Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2006, 20:11:01
indiranikos indiranikos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Mesaje: 2
Implicit

oare chiar e o practica ce nu isi mai are sens exorcismul? oare intr-atat de mult a evoluat lumea incat a scos pe de antregul diavolul din viata sa? eu cred ca nu nici pe departe, doar ca in ziua de azi nu mai e nevoie sa apelezi la exorcizari pentru a scoate demonii deoarece ei au gasit o modalitate in care sa coexiste cu noi oameni...lupta lor nu e de a ne arunca in bratele pacatului ca si in vechime...acum lupta lor e de a ne tine in pacat, de a nu ne lasa sa ne eliberam din ghearele faptelor celor rele, fapte ce duc la pierzanie...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2006, 22:46:06
cat2kity cat2kity is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Adevarat spun,exorcismul inca se mai practica cu siguranta!Ca lupta dintre bine si rau care nu se va sfarsi,decat tunci cand Armagedonnul va veni,data de Anticrist,care la sfarsit va fii ucis de Dumnezeu!!Si se va sfarsi totul,dupa aceea lumea va fii lipsita de pacate!!!:satisfied:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2006, 22:55:45
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Mai exista cu siguranta, pentru ca mai sunt destui posedati. Posesia de ce este cauzata? Este oare de la invitarea lui Satan,sau din cauza pacatuirii excesive, in schimb posedatul in loc sa coexiste cu demonul, incearca sa devina independent?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.05.2006, 23:30:01
spurcata spurcata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

daca cineva are nevoie de exorcizare sa apeleze la mine. si ca sa raspund intrebarii topicului,da se practica exorcizarea si in afara de cea pe care o fac preotii si calugarii sunt persoane private care se ocupa de asta de mult timp. daca m-ati vedea pe strada,sigur ati zice,voi cei religiosi ca sunt satanista,pentru ca asta a facut ortodoxismul din voi,niste superficiali.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2006, 23:34:08
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eu nu as zice ca esti satanista, pentru ca mi-au mai fost adresate chestii de genul asta si stiu cat de stupid suna. Deseori sunt folosite de inculti si indoctrinati, dar cunosc si persoane care le consideram normale, si care am aflat ca ma considera ateu sau agnostic sau satanist. Cum ziceam si in alta parte sunt cazuri in NT de persoane dinafara cercului bisericesc, ce exorcizau si erau aprobate de Iisus.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2006, 20:58:21
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu nu as zice ca esti satanista, pentru ca mi-au mai fost adresate chestii de genul asta si stiu cat de stupid suna. Deseori sunt folosite de inculti si indoctrinati, dar cunosc si persoane care le consideram normale, si care am aflat ca ma considera ateu sau agnostic sau satanist. Cum ziceam si in alta parte sunt cazuri in NT de persoane dinafara cercului bisericesc, ce exorcizau si erau aprobate de Iisus.
"Si I-a zis Ioan: Invatatorule, am vazut pe cineva scotând demoni in numele Tau, care nu merge dupa noi, si l-am oprit, pentru ca nu merge dupa noi. Iar Iisus a zis: Nu-l opriti, caci nu e nimeni care, facând vreo minune in numele Meu, sa poata, degraba, sa Ma vorbeasca de rau" (Marcu 9, 38-39).
La pasajul asta te referi? Daca da, dupa cum observi, exorcizarea era facuta in numele Lui Iisus, si, in acest caz, nu aduceau nici un prejudiciu lui Dumnezeu (nu era facuta cu alte puteri). Dar, la acea vreme nu se putea vorbi de o Biserica crestina (care a luat fiinta la Cincizecime). Asta nu inseamna ca a fost o traditie de exorcisti paralel cu Biserica, pentru ca exorcismele se faceau si se fac cu puterea lui Iisus, cu rugaciunile Maicii Domnului, ale Sfintilor, care, TOTI au facut parte din Biserica (in afara Bisericii sunt numai puterile intunericului).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2006, 22:07:57
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

De unde stii tu ca exorcizarile de care vorbeste ea nu sunt facute in numele lui Hristos. Asculta sa ne intelegem mai bine iti voi propune ceva: cand zic biserica ma voi referi la institutia religioasa iar cand vreau sa vorbesc despre biserica, totalitatea crestinilor, voi zice comunitate crestina. Aici vreau sa-ti spun ca exorcizarile si toate miracolele petrecute inafara bisericii, dar in interiorul comunitatii crestine sunt in numele lui Hristos. Nu stiu ce nu inteleg unii, Iisus a combatut preotimea si religia organizata, pentru ca El stia ce facea! Si acest aspect il ignorati majoritatea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2006, 00:08:50
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
De unde stii tu ca exorcizarile de care vorbeste ea nu sunt facute in numele lui Hristos. Asculta sa ne intelegem mai bine iti voi propune ceva: cand zic biserica ma voi referi la institutia religioasa iar cand vreau sa vorbesc despre biserica, totalitatea crestinilor, voi zice comunitate crestina. Aici vreau sa-ti spun ca exorcizarile si toate miracolele petrecute inafara bisericii, dar in interiorul comunitatii crestine sunt in numele lui Hristos. Nu stiu ce nu inteleg unii, Iisus a combatut preotimea si religia organizata, pentru ca El stia ce facea! Si acest aspect il ignorati majoritatea
Pai vezi, de aceea nu ne intelegem. Biserica este una, cu credinciosi, cu preoti, cu ierarhie, nu poate fi despartita, asa cum ar fi, sa zicem, statul Vatican si Biserica Catolica.
A sustinut Mantuitorul Iisus o anarhie? O credinta fiecare dupa capul lui? A combatut preotia? Haida de! Atunci de ce, in VT preotia apare ca porunca vesnica? Sf. Ap. Pavel vorbeste de schimbarea preotiei, (Evrei 7,12) nu de desfiintarea ei (din jertfa sangeroasa de animale, in cea nesangeroasa, euharistica, daca intelegi despre ce e vorba).
"Deci toate câte va vor zice voua, faceti-le si paziti-le; dar dupa faptele lor nu faceti, ca ei zic, dar nu fac" (Matei 23,3). Se intelege de aici ca Mantuitorul indeamna la nesupunere? Desfiinteaza randuielile? N-ai citit ca Mantuitorul, desi Dumnezeu adevarat, S-a supus intru totul Legii mozaice? Nu s-a supus formalismului religios, asta e altceva.
Un exemplu tipic de formalism religios gasim in "Baltagul" lui Sadoveanu. La un moment dat, Vitoria Lipan, cautandu-si sotul, trebuia sa treaca peste un munte, dar avea nevoie de un insotitor. Singurul care o putea ajuta si avea acelasi drum, era un evreu, dar a doua zi era sambata si acesta nu circula sambata. Si evreul ii spune: "Mai e o posibilitate; asteptam pana rasare soarele si dupa ce apare apa (se topeste zapada la suprafata) putem pleca, fiindca pe apa avem voie sa circulam" (in ideea ca erau pe corabie, probabil).
Ai auzit de alti exorcisti in afara de preotii calugari? Eu nu.
Ca sa conchidem, eu cred ceea ce spune Sf. Ciprian (un mare exorcist, fost vrajitor) in sec. IV si anume ca "in afara Bisericii nu este mantuire".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2006, 10:36:23
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

VT are invataturi diferite de NT si voi da doar cateva:legea talonului(VT)-iubeste si iarta(NT), Dumnezeu pedepseste popoarele ce se ridicau impotriva evreilor(VT)-Hristos predica pace intre popoare si acceptarea celorlalti, mozaismul e o religie exclusivista, si care deseori predica rasismul-crestinismul se bazeaza pe acceptarea tuturor popoarelor. VT a devenit mai degraba o istorie a poporului evreu, in schimb NT a schimbat tot ce era rau in invatatura evreiasca, iar toate legile si poruncile le-a inlocuit prin 2: Iubeste-ti aproapele si Iubeste-L pe Dumnezeu. Nu ma astept sa-ti schimbe opinia...si desi comform spuselor tale eu ajung in iad, eu iti spun ca avem sanse egale.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2006, 20:28:28
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
VT are invataturi diferite de NT si voi da doar cateva:legea talonului(VT)-iubeste si iarta(NT), Dumnezeu pedepseste popoarele ce se ridicau impotriva evreilor(VT)-Hristos predica pace intre popoare si acceptarea celorlalti, mozaismul e o religie exclusivista, si care deseori predica rasismul-crestinismul se bazeaza pe acceptarea tuturor popoarelor. VT a devenit mai degraba o istorie a poporului evreu, in schimb NT a schimbat tot ce era rau in invatatura evreiasca, iar toate legile si poruncile le-a inlocuit prin 2: Iubeste-ti aproapele si Iubeste-L pe Dumnezeu. Nu ma astept sa-ti schimbe opinia...si desi comform spuselor tale eu ajung in iad, eu iti spun ca avem sanse egale.
Doamne fereste! Nu-mi permit sa judec, nu e treaba mea si nu doresc nimanui, chiar daca as avea dreptate sa ajunga acolo; de altfel, daca ai observat, nu spun nimic de la mine iar mantuirea este departe de a fi o competitie intre persoane. Slava Domnului, e loc pentru toata lumea, numai sa vrea sa intre! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 23:47:56
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 14:22:41
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 21:31:13
exorcismul pacat sau nu? ANDREEA1987 Exorcismul 45 23.08.2009 16:15:18