spune , orice om are nevoie de strictul necesar , si asta stim cu totii , ne spune constiinta , dar nu putem decide mereu cum vrem , pentru ca ...spuneam mai sus , ce vrea unul , nu vrea celalalt si uite asa .
Hai sa fim realisti !

Problema e ca si una si alta (saracia , bogatia) isi pun amprenta pe caracter .
Trebuie sa fii .... fiecare cum poate , sa nu-ti lipesti inima !
Asa cred eu .
maria
Reply With Quote
  #116  
Vechi 08.08.2007, 13:47:24
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Pilda cu talantii:)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 08.08.2007, 14:08:47
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
.
Ce spui tu jeni poate ca e valabil pentru cel care e singur si poate decide ce vrea , dar intr-o familie nu merge asa , nu poti sa faci de capul tau (hai sa impartim tot).
Sa nu creada lumea ca santem anormali . Si , si familia e binecuvantata !:)

Si parintele nostru ne spune , orice om are nevoie de strictul necesar , si asta stim cu totii , ne spune constiinta , dar nu putem decide mereu cum vrem , pentru ca ...spuneam mai sus , ce vrea unul , nu vrea celalalt si uite asa .
Hai sa fim realisti !

Da maria, de aceea am ales sa lucrez duminica...desi recunosc ca suna a justificare..:rolleyes: dar si eu ca si tine am aceasta "nadjde nebuna" ca Dzeu e mai mult bun decat drept.:)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.08.2007, 15:20:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratilor, ceea ce v-am cerut eu este sa nu va mai indreptatiti in a-i condamna pe bogati la iad, numai pentru ca sunt bogati. si, oricum, nu a voastra va fi Judecata, ci a lui Hristos, care sigur nu vede lucrurile atat de simplist.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.08.2007, 15:27:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
fratilor, ceea ce v-am cerut eu este sa nu va mai indreptatiti in a-i condamna pe bogati la iad, numai pentru ca sunt bogati. si, oricum, nu a voastra va fi Judecata, ci a lui Hristos, care sigur nu vede lucrurile atat de simplist.
Dar cine a afirmat ca bogatii merg in iad?:) Judecatile noastre nu sunt ca ale Lui spunea Ory intr-un alt topic:p
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.08.2007, 19:16:52
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Am sa va spun o pilda:Doi saraci,Ion si Gheorghe s-au mantuit.Dupa o vreme plimbandu-se ei prin rai au observat ca ingerii faceau mari pregatiri,ca pentru o primire a cuiva important.Au intrebat pentru cine sunt pregatirile si li s-a raspuns ca pentru un bogat care urma sa vina in rai.Ion zice lui Gheorghe:"vezi tu Gheorghe ca tot bogatii o duc si aici mai bine?Ingerul auzind le raspunde ca asa de rar vine cate un bogat in rai incat se face asa primire.
Saracia poate fi o virtute,iar bogatia poate deveni o patima.Depinde de noi cum ne raportam la ele.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce e saracie-Rezervele de cupru ale Romaniei de miliarde de euro privatizate. hydro314 Generalitati 40 01.11.2012 00:37:47
Despre lacomie, bogatie si saracie ! cristiboss56 Pocainta 21 01.08.2012 22:36:27
Saracie mare! rusumadena Umanitare 0 24.06.2010 12:20:03