Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 30.09.2012, 17:49:49
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ma simt extrem de "odihnit" sa fiu ignorat de un impostor.
Nu este impostor ci naiv! Nu-l acuza, religia e ca un cui, cu cat il bati mai tare, cu atat intra mai adanc. Daca il acuzi se va simti bine... se va crede martir in numele lui Hristos.

Are in minte o idee asemanatoare cu aceasta: "mi-am facut datoria fata de ei, Dumnezeu ii va pedepsi" si asta o sa fie consolarea lui... probabil va deveni si mai activ in a-si raspandi doctrina fiindca devine antrenat sa incaseze insulte! Dar daca raspunzi ideilor lui cu intrebari si contraargumente, il vei face sa gandeasca!

El crede ca religia lui are adevarul si crede ca este de datoria lui sa-l raspandeasca! Dar el nu-si da seama ca raspandeste niste idei pe care nu le intelege si pe care le aude in mod repetat la biserica sau le citeste in carti care in esenta au cam acelas limbaj! E suficient sa vada originea doctrinelor lui pentru a-si da jos ochelarii de cal!
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 30.09.2012, 17:58:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
El crede ca religia lui are adevarul si crede ca este de datoria lui sa-l raspandeasca! Dar el nu-si da seama ca raspandeste niste idei pe care nu le intelege si pe care le aude in mod repetat la biserica sau le citeste in carti care in esenta au cam acelas limbaj! E suficient sa vada originea doctrinelor lui pentru a-si da jos ochelarii de cal!
Cum ar fi dacă cineva ți-ar pune o întrebare personală (așa... ca deturnare), anume care e "religia" ta și cât de "originale" sunt ideile la care ai aderat? Dar stai liniștit, nu eu îți pun această întrebare... ți-o pui tu însuți!
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 30.09.2012, 18:33:20
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca și observație personală: de câte ori s-a ajuns în impas doctrinar, s-a recurs la deturnare. Așa se face că acest topic a ajuns un fel de talmeș-balmeș după atâtea deturnări... Asta în timp ce topicele punctuale sunt închise, din aceeași cauză.
Ma acuzi de deturnare in conditiile in care ti-am pus o intrebare onesta ca sa-ti arat ca este imposibil din punct de vedere uman sa tii sabatul vechi testamentar!

Ai pomenit de "impas doctrinar" deci ai o oarecare idee de tumultul doctrinar al bisericii adventiste! Esti pe drumul ce-l bun!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

De ce pui înainte pedeapsa? Legea lui Dumnezeu este o lege a iubirii, din iubire pentru Dumnezeu și oameni noi [ar trebui să] păzim cele zece porunci, și nu de frica pedepsei. "În iubire nu este frică" (1 Ioan 4,18).
Ca o mică sugestie la problema pusă de tine, amintesc o vorbă de duh auzită pe Speranța TV: "România nu este doar pământul pe care trăim, ci și cerul de de-asupra lui"
Conform teologiei adventiste plata pacatului este moartea. Pacatuim daca incalcam legea... si conform teologiei adventiste, trebuie sa murim daca nu ne pocaim si de calcarea sabatului.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
O fi tipică, dar e adevărată. Spune tu că nu-i așa!
Bun! Nu este asa! Vrei argumente?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu. Dar dacă zici că-i cunoști destul de bine pe adventiști, ar fi trebuit să cunoști lucrul acesta... ori poate "contactul" cu teologia adventistă a fost la un nivel extrem de precar (nivel de avarie).
Deci daca eu am convingerea ca Dumnezeu nu ma pedepseste pentru calcarea sabatului, in ciuda a ceea ce cunosc despre aceasta doctrina adventista, nu voi fi pedepsit?


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dragul meu, păcătoși suntem cu toții, fie că recunoaștem ori ba. Nu am înțeles cum e să muncești în restul zilelor dar să refuzi a munci în restul zilelor...
Am facut o greseala... cred ca te-ai prins care e dar ai tinun neaparat sa-mi faci observatie! Corectez finalul: dar să refuzi a munci în sabat...

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Consider că le cunosc și știu de unde provin. Nu știu exact la care din ele te referi...
-Incepand cu cele imediat de dupa asa numita, in limbajul popular adventist, Marea Dezamagire. In care adventistii au fost divizati in adventisti de ziua a 7-a, adventisti (simpli adventisti care tineau duminca), studentii Bibliei (precursorii martorilor lui Yehova etc.
-Doctrina usilor inchise
-Doctrina Sanctuarului (si plecarea din biserica adventista a celui care a initiat-o)
-1888 (eveniment care se suprapune cu dezvoltarea penticostalismului la mase mari de oameni, acceptarea indreptatirii prin credinta simultan cu respingerea harului ieftin)
-QOD
-Geological Research
-Desmond Ford care a reusit sa atraga cu el peste 200 pastori
-Tensiunea trinitarianism-arianism
-A mai fost o conferinta in care s-au discutat despre niste tensiuni doctrinare (numele persoanei in cauza care a determinat tensiunile l-am uitat) si care a fost o mirare pentru observatorii din afara bisericii deoarece ei credeau ca o tensiune religioasa la acel nivel ar putea duce la divizarea bisericii in doua (o ramura evanghelica si o ramura traditionalista)
-Tensiuni moderne legate de hirotonirea femeilor (mentionez ca vechea generatie este anti femei pastor, noua generatie in special in vest si chiar si in Romania e pro femei pastor), acceptarea sau neacceptarea homosexualilor in biserica, tolerarea sau respingerea evolutionistilor adventisti (am intalnit multi tineri din generatia mea care resping creationismul) etc.
-"Aspectul" pestrit al adventislor la nivel mondial: adventistii negri in zonele cu negri tind spre un soi de penticostalo-adventist, anumite influente provenite de la anumite mega biserici, faptul ca adventistii din Romania sunt traditionalisti iar cei din vest liberali (din punctul asta de vedere zi-mi care sunt mai buni), abordari diferite cu privire la muzica in diferite biserici adventiste, schimbarile in moda etc.
-Fanatismul vegetarian de la Techirghiol
http://www.reporterntv.ro/stire/pove...rin-infometare
-Mai sunt si altele... dar sincer le-am uitat!

Este adevarat, adventistii au revolutionat sistemul medical american la fel cum quakerii si alte secte pacifiste au avut un rol important in eliberarea sclavilor nord americani! Insa ce este lipsit de fundament la adventisti nu poate sta in picioare... (sabatul nu sta in picioare din punct de vedere stiintific)

Last edited by UNNOOM; 30.09.2012 at 18:40:00.
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 30.09.2012, 19:29:33
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Dar el nu-si da seama ca raspandeste niste idei pe care nu le intelege si pe care le aude in mod repetat la biserica sau le citeste in carti care in esenta au cam acelas limbaj! E suficient sa vada originea doctrinelor lui pentru a-si da jos ochelarii de cal!
Dar cel putin se presupune ca are capacitatea de a le judeca. Daca nu intelege niste idei cugetul lui trebuie sa-l atentioneze si sa-i induca cel putin un sentiment de neimplinire, o veriga slaba in constructia (cam mult spus) sa de idei.
Dar daca ai timp sa parcurgi in spate postarile lui vei constata ca si atunci cand este prins cu veriga slaba el tot nu accepta un adevar sau o realitate. Ce mai, este indoctrinat!

Exista oare un semnal de alarma propriu fiecarei persoane care sa atentioneze: "Esti indoctrinat!" sau "Ai decazut din persoana intr-o dogma seaca"?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 30.09.2012, 19:34:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma acuzi de deturnare in conditiile in care ti-am pus o intrebare onesta ca sa-ti arat ca este imposibil din punct de vedere uman sa tii sabatul vechi testamentar!
Când spui "sabatul vechi testamentar", desigur ai în minte sabatul după modelul fariseilor. Ei bine, eu propun sabatul după modelul lui Iisus. Ce zici de asta?

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ai pomenit de "impas doctrinar" deci ai o oarecare idee de tumultul doctrinar al bisericii adventiste! Esti pe drumul ce-l bun!
mă refereream la impasul în care ajunge teologia "duminicalistă" și nu am dat cu parul, era o simplă observație personală , Îmi cer scuze dacă cumva te-a atins în oareșce puncte sensibile...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Conform teologiei adventiste plata pacatului este moartea. Pacatuim daca incalcam legea... si conform teologiei adventiste, trebuie sa murim daca nu ne pocaim si de calcarea sabatului.
Nu [doar] "conform teologiei adventiste", ci conform teologiei Scripturii, adică a VT (Ezechiil 18,4) și a NT (Romani 6,23). Conform aceleași teologii, nu "trebuie să murim", ci trebuie să ne pocăim. (Ez.33,11; 2 Petru 3,9). Corect?

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Bun! Nu este asa! Vrei argumente?
Sunt numai ochi și urechi.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Deci daca eu am convingerea ca Dumnezeu nu ma pedepseste pentru calcarea sabatului, in ciuda a ceea ce cunosc despre aceasta doctrina adventista, nu voi fi pedepsit?
Știi desigur că pot exista și convingeri greșite. Și aici mă refer la greșelile personale, la suprimarea Duhului Sfânt din conștiința ta. Adică ai toate mijloacele la dispoziție pentru aflarea adevărului, dar tu refuzi permanent a te lăsa condus în aflarea acelui adevăr. În cazul acesta nici Dumnezeu nu te mai poate salva de osânda ce singur ți-o rostești.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Am facut o greseala... cred ca te-ai prins care e dar ai tinun neaparat sa-mi faci observatie! Corectez finalul: dar să refuzi a munci în sabat...
Ei bine, am făcut și eu o greșeală: am crezut că ai închis prea repede paranteza.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
-Incepand cu cele imediat de dupa asa numita, in limbajul popular adventist, Marea Dezamagire. In care adventistii au fost divizati in adventisti de ziua a 7-a, adventisti (simpli adventisti care tineau duminca), studentii Bibliei (precursorii martorilor lui Yehova etc.
-Doctrina usilor inchise
-Doctrina Sanctuarului (si plecarea din biserica adventista a celui care a initiat-o)
-1888 (eveniment care se suprapune cu dezvoltarea penticostalismului la mase mari de oameni, acceptarea indreptatirii prin credinta simultan cu respingerea harului ieftin)
-QOD
-Geological Research
-Desmond Ford care a reusit sa atraga cu el peste 200 pastori
-Tensiunea trinitarianism-arianism
-A mai fost o conferinta in care s-au discutat despre niste tensiuni doctrinare (numele persoanei in cauza care a determinat tensiunile l-am uitat) si care a fost o mirare pentru observatorii din afara bisericii deoarece ei credeau ca o tensiune religioasa la acel nivel ar putea duce la divizarea bisericii in doua (o ramura evanghelica si o ramura traditionalista)
-Tensiuni moderne legate de hirotonirea femeilor (mentionez ca vechea generatie este anti femei pastor, noua generatie in special in vest si chiar si in Romania e pro femei pastor), acceptarea sau neacceptarea homosexualilor in biserica, tolerarea sau respingerea evolutionistilor adventisti (am intalnit multi tineri din generatia mea care resping creationismul) etc.
-"Aspectul" pestrit al adventislor la nivel mondial: adventistii negri in zonele cu negri tind spre un soi de penticostalo-adventist, anumite influente provenite de la anumite mega biserici, faptul ca adventistii din Romania sunt traditionalisti iar cei din vest liberali (din punctul asta de vedere zi-mi care sunt mai buni), abordari diferite cu privire la muzica in diferite biserici adventiste, schimbarile in moda etc.
Dacă acest ghiveci îl denumești pretențios "evoluția deoctrinară adventistă", fie cum zici tu! Cunosc aceste aspecte.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
-Fanatismul vegetarian de la Techirghiol
http://www.reporterntv.ro/stire/pove...rin-infometare
Șopârla asta nu are ce căuta în ghiveciul vegetarian. Un dezaxat - fie el și adventist- nu are cum să modifice "evoluția doctrinei adventiste", oricât s-ar strădui presa.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
-Mai sunt si altele... dar sincer le-am uitat!
Întotdeauna m-a amuzat acest etcaetera argumentativ, căci fi sigur nu ești primul care apelează la el.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Este adevarat, adventistii au revolutionat sistemul medical american la fel cum quakerii si alte secte pacifiste au avut un rol important in eliberarea sclavilor nord americani! Insa ce este lipsit de fundament la adventisti nu poate sta in picioare... (sabatul nu sta in picioare din punct de vedere stiintific)
Oricât ar părea de ciudat, problema sabatului nu a fost ridicată și fundamentată de adventiști, acesta nefiind un punct de doctrină specific adventist (și desigur îi exclud pe evrei din această ecuație). Totuși nu înțeleg ce are a face sabatul cu știința?
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 30.09.2012, 20:13:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Când spui "sabatul vechi testamentar", desigur ai în minte sabatul după modelul fariseilor. Ei bine, eu propun sabatul după modelul lui Iisus. Ce zici de asta?
Isus ar lasa un adventist flamand sa mearga la munca sambata ca sa castige de mancare? (am in minte remarcile fariserilor cu privire la uncenicii lui Isus care mancau spicuri de grau in lanul de grau in contrast cu amenintarile apocaliptice referitoare la sabat ale adventistilor)

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
mă refereream la impasul în care ajunge teologia "duminicalistă" și nu am dat cu parul, era o simplă observație personală , Îmi cer scuze dacă cumva te-a atins în oareșce puncte sensibile...
Ti se pare ca ortodocsii laici nu merg la munca la nevoie duminica? Nu atinci nimic sensibil! Este o discutie in contradictoriu!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu [doar] "conform teologiei adventiste", ci conform teologiei Scripturii, adică a VT (Ezechiil 18,4) și a NT (Romani 6,23). Conform aceleași teologii, nu "trebuie să murim", ci trebuie să ne pocăim. (Ez.33,11; 2 Petru 3,9). Corect?
Corect! Deci trebuie sa mor fiindca nu tin sabatul fiindca nu am convingerea asta! Laudata sa fie doctrina adventista! Amin!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Sunt numai ochi și urechi.
Fa-ti temele mai intai in privinta acelui ghiveci! Este adevarat, unele din evenimentele din acel "ghiveci" nu intra in categoria evenimentelor ce implica schimbari de doctrina cum ar fi exemplul cu adventistul fanatica de la Techirghiol. Insa acel eveniment reprezinta adventismul (e adevarat, intr-o varianta extrema) de generatie 1 si 2 din Romania. Cunosc adventisti care nu mananca carne dar se indoapa cu pastile cu vitamina B12!
Poti incepe cu acest site:
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html (site facut de exadventisti din cate am inteles)

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Știi desigur că pot exista și convingeri greșite. Și aici mă refer la greșelile personale, la suprimarea Duhului Sfânt din conștiința ta. Adică ai toate mijloacele la dispoziție pentru aflarea adevărului, dar tu refuzi permanent a te lăsa condus în aflarea acelui adevăr. În cazul acesta nici Dumnezeu nu te mai poate salva de osânda ce singur ți-o rostești.
Daca ar fi atat de simplu, nu s-ar mai scrie atatea carti de teologie!
Si inca ceva: nu vi se pare putin cam deplasat ca adventistii (si nu numai ei) sa se creata atat de importanti incat cu ocazia evenimentelor finala sa atraga atentia intregii lumi?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Dacă acest ghiveci îl denumești pretențios "evoluția deoctrinară adventistă", fie cum zici tu! Cunosc aceste aspecte.
Am facut o lista cu ce mi-a venit pe loc in minte! Nu pretind ca este ordonat cronologic... sunt cateva situatii fara implicatii doctrinare dar care la vremea lor au dat de gandit.
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Șopârla asta nu are ce căuta în ghiveciul vegetarian. Un dezaxat - fie el și adventist- nu are cum să modifice "evoluția doctrinei adventiste", oricât s-ar strădui presa.
Ma voi mai repeta! Cunosc adventisti (din generatia 1 si 2... pe cei din a 3-a generatie nu ii pun fiindca majoritatea vor fi secularizati) care prefera sa-si ia vitamina B12 din pastile si injectii!
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Întotdeauna m-a amuzat acest etcaetera argumentativ, căci fi sigur nu ești primul care apelează la el.
Chiar trebuie sa mai pomenesc de panica adventista care apare ori de cate ori se anunta o vizita a papei in America?

Sau de panica David Gates care ameninta la inceputul crizei ca bancile vor falimenta si care recomanda sa facem imprumuturi la banca fiindca acestea vor fii sterse dupa ce bancile vor falimenta?

Ce spui de teoriile conspirationiste ale lui Valter Weith cu privire la Iezuitii infiltrati in biserica de parca catolicilor le-ar pasa de adventisti?

E adevarat ca acesti indivizi nu au influenta asupra doctrinelor oficiale...dar ce spui de cele neoficiale (care si ele isi au originea la pionierii adventisti...)!

Chiar era nevoie sa dau aceste exemple?

Tin neaparat sa mai folosesc inca un etc argumentativ...fiindca chiar nu vreau sa pomenesc tot ce apare pe la adventisti (atat la nivelul membrului obisnuit din biserica cat si la nivel mai inalt)!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oricât ar părea de ciudat, problema sabatului nu a fost ridicată și fundamentată de adventiști, acesta nefiind un punct de doctrină specific adventist (și desigur îi exclud pe evrei din această ecuație).
Sabatul a fost preluat de adventisti de la baptistii de ziua a 7-a cu ocazia unor dezbateri doctrinare.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Totuși nu înțeleg ce are a face sabatul cu știința?
Aici e problema ca nu intelegi!
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 30.09.2012, 20:40:27
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oricât ar părea de ciudat, problema sabatului nu a fost ridicată și fundamentată de adventiști, acesta nefiind un punct de doctrină specific adventist (și desigur îi exclud pe evrei din această ecuație). Totuși nu înțeleg ce are a face sabatul cu știința?
Chiar conteaza daca minciuna e a altora, dar o propovaduiesti tu?
Ti-ai impropriat-o!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 30.09.2012, 21:12:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E părerea dumneavoastră strict personală, fără acoperire în realitate. Ironia sorții face ca dumneavoastră s-o fi invocat pe Ellen White de sute de ori mai mult decât toți adventiștii de pe acest forum la un loc!
Din fericire nu e numai parerea mea. Multi oameni isi dau seama de inselare si nu cad in plasa. Referitor la "sola White", lista e destul de lunguta. Primul exemplu care imi vine in minte este ca adventistii cred ca Domnul nostru Isus Hristos si sfantul Mihail sunt una si aceisi persoana. Ce conteaza ca in Sfanta Scriptura nu e nicaieri mentionat acest lucru? Dar e scris in cartile lui White. Deci iata ca pentru adventisti primeaza ce spune White.

PS Chiar m-am intrebat de ce nu-i mentionati numele. Pai e simplu. Daca recunoasteti ca si dumneavoastra va ghidati dupa scrierile unui om in materie de interpretare a Sfintei Scripturi nu veti mai putea arunca cu pietre in cei care recunosc cinstit ca se ghideaza dupa Traditie si scrierile Sfintilor Parinti in credinta lor.

Last edited by nutucutu; 30.09.2012 at 21:20:11.
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 01.10.2012, 10:06:07
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Primul exemplu care imi vine in minte este ca adventistii cred ca Domnul nostru Isus Hristos si sfantul Mihail sunt una si aceisi persoana.
nu sfantul Mihail, ci ingerul Mihail care are functia de arhanghel sau voievod peste cete de ingeri.
Reply With Quote
  #1090  
Vechi 01.10.2012, 15:21:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Isus ar lasa un adventist flamand sa mearga la munca sambata ca sa castige de mancare?
Isus te lasă să faci orice, ești liber. Dar va trebui să-ți asumi resposabilitatea faptelor tale. Cât privește adventistul din exemplul tău, acesta de regulă mai bine ar suferi de foame decât să calce sabatul. Dar până la a suferi de foame, îi are pe frații lui care-l vor ajuta. Și bineînțeles, să nu uităm făgăduința Cuvântului lui Dumnezeu:

"Tânăr am fost și am îmbătrânit și n-am văzut pe cel drept părăsit, nici seminția lui cerând pâine" (Psalm36,25 - versiunea ortodoxă)

În consecință, nu am cunoștință de niciun cerșetor adventist, voi ați văzut așa ceva?

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Corect! Deci trebuie sa mor fiindca nu tin sabatul fiindca nu am convingerea asta!
Am spus că trebuie să te pocăiești, nu să mori. Când te pocăiești cu adevărat, ajungi și la convingerea că Legea lui Dumnezeu e valabilă și din dragoste față de Isus nu vei putea s-o calci, indiferent cât te-ar costa asta! Dacă-ți va fi mai importantă cariera, pâinea, ori eu-l personal, vei găsi o mulțime de justificări să minți, să furi și să calci ziua Domnului. Fără nicio mustrare de conștiință...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Fa-ti temele mai intai in privinta acelui ghiveci!
Am înțeles, ți-e jenă deja de argumentele de care vorbeai...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Insa acel eveniment reprezinta adventismul (e adevarat, intr-o varianta extrema) de generatie 1 si 2 din Romania.
Pe lângă faptul că e vorba de generația 3 și 4, nu reprezintă deloc adventismul (din România ori de aiurea), din care cauză la vremea respectivă Uniunea a dat un comunicat în care dezaproba astfel de manifestări. Poate nici nu mai era nevoie, era suficient dacă se cunoșteau problemele psihice de care suferea respectivul.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Poti incepe cu acest site:
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html (site facut de exadventisti din cate am inteles)
Mulțumesc, site-ul acela l-am fumat de mult! Între timp, m-am lăsat de fumat.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Daca ar fi atat de simplu, nu s-ar mai scrie atatea carti de teologie!
Lucrurile sunt totuși simple și accesibile oricui. Poate de aceea asistăm la inflația asta de teologi, cineva trebuia să complice lucrurile...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Si inca ceva: nu vi se pare putin cam deplasat ca adventistii (si nu numai ei) sa se creata atat de importanti incat cu ocazia evenimentelor finala sa atraga atentia intregii lumi?
Orice copil al lui Dumnezeu (în calitatea lui de prinț) este important, de aceea îi și folosește Dumnezeu oridecâte ori se întrevăd evenimente majore pentru soarta omenirii. Vai de creștinul/biserica ce nu mai are niciun mesaj de transmis în această lume!

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ma voi mai repeta! Cunosc adventisti (din generatia 1 si 2... pe cei din a 3-a generatie nu ii pun fiindca majoritatea vor fi secularizati) care prefera sa-si ia vitamina B12 din pastile si injectii!
Sunt și eu nevoit să mă repet: nu ai cum să cunoști adventiști din generația 1 și 2, afară doar de faptul că ai venerabila vârstă de 100 de ani. Și chiar dacă te referi la adventiști (din tată-n fiu) ajunși la a 3-a generație, nu-ți pot da dreptate. Cunosc destui adventiști (din familii de adventiști generații la rând) la a 4-a generație ce nu par deloc secularizați. Sund din nefericire și astfel de exemple, însă pe aceștia nu-i întâlnești în biserică, sunt deja de mult în lume.
Interesant totuși un fenomen că tot ai adus vorba: în ultima vreme (cel puțin în biserica mea locală, dar posibil ca acest fenomen să fie mai extins) s-au botezat persoane cu bunici adventiști și părinți ortodocși. Păcat că acei bunici nu mai trăiesc să vadă roadele rugăciunilor lor...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Chiar trebuie sa mai pomenesc de panica adventista care apare ori de cate ori se anunta o vizita a papei in America?
Hai că ești amuzant! Probabil i-ai și văzut făcându-și de urgență bagajele să fugă în munți.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sau de panica David Gates care ameninta la inceputul crizei ca bancile vor falimenta si care recomanda sa facem imprumuturi la banca fiindca acestea vor fii sterse dupa ce bancile vor falimenta?
Nu știu ce panicometru secret ai în dotare, însă la toate seminariile de administrare (ținute în cadrul Bisericii AZȘ) se dă sfatul să nu facem împrumuri la bănci.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Ce spui de teoriile conspirationiste ale lui Valter Weith cu privire la Iezuitii infiltrati in biserica de parca catolicilor le-ar pasa de adventisti?
Nu cred că le este totuna, dovadă vizita papei de-acum vreo doi ani în Brazilia, că văd că ești la curent cu unele aspecte...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
E adevarat ca acesti indivizi nu au influenta asupra doctrinelor oficiale...dar ce spui de cele neoficiale (care si ele isi au originea la pionierii adventisti...)!
Originea ereziilor este la cel rău, iar Biserica totdeauna a trebuit să lupte contra lor. Tocmai de aceea, ca Biserica să rămână curată este nevoie să excludă din rândurile ei pe cei care introduc erezii și teorii nebiblice.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Chiar era nevoie sa dau aceste exemple?
Cred că nu. Dar acum dacă ai făcut-o, sper că ești satisfăcut...

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Sabatul a fost preluat de adventisti de la baptistii de ziua a 7-a cu ocazia unor dezbateri doctrinare.
Parțial adevărat.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Aici e problema ca nu intelegi!
Sincer, n-am înțeles ce ai vrut să spui:
Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
(sabatul nu sta in picioare din punct de vedere stiintific)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32