Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 20:48:02
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului

Fraților, haideți să luăm atitudine împotriva mizeriei ce a început să fie difuzată de curând pe posturile noastre de televiziune, anume împotriva reclamei Red Bull ce își bate joc de Nașterea Domnului.

Aceasta este reclama: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=yB9B4pMw8zc

S-a vorbit mult despre ea. Citiți vă rog și aici: http://saccsiv.wordpress.com/2010/12...lama-red-bull/

Să facem ceva ca să oprim difuzarea ei, să sesizăm în stânga și în dreapta (CNA-ul, Patriarhia). Nu putem să lăsăm această batjocură a credinței noastre creștinești să existe în continuare.

Doamne ajută!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2010, 21:03:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Si aici ai parerile fratilor tai.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=11366
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.12.2010, 21:36:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Mă iertați, nu am văzut că a fost postat într-o altă secțiune; nu prea verific Știrile și Actualitățile.

Facă-se cum vrea moderatorul cu actualul topic.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.12.2010, 17:34:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Fraților, haideți să luăm atitudine împotriva mizeriei ce a început să fie difuzată de curând pe posturile noastre de televiziune, anume împotriva reclamei Red Bull ce își bate joc de Nașterea Domnului.
Eu iti sugerez sa te relaxezi. Religiile, oricare ar fi ele, si evenimentele care le definesc, sunt fair game atunci cand e vorba de facut misto, ca iti place sau nu. Treaba asta tine de libertatea de exprimare, care da, stiu, e tare urata de talibanii religiosi (indiferent de religie).

Citat:
Să facem ceva ca să oprim difuzarea ei, să sesizăm în stânga și în dreapta (CNA-ul, Patriarhia). Nu putem să lăsăm această batjocură a credinței noastre creștinești să existe în continuare.
Iti sugerez o masina a timpului, sa te intorci in anii '80, cand se cenzura mai tot, inclusiv kilul de carne de pui. Sunt convins ca vei fi mai fericit atunci.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2010, 20:08:44
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

O mizerie de reclama precum si cateva acte de comedie de la tv(In puii mei cu Bendeac si inca cativa a) care parodiaza sarbatoarea noastra Sfanta.
Eu cred ca trebuie sa ne adresam mai ales la CNA si la Patriarhie si reclama o sa fie interzisa,sunt sigur.In regulamentul Cna este ceva in genul in care se interzic ofense adresate religiilor etc.
Oricum ce om sa fii incat sa faci reclama din aceasta sau acte de comedie in care parodiezi o sarbatoare a sute de milioane de oameni de pe intreg globul...(RECLAMA E INTERNATIONALA ca sa stiti).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.12.2010, 23:36:03
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
O mizerie de reclama precum si cateva acte de comedie de la tv(In puii mei cu Bendeac si inca cativa a) care parodiaza sarbatoarea noastra Sfanta.
Avand in vedere ca sarbatoarea asta nu e a voastra (a crestinilor), pentru ca nu e originar crestina, nu vad de unde vine sentimentul asta de posesiune asupra ei. Daca nu ma crezi, cerceteaza, exista suficiente informatii pe tema asta.
Parodia este perfect permisibila. Nu iti convine? Muta-te intr-un stat islamic, sa vezi ce inseamna teocratie pe propria piele.

Citat:
Eu cred ca trebuie sa ne adresam mai ales la CNA si la Patriarhie si reclama o sa fie interzisa,sunt sigur.
Din pacate, si eu sunt aproape sigur. E straniu ca nici unul din crestinii de aici nu sesizeaza ironia: va dati sus si tare impotriva comunismului, dictaturii si cenzurii (comuniste), dar e perfect ok, ba chiar sunteti entuziasmati la ideea unei cenzuri crestine, care sa va protejeze voua sensibilitatile.

Citat:
Oricum ce om sa fii incat sa faci reclama din aceasta sau acte de comedie in care parodiezi o sarbatoare a sute de milioane de oameni de pe intreg globul...(RECLAMA E INTERNATIONALA ca sa stiti).
Pai nu stiu, hai sa vedem: un om cu simtul umorului, posibil religios (dar care nu are o atitudine incrancenata la adresa propriei religii), si care stie ca mitul din spatele sarbatorii e doar atat: un mit.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2010, 09:54:32
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Avand in vedere ca sarbatoarea asta nu e a voastra (a crestinilor), pentru ca nu e originar crestina, nu vad de unde vine sentimentul asta de posesiune asupra ei. Daca nu ma crezi, cerceteaza, exista suficiente informatii pe tema asta.
Creștinii au sărbătorit de la început Nașterea Domnului. Nu se putea ca acest eveniment să fie trecut cu vederea. Deci Crăciunul e sărbătoare creștină. Ce vrei tu să spui e că a fost stabilită data ei în aceași zi a anului cu niște sărbători păgâne. Asta s-a făcut deliberat pentru a atrage pe păgâni la creștinism, nu este vorba de preluarea iresponsabilă unei sărbători păgâne, așa cum vor unii atei naivi să creadă. Cercetează mai atent sursele istorice.


Citat:
E straniu ca nici unul din crestinii de aici nu sesizeaza ironia: va dati sus si tare impotriva comunismului, dictaturii si cenzurii (comuniste), dar e perfect ok, ba chiar sunteti entuziasmati la ideea unei cenzuri crestine, care sa va protejeze voua sensibilitatile.
Nu suntem pentru cenzură ci pentru ca această reclamă să nu fie dată pe posturile naționale. Dacă tu vrei s-o urmărești pe internet sau în alte medii ești liber. Și nu e singurul tip de reclamă interzisă, sunt și altele, pentru obscenitate, violență etc.


Citat:
Pai nu stiu, hai sa vedem: un om cu simtul umorului, posibil religios (dar care nu are o atitudine incrancenata la adresa propriei religii), si care stie ca mitul din spatele sarbatorii e doar atat: un mit.
Reclama respectivă e idioată, nu are nimic inteligent sau amuzant. Nici măcar nu a avut intenția să fie amuzantă ci să creeze scandal, ceea ce a și reușit. Sunt convins că au calculat și banarea ei. Este o tehnică cunoscută în domeniul publicității, să scandalizezi pentru a crea notorietate.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 08.12.2010 at 09:58:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.12.2010, 19:48:14
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Frate colaps, reactii nu prea o sa vezi, oamenilor nu le pasa de Maica Domnului si de Dumnezeu nici chiar pe acest site din pacate.. ei intra sa zica ce gandesc ei si vor lauda eventual reclama de la redbull si or sa zica in numar mai mare ca e buna ca exprima libertate de exprimare, bla bla bla si o sa fie mai multe prouri decat contra.. O sa vezi..
E trist, e de plans.. nu ne ramane decat sa plangem si sa ne rugam pentru mila, in halul in care zacem.. Reclama asta denota societatea asta cu 87 % crestini ortodocsi.. pariu ca se va vinde si mai bine redbull dupa asta! asa ca .. ce sa zic? razboiul e pierdut dinainte de aparitia reclamei.. de asta a si aparut.. ca daca nu era asa nu inraznea sa apara, intelegi?
In ziua de azi le poti smulge peHristos de la gat si sa-L calci in picioare in fata lor! Vorbeste-le de malluri despre bani, despre niveluri de trai, despre "Ce parare" au ei despre toate.. si o sa-i intereseze PE TOTI!! am sa fac si eu cateva threaduri interesante , o sa vezi niste lucruri ca iti vine sa te duci..
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2010, 20:18:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Frate colaps, reactii nu prea o sa vezi, oamenilor nu le pasa de Maica Domnului si de Dumnezeu nici chiar pe acest site din pacate.. ei intra sa zica ce gandesc ei si vor lauda eventual reclama de la redbull si or sa zica in numar mai mare ca e buna ca exprima libertate de exprimare, bla bla bla si o sa fie mai multe prouri decat contra.. O sa vezi..
E trist, e de plans.. nu ne ramane decat sa plangem si sa ne rugam pentru mila, in halul in care zacem.. Reclama asta denota societatea asta cu 87 % crestini ortodocsi.. pariu ca se va vinde si mai bine redbull dupa asta! asa ca .. ce sa zic? razboiul e pierdut dinainte de aparitia reclamei.. de asta a si aparut.. ca daca nu era asa nu inraznea sa apara, intelegi?
In ziua de azi le poti smulge peHristos de la gat si sa-L calci in picioare in fata lor! Vorbeste-le de malluri despre bani, despre niveluri de trai, despre "Ce parare" au ei despre toate.. si o sa-i intereseze PE TOTI!! am sa fac si eu cateva threaduri interesante , o sa vezi niste lucruri ca iti vine sa te duci..
Doamne miluieste!
Ecclesiastul 1:14 - „M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare și iată: totul este deșertăciune și vânare de vânt.”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.12.2010, 18:42:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Reclama a fost interzisă!

http://saccsiv.wordpress.com/2010/12...lama-red-bull/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Nasterea Domnului elenavioletacocos Secte si culte 17 14.12.2009 18:45:51
Nasterea Domnului georgeval Generalitati 1 23.12.2007 23:57:41