Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.06.2007, 13:46:45
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory
Fiul Lui Dumnezeu a fost batjocorit intr-o asemenea masura, incit mintea umana nu poate intelege.Oare si-a pus vreodata intrebarea unde-i sint DREPTURILE LUI CA FIINTA, CA OM LIBER?
Intrarea intr-o manastire este un act UNILATERAL, la fel si parasirea.
Te rog, citeste citeva carti in care sint marturii ale unor traitori si vei vedea PINA UNDE SE POATE COBORI SUFLETUL OMULUI, DAR SI PINA UNDE SE POATE INALTA.
Ma iertati.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.06.2007, 14:10:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

petrurar,ai dreptate in ceea ce ai afirmat,dar si eu am dreptate din perspectiva mea,tocmai in masura pe care am exprimat-o,si crede-ma,am citit carti si m-au miscat profund,si stiu ca ceea ce spui este absolut adevarat,dar n-am sa-mi reneg punctul de vedere propovaduind ceea ce scrie in carti ,dar in sufletu meu gandind altele.
Iar ceea ce scrie in carti,in multe priviinte au devenit fantasme...lumea noastra a devenit extrem de intensa din punct de vedere psihologic,si foarte ipocrita,nu ai cum sa supravietuiesti cu aceleasi pricipii,nici macar cum sa te mantuiesti,pentru ca vor aparea mereu controversele si deznadejdea din propria fiinta.De aceia mizez pe ceea ce spunea Lincoln(parca);"credinta mea este;",cand fac bine ma simt bine,cand fac rau ma simt rau".asta e credinta mea.Macar atat(de mult)daca am crede,n-ar mai fi nevoie de atatea cuvinte si dispute pentru a dobandi mantuirea,pentru ca Dumnezeu inseamna BINE(PACE,ADEVAR,IUBIRE),si in urma acestora va veni cu siguranta si credinta pura.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 29.06.2007, 14:27:31
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Cristalin,imi pare rau si de tine,si de mine,si de toti cei care ai spus ca au lasat Manastirea.Eu cand am plecat acolo,nu am avut gand de intoarcere in lume.De aceea am cautat sa fac ceea ce trebuia,sau credeam eu ca trebuie,caci am gresit de fapt.Dar pentru asta cred ca am suferit destul,iar daca Dumnezeu crede ca mai am,am sa mai sufar,caci mult am gresit inaintea Lui.Dar pt.asta nu trebuie sa descurajam pe ce ce vor sa-si inchine viata Lui,prin aceasta frumoasa si usoara cruce.Caci este usoara numai pt.cei alesi,pt.ceilalti este f.grea,caci daca nu o inteleg nu o pot trai.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 29.06.2007, 14:47:55
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Ory,de foarte multe ori a fi pesimist inseamna a fi realist,dar nu trebuie sa exageram in aceasta privinta,si trebuie,de fapt,sa recunoastem ca sunt si oameni alesi de Dumnezeu si deosebiti,speciali si deci exceptionali,chiar daca sunt din ce in ce mai putini.Adevarul intareste si confirma chemarea Lui Dumnezeu la monahism pt.cei care aleg aceasta cruce pt. a-i sluji Lui Dumnezeu.Cat despre numele Sebastiana despre care ai specificat ca este de maica,si pe care mi l-am ales ca nick-name deci ca pseudonim pe Forum,este dupa Sfanta mea protectoare si ocrotitoare din ziua zamislirii(a conceptiei mele)chiar din data zilei de 7 sapte iunie,eu fiind nascuta pe 7 sapte martie.Dumnezeu a ingaduit si m-a invrednicit sa visez icoana cu Sfanta Cuvioasa Sebastiana de pe 7 Iunie,aceasta avand Crucea Sfanta in mana dreapta si mataniile(metanierul)in mana stanga,aceasta icoana fiind chiar identica cu cea pe care o am de la o maica numita Sebastiana,de la o anumita Sfanta Manastire.Dumnezeu asa a ingaduit pt. ca stia ca aveam nevoie si eu de o cat de mica incurajare din partea Lui,dar mare pt.mine ca valoare semnificativa si simbolica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.06.2007, 01:07:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristalin
Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dar eu zic,ca in primul rand trebuie sa citesti multe carti despre viata monahala,ca sa vezi ce inseamna ASCULTAREA...Tu trebuie sa iubesti de aemenea LINISTEA,TACEREA,PACEA,RUGACIUNEA,POSTUL.
Cat priveste munca in Manastire,aceasta nici nu-ti va fi grea daca tu iubesti CU INIMA pe Dumnezeu si pe aproapele.
Tocmai spusesem mai sus ca monahismul actual (cel putin in Romania) e departe de ceea ce scrie in carti.
Sylvie tu vorbesti de "LINISTE,TACERE,PACE,RUGACIUNE", dar specifica ca nu e cazul de asa ceva in manastiri iar cand spui ca "munca nici nu e grea..." vorbesti din experienta practica? Cat ai stat intr-o manastire si cat ai indurat munca si ascultarea ca sa te poti pronunta?
Scuze dar din carti si ceea ce citeste fiecare stand lungit in pat e usor de vorbit, comentat si mai ales dat sfaturi (vad ca la acest capitol stau multi bine). Dar una e sa traiesti si alta sa-ti imaginezi in urma la ce citesti ,vezi sau auzi de la altii.
Cristalin: Oare nu crezi ca si limita rabdarii difera de la om la om? Poate nu toti de pe acest forum au fost la manastire si au cunoscut viata de acolo, dar mai sunt inca multe alte locuri, in care inveti ascultarea, daca vrei. Daca nu, atunci nici la manastire si nici in alta parte.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.06.2007, 21:52:35
Shalom Shalom is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 32
Implicit

Daca altii care vor vrea sa mearga la manastire si sunt descurajati din start de altii,inseamna ca pasesc cu stangul inainte?Cine e ferm convins de ceea ce isi doreste cu adevarat,de ceea ce simte si vrea,nu se da in laturi de la o cruce cu Hristos si in Hristos,nu da inapoi.Cine mai sta pe ganduri si zaboveste,atunci trebuie sa mai astepte avand rabdare sa vada daca e sau nu de manastire, si sa mearga cu acel dor"nebun" dupa Dumnezeu in inima si suflet,nu trebuie sa i-l aprinda altii sau sa i-l stinga cineva acest dor dupa Dumnezeu,caci acest dor de Dumnezeu numai EL il da cui crede de cuviinta si ca este in stare sa duca aceasta cruce pana la capat si nu e slab in credinta,sa faca fata tuturor ispitelor si incercarilor care survin,altfel va dezerta daca se duce din cu totul alte motive sau pretexte nefondate.
SHALOM!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.07.2007, 20:14:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

du-te mai intai si fii sora in manastire si daca o sa rezisti ispitelor de tot felul cel putin doi ani de zile atunci intreaba-te daca esti pentru calugarie sa nu.Nu te grabi.Multa tinerete si euforie,nu va mai imbatati cu apa chioara!Calugaria e ceva complicat,trebuie mult discernamant,varsta min.cel putin 30 ani(atunci cand mintea e mai coapta si ratiunea invinge pasiunea).Spor!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.07.2007, 20:31:42
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

gata, acum punem limite pt a te calugarii...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.07.2007, 11:15:26
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

daca a-ti sti ce ve asteapta in manastiri nu veti mai doi in veci sa mergeti.Cei care se imbata cu apa chioara si vor sa se rupa de lume,pentru a gasi un mic colt de rai vor avea mari dezamagIri:in manastiri sunt multi oameni cu probleme,frustrari de tot felul,care sufera care mai de care de sefie.Stiu insa sa se ascunda f.bine,au ei o oaqrecare diplomatie..nu smintesc mirenii.Adica ma refer la aparitiile lor angelice,privirile nevinovate,inocenta aceea afisata.Sunt si suflete curate,dar greu se mai pastreaza cate unii asa,credeti-ma ca situ ce spun.Nu va jucati cu calugaria,cunosc f. multe persoane care s-au calugarit,nu au putut rabda neajunsuri,chiar hartuiri sexuale si care sunt acum in lume.Ganditi-va cum e sa traiesti cu remuscari ,sa fii barfit si marginalizat de societate(ca apostat) ...sa nu-ti mai gasesti locul..fiindca te-ai pripit candva si te-ai crezut ales(acea chemare trebuie indelung analizata sa vina dintr-o intelege perfecta a lucrurilor)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.07.2007, 12:09:29
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

sunt situatii cand unii parasesc manastirea pentru ca au avut experiente marcante si negative dar cand doresti sa te indrepti spre manastire nu cauta motivele celor care au iesit ci cauta sa afli motivele celor care au ramas.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56