Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.01.2012, 14:47:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Vamvulescu - cum l-a cunoscut pe parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.01.2012, 15:04:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sursa este http://www.as-arsenieboca.ro/
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.02.2012, 11:57:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Help

Ajutati-ma si pe mine: am auzit la Oreste ca parintele Boca ar fi spus o chestie de genul "cea mai mare sminteala din capul omului este propria lui imagine despre Dumnezeu"?
Este adevarat? Daca da, cum suna citatul original, corect?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.02.2012, 12:00:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ajutati-ma si pe mine: am auzit la Oreste ca parintele Boca ar fi spus o chestie de genul "cea mai mare sminteala din capul omului este propria lui imagine despre Dumnezeu"?
Este adevarat? Daca da, cum suna citatul original, corect?
Părintele Arsenie a spus cam așa: "Cred că cea mai deformată ființă în capul oamenilor este Dumnezeu." - deci ce a înțeles Oreste și cum a interpretat, numai el știe.

Nu ai la ce te uita? Ce poți invăța de la Oreste? Doar prostii...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 13.02.2012, 12:05:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo trebuie subliniat cuvântul CRED din "Cred că cea mai deformată ființă în capul oamenilor este Dumnezeu.".

Mințile defomate (smintite) nu pot decât să se smintească sau să smintească și alte minți. Oreste bietul de el, înțeles și el cât a putut.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.02.2012, 12:24:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie a spus cam așa: "Cred că cea mai deformată ființă în capul oamenilor este Dumnezeu." - deci ce a înțeles Oreste și cum a interpretat, numai el știe.

Nu ai la ce te uita? Ce poți invăța de la Oreste? Doar prostii...
Sincer, nu prea.

Nu il consider chiar Guru pe Oreste, dar sincer, dintre toti care apar la televizor, e una din cele mai luminate minti.
S-ar putea sa fie chiar teolog, dar nu sunt sigura. Oricum am auzit a nu a fost asa dintotdeauna. Cred ca e in curs de perfectionare si el stie asta. Nu stiu daca va deveni vreodata un reprezentant de frunte al doctrinei ortodoxe, dar in momentul de fata o sustine.

Last edited by fallen; 13.02.2012 at 12:28:42.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.02.2012, 12:27:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Sincer, nu prea.
Evaziv răspunsul tău...încearcă să fii mai exactă.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.02.2012, 12:39:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Evaziv răspunsul tău...încearcă să fii mai exactă.
Ma refeream ca nu am la ce sa ma uit.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.02.2012, 12:56:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ma refeream ca nu am la ce sa ma uit.
Citește o carte decât să iți pierzi timpul la o asemenea emisiune.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.02.2012, 13:48:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citește o carte decât să iți pierzi timpul la o asemenea emisiune.
Nu stiu daca fac bine sau rau ca ma uit, pentru ca unul din motivele pentru care ma uit e ca imi place ce aud. Dupa cum am mai spus, el chiar este un sustinator al credintei ortodoxe.
Emisiuni interesante sunt si pe canalele istorice, stiintifice, dar multe dintre ele contesta lucrarea lui Dumnezeu, veridicitatea Evangheliilor, ba chiar considera anumite miracole din istorie ca fiind interventia extraterestrilor.
Nu stiu de unde toata lumea pe forumul asta vorbeste de "sminteala". Apoi daca suntem slabi de inger ne smintim si daca citim carti precum "Ana Karenina", "Ion", "Ciuleandra" si alte clasice, in care nicicum nu "castiga" cine trebuie.
Revenind la carti, sunt de acord ca e bun cititul, insa ce citesc citesc doar pentru mine, daca povestessc cuiva ce am citit nu ma crede nimeni, insa daca ceva apare la tv, mai aud si altii si are alt impact.
In orice caz, eu cred ca indiferent daca emisiunea sau cartea e buna sau proasta, omul tot se poate sminti, daca atat il duce capul. E o cheste individula.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47