Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.01.2011, 19:12:34
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră sunteți cumva de cetățenie sau de naționalitate bizantină ?!
:)) M-ați făcut să zâmbesc! Pot zice că am origini grecești din partea mamei măcar.:D
Acum mi-am amintit că într-adevăr ultimul împărat bizantin a semnat actul de uniune cu Roma. Uitasem aceasta. Dar nu știu dacă era valabil având în vedere că s-a făcut din cauza presiunii turcești și mai ales că nu a fost acceptat de populație.
Dar oricum , ați atins un punct sensibil și este mai bine să nu vorbim despre astfel de lucruri pentru că nu reușim decât să ajungem la polemici. Atât cât putem, să trăim fără să aruncăm cu pietre unii în alții.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.01.2011, 09:40:42
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bineinteles ca turcii nu l-au executat pentru ca era ortodox. Pentru ajutorul dat rusilor, dar se spune ca si pentru ca familia avea o avere uriasa si turcii vroiau sa puna mana pe ea.
Turcii le-au oferit convertirea la mahomedanism și dacă ar fi făcut aceasta și-ar fi salvat viețile.


Erau prezenti sultanul Ahmed al III-lea, marele vizir Gin Ali, reprezentantii "crestinatatii apusene - Franta, Anglia, Imperiul Habsburgic, Rusiei - care nu refuzasera invitatia chiar în ziua de Sf. Maria" (Nicolae Iorga), alaturi de numerosi privitori. Li s'a îngaduit sa-si faca o ultima rugaciu-ne, dupa care sultanul le-a oferit viata daca trec la mahomedanism. Del Chiaro noteaza raspunsul demn al Voievodului "Împarate ! Averea mea, cât a fost, tu ai luat-o, dar de legea mea crestina nu ma las ! În ea m'am nascut si am trait, în ea vreau sa mor. Pamântul tarii mele l-am umplut cu biserici crestinesti si, acum, la batrânete, sa ma închin în geamiile voastre turcesti ? Nu, Împarate ! Mosia mi-am aparat, credinta mi-am pazit. În credinta mea vreau sa închid ochii, eu si feciorii mei". Apoi si-a încurajat fiii astfel : "Fiilor, aveti curaj ! Am pierdut tot ce aveam pe lumea aceasta pamânteasca. Nu ne-au mai ramas decât sufletele, sa nu le pierdem si pe ele, ci sa le aducem curate în fata Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Sa spalam pacatele noastre cu sângele nostru !"


Deci au fost niște martiri autentici.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 18.01.2011 at 09:53:47.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.01.2011, 10:25:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Turcii le-au oferit convertirea la mahomedanism și dacă ar fi făcut aceasta și-ar fi salvat viețile.
Deci au fost niște martiri autentici.
Exact asta am spus si eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grecia nu doarme! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 29 19.12.2012 14:23:09
Ultimul film vazut Atreides Generalitati 65 24.10.2010 15:31:45
Sufletul doarme? luceafaruldincer Din Noul Testament 16 10.07.2010 19:15:37
Imperiul bizantin Marius22 Despre Biserica Ortodoxa in general 0 17.07.2008 17:51:50
Constantinopol nvdobre Pelerinaje la locuri Sfinte 0 22.04.2008 12:56:17