Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 19.11.2013, 10:05:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Explica de ce Y, care a primit concentratia mai mare are de doua ori mai multe sanse sa supravietuiasca decat X, care a primit concentratia de 5000 ori mai mica.
Știu eu, știu eu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1002  
Vechi 19.11.2013, 10:25:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Știu eu, știu eu!
ia spune amice...
Reply With Quote
  #1003  
Vechi 19.11.2013, 10:38:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' nu m-a întrebat pe mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1004  
Vechi 19.11.2013, 16:22:17
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daca e sa ne luam dupa tot ce contine fiecare aliment, ar trebui sa nu ma mancam nimic, atat de infestate sunt toate cu chimicale.
De la paine, pana la fructe si legume, toate au prea multi compusi chimici cae, in mod normal, nu ar avea ce cauta acolo. Mai au noroc cei de la tara care inca mai cultiva produse bio (si multe dintre ele nu-s chiar tat de bio pentr ca de cele mai multeori se folosesc ingrasaminte chimice, erbicide impotriva buruienilor - care afecteaza si calitatea produsului- si altele.

Ar trebui sa murim de foame efectiv.
Ai perfecta dreptate. Suntem asaltati de mitul sanatatii perfecte. Credem ca daca mancam sanatos suta la suta, ceea ce e o iluzie, vom trai o mie de ani. Mitul sanatatii perfecte este o alta idee din repertoriul new-age.
Reply With Quote
  #1005  
Vechi 19.11.2013, 17:01:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' nu m-a întrebat pe mine.
Poate gasim totusi un antivaccinist sa raspunda.
Desi ma cam indoiesc..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1006  
Vechi 19.11.2013, 17:02:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Ai perfecta dreptate. Suntem asaltati de mitul sanatatii perfecte. Credem ca daca mancam sanatos suta la suta, ceea ce e o iluzie, vom trai o mie de ani. Mitul sanatatii perfecte este o alta idee din repertoriul new-age.
Exista totusi o cale de mijloc intre a manca tot ce iti cere pofta si a manca doar produse "BIO" la preturi astronomice.

Eu cred ca nu e chiar asa SF sa incerci sa eviti mancarea "industrializata" pentru profit si in dauna sanatatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1007  
Vechi 20.11.2013, 10:09:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca nu e chiar asa SF sa incerci sa eviti mancarea "industrializata" pentru profit si in dauna sanatatii.
trebuie doar sa ai putina vointa
Reply With Quote
  #1008  
Vechi 21.11.2013, 21:09:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu nu am citit topicul, am gasit azi un articol din intamplare pe net, nu stiu daca a mai fost dat si daca au mai fost discutate afirmatiile de acolo.
Redau articolul:

O marturie cutremuratoare a unui cercetator in vaccinuri care a lucrat mai bine de 10 ani in laboratoarele unor mari companii farmaceutice din SUA: “Din punctul meu de vedere, toate vaccinurile sunt… periculoase. Din mai multe motive. Implica sistemul imunitar uman intr-un proces care tinde sa compromita imunitatea. Pot sa provoace boala pe care, teoretic, ar trebui sa o previna. Pot cauza alte boli in afara celor pe care trebuie sa le previna.” “Oamenii cred ca aceste laboratoare, locuri de fabricare sunt cele mai curate din lume. Si asta NU este adevarat. Contaminarea apare tot timpul. Obtii tot felul de chestii care ajung in vaccinuri. De altfel, multi oameni nu stiu ca unele vaccinuri contra poliomelitei, rubeolei, hepatitei A sau pojarului au fost facute din tesuturi de la fetusi umani… avortati.”
Iată întrebările la care nimeni nu vrea să vă răspundă:
• De ce sunt copiii cei care trebuie să primească cei dintâi un vaccin… experimental?
• Ce va face statul în cazul în care copiii și femeile însărcinate vor fi lezate, vor avea de suferit?
• De ce în SUA și in Comunitatea Europeană (deci și în România) se acordă imunitate totală în fața legii, împotriva oricăror plângeri în instanță care ar putea rezulta în urma vaccinării? Adică de ce s-a decis că nimeni nu răspunde de efectele vaccinurilor?
• De ce se impune vaccinarea obligatorie când riscurile bolii sunt mici, iar riscurile vaccinării sunt enorme?
• Cum poate fi impusă vaccinarea obligatorie când etica medicală și legile țării prevăd pentru orice tratament medical, consimțământul informat al pacientului? Copiii nu pot merge la școală sau la liceu dacă nu au vaccinurile făcute!!! V-a informat cineva corect și v-a cerut acordul să vă vaccinați copiii?
• De ce nu există nicio organizație care să controleze conținutul vaccinurilor la firmele producătoare? De ce li s-a interzis oficial specialiștilor noștri de la Institutul Cantacuzino să vorbească cu presa?

Iată și câteva minciuni cumplite care ascund efectele vaccinurilor:
.
Prima minciună: Epidemiile sunt eradicate prin vaccinare! Fals și manipulare!!!
Din punct de vedere istoric, vaccinarea este una dintre cele mai mari erori ale medicinei! Statisticile secrete sau puțin mediatizate arată clar că eradicarea bolilor infecțioase nu a avut nicio legătură cu campaniile de vaccinare în masă a „prostimii” neinformată și manipulată prin…presă !!!
.
A doua minciună:Vaccinurile ne protejează contra bolilor infecțioase!
Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a efectuat între 1968 și 1971 un foarte mare studiu asupra vaccinului în India. În această țară au fost vaccinați contra TBC-ului 364.000 de oameni. Rezultatul? În zona în care s-a efectuat campania de vaccinare, și deci unde conform „logicii“ stupide a experților, TBC-ul ar fi trebuit să fie eradicat, au avut loc… mai multe îmbolnăviri și decese decât în zonele Indiei în care populația nu a fost vaccinată…Și asta lăsând complect la o parte efectele secundare și afecțiunile provocate de către „minunea secolului“ săracilor indieni trași în țeapă. OMS a încheiat studiul cu concluzia că eficacitatea vaccinării a fost de 0 (zero) procente.
Cum? Nu știați nimic despre acest „măreț“ studiu? Păi nici nu-i de mirare! Comisiei STIKO (care se ocupă cu coordonarea și aprobarea vaccinărilor) de la Institutul Robert Koch din Berlin i-au trebuit 27 de ani pentru a face cunoscut rezultatul acestui studiu, și deci pentru a ridica recomandarea de vaccinare contra TBC-ului. În Martie 2000 a fost suspendată vaccinarea contra TBC-ului în Austria! Iar în multe alte țări se vaccinează încă!
.
Deci, se știa că vaccinul contra TBC-ului nu face doi bani, ba mai mult, face chiar rău! Și totuși aceste lucruri au fost ținute ascunse, și s-a vaccinat contra TBC-ului într-o veselie. Ca la nuntă! În folosul cui? Ce credeți despre medicii care au știut, știu și azi adevărul și totuși…tac și merg mai departe…
.
Mai vreți un exemplu? Să luăm atunci Elveția! Asta da țară civilizată, curată, educată, popor harnic și disciplinat, etc. În anul 2000 a existat o epidemie de oreion care a durat 5 luni. Oficiul național pentru sănătate din Elveția a trebuit să recunoască faptul că 75% dintre cei care s-au îmbolnăvit…fuseseră vaccinați!.
Institutul Robert Koch din Germania (ca doar și asta tot țară civilizată este) a recunoscut de asemenea că 2/3 dintre bolnavii de tetanos fuseseră vaccinați regulamentar. Trași în țeapa conform directivelor. Doar că o afecțiune de genul acesta se vindecă fără urmări în 2-3 săptămâni. Pe când daunele aduse corpului de către vaccinurile inutile rămân toată viața!
.
Vă va fi greu să credeți dar adevărul în cazul îmbolnăvirii copiilor vaccinați este acesta:
.
Afecțiunea: vaccinați: nevaccinați:
Astm 8-12% 0%
Neurodermită 10-20% 4%
Alergii 25% 2,9%
Hiperactivitate 10% 1,3%
.
A treia minciună: există foarte mici efecte secundare; avantajele sunt evidente în comparație cu dezavantajele!
Ia gândiți-vă, când a fost recunoscută oficial o daună provocată de un vaccin? Ca și părinte puteți exact constata că ceva nu este în regulă cu copilul Dumneavoastră vaccinat, dar pentru ca acest lucru să fie și oficial recunoscut, vă trebuie o grămadă de timp și bani de pierdut prin tribunale, cu șanse minime de a vi se face dreptate.
.
A patra minciună: vaccinurile moderne sunt suportate bine!
Dacă nu ne uităm la conturile miliardarilor din industria farmaceutică, unde chiar sunt foarte bune vaccinurile moderne…cum oare pot fi suportate bine vaccinuri în care găsim:
-Formaldehyd, substanță interzisă în industria mobilei deoarece se știe că este carcinogenă!
-Phenolrot, care este interzis în industria alimentară, dar admis in vaccinuri!
-mercur (din grijă pentru sănătatea noastră, ca să știm mereu exact câtă febră avem) și aluminiu (tot din grijă pentru sănătatea noastră, căci aluminiul nu ruginește)
-impurități provenind din mediile de cultură (rinichi de maimuță, embrioni de găină, celule fetale umane, fermenți modificați genetic, etc
-o grămadă de stabilizatori, neutralizatori, conservanți, antibiotice, substanțe portante, coloranți, etc.
.
A cincea minciună: în noile vaccinuri nu se mai găsește Thiomersal!
Da, asta este adevărat! Nu se mai găsește Thiomersal, ci Phenoxyethanol, substanță care provoacă daune rinichilor și sistemului nervos. Există deja… 32 de alte denumiri pentru ceea ce noi cunoaștem sub numele de mercur! Practic fiecare vaccin conține mercur, într-o formă sau alta, chiar dacă se numește Thiomersal sau nu!
.
A șasea minciună: unele vaccinuri trebuiesc periodic repetate pentru a se menține imunitatea!
Din capul locului trebuie spus: vaccinul nu protejează nici măcar un minut după ce a fost administrat. Pentru care motiv ar trebui deci împrospătat? Cine profită?
Vreți o dovadă că este prosteală pe față, că suntem doar folosiți și nu îngrijiți? Iată dovada: în Austria vaccinul contra căpușelor (FSME) trebuie refăcut la fiecare 3 ani, în timp ce în Elveția, același vaccin, produs de același producător, trebuie refăcut o dată la… 10 ani.
Reply With Quote
  #1009  
Vechi 22.11.2013, 00:43:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si tu cu copy/paste de pe Internet?

Ar fi trebuit macar sa specific sursa.

Ah, inteleg de ce, si mie mi-ar fi fost rusine sa mentionez un site din ala, ca sa nu mai zic de articolele care il insotesc.

Desi si textul in sine e de tot rasul, conceput pentru cei mai putin obisnuiti cu exercitiul intelectual, persoane pentru care omul misterios care repeta ca un papagal mantrele anti-vaccinistilor dintotdeuna si de pretutindeni este argumentul suprem prin prisma a doua expresii naucitoare pentru mintile usoare: "marturie cutremuratoare" si "cercetator in vaccinuri".

Oricum, e imbucurator ca ai reusit sa-ti gasesti o ocupatie in afara de ecumenism, chiar daca inceputul e stangaci (ca sa o zic frumos), este totusi un inceput.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.11.2013 at 01:21:01.
Reply With Quote
  #1010  
Vechi 22.11.2013, 01:32:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si tu cu copy/paste de pe Internet?

Ar fi trebuit macar sa specific sursa.

Ah, inteleg de ce, si mie mi-ar fi fost rusine sa mentionez un site din ala, ca sa nu mai zic de articolele care il insotesc.

Desi si textul in sine e de tot rasul, conceput pentru cei mai putin obisnuiti cu exercitiul intelectual, persoane pentru care omul misterios care repeta ca un papagal mantrele anti-vaccinistilor dintotdeuna si de pretutindeni este argumentul suprem prin prisma a doua expresii naucitoare pentru mintile usoare: "marturie cutremuratoare" si "cercetator in vaccinuri".

Oricum, e imbucurator ca ai reusit sa-ti gasesti o ocupatie in afara de ecumenism, chiar daca inceputul e stangaci (ca sa o zic frumos), este totusi un inceput.
-da numai vorbe bla,bla,bla atata sti,nu ai contrargumente la ideile expuse
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 18:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 05.04.2011 00:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 17:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 23:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 18:33:38