Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1441  
Vechi 21.10.2009, 22:03:23
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
tricesimusseptimus ma faci sa cred ca „The Jewish Encyclopedia” este biblia ta.O fi avand dreptate in unele versete(mai ales in Vechiul Testament),dar in Noul Testament nu mai are rost sa privesti din perspectiva iudaica.
Deocamdată am luat în discuție această perspectivă ebraică (pe lângă cea greacă). Nu poți înțelege bine NT pînă ce nu ai înțeles VT. De fapt denumirile acestea sunt arbitrare, cred că mai corect ar fi Primul Testament și Al Doilea Testament. Și cine ar fi mai autorizați să vorbească despre gândirea ebraică decât evreii înșiși? Astfel că un necunoscător al limbii ebraice, va lua ca referință „The Jewish Encyclopedia” fără a face din ea biblia sa.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Daca tu consideri duhul a fi respiratia,atunci cum explici pasajul din Petru referitor la inchisoarea duhurilor?
În primul rând, dacă ești cinstit (și nu am dubii în această privință), trebuie să recunoști că pasajul din 1 Petru 3 nu se referă la "închisoarea duhurilor", ci la duhurile din "închisoare" cărora le-a predicat Hristos pe vremea Potopului (în/prin același Duh în/prin care a fost înviat) punct. Asta ca să avem tabloul complet.

Dacă dorești amănunte, trebuie să vezi ce înseamnă acel plural [pneumata] tradus de Cornilescu și Anania prin duhurile.

Suflarea [„respirația”] este una din caracteristicile de bază ale ființelor vii și, printr-o figură de vorbire (sinecdocă), în care o parte caracteristică a unui lucru reprezintă totul/întregul, pneuma înseamnă „persoană”. Așadar cuvântul „duhurilor” poate face referire la ființele umane vii. De fapt se pare că prima parte a versetului 20 identifică aceste duhuri cu oamenii care trăiau pe pământ chiar înainte de Potop. Ele erau ființe umane tot atât de reale și vii ca și cele „opt suflete” din v. 20.

"Închisoarea" de care vorbește v.19 [Gr. phulake, = „strajă”, „pază”], deci un loc unde oamenii erau supravegheați și păziți, o „închisoare”. Contextul este cel care hotărăște dacă apostolul Petru vorbește aici la propriu sau la figurat. Dacă este înțeleasă la propriu, această „închisoare” ar fi, așa cum sugerezi tu, un loc unde sufletele celor decedați, ca duhurile din v. 19, sunt păzite până când li se hotărăște soarta. Dacă este înțeles la figurat, cuvântul „închisoare” se referă la starea spirituală a „duhurilor” „răzvrătite”. Folosirea figurată a cuvântului „închisoare” nu este o noutate în Biblie (vezi Isaia 42,7; compară cu Isaia 61,1; Luca 4,18). Cât de legați erau antediluvienii în închisoarea păcatului este evident din Geneza 6,5–13 și din faptul că numai opt persoane au scăpat din ea (1 Petru 3,20). Numai Domnul Hristos poate să-i elibereze pe oameni din obiceiurile și dorințele rele prin care îi încătușează Satana.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
De ce atunci cand Pavel vorbeste despre inviere face referiri doar la trup?
Dar despre ce să vorbească? Desigur tu - care încă gândești în termenii dualismului- nu poți concepe că învierea asta înseamnă: un trup readus la viață (și bineînțeles schimbat într-un trup nesupus degradării). Sufletul este persoana însăși.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Eu nu am spus ca sufletul se duce dupa moarte drect in rai unde isi primeste rasplata.Aici trebuie sa facem o distinctie intre perioada de dinainte de jertfa lui Isus si perioada de dupa.Iti spun sigur ca inainte de jertfa lui Isus sufletele mergeau in Locuinta mortilor si asta din pricina pacatului adamic care apasa toata omenirea generatie dupa generatie.Dupa jertfa lui Isus asa cum vedem in Apocalipsa Isus " a luat cheile Locuintei mortilor"adica sufletele celor neprihaniti nu mai sunt acolo si sufletele celor neprihaniti care vor mai muri de acum la fel nu vor mai merge in Locuinta mortilor.
Și aici ești încă destul de confuz: sufletul nu se duce în Rai, dar se duce în Cer... Și ce anume te îndreptățește a face distincție între înainte și după Hristos? S-a schimbat ceva în biologia omului? Nu tot la fel mor oamenii, nu tot la fel oamenii care mor merg în "Locuința morților" AKA mormânt?


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Vor merge in cer,asa cum vedem din Fapte intamplarea cu Stefan,cand se poate concluziona ca duhul a plecat alaturi de Hristos,dupa ce "cerurile" s-au deschis..
Alte confuzii:
1. confunzi duhul cu sufletul (respectiv cu ceea ce crezi tu că este sufletul).
2. Ștefan nu a mers la cer, ci a cerut ca Iisus să-i primească duhul. Se folosește iar expresia pneuma = duh, suflare, răsuflare. Adică e perfect în acord cu antropologia biblică dinainte de Hristos (gândirea ebraică din VT pe care mi-o ceri s-o arunc): în momentul morții, suflarea de viață merge la Cel care a dat-o. Și această suflare de viață, adiere, răsuflare, nu are cum să fie o entitate ce gândește, simte, etc...


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Dar si acest loc tot un loc de asteptare este.Nimeni nu isi primeste rasplata faptelor sale bune si a vietii sale neprihanite pana ce intreg numarul oamenilor mantuiti nu va fi terminat.
E cu totul absurdă și nebiblică ideea aceasta a "garderobei" în care sufletele drepților stau atârnate în cui în așteptarea primirii răsplătirii. Aceasta ar fi nu antecamera Raiului, ci un adevărat Iad! Imaginează-ți să te vezi în standby cu conștiința de sine, cu inteligență și cu simțuri dar să nu poți face nimic pentru familia ta care te plânge și apoi o viață întreagă cum se chinuie pe pământ... Un astfel de Dumnezeu care ar proceda astfel, ar rivaliza în cruzime și răutate cu diavolul însuși! Dar nu... Dumnezeu a rânduit bine lucrurile. Când cel drept moare, trece la odihnă, la somnul inconștient al morții din care se va trezi doar la înviere, urmând să primească imediat răsplătirea cerească.


Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
(ceea ce spun sunt interpretari asupra textelor scripturii,nu mai scriu versetele ca postarea ar lua proportii si vad ca nu va plac postarile lungi)
Adevărat, sunt doar interpretări. Însă niște interpretări ce nu iau în seamă contextul general al Scripturii privitor la starea omului în moarte.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Isus cand S-a inaltat la cer a spus ca "pleaca sa ne pregateasca un loc".Deci acel loc ne este pregatit si continua sa fie pregatit pana la revenirea Mantuitorului
Uite ce zice textul:
3. Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu. (Ioan 14)

Te întreb:
1. de ce să mai vină, dacă drepții ce au murit deja s-au dus în sus?
2. De ce să îi mai ia la El, dacă aceștia deja sunt la El?
  #1442  
Vechi 22.10.2009, 11:41:31
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca este vorba despre "duhurile din inchisoare" sau ca am spus eu "inchisoarea duhurilor" sensul pentru mine tot ala este.Petru in primul rand a vorbit la propriu si nu face referire la nici o fiinta umana vie.Daca folosea termenul de suflet in loc de duh,mai mergea ca in biblie cuvantul suflet mai este folosit pentru sensul de "persoane vii",dar duh niciodata pe paginile sfintelor scripturi pentru acest sens.Interpretarea ta este cu totul in afara Scripturii.Ce,nu stim sa citim?
Uite ce spune Petru:
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiți, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
Deci dupa ce a venit pe pamant si a fost rastignit pentru ca apoi sa moara,dupa,a predicat "duhurilor din inchisoare".Nu a predicat pe vremea potopului,duhurile erau ale acelora de pe vremea potopului.Sa fim seriosi,sa nu mai dezinformam ca uite ce spune Scriptura:
1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
1 Petru 3:20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, și anume opt.
Se intelege foarte clar ceea ce spun eu.Exista o "inchisoare a duhurilor" in care Isus a fost dupa ce a murit in trup.Corect nu?Daca citesti atent n-ai mai veni cu interpretarile acestea puerile.Isus nu le-a predicat "duhurilor" pe vremea potopului,Noe a fost cel care le-a predicat,Petru ne spune clar ca le-a predicat dupa ce a "murit in trup" si anume cand?Dupa ce a murit rastignit.Petru e clar,cat se poate de clar.Nu inteleg de ce vii cu interpretarea "duhuri"=persoane vii.N-ai dreptate,sa fim seriosi si corecti.Unde a mai fost folosit termenul de duhuri in biblie cu sensul de persoane vii?O asemenea afirmatie nu se face decat atunci cand ei in calcul doar o singura varianta:nu exista duhuri si suflete dupa moarte.Pur si simplu acest pasaj nu poate fi rastalmacit nici cu „The Jewish Encyclopedia” nici cu nimic,trebuie luat asa cum este.
Pasajul este destul de clar,iti jignesc intelectul daca mai continui cu el.Tu nu faci decat sa tii cu indarjire sa sustii un lucru si asa se explica de ce nu vrei sa vezi aceste lucruri.
Eu nu gandesc in termenii dualismului,eu consider omul format din 3 si nu 2 componente distincte(asta cum s-ar numi "triada"?:).Evident ca este dificil de delimitat sufletul de duh,daca nu imposibil,de aceea ma refer de multe ori la amandoua cu acelasi sens desi sunt constient ca nu sunt chiar la fel.
Normal ca trebuie sa facem o distinctie intre perioada de dinaintea jertfei lui Isus si aceea de dupa.Inainte,indiferent de felul cum traiai in Locuinta mortilor plecau toti(cei neprihaniti intr-un loc si ceilalti in alt loc),asta datorita pacatului adamic care apasa intreaga omenire.Isus cand a murit,a facut-o pentru toti,atat pentru cei neprihaniti care au murit inainte cat si pentru cei de dupa.A luat asupra Sa pacatul adamic si pacatele intregei lumi.Daca tu avand totusi o cultura biblica nu faci distinctie intre aceste perioade,nu stiu ce sa zic.Nu s-a schimbat nimic in biologia omului ci in "destinul " sau( ca sa zic asa pentru ca nu imi vine un termen mai bun :).Oamenii nu mai merg in Locuinta mortilor,care nu este "aka mormant".Am vorbit despre acest lucru e bine sa te uiti pe postarile mele ulterioare.Daca Locuinta mortilor inseamna mormant,atunci in Biblie trebuia sa se vorbeasca despre "Locuinte ale mortilor",dar Locuinta este una singura.Daca vei studia bine scriptura vei vedea ca in Locuinta mortilor nu sunt trupuri ci "suflete".Deci Locuinta mortilor este un loc in care merg sau mergeau sufletele celor morti.Daca tu consideri Locuinta mortilor a fi mormantul atunci ce a vrut sa spuna Ioan prin faptul ca "Isus a luat cheile Locuintei mortilor"?Nu are sens daca privesti din aceasta perspectiva.Si aceasta Locuinta era un fel de "inchisoare",adica sufletele erau condamnate sa "stea"acolo indiferent daca omul a fost un neprihanit sau pacatos si asta din pricina pacatului adamic care a apasat omenirea pana la jertfa lui Isus.Isus a schimbat aceasta situatie cei neprihaniti nemaifiind condamnati sa "plece in Locuinta mortilor" dupa moarte(ma refer la suflete).Poate o sa ti se para pueril ceea ce spun,nu iti cer decat sa cercetezi detaliat si o sa vezi ca o sa ajungi la concluzia ca macar exista chiar si cele mai mici sanse sa am dreptate.
Eu nu am vorbit despre nici o "garderoba" de suflete.Sufletele tuturor asteapta in locuri diferite(in functie de "faptele pe care le-au facut in trup") Marea Judecata.Ca sa fie mai usor sa ne imaginam cum decurge in lumea noastra o "judecata".Cei acuzati de fapte grave pana la judecata vor astepta judecata in arest,nu-i asa?Si oare acel arest nu seamana cu detentia de mai tarziu?Seamana,dar nu sunt totuna.In ceea ce priveste cei care nu sunt acuzati si totusi sunt chemati la judecata ei nu sunt arestati,eventual li se interzice parasirea unui teritoriu sau asteapa data judecatii traind altfel sau la fel cum vor trai si dupa judecata.De ce nu ar fi asa si in domeniul spiritual(recunosc ca aceasta comparatie poate e deplasata,dar nu e rau sa o privim poate intelegem mai bine).
Nu stiu ce sa spun despre cei drepti care isi vor astepta Judecata.In nici un caz nu va fi cum spui tu.Ei nu se vor mai gandi la familia lor,la cei ramasi "care se chinuie pe pamant".Atunci poate li se vor deschide ochii si vor vedea ce este important cu adevarat.Dragostea lui Dumnezeu va fi mai mare indeajuns sa acopere aceste "griji".Sa citim cu atentie pilda bogatului nemilostiv,il vedem pe bogat facundu-si griji,dar despre Lazar se spune ceva?Poate o fi avand si el pe pamant pe cineva drag(biblia nu spune asta),dar el este "in sanul Lui Avraam".Oare nu pentru asta a trait el,nu pentru a ajunge in "cer"?Doar bogatul S-a gandit la cei ramasi "care se chinuie".Cel neprihanit trebuie sa se gandesca ce cei ramasi au oameni care le vorbesc despre Dumnezeu si nu are rost sa isi faca griji pentru el.Si asa se vor gandi poate toti cei drepti dupa moarte.Ca pana la urma daca te gandesti,cine ti-a dat familia pe care o iubesti atat?Dumnezeu ti-a dat-o si atunci cand Dumnezeu te ia la tine tu iubesti mai mult "darul" decat pe cel care il da?Dumnezeu nu este in nici un caz crud daca ar proceda "astfel".Ca ce spune Hristos?
Matei 19:29 Și oricine a lăsat case, sau frați, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi însutit, și va moșteni viața veșnică.
Deci cine nu lasa,nu va mosteni Imparatia Lui Dumnezeu.
Doar cei care au murit in pacate vad ca "familia lor se chinuie "pe pamant,cel neprihanit vede ca Dumnezeu are grija de ea,doar cel pacatos vad ca nu pot face nimic pentru ei si considera ca Dumnezeu rivalieaza "in cruzime cu diavolul insusi " cum ai spus tu.Cel care a murit neprihanit nu isi mai face griji de nimic.Dumnezeu a avut grija de el si va avea grija si de ceilalti,iar daca cei din casa Sa nu vor ajunge unde este el a fost decizia lor,liberul arbitru,nu trebuie sa-L condamne pe Dumnezeu pentru asta si nu o vor face.Familia tot ce avem drag aici pe pamant este un dar de la Dumnezeu,dar noi trebuie sa Il iubim cu mult mai mult pe Datator.
Mi-ai pus cateva intrebari si as vrea sa raspund si la ele(dupa predica asta:),chiar daca vad ca m-am lungit prea mult.Am facut-o ca sa intelegi mai bine decat pana acum ce vreau sa spun.
Cei drepti am spus ca nu s-au dus in Rai ci in "cer" ca sa fac o deosebire,pentru ca nimeni nu stie asta,biblia nu specifica.Un lucru e clarnu vor merge direct in Rai.Raiul este pregatit si dupa ce este terminat Isus ii ia pe ai Sai,doar dupa ce este finalizat ca sa zic asa.In Rai se va merge cum spune Apocalipsa dupa Marea Judecata si o vor face toti odata.
Dar pana atunci unde vor merge cei neprihaniti?Nu stiu,probabil intr-un loc gen Sanul Lui Avraam,unde vedem ca nu se vorbeste despre Dumnezeu sau despre Hristos(desi Isus prin pilda Sa ne arata ca ii vede ,ghiar daca sa prsupunem ca nu este acolo).
Atunci raspunsurile sunt clare.Isus vine ca Sa ii ia pe toti la El,pentru ca ei nu sunt la El,nu sunt in Rai,si vrea sa fim cu El.Lucrurile nu sunt clare aici,eu asa cred si am argumente biblice.Trupul tuturor ramane pe pamant.Noi vom primi un alt trup nemuritor cu care vom fi acolo,nu se poate sa fie acolo doar o parte din noi,trebuie sa fim cu totul.
Scuze pentru intinderea postarii si pentru eventualele greseli gramaticale,sper sa ai rabdare sa citesti tot.
  #1443  
Vechi 23.10.2009, 19:15:01
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor
Uite un verset biblic:
Daniel 10:13 Dar căpetenia împărăției Persiei mi-a stat împotrivă douăzeci și una de zile; și iată că Mihail, UNA DIN CAPETENIILE CELE MAI DE SEAMA(deci se intelege logic ca este vorba despre mai multe capetenii de seama,adica arhangheli printre care si Gavril asa cum arata in Scriptura ca sta "inaintea lui Dumnezeu" Luca 1:19,cand despre Isus se spune in Evrei ca este mai presus decat toti ingerii) mi-a venit în ajutor, și am ieșit biruitor acolo lângă împărații Persiei."
Am zis sa lasam aceasta discutie pentru ca nu aceasta este tema topicului.Acum ai cerut din nou versete despre suflete.Le-ai refuzat pe cele despre "parabola"bogatului nemilostiv sau acel verset din Apocalipsa care aminteste "sufletele de sub altar"desi acestea sunt cele mai clare.Versetul din Apocalipsa despre care tu l-ai amintit ar trebui sa te lumineze,pentru ca acolo nu se refera nici la centrul emotiilor noastre,nici la om ca intreg ci la "altceva"care a dainuit dupa moartea trupeasca.S-a discutat asa cum ai spus destul despre aceste aspecte,desi vad ca tie tot neclar iti e.am sa mai amintesc totusi ca versete(desi le-am mai facut),dar daca iar le vei nega,rastalmaci rasturnandu-le prin citate neconcludente ne vom invarti in cerc.Trebuie sa spun mai inainte insesizabila diferenta intre suflet si duh,de aceea voi aduce citate si despre duh(ca si despre acesta ai spus ca nu este "nemuritor")
1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiți, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh,
1 Petru 3:19 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare,
1 Petru 3:20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, și anume opt.
Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.
2 Corinteni 5:6 Asadar, noi întotdeauna suntem plini de încredere; caci stim ca, daca suntem acasa în trup, pribegim departe de Domnul, -
2 Corinteni 5:7 pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere. -
2 Corinteni 5:8 Da, suntem plini de încredere, si ne place mult mai mult SA PARASIM trupul acesta, ca sa fim acasa la Domnul.(cine sa fie acasa la Domnul,daca nu sufletul sau duhul,pentru ca trupul este parasit?)
2 Corinteni 5:9 De aceea ne si silim sa-I fim placuti, fie ca ramânem acasa fie ca suntem departe de casa.
2 Corinteni 5:10 Caci toti trebuie sa ne înfatisam înaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut când traia în trup.
Geneza 25:8 Avraam SI-A DAT duhul, și a murit, după o bătrânețe fericită, înaintat în vârstă și sătul de zile; și a fost adăugat la poporul său.
Geneza 35:18 Și pe când îISI DADEA EA SUFLETUL, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)
Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Psalmul 30 "Doamne, Tu mi-ai ridicat SUFLETUL din locuinta mortilor, Tu m'ai adus la viata din mijlocul celor ce se pogoara in groapa."
Psalmul 86:13"Caci mare este bunatatea Ta fata de mine, si Tu imi izbavesti SUFLETUL din adanca locuinta a mortilor
Faptele apostolilor 7:55 Dar Ștefan, plin de Duhul Sfânt, și-a pironit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu, și pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu;
Faptele apostolilor 7:56 și a zis: "Iată, văd cerurile deschise, și pe Fiul omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu."
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Psalmul 16 Caci nu vei lasa SUFLETUL meu in locuinta mortilor, nu vei ingadui ca prea iubitul Tau sa vada putrezirea.(n-are relevanta ca este un psalm mesianic).
Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părți: aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;
Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.
2 Corinteni 12:2 Cunosc un om în Hristos, care, acum patrusprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost FARA TRUP, nu știu: Dumnezeu știe).
2 Corinteni 12:3 Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu: Dumnezeu știe)
Matei 25:34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ,Veniți binecuvântații Tatălui Meu de moșteniți Împărăția, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Matei 25:35 Căci am fost flămând, și Mi-ați dat de mâncat; Mi-a fost sete, și Mi-ați dat de băut; am fost străin, și M-ați primit;
Matei 25:36 am fost gol, și M-ați îmbrăcat; am fost bolnav, și ați venit să Mă vedeți; am fost în temniță, și ați venit pe la Mine.'
Matei 25:37 Atunci cei neprihăniți Îi vor răspunde: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând, și Ți-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ți sete, și Ți-am dat de ai băut?
Matei 25:38 Când Te-am văzut noi străin, și Te-am primit? Sau gol, și Te-am îmbrăcat?
Matei 25:39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniță, și am venit pe la Tine?'
Matei 25:40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori ați făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie mi le-ați făcut.'
Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!
Matei 25:42 Căci am fost flămând, și nu Mi-ați dat să mănânc; Mi-a fost sete, și nu Mi-ați dat să beau;
Matei 25:43 am fost străin, și nu M-ați primit; am fost gol, și nu M-ați îmbrăcat; am fost bolnav și în temniță, și n-ați venit pe la Mine.'
Matei 25:44 Atunci Îi vor răspunde și ei: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ți sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță, și nu Ți-am slujit?'
Matei 25:45 Și El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-ați făcut aceste lucruri unuia dintr-acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie nu Mi le-ați făcut.'
Matei 25:46 Și aceștia vor merge în pedeapsa veșnică, iar cei neprihăniți vor merge în viața veșnică."
1 Corinteni 15:42 Așa este și învierea morților. Trupul este semănat în putrezire, și învie în neputrezire;(curios lucru ca apostolul Pavel cand spune inviere se gandeste la trup)
1 Corinteni 15:43 este semănat în ocară, și învie în slavă; este semănat în neputință, și învie în putere.
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, și învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.
1 Corinteni 15:45 De aceea este scris: "Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață.
1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
1 Corinteni 15:49 Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că, putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,
1 Corinteni 15:52 într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
1 Corinteni 15:53 Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
1 Corinteni 15:54 Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghițită de biruință.
1 Corinteni 15:55 Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte?"
Faptele Apostolilor 2:27 caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor, si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea.(Aici este o referire la partea din Cristos care nu va muri,natura nemuritoare pe care o poseda toti oamenii.)
Matei 16:26 Și ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?
Evrei 12:9 Și apoi, dacă părinții noștri trupești ne-au pedepsit, și tot le-am dat cinstea cuvenită, nu trebuie oare cu atât mai mult să ne supunem Tatălui duhurilor, și să trăim?
Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC ETC
Bravo d-le Condor, dar ati uitat să ne precizați unde anume în aceste versete se vorbește despre inexistența sufletului după moartea trupului? În care verset?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 23.10.2009 at 20:39:21.
  #1444  
Vechi 23.10.2009, 22:23:38
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul

Uite ce zice textul:
3. Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu. (Ioan 14)

Te întreb:
1. de ce să mai vină, dacă drepții ce au murit deja s-au dus în sus?
2. De ce să îi mai ia la El, dacă aceștia deja sunt la El?
E normal ca El fiind prietenul Sf Apostoli sa vina personal la moartea fiecaruia dintre ei sa le ia sufletele cu El, nu peste 2000 de ani. Ti-am mai spus ca teoria ta cu sufletul - energie care se pierde in Dumnezeire e foarte asemanatoare cu sufletul care se pierde in Nirvana la budisti. In timp ce tu ne acuzi ca ne luam dupa filozofii greci, tu te iei dupa budisti. Halal crestin-Yoghin-budist.
  #1445  
Vechi 24.10.2009, 00:45:08
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
E normal ca El fiind prietenul Sf Apostoli sa vina personal la moartea fiecaruia dintre ei sa le ia sufletele cu El, nu peste 2000 de ani.
Dacă n-ar fi un subiect atât de serios, v-aș spune că sunteți chiar amuzant. De ce nu propuneți schimbarea crezului ortodox în: "...și iarăși va să vie pentru a 13-a oară..." ?


Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Ti-am mai spus ca teoria ta cu sufletul - energie care se pierde in Dumnezeire e foarte asemanatoare cu sufletul care se pierde in Nirvana la budisti.
De spus ați spus, însă eu nu am făcut o asemenea afirmație. Suflarea de viață, principiul vieții este dat de Dumnezeu omului pentru a deveni un suflet viu nu "se pierde în Dumnezeire". Acum nu mai sunteți amuzant comparând această doctrina biblică împărtășită de adventiști cu o filosofie păgână.

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
In timp ce tu ne acuzi ca ne luam dupa filozofii greci, tu te iei dupa budisti. Halal crestin-Yoghin-budist.
Iar acum sunteți de-a dreptul penibil...
  #1446  
Vechi 24.10.2009, 13:13:00
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
De spus ați spus, însă eu nu am făcut o asemenea afirmație. Suflarea de viață, principiul vieții este dat de Dumnezeu omului pentru a deveni un suflet viu nu "se pierde în Dumnezeire".
Mda, corect. Acum să luăm versetul de la Ecleziastul:
12. 7 "Și ca țărâna să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat. "

Asa cum se stie, secta adventistă se folosește de acest verset pe care il interpreteaza in stil propriu, ca sa contrazică paradoxal ceea ce ai scris mai sus (adica faptul ca sufletul e viu tot timpul).
Sufletul "se intoarce la Dumnezeu" spune in Ecleziastul si adăugati voi de la voi "nu mai este conștient" . Dar pe deasupra spuneti ca nu este nici mort! Atunci ce este?
Care este existenta sufletului după moarte, dacă nu este nici constient, dar nici mort?
Este una cu D-zeu in viziunea sectei voastre?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 24.10.2009 at 13:17:55.
  #1447  
Vechi 24.10.2009, 13:57:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Mda, corect. Acum să luăm versetul de la Ecleziastul:
12. 7 "Și ca țărâna să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat. "

Asa cum se stie, secta adventistă se folosește de acest verset pe care il interpreteaza in stil propriu, ca sa contrazică paradoxal ceea ce ai scris mai sus (adica faptul ca sufletul e viu tot timpul).
Sufletul "se intoarce la Dumnezeu" spune in Ecleziastul si adăugati voi de la voi "nu mai este conștient" . Dar pe deasupra spuneti ca nu este nici mort! Atunci ce este?
Care este existenta sufletului după moarte, dacă nu este nici constient, dar nici mort?
Este una cu D-zeu in viziunea sectei voastre?
Ceea ce se întoarce la Dumnezeu la moarte omului este suflarea de viață (duhul, spiritul), și nu sufletul. Nu știu de unde a scos traducătorul vostru ortodox cuvântul "suflet" deoarece în Ecl.12,7 apare expresia ruach (în originalul ebraic). Până și în traducerea grecească a Septuagintei (de unde se laudă că a tradus versiunea sinodală), apare cuvântul pneuma. Iar mioase a pucioasă prin zonă...
  #1448  
Vechi 24.10.2009, 14:01:31
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Tot peetor sunt,dupa cum ghiciti din numele contului :).Nu stiu de ce nu mai pot sa folosesc contul cel vechi.
tricesimusseptimus ai spus printre altele ca denumirile Vechiul si Noul Testament sunt arbitrare.Eu spun ca sunt cat se poate de corecte,pentru ca Vechiul Testament este inlocuit in oarecare masura de Noul daca intelegem prin testament "legamant" sau "lege".Si eu sunt de parere ca ele se completeaza unele pe altele,dar in anumite locuri Noul Testament are prioritate asupra Vechiului,la fel cum o lege mai noua are prioritatea asupra unei legi mai vechi intr-un stat.Nu mai poti gandi in termenii vechei legi in ceea ce priveste legea talionului si alte asemenea,ele au fost desfiintate de Isus.Uite ce spune Pavel:
Evrei 8:6 Dar acum Hristos a căpătat o slujbă cu atât mai înaltă cu cât legământul al cărui mijlocitor este El, e mai bun, căci este așezat pe făgăduințe mai bune.
Evrei 8:7 În adevăr, dacă legământul dintâi ar fi fost fără cusur, n-ar mai fi fost vorba să fie înlocuit cu un al doilea.
Evrei 8:8 Căci ca o mustrare a zis Dumnezeu lui Israel: "Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legământ nou;
Evrei 8:9 nu ca legământul, pe care l-am făcut cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână, ca să-i scot din țara Egiptului. Pentru că n-au rămas în legământul Meu, și nici Mie nu Mi-a păsat de ei, zice Domnul.
Evrei 8:10 Dar iată legământul, pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor și le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, și ei vor fi poporul Meu.
Evrei 8:11 Și nu vor mai învăța fiecare pe vecinul sau pe fratele său, zicând: ,Cunoaște pe Domnul!' Căci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare dintre ei.
Evrei 8:12 Pentru că le voi ierta nelegiuirile, și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele și fărădelegile lor".
Evrei 8:13 Prin faptul că zice: "Un nou legământ", a mărturisit că cel dintâi este vechi; iar ce este vechi, ce a îmbătrânit, este aproape de pieire.
Acum nu mai spun ca tinerea sabatului si interdictia alimentara face parte din "vechiul legamant" ca sa nu mai deviez discutia.De aceea spun ca e buna denumirea de Vechi si Nou Testament,mai buna decat aceea de Primul si Al doilea Testament.
Am vazut ca Ovidiu -s a adus in atentie o postare a lui "condor" :).M-as fi bucurat daca condor ar fi vorbit despre acele pasaje,dar nu stiu de ce continua sa le ignore.Ele au fost aduse de mine lui tricesimusseptimus,tocmai pentru ca sa ii arat ca biblia nu afirma ca sufletul moare odata cu trupul.Totusi, dl.Ovidiu,ma bucur ca esti receptiv.
  #1449  
Vechi 24.10.2009, 14:22:10
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Acum nu mai spun ca tinerea sabatului si interdictia alimentara face parte din "vechiul legamant" ca sa nu mai deviez discutia.
Tocmai, că nu fac parte din "vechiul legământ". Pe scurt, că suntem offtopic:

- Evrei 8:10 face trimitere la Ieremia 31,33. Deci Legea lui Dumnezeu (incluzând și Sabatul) face parte din legîământul cel nou

- Alimentele privite ca necurate nu sunt amintite doar în Lev.11, ele erau socotite ca atare încă de pe vremea Potopului (înainte de acesta, copiii lui Dumnezeu nici nu mâncau carne).
  #1450  
Vechi 24.10.2009, 14:45:50
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
Ceea ce se întoarce la Dumnezeu la moarte omului este suflarea de viață
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
(duhul, spiritul), și nu sufletul. Nu știu de unde a scos traducătorul vostru ortodox cuvântul "suflet" deoarece în Ecl.12,7 apare expresia ruach (în originalul ebraic). Până și în traducerea grecească a Septuagintei (de unde se laudă că a tradus versiunea sinodală), apare cuvântul pneuma.
Ai scris câte ceva ca să nu se spună că nu ai răspuns. Termenul pneuma înseamnă în greaca veche și duh și suflet. În opinia voastră care este diferenta dintre cele două?
Si să revenim la întrebarea mea.
Redau același citat, de această dată din biblia voastră:

Eclesiastul 12:7 "până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat."

Duhul (sufletul) "se intoarce la Dumnezeu" spune in Ecleziastul si adăugati voi de la voi "nu mai este conștient" . Dar pe deasupra spuneti ca nu este nici mort! Atunci ce este?
Care este existenta duhului după moarte, dacă nu este nici constient, dar nici mort?
Este una cu D-zeu in viziunea sectei voastre?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17