Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2009, 23:27:45
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Tatal nostru gaseste toate caile de a ne apropia de EL ,fie si prin muzica aceasta ,chiar daca este prea lumeasca..Macar de s-ar difuza pe MtV doar ,,manele ,, din acestea .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2009, 23:40:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Exact.Ce n-as da eu sa vad toate melodiile lui Vicu Lazau sau lui Nicu Wagner,cele de la Oastea Domnului ,adica toate ,,lumesti'' pe canalele de muzica,ce asculta oamenii din ziua de azi e grav .Eu nu vad raul intr-o melodie din aceasta.Scrie undeva in Biblie ca inseamna ceva rau ?Exact ca si cu fraza,,numai ortodocsii se vor mantui''.De aceea se indeparteaza multi de Biserica fiindca exista cateva obiceiuri prea ciudate.Nu uitati ca Dumnezeu nu apartine de nici o religie,de nici un gen muzical,de nici o tara,de nici o grupare sau Biserica.Dumnezeu e pentru toti si pentru toate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2009, 23:42:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=lxiaYF6olUE&NR=1


O alta melodie de data asta trista si despre moartea Mantuitorului.Si pozele sunt triste.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2009, 23:47:20
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Exact.Ce n-as da eu sa vad toate melodiile lui Vicu Lazau sau lui Nicu Wagner,cele de la Oastea Domnului ,adica toate ,,lumesti'' pe canalele de muzica,ce asculta oamenii din ziua de azi e grav .Eu nu vad raul intr-o melodie din aceasta.Scrie undeva in Biblie ca inseamna ceva rau ?Exact ca si cu fraza,,numai ortodocsii se vor mantui''.De aceea se indeparteaza multi de Biserica fiindca exista cateva obiceiuri prea ciudate.Nu uitati ca Dumnezeu nu apartine de nici o religie,de nici un gen muzical,de nici o tara,de nici o grupare sau Biserica.Dumnezeu e pentru toti si pentru toate.
...toate ne sunt ingaduite, dar NU toate de folos...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.02.2009, 00:59:30
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

[COLOR=blue][/COLOR]
.,,..toate ne sunt ingaduite, dar NU toate de folos.,,.. adevarat ,adevarat este!

[COLOR=#0000ff] [COLOR=black]Alin[/COLOR] ,[/COLOR][COLOR=black]spui ca pozele sunt triste ?Cred ca ai recunoscut secventele din filmul lui Mel Gibson ,[/COLOR][COLOR=purple][COLOR=black]Patimile[/COLOR] [COLOR=black]lui[/COLOR] [COLOR=black]Hristos[/COLOR] -un film remarcabil ,deosebit si prin faptul ca Gibson nu a folosit limba engleza in acest film ,ci [COLOR=purple]aceea[/COLOR] in care a vorbit Mantuitorul :aramaica.(superba ,melodioasa )[/COLOR][COLOR=#000000]Gibson a cerut actorilor care interpretau personajele iudaice sa invete rolul in aramaica si personajele romane in latina vulgara si bine a facut ,un regizor deosebit -un film extraordinar ! [COLOR=#575757][/COLOR]

[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.02.2009, 01:12:28
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Muzica bizantina de biserica te face sa plangi,e in stil de rugaciune,de tristete.Trebuie cateodata sa te mai umpli si de bucurie si Dumnezeu inseamna dragoste nu uitati si dragostea inseamna frumos nu numai lacrimi si rugaciune
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]De mai bine de 9 ani studiez muzica Byzantina nu numai dpdv istoric sau tehnic, ci si al intrepretarii si trairii ei! Pe mine nu ma duce decat in SMERENIE, nu in bocete! Este muzica care ma UNESTE cu Dumnezeu!! si am PACE si BUCURIE!!! NIMIC nu e trist in ea!!![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Legat de "veselia" lui Dumnezeu, cred ca este inteleasa GRESIT!!! A fii vesel sau fericit IN Dumnezeu nu inseamna ca tre sa asculti muzica "saltareata" cu "Doamne... Iisuse al meu... bum bum..." ce LEGATURA este asta cu Dumnezeu cand iti bubuie basu in cap ca la House??? sau cu chitarele si tobele ca la "Metalica" sau "Heavy metal" cu "Te iubesc IIsuse"... sa fim SERIOSI!!![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Asta numai in legatura nu te pune cu Dumnezeu!!![/COLOR]
[COLOR=black]Nu se poate sa ne batem joc de lucrurile lui Dumnezeu, de LAUDA Lui in asa HAL... nu putem sluji la 2 domni... e lucru dracesc o astfel de muzica! Cum poti amesteca muzica lumeasca cu cea de lauda lui Dumnezeu intr-o sg cantare???? Dne miluieste![/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]NE INSELAM AMARNIC cu astfel de "muzica crestina"!!! e DRACEASCA, iertare de expresie!!! dar asta e ADEVARUL!!! [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Nici macar muzica "duhovniceasca" de la Oaste nu mai este ce a fost! a iesit din simplitatea ei si a intrat intr-un duh lumesc, s-a laicizat cam 90%! mai e oleaca si avem si la TV un PricesneTV house, hard rock, si manele!!! scoate dracu si de astea ca ne faca sa ne batem joc de Dumnezeu!! [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Nu ati vazut la neoprotestanti??? ei si danseaza in Biserica! Asta ne mai tre si noua! ca in rest le avem pe TOATE!!! [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]VA rog sa ma iertati de DURITATE, dar nu ne putem juca cu Dumnezeul Cel ADEVARAT!!! NU ne putem minti si amagi cu dracovenii!!! [/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
Fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2009, 05:08:10
john1942 john1942 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 20
Implicit Cintari crestine

Nu am citit nici unde ca Apostolii ar fi cintat cintari saltarete. Cind erau chinuiti si batuti pentru credinta lor in Iisus, nu le ardea sa salte trupul sau sentimentele din ei pina la extaz.Ei se rugau si cereau Lui Dumnezeu ca Evangelia lui Christos sa fie vestita.Ah, religia este otravitoare pentru suflet oricare ar fi ea sau supt ce forma ar fie infatisata.Religia produsul omenesc. Acolo unde omul sa bagat a facut ma mult rau.Crestini sint chemati la a duce o viata linistita. Nu la una agitata. Lumea negresit le pace sa fie gidilata la sentimente.Dar cel care pretinde ca este Crestin se stradueste sa faca ce a facut Mintuitorul, sa traiasca cum a trait El











Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...toate ne sunt ingaduite, dar NU toate de folos...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2009, 05:59:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

[quote=geo.nektarios;118354]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Nici macar muzica "duhovniceasca" de la Oaste nu mai este ce a fost! a iesit din simplitatea ei si a intrat intr-un duh lumesc, s-a laicizat cam 90%! mai e oleaca si avem si la TV un PricesneTV house, hard rock, si manele!!! scoate dracu si de astea ca ne faca sa ne batem joc de Dumnezeu!! [/COLOR]

[COLOR=black]Nu ati vazut la neoprotestanti??? ei si danseaza in Biserica! Asta ne mai tre si noua! ca in rest le avem pe TOATE!!! [/COLOR]
[quote]

Uite Geo, ca spre surprinderea mea, o prietena de a mea, canadiana, m-a invitat odata in biserica lor, penticostala. Nu am putut sa o refuz, deoarece am spus ca eu voi merge la ea si ea va veni la mine, in cea ortodoxa.

In biseirca lor, era galagie, toti strigau si apoi o femeie era la altar strigand si ea deasupra lor, a tuturor, cu un microfon pe care aproape ca-l inghitea. Dupa bolboroseala respectiva, care m-a facut sa ma simt si infricosata la un moment dat, au inceput sa cante si sa danseze, insa asa ca si cum ar fii fost la disco, iar statia de instrumente boom-boom era la maximum. Geamurile se clatinau, insa ei erau ca intr-un extaz, ir eu eram speriata pur si simplu.

In fine, am fost la biserica la noi, ea a vazut atita liniste, total opus, doar cintece suave si frumoase, iar fetele atit de senine.

Ca urmare, a incercat sa vorbeasca cu preotul sa treaca la religia noastra, insa nu a fost cu putinta pentru ea,deoarece nu crede in sfinti.

Totusi de atunci, asta a fost ani de zile in urma, cind este nelinistita, vine la biserica noastra, insa eu nu am mai fost in stare niciodata sa merg intr- a ei!!!

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.02.2009, 12:48:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar melodiile de la Oastea Domnului cum ar fi aceasta ce parere aveti?Muzica bizantina de biserica te face sa plangi,e in stil de rugaciune,de tristete.Trebuie cateodata sa te mai umpli si de bucurie si Dumnezeu inseamna dragoste nu uitati si dragostea inseamna frumos nu numai lacrimi si rugaciune.

Mai cheama-mi Iisuse

http://www.youtube.com/watch?v=Vtdow1bk4K0

Cum s-a mai spus, bucuria in Domnul trebuie sa fie una duhovniceasca, nush in ce masura ai luat tu contact cu adunarile neo-protestante, ei creeaza in adunare acele stari emotionale, muzica trebuie sa-ti trezeasca emotie, predica trebuie sa fie foarte atragatoare pt a prinde la public
acolo la ei, e pus intr-o oarecare masura in centru individul, nu Domnul, satisfacerea emotionala a individului tocmai de asta ei resping slujbele Bisericii, numindu-le papagalicesti, ei vor tot timpul ceva nou, ceva ce sa le trezeasca interesul daca nu, serviciul divin nu este reusit
Dar sub pretextul "putem sa-i cantam Domnului cum ne cere inima" s-a deviat foarte mult, transformand muzica religioasa dupa preferintele individului in fel si fel de genuri care nu mai au decat versurile crestine, linia melodica e imprumutata din lume..ori vezi aivci intervine aceasta "laicizare" a bisericii facem doar cum dorim, muzica psaltica o resping pt ca nu e atat de atragatoare, le neo-protestanti nu sti unde e limita intre muzica crestina si pseudocrestina
Eu cred ca au cam luat-o pe aratura desi au pretentia ca ii urmeaza pe primii crestini, nu o fac deoarece ii urmeaza doar in ce le convine, de exemplu instrumentele muzicale nu erau prezente in adunarile primilor crestini, ei forteaza versetul din psalmi facand din el o adevarata dogma deoarece in orice adunare fie ea si de la tara se canta cu instrumente
Mie imi plac pricesnele ortodoxe care sunt preluate de la Oastea Domnului pricesne scrise de Traian Dorz, acestea sunt duhovnicesti, si ascultandu-le te duc cu gandul la cele duhovnicesti nu la discoteca
Asculta pe youtbe pricesnele cantate de parintele Marian Marcus si Cristian Pomohaci si fa diferenta intre ele si ceea ce asculti tu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.02.2009, 21:40:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Inca odata spun,daca am asculta toti melodii din acestea,ma refer la cele cu mesaj crestin ar fi bine,dar majoritatea nici nu le pasa de Biserica.Asta e trist.Nu specifica nicaieri ca Dumnezeu ii place un fel de muzica,sau muzica bizantina,sau ca oamenii pacatuiesc daca ascultam muzica din aceasta ,daca ascultam altceva decat muzica bizantina,pricesnele,nu vom fi mantuiti?Se va supara Dumnezeu pe noi?Si daca esti credincios?Acestea sunt regulile Bisericii ,s-a creat un fixism ca trebuie sa ascultam muzica bizantina,pricesne.Apropo,am vazut un interviu al unui calugar care spunea ca,chiar si un musulman se va mantui daca are sufletul curat .Nu stiu ce ati atacat asa,dar cel mai mult ma amuza faptul ca unii spun ca e muzica draceasca,daca si asta e muzica draceasca,atunci sa ne ferim,totul este dracesc.Nu credeti ca exageram putin?Noi,crestinii ortodocsi,de ce il bagam pe necurat in toate?Cum sa fie muzica draceasca?Atunci rock sau ce canta Metalica ce mai e?Eu nu am nici o legatura cu neo-protestantii sau cu alte secte ,pur si simplu am scris pe youtube melodii crestine,sau am scris Iisus si asta mi-a dat,si m-au impresionat.Fara suparare eu zic ca nu conteaza si nu s-a intrecut nici o limita in cele cantate de Nicu Wagner.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel!

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 14:39:56
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 23:48:33
download cantari MariaMagdalena Generalitati 1 14.12.2012 10:48:01
Cantari la slujba parastasului glykys Slujba inmormantarii 0 28.07.2012 19:33:46
Cantari ale Postului Mare andrei_im Muzica Bisericeasca 7 02.03.2012 16:37:20