Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.06.2008, 14:37:39
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

logos ... am impresia ca ai pus cu scop intrebarea.. nu degeaba ai deschis topicul.
nu de alta, dar, dupa cum te prezinti, nu esti deloc strain de invatarura ortodoxa.

Citat:
Bun, ma bucur ca ai amintit de versetul asta. Uite cum il inteleg eu: un singur Domn. Car e problema? Toti cresii avem acelasi Dumnezeu, bine, inchipuit poate diferit, dar e chiar unul singur si acelasi. Apoi, o singura credinta. daca citesti tot capitolul si in general tot ce scrie Pavel, o sa vezi ca se refera la credinta in IIsus si atat, nu in vreo credinta ca confesiune, nici macar nu exista asa ceva atunci.
tin sa-ti amintesc de faptul ca nimic nu se interpreteaza dupa capul nostru.
Sf Scriptura, Sf Canoane isi au sensul numai in interpretarea Sf Parinti insuflati de Duhul Sfant... altfel, ne asemanam neo/protestantilor care interpreteaza litera dupa cum ii duce capul.
o invatatura scrisa (Sf Scriptura, canoanele etc) nu se interpreteaza adlitteram, ci trebuie mers in profunzimea ei... ceea ce nu este la indemana oricui.

intelegerea ta superficiala (este superficiala chiar si pt faptul ca daca unii si-au creat un idol pe care il numesc "Dumnezeu", asta nu inseamna ca e unul si acelasi cu Dumnezeul nostru. nu este suficient sa spui ca tu crezi in cineva pe care-l cheama "Dumnezeu"... important este si ce anume crezi despre acel cineva) contravine invataturii Sfintilor Parinti.
cand ai rostit ultima oara Simbolul Credintei?
"[Cred]Intr-UNA sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"
deci intr-una, nu in doua, trei sau mai multe.

pe de alta parte...
"Este doar o singura Biserica a Lui Hristos – cea Ortodoxa, Apostoleasca si Soborniceasca, nu mai multe, nici macar doua" (Sfantul Fotie al Constantinopolului)

mai mult decat atat...
" Ascultati toti cei ce mancati impreuna cu ereticii, lepadare dureroasa: vrajmasi ai lui Dumnezeu sunteti. Caci nici cel ce este prieten cu vrajmasii imparatului nu poate sa fie prieten al imparatului, ci nici de viata nu se invredniceste, ci piere impreuna cu vrajmasii si mai rele rabda" (Sf Ioan Gura de Aur)

iata ce la transmite Sf Ap Pavel dreptcredinciosilor:
"Nu va injugati la jug strain cu cei necredinciosi, caci ce insotire are dreptatea cu faradelegea, sau ce impartasire are lumina cu intunericul, si ce invoire este intre Hristos si Veliar, sau ce parte are un credincios cu un necredincios?"

"Ei marturisesc ca-l cunosc pe Dumnezeu, dar cu faptele lor Il tagaduiesc" (asta apropo de naivii care cred ca ne inchinam aceluiasi Dumnezeu)

"Nu va lasati inselati! Insotirile rele strica obiceiurile bune!"

iata ce spun si canoanele:
"Daca vreun cleric sau laic intra in sinagoga iudeilor sau a ereticilor sa se roage, sa fie caterisit si sa se afuriseasca!" (Canonul 64 al Sfintilor Apostoli )

"Daca cineva se roaga chiar si in casa cu cel afurisit (scos din comuniune), acela sa se afuriseasca" (Canonul 10 al acelorasi Sf Apostoli)


consider ca aceste argumente sunt mai mult decat suficiente pt cineva care nu-l iubeste pe aproapele mai mult decat pe Dumnezeu ("Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine") .

prin urmare am sa urmez invatatura Sf Ap Pavel care spune "De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te, stiind ca unul ca acesta s-a abatut si a cazut in pacat, fiind singur de el insusi osandit"
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.06.2008, 15:46:08
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Inclusiv Ierarhii BOR participa la momente ecumenice in biserici catolice deci...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.06.2008, 16:01:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

si cine spune ca ei fac bine ceea ce fac? :hmmm:
Reply With Quote
  #64  
Vechi 08.06.2008, 13:02:06
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

De ce nu fac bine?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 08.06.2008, 14:24:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pentru ca se contrazic cu cele 7 sinoade ecumenice care sunt infailibile ...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.06.2008, 21:03:06
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Nu e o noutate ca aderentii BOSVR critica Ierarhia BOR.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.06.2008, 01:21:47
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frumos din partea dumneavoastra ca ati remarcat ... ma bucur ca sunteti la curent cu ultimele stiri si ca ne aduceti aminte si noua ca sa nu uitam ... noapte buna domnule cory si vise frumoase va dorim noi toti , si iertati-ne pe noi daca va tot batem la cap cu ortodoxia noastra , dar asta este datoria noastra ...

:D
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.09.2008, 09:04:07
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Ok, deci noi sa ne ducem la ei la boteze, etc, ca sa ne atraga si sa ne sminteasca. Dar ei vin la noi la biserica? va spun eu: NU VIN. SI ATUNCI? noi de ce am merge? Nu cred ca ne-ar da cuvantul sa predicam, sa propovaduim, in stil ortodox. Eu nu merg ca nu imi place, plus ca mai vad frati ortodocsi amagiti si rataciti imbracati in haine albe,,,,,,,,:angry::(???::hmmm::dontgetit:
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.09.2008, 14:51:37
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Vreau doar sa amintesc ca sensul cuvantului "habotnic" a ajuns la noi deformat de fostul regim comunist, perioada in care explicatia pentru acest cuvant a aparut, binenteles, in DEX: "HABÓTNI//C ~c&atilde; (~ci, ~ce) &ordm;i substantival pop. (despre persoane) Care respect&atilde; cu stricte&thorn;e prescrip&thorn;iile religiei; cuprins de o pasiune excesiv&atilde; pentru respectarea prescrip&thorn;iilor religioase; bigot; bisericos. /<rus."
Va intreb acum de ce e rau sa respectam cu strictete cele lasate de Sf Parinti mai ales acum, in aceste vremuri grele, cand gasim putina credinta adevarata in jur? De ce e habotnicie sa mergem la biserica mai mult decat de Paste si de Craciun sau mai mult de o data pe saptamana? Calugarii sunt habotnici?
Cred ca in felul in care unii dintre noi intelege vietuirea crestina Hristos insusi devine habotnic.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 30.09.2008, 17:56:25
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Participarea la SLUJBELE ERETICILOR, fie din partea clerului ortodox, fie din partea mirenilor ortodocsi, este pedepsita de Sfintele Canoane ale Sfintilor Apostoli (nr. 10 si nr.11) cu CATERISIREA sau dupa caz AFURISIREA.
Iata prevederile Canoanelor 10 si 11 ale Sfintilor Apostoli:

10. Dacă cineva s-ar ruga, chiar și în casă, împreună cu cel afurisit (scos din comuniune) acela să se afurisească. (Iar ereticii si schismaticii [catolici, (neo)protestanti, sectari] sunt AFURISITI de Sfanta Biserica a Domnului Hristos);

11. Dacă cineva, cleric fiind, s-ar ruga împreună cu un cleric caterisit, să se
caterisească și el.

Iertare!

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Razvan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48