Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 14.07.2016, 22:58:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci esti de acord ca Duhul Sfant, Persoana, nu "intra" in obiecte asa cum ti s-a explicat de la bun inceput si tu sustineai exact opusul?
Duhul Sfânt, Persoană și Duh, Creator prin Sfânta Treime, intră în oameni, animale sau obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

La fel și demonii, persoane și duhuri, intră în oameni, animale și obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

Aceasta știm în Duhul Sfânt.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1322  
Vechi 14.07.2016, 23:46:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Duhul Sfânt, Persoană și Duh, Creator prin Sfânta Treime, intră în oameni, animale sau obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

La fel și demonii, persoane și duhuri, intră în oameni, animale și obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

Aceasta știm în Duhul Sfânt.
Nu asta crezi tu si inseamna ca ai facut facultatea aia de teologie degeaba.

Mai mult, aduce si a hula, cu toate consecintele de rigoare.

Ma rog, poate ai anumite scuze de ordin medical dar macar te-ai putea feri sa smintesti pe altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1323  
Vechi 15.07.2016, 02:10:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu, nu, n-am scuze de niciun ordin. Te rog să mă înveți, să-mi arăți unde-i greșeala, unde-i hula, unde-i sminteala.

Cât mai argumentat, te rog. Argumentat teologic, te rog. Biblic, patristic, dogmatic și poate canonic.

Mulțumesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.07.2016 at 02:13:00.
Reply With Quote
  #1324  
Vechi 15.07.2016, 12:18:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Au facut-o si altii deja, dar ori nu poti pricepe, ori nu vrei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1325  
Vechi 15.07.2016, 22:56:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Au facut-o si altii deja, dar ori nu poti pricepe, ori nu vrei.
Nu-i nimic de priceput în ce nu-i dovedit, prieten drag (aici, sau peste tot) fiindcă n-a demonstrat nimeni nimic.

Împotriva Adevărului nu poți demonstra nimic, decât poți minți. Iar eu n-am mințit, fiindcă exemplele biblice abundă unde Duhul Sfânt ne arată clar că intră în oameni, animale și obiecte. Apoi exemplele empirice patristice, adică din experiență, trăite, dovedite și demonstrate, care ne sunt date nouă, pentru a le trăi și noi, cele ce "ochii n-au văzut, urechile n-au auzit și la mintea omului nu s-a suit să cunoască", spune Pavel. Acelea le vom trăi, dacă vrem...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.07.2016 at 10:00:00.
Reply With Quote
  #1326  
Vechi 26.07.2016, 23:19:39
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Duhul Sfânt intră în animale
Esti sigur?
Ca ereziile neoprotestante ar contrazice asa ceva...
Reply With Quote
  #1327  
Vechi 27.07.2016, 01:16:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Esti sigur?
Ca ereziile neoprotestante ar contrazice asa ceva...
Da, sunt sigur.
Nu poți să contrazici Adevărul.
Poți doar să nu-L crezi. Și să nu-L urmezi. Fiindcă nu-L iubești.

Știi care-i scopul ereziilor? Să mintă, să aducă minciuna, sărăcuțele, asta-i misiunea lor, să alunge iubirea și să aducă înșelare și întuneric, prin minciuna prezentată ca adevăr, fiindcă sunt conduse de jucăuși (demoni).
Dovedește tu biblic că Duhul Sfânt nu intră în animale.
Poți? Nu, nu poți.
Dar eu dovedesc biblic, înșelărilor ereziilor neo-protestante că Duhul Sfânt intră în animale, cum am dovedit biblic că Duhul Sfânt că intră și în obiecte, precum intră și în Sfintele Icoane, care sunt tot obiecte.
Și dacă își voi dovedi, vei deveni creștin? Vei lepăda întunericul demonic din neo-protestantism ?

Am dovedit tuturor neo-protestanților, că Duhul Sfânt este în Sfintele Icoane, în Sfintele Moaște, în Sfintele obiecte și veșminte liturgice, ei tot nu cred...
Fiindcă sunt hulitori ai Duhului Sfânt, Îl fac neputincios a intra în Sfintele Icoane.

Pentru că nici un eretic, nici un ateu, nici un păgân, nu iubește pe Duhul Sfânt.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 01:22:22.
Reply With Quote
  #1328  
Vechi 27.07.2016, 11:19:33
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Știi care-i scopul ereziilor? Să mintă, să aducă minciuna, sărăcuțele, asta-i misiunea lor, să alunge iubirea și să aducă înșelare și întuneric, prin minciuna prezentată ca adevăr, fiindcă sunt conduse de jucăuși (demoni).
In acest domeniu nu te pot contrazice. Ai prea multa experienta.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dovedește tu biblic că Duhul Sfânt nu intră în animale.
Poți? Nu, nu poți.
Nu pot, asa-i.
Nu am suficiente date.

Eu as putea dovedi biblic ca Dumnezeu a facut minuni prin animale (Corbul si Ilie, magarita lui Balaam, etc.).
Dar ca Duhul Sfant intra in animale chiar ca nu pot demonstra nicicum.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar eu dovedesc biblic, înșelărilor ereziilor neo-protestante că Duhul Sfânt intră în animale, cum am dovedit biblic că Duhul Sfânt că intră și în obiecte, precum intră și în Sfintele Icoane, care sunt tot obiecte.
Și dacă își voi dovedi, vei deveni creștin? Vei lepăda întunericul demonic din neo-protestantism ?
Daca vei dovedi asa ceva, promit sa-mi dau toate silintele pentru a deveni un crestin placut Domnului.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Pentru că nici un eretic, nici un ateu, nici un păgân, nu iubește pe Duhul Sfânt.
Nu trebuie sa cazi in descurajare sau depresie.
Domnul iti poate indrepta inima si te poate ajuta sa-L iubesti.

Last edited by Penticostalul Traditional; 27.07.2016 at 11:23:25.
Reply With Quote
  #1329  
Vechi 27.07.2016, 11:38:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Duhul Sfânt, Persoană și Duh, Creator prin Sfânta Treime, intră în oameni, animale sau obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

La fel și demonii, persoane și duhuri, intră în oameni, animale și obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

Aceasta știm în Duhul Sfânt.
Trebuie făcută o precizare, Igor. Ai spus că Duhul Sfânt nu poate fi despărțit de Harul Duhului Sfânt și așa este. Unde este Harul este și Duhul.
Pe de altă parte, Harul nu este același lucru cu Duhul în sine. Acesta este Persoană a Sfintei Treimi, după cum bine știi. Nu se poate amesteca cu ceva, pentru că dacă s-ar amesteca și-ar pierde integritatea și n-ar mai fi ceea ce este.
Deci nu putem spune că într-o persoană umană intră o Persoană dumnezeiască în ființa Sa, ci cu harul Său. Deși nedespărțite de Persoana divină, energiile necreate sunt altceva decât Aceasta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1330  
Vechi 27.07.2016, 11:51:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Domnul iti poate indrepta inima si te poate ajuta sa-L iubesti.
Nu face acest lucru, deoarece Dumnezeu respecta liberul arbitru al fiecarui individ in parte. Omul singur isi poate indrepta (sau nu) inima
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde